:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,652,249
Активни 346
Страници 22,659
За един ден 1,302,066
Анализ

Как България прихвана "вносни" икономически болести

Управляващите така и не разбраха, че погрешната диагноза води до неправилно лечение
Снимка: НЕВЕНА ТЕНЕВА
Проф. Гарабед Минасян
Управленският елит има удобно универсално обяснение за финансово-икономическата криза у нас - че тя е "вносна". На въпроса "Има ли други вътрешни фактори и причини?" арогантният и безочлив отговор е "Не, няма". Обществено отговорното поведение предполага съвсем друг отговор - "Да, има". В такъв случай следва да се идентифицират причините и да се набележат конкретни мерки за тяхното неутрализиране и отстраняване.



Вътрешните източници за финансово-икономическата криза



са в лошата институционална и административна среда, която позволява съществуването на корупционни и криминални практики и провеждането на мащабни спекулативни действия на различните видове пазари. Могат да се разграничат четири основни кризисни сектора: строителство и операции с недвижимости; преки чужди инвестиции (ПЧИ); износ; туризъм и др.

Свиването на активността в строителството и операциите с недвижимости е неизбежно. То е следствие от неудачна вътрешна политика и вероятно ще бъде около 40%.

Рязкото намаляване на ПЧИ е следствие както на международната конюнктура, така и (в много по-голяма степен) на вътрешното управление. Вътрешните спестявания са устойчиво около 15% от БВП, докато нормата на натрупване е на космически висоти - 35-38%. Разчитането на чуждестранно финансиране в такива мащаби винаги крие опасност от пряко заразяване с неблагоприятни проявления на международната финансово-икономическа арена - вътрешната икономика става много по-податлива и по-уязвима от международни кризи.

В допълнение появилите се в последната година напрежения във взаимоотношенията ни с ЕС внасят силен елемент на несигурност и колебание у чуждестранните инвеститори, което пряко влияе върху тяхната активност.

Намалението на износа също се свързва с несполуки във вътрешното управление. Страната не съумява да привлича стабилни стратегически инвеститори. Разпокъсаното инвестиране - като правило краткосрочно и със спекулативни цели, е предпоставка за възникването на кризисни ситуации. Нотки на успокоение се формират от вероятността за по-бързо намаляване на вноса, което ще потисне търговския дефицит, респ. текущата сметка на платежния баланс.

Свиването на туристическата активност също е следствие както от външни, така и от вътрешни фактори и причини. Пословично е нашенското грабителско отношение към чуждестранните и местни туристи, нерядко подкрепяно негласно от властите (чрез допускане на отклонения от законови норми, формално данъчно санкциониране и др.). Разглезването на туристическия сектор от управленския елит създаде предпоставки за по-осезателно присъствие на кризата.



Има много индикации за криза в България



Намаляват незлатните валутни резерви. В края на септември 2008 г. те са 27.3 млрд.лв., а на 10 април 2009 г. - 21.1 млрд.лв. Това е спад от 22.3%! Намаляването на валутните резерви в условията на паричен съвет е показател за назряващо напрежение в икономиката.

Намалява среднодневният оборот на валутния пазар. През ноември 2008 г. той е 5.2 млрд. лв., докато през март 2009 г. - 4.2 млрд.лв., т.е. отбелязва се спад от 19.6%! Показателят отразява до голяма степен гаснещата инвестиционна активност.

Задържа се кредитирането на реалния сектор. За периода октомври 2008 г. - февруари 2009 г. вземанията на ТБ от неправителствения сектор остават около 49 млрд. лв. със слаби вариации. Задържането вероятно се свързва с предоговаряне на просрочени кредити, което не може да продължава безкрайно дълго.

Нарастват лихвите по срочните депозити в банките. През февруари 2008 г. средната лихва по срочни депозити (до 1 година) на домакинствата е 4.7%, а през януари 2009 г. същата лихва е 8.2% (7.7% през февруари) - повишението за 1 година е 3.5 процентни пункта! Повишеното търсене на свежи ресурси на депозитния пазар е показател за ликвидни затруднения на търговските банки - при положение че: БНБ освободи повече от 2 млрд. лв. от задължителните минимални резерви; кредитирането е практически замряло; лихвите на междубанковия паричен пазар намаляват от почти 6% през ноември 2008 г. на 3.6% през февруари 2009 г., т.е. финансовите ресурси на междубанковия пазар стават по-достъпни. Ликвидните затруднения може да са следствие от трудности при събиране на кредити.

Увеличава се допълнителното таксуване на кредитите. Нараства разликата между ГПР (годишния процент на разходите, който включва всички лихвени плащания по кредита и всички такси, комисиони и др. разходи) за сектор "Домакинства", от една страна, и осреднената лихва за дългосрочни кредити (нов бизнес), от друга. За периода май - октомври 2008 г. маржът е около един процентен пункт, а за първите два месеца на 2009 г. е 1.8 процентни пункта. Явно банките търсят странични възможности за увеличаване на приходите си чрез увеличаване на цената на кредита.

Намаляват печалбите на банките. За ноември 2008 г. - февруари 2009 г. се отчита спад на печалбата в банковата система с 9.3%. Тази динамика говори за натрупващи се напрежения.

Намаляват данъчните и неданъчните постъпления в бюджета. През февруари 2009 г. те са по-ниски от година по-рано при отчетен реален прираст на БВП за 2008 г. от 6% - явно затрудненията в реалния сектор се отразяват на бюджетните приходи.

Намалява фискалният резерв (ФР). През октомври 2008 г. той е 12 млрд. лв., а през февруари 2009 г. - 8.3 млрд.лв., т.е. спадът е 31%! Скоростното намаляване на ФР е основание за безпокойство.

Свиват се и преките чуждестранни инвестиции. С 12-месечно натрупване през февруари 2008 г. ПЧИ са 8.5 млрд.евро, а през февруари 2009 г. са 5.9 млрд.евро. Това е спад от 31%! Намаляването на инвестициите се отразява болезнено на икономиката ни, която бе свикнала на значително външно финансиране. Присъединяването на България към ЕС отприщи притока на ПЧИ - за 2006-2008 г. те са почти 21 млрд.евро, докато за 1991-2005 г. са едва 13 млрд.евро.

Намалява износът, макар и все още не особено чувствително. 12-месечният износ на стоки през септември 2008 г. е 15.6 млрд.евро, а през януари 2009 г. - 15 млрд.евро. Това прави спад от 4.3% (най-чувствителен е при експорта на енергийни ресурси - 9.5%). Положително може да се оцени съпътстващият по-ускорен спад на вноса, така че в крайна сметка се фиксира подобрение на търговския баланс.

Намаляват наетите лица по трудово правоотношение. През юли 2008 г. те са 2.526 млн. души, а през декември 2008 г. - 2.436 млн., т.е. отбелязва се спад от 90 хил. души!

Преструктурират се производствените разходи. 12-месечният прираст на потребителските цени през февруари 2009 г. е 6%, а на производствените цени е минус 3.1%. Разнопосочната ценова динамика позволява на производителите в краткосрочен план да намаляват разходите си за суровини и материали, но да поддържат заетостта. Такава ситуация не може да продължава дълго.

Намалява промишленото производство. В началото на 2009 г. то е с около 18% по-ниско, оценено на годишна база.



Има ли хапчета срещу кризата



Антикризисните мерки трябва да съответстват на откритите кризисни фактори и причини. За намаляване и отстраняване на възможните и вероятни кризисни проявления е необходимо:

1. Премахване на търканията в отношенията ни с европейските партньори. Това ще е гаранция за вътрешна политико-икономическа стабилност и ще повиши атрактивността на страната за чуждестранните инвеститори. България се нуждае както от грантовете от ЕС, така и от съпътстващите ги инвестиции.

2. Повишаване на качеството на институциите и на ефективността им.

3. Всяко пряко финансово подпомагане от страна на държавата задължително да се предхожда от мерки за подобряване на средата. В противен случай средствата на данъкоплатеца ще потънат без ефект в корупционните пясъци.

4. Държавното регулиране не означава обсебване на икономически функции! В една пазарна икономика то означава определяне на ясни правила и на рамките на стопанско функциониране - при спазване на икономически и общочовешки морални принципи. Правителството трябва да се придържа към това.

"Антикризисният" план "Станишев" предвижда разходи за грубо 27-28 млрд.лв. (над 40% от БВП)! От къде ще дойдат тези средства и за колко време ще се харчат? На тези въпроси планът не отговаря. Сегашното правителство не е в състояние да се справи с предизвикателствата на времето. Затова е по-добре да се въздържа от действия, които ще задълбочат неблагоприятната перспектива.





* Авторът е от Икономическия институт на БАН, бивш член на УС на БНБ
 Докато правителството обясняваше, че България остава оазис в бурята, кризата и високите лихви объркаха сметките и на фирмите, и на домакинствата в България.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Протестите пред Министерския съвет зачестяват - очевидно оправданията на управляващите, че кризата била "вносна", вече не минават.
43
4770
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
43
 Видими 
23 Април 2009 00:00
бай Гарабед не че не е прав ма много му е черна боята за радост на катастрофиците.
23 Април 2009 00:10
Мда - in Debt we trust.
23 Април 2009 00:32
за статията
А управляващите харчат бюджетни пари като за последно, оправдавайки се, че го прявят за борба с кризата. Лошото е, че наистина ще е за последно. Просто след тях... потоп
23 Април 2009 01:48
Мечко , виках ти язе да се не кефиш на калафонийската катастрофа щото вълните че пометат и Меден Рудник , ма нали нема никой между ушенцата.
23 Април 2009 01:51
в българия всичко е вносно
въпросът е
има ли почва? на благоев
23 Април 2009 01:58
Бай Гарабед май се опитва да се уреди на работа при следващите управляващи.
Аргументите му са доста изсмукани от пръстите, а рекомендациите са направо общи приказки не означаващи нищо на практика.
Ми то е ясно че "повишаването на ефективносттта на държавните органи" ще е хубаво!
То и повишаването на общественото благосъстояние ще е супер ама въпроса е как?
Въобще е тъжно че нивото на икономистите от БАН е толкова ниско. Явно бъдещите управляващи ще трябва пак да си "внасят" юпита от вън иначе може да повторим Виденовия или Костовия опит!
23 Април 2009 02:07
Wednesday, 22 April 2009
На земеделците им остават само два пътя . Или да хванат тоягата , или да фалират до есента.

Ужасът е пълен!

Производителите нямат никакви средства за залагане на реколтата. Тази година голяма част от фермери вече твърдят, че не могат да подхранят нивите и да купят препарати. Говори се, че голяма част от есенните посеви няма да бъдат наторени или ще бъдат наторени с по ниски норми, на много места ще сеят пролетници ограничено.

Банките не искат да дават кредити на фермерите!

«Банките не ги търсете, каза ни виден банкер - те сега прибират парите и ги изнасят веднага към банките майки. Не отпускат никакви заеми, особено на земеделци - първо, не са им интересни, второ - изпатили са си с техните плащания по САПАРД и с директните плащания на Европейския съюз. Нищо, че това довършва земеделието като отрасъл и го поставя на прага на икономическия колапс, и то във време на криза.»

Банките отказват да финансират и одобрените проекти по Програмата за развитие на селските райони. Което естествено ще доведе и до тяхното неизпълнение - а там се говори за 3 млрд. евро, предстоящи за усвояване от България. Уж през 2009 г. щеше да бъде въведена и схема за рефинансиране на производителите през банките с ресурс на Държавен фонд “Земеделие”, но и това е само на думи.

Земеделските производители са се кредитирали с банкови заеми, чиито погасителни вноски са съобразили с времето на очакваните плащания от фонд “Земеделие”. И сега падежите настъпиха, а пари няма.
23 Април 2009 07:48
земедеците ще фалират и ще се направят ТКЗСта и АПКта с помощта на европа
23 Април 2009 09:07
Управляващите така и не разбраха, че погрешната диагноза води до неправилно лечение
Проф. Гарабед Минасян*


Грешка!!!- каза току що говорителят на радио ЕРЕВАН!!!

Управляващите ЗНАЯТ че "грешните им диагнози" водят да неправилно лечение и...летален край!

Но.... правят каквото им се нареди от....ГОРЕ!!!

(за да се освободят някои територии.... от ненужни "местни консуматори". И да се формират.... нови собствености!!!)


23 Април 2009 09:09
на Криза като на Криза
На ЕС не можем да разчитаме в разгара на кризата първо, щото не ги бива икономически и политически, както и президента Обама им обясни в кратце в Истанбул (направи изключение за Германия), второ, трябва да налеят едни 1000 млрд- ЕВРО в МВФ така че ресурсите са кът за нас въобще няма да има, трето предстоят евроизбори и вместо да управляват ситуацията в условията на криза, ЕК се занимава с политиканстване!
Така че сами трябва да се спасяваме, имаме добри връзки с МВФ, имаме валутен Борд, умело трябва да привлечем ресурси от Русия, Германия, Турция и Средна Азия покрай енергийните батаци набъркани от ЕС с калпавата им политика в Грузия и Украйна.
-------
Сивият сектор, някой го определят на 30% от БВП, в условия на криза е голям ПЛЮС, щото при него ресурсите се използват най-ефективно, няма ДДС, няма социални, няма здравни каси, няма "стратегически" проекти, въртенето на парите е най-бързо! Бакшишът и рушветът са "вредни" за НАП, но на много хора помагат да преживеят! А кризата трябва просто да се преживее!
--------
Така че споко, но внимателно по завоите, пътят е заледен!!
23 Април 2009 09:10
Егати и държавата, щом нейни професори по икономика могат да създават такива творби.
23 Април 2009 09:15
fractal няма как иначе и да стане,
нали едни умници драпаха да го разсипят това земеделието под лозунга "земята в реални граници", т.е. на всеки по парче, или НАЗАД към 1944 под знамето на антикомунизма!
Е каквото искахме това и получихме, днес всеки "земеделец" в "реалните си граници" може ако иска да сади кафе, ако иска да бере череши, ако иска нефт да вади, ако иска плаж да прави!!
23 Април 2009 10:08
Критиките на професора са малко ексцентрични, а в 3 от посочените от него 4 "кризисни сектора" не е достатъчно добре обоснован.


1. Износ


"Намалението на износа също се свързва с несполуки във вътрешното управление." е последвано по-долу от "Намалява износът, макар и все още не особено чувствително. 12-месечният износ на стоки през септември 2008 г. е 15.6 млрд.евро, а през януари 2009 г. - 15 млрд.евро." Това звучи по-скоро като похвала - на фона на глобалния срив на световната търговия. Нито дума няма за рецесията и свитото търсене при основните ни външнотърговски партньори в ЕС.


2. ПЧИ


"Свиват се и преките чуждестранни инвестиции. С 12-месечно натрупване през февруари 2008 г. ПЧИ са 8.5 млрд.евро, а през февруари 2009 г. са 5.9 млрд.евро."


Тука той е откровено нечестен, защото е ясно че следи публикуваните данни. ПЧИ за 2007 бяха преоценени от 6.9 на 8.5 млрд само преди около месец. Това е естествено, защото данните постъпват със закъснение. Коректно е да се сравняват или 5.9 млрд (февр 09) с 6.9 млрд (февр 08) - цифри, изчислявани по една и съща методология, или да се каже че данните за февруари 2009 са само предварителни и окончанелната цифра вероятно ще бъде по-голяма.


Отново, не е споменато че глобалният срив на инвестиционните потоци по света за същия период е около 50%.


3. Туризъм


"Свиването на туристическата активност" не е подкрепено с нито една цифра. Не е ясно и за какъв период става въпрос.


От "хапчетата срещу кризата", второто ми звучи като преписано от решенията на някой пленум на ЦК на БКП: "Повишаване на качеството на институциите и на ефективността им. "


"Мерки за подобряване на средата" също е от клишетата на позитивно-критичната партийна фразеология от средата на 80-те.


Не е казано нищо за някои по-нови явления: конкуренция, структура на данъчното облагане, осигурителни тежести, пазарите за инфраструктурни услуги и други "ахилесови пети" на сегашното управление, преди да се направи кардиналното заключение, че "Сегашното правителство не е в състояние да се справи с предизвикателствата на времето."
[/quote]
23 Април 2009 10:13
boby1945 - за земеделие говориш, ма чини ми се нямаш ни най-малка представа от процеса. Ето защо (обръщам се към теб персонално, но това е повод; нямам нищо против теб):
1. Връщането в реални граници е добро, защото даде възможност земята да се търгува.
2. В моемта, в северна БГ земята се обработва достатъчно уедрено - на мястото на предишни 10 ТКЗСта (да речем 10тина села) в момента има примерно 3ма арендатори - сам смятай. Арендаторите сами си правят комасация на принципа - земи тия 200дка, дай ми ония 150 отвъд пътя и т.н.
3. Разходи се малко по северна БГ и ми покажи един декар необработваема площ. Моля те, веднага ще я купя.
4. Говоря от името на собственик на земя, при това не само наследствена както си мислиш, преди седмица си купих нови масиви.
5. Добивите са отлични, миналата година имаше райони с добив от 800кг. жито на декар, което както и да го гледаш беше непостижимо за соц. ровичкането. БКПто все обясняваше за сушата, ако не помниш.
6. Като говориме за селско стопанство сега и преди 10ти, нали си даваш сметка че сега сме отворена икономика, а преди бяхме заключена кочина. Следствие - нормално е да купуваме градински продукти от държави с по-ниска цена за труд. Промишленото земеделие е отдавна овладяно. А, и още - преди 10ти около 30% от хората живееха на село, сега сме почти нормални с около 10. Но това, противно на комунистическата логика е добре, който не му харесва - ходом марш към Северна Корея и братски Китай.
7. Не реви на чужди гробища. Ако искаш български домати, заминавай да копаш налседените 10 дка. за 150 кинта на месец. Ако искаш да си ОК, ще ядеш турски и македонски домати, но не забравяй да помислиш как да изкараш повече от въпросните 150 кинта.
8. Фермерите реват, защото така е прието, европейско някак си е, а и им е изгодно.
10. Знам за доста учители, които са станали фермери и за нито един обратен случай. Уверявам те, сред фермерите има хора с доста по-висок ценз от кварталната учителка, така че не е ноемра в ценза, бъди сигурен. Явно за кинти иде реч.
Съвет : оплаквай учителите, те са най-прее..ни а и качеството там е сравнимо само с бетонните безумия по морето. Школото е големия проблем на БГ, не в нивите, а и ниви се разорават за 2 години, но кратуните като излязат неграмотни, цял живот ще надуват кавала по евро-магистралите.
23 Април 2009 10:29
Правителството одобри насоките за развитие на държавните железници 29 Януари 2009
За повишаване на качество и сигурността на предлаганата услуга в жп сектора тази година ще бъдат инвестирани близо 450 млн. лв., до 2013 г. вложенията ще надхвърлят 4, 8 млрд. лв.за железниците, които открай време са едни от най-големите получатели на субсидии.

Колко от форумците са пътували с пътнически влак през последните 10 години?
Колко от форумците са виждали товарен влак през последните 10 години?
А дали няма и други подобни губещи дейности?
23 Април 2009 10:31
armani т.8 си казал нещо много верно.Обаче реването е характерно и не сама за фермерите.
Абе , както казваше един колега зърнопроизводител от Пловдивско-с земеделие може да не станеш богат, но от глад нема да умреш.
23 Април 2009 10:33
Някои сектори на икономиката бяха прегряли и преди кризата. Тя просто им помогна....
Беше въпрос на време да думне строителството. Няма кво да ривът сега. Нормите на печалба никога няма да са вече в стотици проценти....
23 Април 2009 10:52
Икономиката е проста работа, иска се само да си завършил такова образование, както и да си с акъла си, като второто е по- важно. Елементарно, но трябва да се събират дължимите към държавата данъци, мита и такси. Второ, държавните интереси трябва да си пазят - не може чужди рибари да ти ловят калкана, а ти да санкционираш собствените си граничари. Не може да продаваш елитна гора за 5 лева мътъра. Да приватизираш на безценица, а да нямаш следприватизационен контрол.... Край няма този списък.
23 Април 2009 11:45
Армани, в коя Северна България живееш, та да ида и аз там. Щото в нашата, Северозападната, са се вдигнали тръни и храсталаци повече от човешки бой. Обработват се земите около пътищата и то на дребни парчета. И такива добиви имаше само в ТКЗС-тата, когато отчитаха по трима души и всеки прибавяше по нещичко отгоре. Та така...
23 Април 2009 13:20
Армани,
Аз от земеделие не разбирам и затова ще питам: Защо бананите са по-евтини от доматите? Защо зимните домати /вносни парникови/ са по-евтини от летните наши градински? Защо е по-изгодно да се прави сирене от сухо мляко /вносно/ вместо от наше натурално? Защо цената на земеделската земя пада /което вероятно ти харесва/? И още подобни... Очаквам компетентен отговор.
23 Април 2009 13:29
Boianova, ако говориш за Монтана, Белоградчишко и отчасти Видинско - съгласен съм. Причините за неудачите там са много, и то както знаеш не от 10ти насам. Но в равнината, да речем от Враца на изток - чак до Добрич, положението си е така, както съм го написал.
Друго важно нещо - имам спомен че бай Тодор Правешки, при голЕмите добиви и развитото соц селско стопанство, внасяше полски картофи и френско масло. Не си ли спомняш? Та, това беше началото на смъртта на ТКЗСтата. Филип Димитров просто направи това, което трябваше, и да, имаше времнни сътресения, но не ми казвай че когато баба мие влизала в ТКЗСто не е имало. Да ти обяснявам ли съветската колективизация до какво доведе - преведи си сама думичката ГОЛОДОМОР, поразпитай къде са няколкото милиона умрели от глад украинци, а покрай тях и доста българи, живеещи там. Тирирамби за салвата на ТКЗС не ми се слушат, така че добро или лошо, сегашното селско стопанство е ВЪЗМНОЖНО.
Планиснските райони никъде по света не се обработват, за култури несвързани пряко с животновъдството, евентуално някой и друг картоф. Предполагам си виждала снимки от Швейцария - мрат ли хората там че не обикалят с комбайни по планините? Или изнасят?
И накрая - Врачанско-Монтанско-Видинския мързел (между другото грижливо отгледан по соца, преди не е било така), както и вселенската непредприемчивост, съчетана с уникалната липса на елементарна култура и образование, би превърнала в пустиня и делтата на р.Нил. Доста рода имам от този край, та повярвай ми, знам какво говоря, мога роман да напиша, ама нямам таланта на единствения велик човек от тоя регион - Радичков.
Весел и успешен ден.
23 Април 2009 13:50
Неверния Тома - отговарям, доколкото мога :
1. Бананите, доколкото ми е известно са внос главно от латинска америка. Бедността там е уникална, което сваля цената на труда от една страна, а условията за култури като банани и кафе - идеални. Следствие - бананите са на цената на транспорта, който пък е корабен, демек приблизително $200 на тон. Въобще, провери историята на израза "бананова република", изяснява ситуацията.
2.Доматите, по разбираеми причини не могат да се транспортират като банани, пъти по-нетрайни са, което пък не позволява зимно време да внасяме от южното полукълбо, което налага парници. Парниковите домати, зависят от 2 фактора - цената на горивата (тази зима бяха пиково високи) и от търсенето и конкуренцията. На нашия ембрионално развита пазар, конкуренция няма, поради което пресните колбаси в Lidl-Германия са с около 10-20% по-евтини от тукашния Кауфланд. Та да са само доматите - с мед да ги намажеш. За първата компонента - излиза че парниковите домати се влияят от Путин и разни шейхове, това е. Летните са изцяло функция на пазара на труда. При положение че сервитьорка на морето изкарва хилядарка, колко искаш да струват доматите, при това минали през 5 продажби до пазара. За пазара вече казах.
3. Сухото мляко - обяснявам веднага. Чувал ли си за отглеждане на крави по открит способ? Практикува са е Украина. Еми няма стигане, когато краваря работи за $80 (наши 120лв.) и пасе кравите на най-плодородната площ в Европа, при това, с размерите на цяла Франция. Разгледай една карта на почвите в света и веднага ще станеш експерт по въпроса за цените. Другия дерт на млякото е липсата на смиселни ферми, пораи много причини, някой от които са че евросубсидията на БГ крава ще достигне френската крава някъде 2012г. Да, ама цените на фуража са борсови, демек еднакви в БГ и Франция. Това обективно, добави и субективния проблем че ромите си имат помощи и кражби , вместо да ринат торта във фермите, и картинката е готова.
4. Цената на земеделската земя панда, и то с много малко, заради отлива от борсата. Просто агрофондовете нямат ликвидност в момента за да изкупуват и уедряват земя. Пример - Елана Агрофонд се търгуваше на 2, 30-2, 60, сега е около 1, 25. Еми - няма свежи капитали, няма голямо търсене, цената се понамаля. Все пак, отбий се в някоя кадастрална служба в тия райони, ще видиш само и единствено обяви "Изкупувам земя". Продавам - почти няма. В моемта, ножицата между продава и купува е около 30%, затова сделките са малко. И още нещо - средния собственик има около 10тина декара, в съсобственост с 5 братовчеда. Сметни колко лесно се прави сделка с 5 наследника, жените им и още някакви кибици. Изкупуването на Крайслер пасти да яде пред тия нотариални подвизи. Та така. Все пак развитието е положително в тоя сектор.
Лек ден.
23 Април 2009 14:12
Разочарован съм.
Къде са тези вътрешни фактори за кризата,
които очаквах да намеря в статията?
Всичко се свежда до:
"дайте да има външен приток на средства",
а почти цялата статия е всъщност описание на част от проявленията на кризата в България, при това връзката им с кризата е доста съмнителна.
23 Април 2009 14:15
Разбрах. Петролът е скъп и в Турция. И там работят сервитьорки. Това са детайли. С една дума, нашето земеделие е неконкурентно. Само не чух обяснение ЗАЩО? Не е ли защото земята е разпокъсана, защото стопанствата са дребни? И отиваме пак към "земята в реални граници".
23 Април 2009 14:31
Наскоро научих/не от нашите медий, разбира се!/, че повече от 35 млн.американци се радват на добре организирана купонна система за хранителни стоки.Мнозина сред тях са от т.н."средна класа".Не стана ясно дали продуктите идват от местните ТКЗС-та или ги внасят от латифундийте на Латинска Америка.Подобна купонна радост е споходила и мнозина от гордите до скоро британци, челният опит, както е известно от соца, е заразителен.Това, разбира се, все още не е "Голодомор", но утехата за участниците е малка.Пък и те не са в условия на тотална блокада, а се радват на развита пазарна икономика.Питам обаче :какви са сравнителните данни за производството на хранителни продукти за 1985/например/г.и която и да било от годините на демократичен възход?...
23 Април 2009 14:37
Penu
Колко от форумците са пътували с пътнически влак през последните 10 години?
Колко от форумците са виждали товарен влак през последните 10 години?

За товарния може да си прав, ама аз пътувам с влак два пъти, че и повече в месеца. Предпочитам влака от автобусите поради най-малко 3 причини:
1. много евтино е, купил съм си карта;
2. можеш да се разходиш да отидеш в тоалетната;
3. Можеш фда ползваш спален вагион;
Закупените рециклирани немски вагони не са толкова лоши. Ще закупят и още, а и нови. Проблем са линиите. Между Плевен и Червен Бряг може да хванеш морска болест. Ама, като над 15 години нищо не се правеше, а всеки железничар ще ти обясни как Краус разсипа железниците. Едва това правителство започна нещо да прави.
Влаковете все повече се пълнят, а отсега няма билети за Георгевденските празници.
23 Април 2009 15:01
@ armani


Възхитен съм от анализите ти. Може би ще ми помогнеш да обясня на жена ми, защо в кварталния супер гръцкото и датско сирене (и датската кайма) са по-евтини от най-евтините, и по-качествени от най-качествените български.


Ето малко данни за селскостопанските справедливости в ЕС, които ми даде един Латвийски блогер. Тези цифри са от доклад на Еврокомисията от 2008 (посочен е линка) и нас още ни няма - знаеш ли какви са цифрите за нас?


Първата цифра е средната (медиана) ЕС субсидия на хектар обработваема земя, а втората е допустимата максимална държавна субсидия според съответния договор за присъединяване. На теория, различията би трябвало да отразяват различното качество на земите. Данните са за 2006 година.


Greece…..: 610?, 620?
Belgium……: 360?, 420?
Germany…….: 310?, 340?
Denmark…….: 310?, 310?
France…..: 300?, 320?
Austria…..: 290?, 310?
United Kingdom: 290?, 290?
Netherlands…: 280?, 310?
Ireland……..: 280?, 280?
Luxemburg..: 270?, 290?
Finland…….: 240?, 550?
Sweden….: 240?, 250?
Italy……: 200?, 200?
Average EU-25.: 160?, 230?
Spain……: 160?, 160?
Cyprus……..: 110?, 420?
Slovenia….: 100?, 270?
Czech Republic…….: 90?, 180?
Hungary…..: 90?, 140?
Poland…….: 70?, 210?
Slovakia….: 70?, 110?
Portugal….: 60?, 70?
Lithuania……: 50?, 100?
Estonia…..: 40?, 90?
Latvia……: 30?, 80?

http://ec.europa.eu/agriculture/analysis/ fadn/reports/hc0304_distributio...

Благодаря.
23 Април 2009 15:16
Неверния Тома - допускаш няколко грешки :
1. Турция не купува газ от Русия, а директно от бившите републики и то на други цени.
2. Средномесечните темперетури са с няколко градуса по-високи, което е съществено.
3. Труда в азиатската част е по-евтин, а и има реално предлагане на труд.
23 Април 2009 16:20
Армани,
Не го приемай като заяждане, наистина искам да си изясня някои неща.
В миналото /преди 20 години/ България беше ако не световен то поне европейски износител на селскостопанска продукция. Руснаците още си спомнят нашите домати и пр. Какво се измени, че ние внасяме зарзават и сухо мляко? Не знам дали Турция купува газа по-евтино /до колкото знам те ползват руската газопреносна система/. Македония ни засипа с домати, докато не вдигнахме митническа бариера. Безработица има и в Турция, и в Македония, и у нас. Какво стана?
Мисля че решаващото беше разпарчелосването на селското стопанство. Сега /казваш/ върви процес на "стихийно" комасиране. Е трябваше ли да нарежем блоковете та сега бавно и полека да ги въстановяваме?
Разбира се ТКЗС не беше най-удачната форма. Можеше да се намери и друга -напр трансформация на ТКЗС в АД. Впрочем още по време на "ликвидаторите" много познати селяни не бяха доволни и искаха да се запази кооперацията.
23 Април 2009 16:37
а всеки железничар ще ти обясни как Краус разсипа железниците. Едва това правителство започна нещо да прави.
А кой беше Краус?
23 Април 2009 16:37
Как България прихвана "вносни" икономически болести



Това е съдбата на всяка магистрална курва.
За това пък сводниците си живеят царски.


23 Април 2009 17:28
Неверния Тома, Армани


http://ec.europa.eu/agriculture/agrista/2 007/table_en/en2.htm


Ето един адрес със съпоставителни таблици и графики за състоянието на селското стопанство в ЕС към 2006 - има интересни данни. Например, по въпроса на вашия спор се вижда, че нашите селскостопански имоти са средно по 5.1 хектара, съпоставими с Гърция 4.8, Италия 7.4, Кипър 3.4, Унгария 6.0, Полша 6.0, Румъния 3.3 и Словения 6.3.


Не намирам, обаче, никакви съпоставими данни за субсидиите отпускани на БГ фермери ...
23 Април 2009 17:46
Boianova............... Армани, в коя Северна България живееш, та да ида и аз там. Щото в нашата, Северозападната, са се вдигнали тръни и храсталаци повече от човешки бой. Обработват се земите около пътищата и то на дребни парчета. И такива добиви имаше само в ТКЗС-тата, когато отчитаха по трима души и всеки прибавяше по нещичко отгоре. Та така...


Боянова! Знаеш ли дето милион и половина етнически българи от бившия СССР само... искат ИМЕННО да им позволи държавата да се заселят в ...умиращи селца или при самотни старци там? И искат да им се позволи...поне изоставените и трънясващи земи да обработват ???

Но....дори Болен Сайдеров....НИЩО НЕ ПРАВИ по въпроса ???


23 Април 2009 18:10
ВЕСЕЛ,
/:/ "...И искат да им се позволи...поне изоставените и трънясващи земи да обработват ???
Но....дори Болен Сайдеров....НИЩО НЕ ПРАВИ по въпроса ???
......................................... ......................................... .............
В голяма ГРЕШКА си!
От деня на учредяването на ПП "Атака"/17.04.2005/, В Сидеров и цялата партия ПРАВЯТ много важно нещо по въпроса- подготвят идването на ПП "Атака" на власт, за да изгони ПП "Атака" от Властта тези/Досегашните и Сегашните!/, които 20 години НЕ са направили нищо по въпроса!
23 Април 2009 18:25
Параграфе!

Прощавай, но аз лично съм говорил с "бялата глава" по въпроса!

И му казах .... дето има много кметове на малки села, които с радост ще предоставят и места, и изостанали стърнища..... но НАМА КОЙ ДА НАПРАВИ ИНИЦИАТИВАТА ОФИЦИАЛНО!!! (дори и като ...опозициа)

Иначе.... на китайци и амджикистанци.... КОЙ им помага да се настанят в България?

Затова, параглафе..... за мен ...твоя вожда е....СЛОВОПРЪДЛЬО !!!

23 Април 2009 23:34
Кризата е вносна, защото цялата ни икономика е вносна. Преди 1989 г. икономиката ни беше местна и развита и изнасяхме продукция. Сега когато внасяме всичко ще си внесем и криза разбира се.
Ех кога ли ще ги стигнем... българите от преди 1989г.
23 Април 2009 23:38
Изнасяхме за СИВ , ама он умре. Ти на умрел чушки моеш ли да продадеш ?
24 Април 2009 00:33
Неееееееееееееее. Никави икономисти от запад. Особено велики. Аз като прост инж. като ги чух Юпитата преди 8 годитни как щели да управляват държавата като фирма и ми настръхна косата. Те обаче си го направиха - което не им беше изгодно го закриха и продадоха. така че юпи -
24 Април 2009 00:34
24 Април 2009 00:45
Погрома за българското земеделие дойде от така наречените Ликвидационни съвети. То самата дума отразява целия абсурд на българския преход - да ликвидира а не да съзидава и гради. От целиа преход тия единствено изпълниха и преизпълниха грозната задача за която бяха създадени от болни реваншистки мозъци. Така че цените на хранителните боклуци които циркулират в страната са мо ще растат...
24 Април 2009 01:29
ВЕСЕЛ,
/:/ "Параграфе!
Прощавай, но аз лично съм говорил с "бялата глава" по въпроса!
И му казах .... дето има много кметове на малки села, които с радост ще предоставят и места, и изостанали стърнища..... но НАМА КОЙ ДА НАПРАВИ ИНИЦИАТИВАТА ОФИЦИАЛНО!!! (дори и като ...опозициа)
Иначе.... на китайци и амджикистанци.... КОЙ им помага да се настанят в България?
Затова, параглафе..... за мен ...твоя вожда е....СЛОВОПРЪДЛЬО !!!
......................................... ......................................... .............
СЛОВОАКАШ, май?!
Ти къде си видял в България китаец или амджикистанец да оре, сее и жъне нива?!
И НЕ се прави на ударен, че НЕ знаеш, че на китайците и амджикистанците им "помага" в България китайската и амджикистанската Мафия тук!!
А кметовете и на малките, и на големите села, НЕ дават българско Гражданство- дават го Управляващите/ а ПП "Атака" НЕ е сред тях-досега и засега!/! А БЕЗ българско Гражданство "външните българи" НЯМА да дойдат в България- за да бъдат тук ЧУЖДЕНЦИ ли!
Така че, претенции към ПП "Атака" и В. Сидеров за НЕсвършени от тях управленски неща- само ако ПП "Атака" и В. Сидеров са/но НЕ са!/, или са били/ но НЕ са били!/, Управляващи в България!
Насочи си мерника на претенциите ти в правилната посока и по правилните обекти!
24 Април 2009 07:43
=====претенции към ПП "Атака" и В. Сидеров за НЕсвършени от тях управленски неща- само ако ПП "Атака" и В. Сидеров са/но НЕ са!/, или са били/ но НЕ са били!/, Управляващи в България!
Насочи си мерника на претенциите ти в правилната посока и по правилните обекти!====


Параграфе,

Откак ме "баннаха" и от сайта на Атака....НЯМАМ ПРЕТЕНЦИИ към Атака!
Просто си дадох сметка че действат и мислят като евреи...(дрънкат глупости, вместо да отговорят на конкретен въпрос).. Тоест, изобщо не ги е грижа за казаното от тях .... или пък за "нужното да се направи"
...................
Иначе..... сам казваш че китайските и амзжикистански мафии в Булгаристан.... имат повече власт и възможности от който и да е...КМЕТ .... и дори и от телевизии, като СКАТ ???
................
Засрами се малко де!
28 Април 2009 16:37
много си напреднал armani [Напреднал][88]
Тези общи приказки ги разправяй на старата ми шапка!
Имало търговия със земя, има ама заменки на гори на село за плажа на Черно море и то през министерството!
Всичката земя обработена, и голям праз, даже и праза турски!!!
Аз гледам пазара на селскостопанска продукция, кое от къде идва, и щом не идва от България, определено не работи машината!
Имам и земя в кооперация в Северна България и естствено не получавам практически нищо, толкова ги умеят арендаторите, да прикупят някой и друг джип!!!
А как се прави "капиталистическо" земеделие от "социалистическо" иди виж в Унгария и Чехия, за Полша не говорим, там ТКЗС-та или подобни измишльотини практически никога нямаше, лично знам!!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД