:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,651,786
Активни 356
Страници 22,196
За един ден 1,302,066

Два Великдена с Хуан Диего Флорес във Виена

За тенора със златния глас се тълпят поклонници отвсякъде
Снимка: Архив
Перуанският тенор Хуан Диего Флорес достига блестящи височини - горното до е нещо обикновено за него, твърди се, че спокойно стига до ми бемол.
Един от недостатъците на компютърните професии е, че се налага често да се работи на празници - големи промени по системите се правят, когато потребителите почиват. Известна компенсация за това се получава, ако работата те отведе по празниците на някое хубаво място. Тази година прекарах и двата Великдена - католически и православен - във Виена, но покрай интензивната работа успях да чуя два пъти Хуан Диего Флорес именно на двата празника - на 12-и в "Любовен Еликсир" и на 19-и в "Италианката в Алжир".

Стандартното клише за Флорес е "новият Павароти". Не е Павароти - всеки талант си има своя индивидуалност. Единственото, по което 36-годишният перуанец прилича на Павароти, са бляскавите високи ноти. Е, и успехите, които вече дори надминават тези на Павароти - в "Ла Скала" миналата година Флорес е изпълнил първия бис след Шаляпин през 1933 г. В "Метрополитан" - първия бис след Павароти през 1994 г. И двата пъти - в "Дъщерята на полка" с арията Ah! Mes Amis.

Естествено, не бях единственият, който иска да го чуе на живо. И пак естествено - билети нямаше. Влязох в сайта на операта точно в момента, в който се пускат билети за онлайн продажба - един месец преди спектакъла - кръгли нули във всички категории билети. Помолих и колегите си във Виена да опитат чрез местните агенции, както са успявали да ми намерят преди - нищо - всичко било продадено в началото на сезона като част от абонаментни цикли. Значи - правостоящ.

Операта има около 600 места за правостоящи и процесът е организиран с германска прецизност и ефективност. Продажбата започва точно 80 минути преди спектаклите, за интересните опашката се оформя (под контрола и ръководството на разпоредители) часове преди това. Вътре в сградата има място за около 100-150 чакащи и те имат шанс за по-добри места в залата. Получава се нещо като шарен разноезичен катун - стоящи и насядали по пода най-различни хора - от младежи до баби и дядовци на почтена възраст, които си идват екипирани със сгъваеми столчета. В партера местата са в средата зад седящите места - има отлична видимост, но е претъпкано. На балкона и галерията местата са встрани и сцената не се вижда добре, но е по-широко. На един човек се продава само един билет, така че ако сте в компания, не може само един да чака на опашката, трябва да сте заедно. Цените са символични - 3 и 4 евро. След като си купите билет, трябва бързо да се запътите към входа - там разпоредителите подреждат втора опашка, която пускат постепенно, така че зрителите да могат без блъскане да заемат места. Добре е да си носите шалче или кърпа - след като си намерите място, завързвате шалчето на парапета, за да си го отбележите и запазите.

И така, след два дни по няколко часа на опашката за билети успях да чуя Флорес два пъти на живо. Наистина си заслужава, много трудно е да се опише. Феноменален глас. Блестящи височини - горното до е нещо обикновено за него, твърди се, че спокойно стига до ми бемол. При това няма и следа от бял фалцетен тембър - височините са с плътен, ярък теноров глас. Перфектна техника - пее без проблем и най-трудните Росиниеви украшения, включително и на пределни височини, и mezza voce. Гласът му не е от най-мощните - все пак е лиричен, не героичен тенор, но изпълва залата и се чува добре в ансамблите. И всичко това се получава с видима лекота, без напрежение, без да вселява у публиката страх дали ще се справи със следващата нота. Като прибавим към това и хубава външност - строен, елегантен - непринудено поведение, вживяване в ролята - и вокално, и сценично - и всички компоненти за една истинска звезда са налице.

"Любовен еликсир" на 12-и вървеше като по вода от началото до края. Още с встъпителната си ария Quanto e bella Флорес събра овации. Напълно равностойно му партнираше знаменитият баритон Лео Нучи, добре се справяха ветеранът Бруно ди Симоне и младата румънка Татяна Лиснич. Без излишна натрапчивост спояваше ансамбъла диригентът Марко Армилиато. Във второ действие с дуета Venti scudi Флорес и Нучи наелектризираха публиката, а след Una furtivа lagrima залата експлодира. След 5-6 минути бесни аплодисменти и викове Флорес излезе от образа и се поклони, след още няколко минути се предаде и повтори арията. След края на представлението овациите продължиха около 20 минути.

"Италианката в Алжир" на 19-и започна нервно. Беше вторият от планираните три спектакъла, разбрах, че първия Флорес е пропуснал поради настинка. Точно преди започването пред завесата излезе директорът на операта Йоан Холендер и из залата премина смут. Той обаче бързо обяви, че Флорес ще пее, разболял се е басът Илдебрандо д'Арканджело, но са успели да докарат от Париж за вечерта световноизвестния Феручо Фурлането, който пее там в момента в "Макбет". Успокоихме се, настроихме се за забележително преживяване и се получи - Флорес и Фурлането бяха великолепни, достойно им партнираше и младата испанка Силвия Тро Сантафе. Докато в "Любовен еликсир" Флорес показа лиричната си страна, тук беше брилянтно техничен, весел, игрив, танцуваше и подскачаше - май наистина пее с такава лекота, че може да се забавлява в представлението. Канадският диригент Ив Абел може би не успя да покаже истинския Росиниев темперамент, но пък с този оркестър няма как да се получи лош резултат. Подходяща ария за бис в тази опера няма, но продължителни аплодисменти след всяка ария или ансамбъл не липсваха, а след края отново се получи 15-20 минутна бурна овация - за всички, и специално - за Флорес и Фурлането.

Не знам дали ще успея някога да го чуя пак - Флорес пее малко - не повече от 30-40 спектакъла годишно и то с много ограничен репертоар - Росини, Белини и Доницети. Но пък такъв златен глас така трябва да се пази.
7
3130
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
23 Април 2009 12:59
Манрико, благодаря от сърце Великолепно преживяване си имал и се радвам, че го сподели.
23 Април 2009 13:06
Билети за операта в неделя се продаваха, вкл. и пред самата опера. Следващия път си вземи хубав билет, правостоящите са за цициите.
23 Април 2009 15:30
за преживяното и за споделеното. имам го на диск
23 Април 2009 18:13
За продавачите пред операта не знаех. На 19 като отивах към входа за опашката за правостоящи, ме спря някакъв дядо, предложи ми билет, но имаше малко съмнителен вид, та ме достраша да не е фалшив билетът, не е от цицийство. И на сайта на операта в първия ден на продажбата пишеше нули, и аверчетата във Виена казаха - няма по агенциите.

_______________________
Блогът на Манрико
23 Април 2009 18:34
Е аз пък бях на Фестивала на операта във Верона за Великден. Какво изживяване преди началота на Набуко публиката пя хора на евреите. Седях до бразилци, които така пееха Верди, че ги обърках с италианците.
23 Април 2009 20:13
дядото е известен, билетите му са истинки, ама прави спекула и плащаш бая над номинала. така е и с другите бройки пред операта.
аз си купувам в деня, в който ги пуснат на място от касата на операта. за търсени постановки трябва да си рано-рано там.

<p id=edittext align=right><Font size=1 color=#0CAC0C>Редактирано от - A.Notaras на 25/8/2009 г/ 22:37:24</font></p>
24 Април 2009 10:38
Хубава статия, Manrico! Подкрепям идеята с две ръце форумци да списват във вестника.
Радвам се, че Хуан Диего е успял, така да се каже, да ти изтрие програмата. И не си сбъркал с местата за правостоящи, особенно от "гълъбарника" горе се вижда всичко като на длан. Не много от местата за седящи дават наистина това което би очаквал като видимост или удобство. А и цените са височки. Хубавите места са за руски туристи без мярка или за виенски бабки с годишен абонамент.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД