Молдовци веят румънското знаме пред парламента в Кишинев, след като при вълненията на 7 април подпалиха потрошените му мебели. |
Този и други подобни вицове, които се разпространяват из Молдова, отразяват реалността. Част от най-добрите и модерни търговски обекти и банки са част от
империята на молдовския президент,
по-точно на сина му Олег Воронин. Най-известни от тях са веригата супермаркети, ViktoriaBank, ресторантите Andy's Pizza.
Според второто преброяване на бюлетините Партията на комунистите на Република Молдова (ПКРМ), чийто лидер до 2001 г. бе действащият президент Владимир Воронин, взема 60 от общо 101 мандата в парламента. Победата е трета поредна след 2001 г., когато комунистите взеха 72 места, последвана от изборите през 2005 г., когато взеха 56 места. Президентът Воронин е преизбиран два пъти след 2001 г.
Само 4 опозиционни партии успяха да прескочат 6-процентния праг за влизане в парламента и си разпределиха останалите 41 места. В борбата участваха 17 партии плюс независими кандидати. "Ако и международните наблюдатели не са забелязали нарушения, може да се каже, че изборите са легитимни. Обаче при този контрол над националните медии и подкрепата от Русия за управляващите не е учудващо, че ПКРМ пак победи", каза пред "Сега" зам.-главният редактор на в."Молдавские ведомости" Владимир Тхорик, който напоследък излезе с редица публикации срещу президента и сина му.
През последните месеци в центъра на вниманието бе битката между Воронин и един от най-богатите хора в републиката - Габриел Стати, който бе арестуван след бягство в Украйна, откъдето бе екстрадиран. Твърди се, че Стати конкурира по капитал дори президентския син Олег Воронин. Той е собственик на Ascom Grup, компания, която има лиценз за добив на петрол в Казахстан. Според "Молдавские ведомости" Воронин е стигнал в омразата си срещу Стати дотам, че пратил писмо на казахстанския си колега Нурсултан Назърбаев с молба да отнеме концесията на Ascom Grup. По време на изборите Габриел Стати подкрепи Либералната партия на столичния кмет Дорин Киртоакъ. Вероятно не заради черните му очи или заради ултранационалистичните прорумънски възгледи на либералите, а просто защото има нужда от някой във властта, който да го защитава от клана Воронин.
Седмици след погромите над парламента
никой не може да даде смислено обяснение
кой започна пръв. Очевидци, а и част от младежите в първите редици твърдят, че са получили от свои приятели SMS-и с покана да протестират, или че са научили от интернет форуми за ставащото и са решили да участват. Интересно е, че опозицията упорито отказваше да признае ролята си за протестите, а лидерите на трите опозиционни партии дори обвиниха младежката секция на ПКРМ, че е пратила на барикадите свои членове провокатори. Факт е, че кметът на Кишинев Дорин Киртоакъ не само даде разрешение за протеста, но бе и един от ръководителите му. Естествено управляващите твърдят, че протестиращите са спонсорирани от румънски олигарси и националисти и обвиняват молдовските опозиционери, че се опитват да доказват своята демократична същност с недемократични методи.
"Румънийо, не забравяй, Молдова е твоя!",
викаха националистите, които побиха и знамето на съседната европейска държава върху сградата на парламента заедно със знамето на ЕС. Действия, които всъщност предизвикаха властите да отзоват за консултации посланика си в Букурещ Лидия Гуца.
В молдовския опит за "цветна революция" обаче има и доста неясни моменти, останали скрити от световната общественост. Воронин например тръбеше, че е забранил на полицията да бие, но полицията стреля с гумени куршуми в тълпата. На телевизиите бе забранено да снимат точно този момент от протестите и така насилието остана "незабелязано". Всички знаят, че се е случило, но кадри няма.
Докато опозицията още протестираше пред сградата на правителството, руският президент Дмитрий Медведев поздрави колегата си с изборната победа. "Русия де факто осигури победа за управляващите в Молдова", писа московският в. "Независимая газета". Руските власти и медии осигуриха силен пиар на молдовския президент. Известният журналист Владимир Соловьов, известен с добрите си отношения с премиера Владимир Путин, направи интервю с Воронин, което се излъчваше по няколко пъти на ден. Рускоезичното население и националните малцинства решително подкрепят управляващите. На предизборните срещи с Воронин руснаци, българи, гагаузи, украинци и евреи благодаряха за етническата търпимост и демократичните свободи. Впрочем около 70% от бесарабските българи в Молдова също традиционно гласуват за червените.
Как ще приключи илюзорната революция засега е трудно да се каже. Представители на Съвета на Европа вече разследват насилието над студентите. Румъния настоява пред Европа за твърди действия, след като се обиди, че е набедена за подстрекател на протеста. Така Молдова може да се превърне отново в терен за сблъсък между Русия и Запада. А от това тя само ще загуби - още повече, че има и нагледен пример с Беларус.