Инвеститорите се оплакват, че в България има много бюрокрация, чиновниците имат твърде много власт, има корупция и правилата не се спазват. Как да се решат тези проблеми? Като се даде още повече власт на чиновниците, създадат се нови възможности за корупция и заобикаляне на правилата. Горе-долу това е накратко идеята на нов проектозакон, изготвен от Агенцията за инвестиции и одобрен от правителството.
Има немалко изследвания на проблемите на инвеститорите в България. Според едно от тях, представено миналата година от Министерството на икономиката, инвеститорите се оплакват от твърде бавни, тежки и скъпи процедури. Обикновено се дава пример с компания, която иска да построи завод и да започне да произвежда след 1 година, а чиновниците й казват, че само за бюрократични процедури ще са й нужни 2-3 години. Едва след това ще започне строителството. И... компанията отива в друга страна от региона.
Световната банка също има изследване за инвестиционния климат в България - то е много задълбочено и обемно (стотици страници). Там са публикувани и данни от допитване до бизнеса, според които основните проблеми са корупцията, нестабилността на правилата, неформалната икономика, образованието, данъчното облагане. Т.е. отново проблемът е с твърде многото власт на чиновника.
Агенцията за инвестиции и Министерството на икономиката знаят за тези изследвания - те дори от време на време ги цитират. Вместо обаче да решат проблемите, като намалят властта на чиновника, като въведат по-прозрачни и по-ясни правила и срокове, като премахнат дискреционната власт на бюрокрацията - те предлагат точно обратното. Още повече власт за бюрокрацията и възможност да избират "приоритетни" инвеститори.
Не вярвате? Вижте някои от промените в Закона за насърчаване на инвестициите:
"Приоритетни инвеститори ще получават общинска или държавна земя на преференциални цени... Дава се възможност едноличните дружества с държавно и общинско участие да могат да извършват продажба, замяна, наем или да учредяват възмездно ограничено вещно право върху недвижими имоти без търг или конкурс...
Приоритетните инвеститори са тези, които са особено важни...Това е нова инвестиционна политика на правителството за насърчаване на инвестициите и не се прави за конкретен проект..."
Някои инвеститори ще получават по-евтина държавна земя, без търг и конкурс, според данъчната оценка на земята. Чиновници (и политици) ще решават кои да са тези инвеститори, на каква цена точно да получават земята или въобще дали да плащат нещо или да направят "заменка". Проблемите, които създават най-лош имидж на България, се узаконяват като средство за "насърчаване на инвеститорите". Пълен абсурд!
Агенцията за инвестиции, вместо да бъде закрита, се е преборила за прокарване на поредните вредни идеи. Това е същата агенция, която не знае разликата между сурови и ревизирани данни за чуждите инвестиции и затова винаги подценява размера на очакваните чужди инвестиции. Дори през есента на 2008 г. Агенцията за инвестиции твърдеше, че чуждите инвестиции ще са 4.5 милиарда, а те в крайна сметка достигнаха над 6.1 млрд. евро. И това не се дължи на някакво изненадващо развитие - дължи се на пълно непознаване от страна на Агенцията за инвестиции на данните за инвестициите и детайлите за тяхното събиране.
Въпросът е може ли агенция, която няма никаква представа как се развиват инвестициите дори в миналото, да дава идеи за това как да привличаме инвестиции в бъдеще? И възможно ли е при толкова много изследвания за реалните проблеми на инвеститорите с новите промени тези проблеми да се задълбочават още повече, вместо да се решават? Не е ли малко прекалено на черното да се казва бяло и да се смята, че ще го приемем за бяло?
Жалко е, че вместо кризата да стимулира реформи, тя стимулира завръщане на законите на Паркинсън. Чиновниците разширяват своите правомощия и власт, давайки добре звучащи обяснения, които обаче противоречат на тяхната същност. Същото се случи и с Банката за развитие, която пак използва кризата, за да прокара идеи, които три поредни правителства отхвърлят като погрешни.
Ако искаме да минем по-леко през кризата, трябва да удържаме безумните идеи на бюрокрацията и да правим реформаторски стъпки, които решават проблемите, а не ги задълбочават.
Все пак...... защо в доста евродъпжави "Отворено общество" е..... оплювано като манипулаторско...
А Сорос е дори персона поп-грата в Евродържави ?