:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,732,633
Активни 715
Страници 17,536
За един ден 1,302,066
Предизвикано

Да решим проблема, като го задълбочим?

Агенцията за инвестиции, която дори не знае колко инвестиции има в България, се опитва да прокара още повече власт на чиновника над бизнеса
Георги Ангелов
Инвеститорите се оплакват, че в България има много бюрокрация, чиновниците имат твърде много власт, има корупция и правилата не се спазват. Как да се решат тези проблеми? Като се даде още повече власт на чиновниците, създадат се нови възможности за корупция и заобикаляне на правилата. Горе-долу това е накратко идеята на нов проектозакон, изготвен от Агенцията за инвестиции и одобрен от правителството.

Има немалко изследвания на проблемите на инвеститорите в България. Според едно от тях, представено миналата година от Министерството на икономиката, инвеститорите се оплакват от твърде бавни, тежки и скъпи процедури. Обикновено се дава пример с компания, която иска да построи завод и да започне да произвежда след 1 година, а чиновниците й казват, че само за бюрократични процедури ще са й нужни 2-3 години. Едва след това ще започне строителството. И... компанията отива в друга страна от региона.

Световната банка също има изследване за инвестиционния климат в България - то е много задълбочено и обемно (стотици страници). Там са публикувани и данни от допитване до бизнеса, според които основните проблеми са корупцията, нестабилността на правилата, неформалната икономика, образованието, данъчното облагане. Т.е. отново проблемът е с твърде многото власт на чиновника.

Агенцията за инвестиции и Министерството на икономиката знаят за тези изследвания - те дори от време на време ги цитират. Вместо обаче да решат проблемите, като намалят властта на чиновника, като въведат по-прозрачни и по-ясни правила и срокове, като премахнат дискреционната власт на бюрокрацията - те предлагат точно обратното. Още повече власт за бюрокрацията и възможност да избират "приоритетни" инвеститори.

Не вярвате? Вижте някои от промените в Закона за насърчаване на инвестициите:

"Приоритетни инвеститори ще получават общинска или държавна земя на преференциални цени... Дава се възможност едноличните дружества с държавно и общинско участие да могат да извършват продажба, замяна, наем или да учредяват възмездно ограничено вещно право върху недвижими имоти без търг или конкурс...

Приоритетните инвеститори са тези, които са особено важни...Това е нова инвестиционна политика на правителството за насърчаване на инвестициите и не се прави за конкретен проект..."

Някои инвеститори ще получават по-евтина държавна земя, без търг и конкурс, според данъчната оценка на земята. Чиновници (и политици) ще решават кои да са тези инвеститори, на каква цена точно да получават земята или въобще дали да плащат нещо или да направят "заменка". Проблемите, които създават най-лош имидж на България, се узаконяват като средство за "насърчаване на инвеститорите". Пълен абсурд!

Агенцията за инвестиции, вместо да бъде закрита, се е преборила за прокарване на поредните вредни идеи. Това е същата агенция, която не знае разликата между сурови и ревизирани данни за чуждите инвестиции и затова винаги подценява размера на очакваните чужди инвестиции. Дори през есента на 2008 г. Агенцията за инвестиции твърдеше, че чуждите инвестиции ще са 4.5 милиарда, а те в крайна сметка достигнаха над 6.1 млрд. евро. И това не се дължи на някакво изненадващо развитие - дължи се на пълно непознаване от страна на Агенцията за инвестиции на данните за инвестициите и детайлите за тяхното събиране.

Въпросът е може ли агенция, която няма никаква представа как се развиват инвестициите дори в миналото, да дава идеи за това как да привличаме инвестиции в бъдеще? И възможно ли е при толкова много изследвания за реалните проблеми на инвеститорите с новите промени тези проблеми да се задълбочават още повече, вместо да се решават? Не е ли малко прекалено на черното да се казва бяло и да се смята, че ще го приемем за бяло?

Жалко е, че вместо кризата да стимулира реформи, тя стимулира завръщане на законите на Паркинсън. Чиновниците разширяват своите правомощия и власт, давайки добре звучащи обяснения, които обаче противоречат на тяхната същност. Същото се случи и с Банката за развитие, която пак използва кризата, за да прокара идеи, които три поредни правителства отхвърлят като погрешни.

Ако искаме да минем по-леко през кризата, трябва да удържаме безумните идеи на бюрокрацията и да правим реформаторски стъпки, които решават проблемите, а не ги задълбочават.
10
2711
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
20 Април 2009 23:21
Все пак...... защо в доста евродъпжави "Отворено общество" е..... оплювано като манипулаторско...

А Сорос е дори персона поп-грата в Евродържави ?

21 Април 2009 00:05
Качествените инвеститори биват спирани от държавната машина, защото ако те дойдат, ще се качи цената на труда. А ако това стане, назначените милиционери (пардон, милионери, или "добре облечени бизнесмени" ще фалират, т.к. не могат да плащат високи заплати (поради липса на всякакви умения, освен далаверо-шуробаджанашки), и при тях няма да останат работници. И тъй като имаме сливане на последните с държавните структури, за тях това е върховната цел -- да поддържат държавата в това състояние на блато, където добре виреят предимно спонсорите на гоце и серго.

Качествените хора пак се отървават от контрола на горните, като бягат в чужбина, но този процес на отлив на работна ръка е доста по-бавен от другия -- да сменят работата, ако имат избор. Все пак, положението трябва да е наистина нетърпимо, за да напуснеш всичките си близки и познати и да отидеш в чужбина.

Иначе казано, изкуствено се поддържа монопол на пазара на труда за да могат да оцелеят назначените от партията милионери. Естествено, този монопол е много по-добре изразен в по-отдалечените от София региони, съответно и много по-изразеното бягане от тези региони към места с по-добро заплащане (по-големите градове, а като крайна дестинация -- навън от блатото, наречено държавата България).
21 Април 2009 01:05
"Азбучна истина" е, че сериозните и значими инвестиции (и инвеститори) се насочват към страни, покриващи определен набор от осн. критерий (споменати и от автора в статията). В обратен случай, най-често идват пари със съмнителен произход (нерядко - криминален, макар и поизпран тук-там), стремеж за краткосрочен успех и бързо вадене на печалбата обратно, а не реинвестирането й в местната икономика. Случаят с България е именно втория. И затова допълнителната бюрокртизация на инвестициите, към която се стреми властта, не е изненадваща. Нея я интересева не да създава благоприятен инвестиционен и бизнес климат, а да има контрол върху тях и още по-добре, ако може да им сложи ръка (макар че официално - формално да прокламира точно обратното).

"По делата им ще ги познаете".

Редактирано от - Mars Attack на 21/4/2009 г/ 01:06:35

21 Април 2009 05:17
Добре че има агенция за инвестициите, поне да има безделниците икономисти чия вълна да чепкат




21 Април 2009 06:12
Kaloqn Veliki.......... много гочно......
21 Април 2009 06:48
Марс и гошо са го казали по-добре от автора.
А защо - посочил го е Калоян Велики.
21 Април 2009 09:29
Стигнах до "инвеститорите" и спрях. Това чорбарче не е ли чуло, че вече времената се промениха?
21 Април 2009 10:22
Плъзвате се по личността на автора, а аз видях поредната отворена врата за доразграбването на каквото е останало от държавното и общинско имущество и земи. Без търг и конкурс, по решение отново на чиновници /наши, разбира се/ ще се разпродава мощно на цени, равни на данъчните оценки. Настъпва голямото законно пазаруване без пари! Да ни е честито!
21 Април 2009 10:29
Да, да бе да. Нищо няма да разпродават.
Дават ги, направо ги подаряват. После удостоените "инвеститори" почват да търсят купувач и ги продадат.
А бе да не би Беларус да е влязла вече в Европейския съюз, щото не съм чувал други наблизо да са гонили Сороса?
21 Април 2009 21:48
Законите на Паркинсън са действали и преди да бъдат формулирани, а след това действието им само се засилва. Това, че българската администрация е една от най-злокачествените не би трябвало да очудва никого. Тя е силно корумпирана и некомпетентна. Но и веруюто на автора и на колегите му от подобните на неговата организация е като на хората, които им плащат. Те ни убеждават, че капиталистическата криза е нещо добро, нещо като катарзис, след който икономиката ще стане по-ефективна, а обществото по-щастливо като цяло /няма значение, че в същото време всички се чудят как да я смекчат и преодолеят/. Тоест, колкото по-зле, толкова по-добре. Затова питанката след заглавието е излишна.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД