- Д-р Тодорова, защо здравната каса няма да плаща от 1 юни за инсулините на "Ново Нордиск"? Колко души касае промяната и какво следва за тях?
- Касата започва да заплаща по новия позитивен лекарствен списък от 1 юни т.г., каквото е изискването на закона. От същия момент ще продължим да оценяваме и анализираме конкретното потребление на всеки един медикамент. При констатиране на проблеми ще информираме компетентния по закон орган, а именно комисията по позитивния лекарствен списък.
- Колко и какви други лекарства ще спре да плаща НЗОК от 1 юни?
- На 31 март т.г. на сайта на Министерство на здравеопазването беше обявен позитивен лекарствен списък, според който отпаднаха около 300 продукта, които до момента сме плащали. На 14 април комисията по позитивния списък прие нов лекарствен списък в сила от 31 март т.г. В момента правим анализ на новите и отпадналите продукти, на каква терапия евентуално ще се преориентират пациентите и колко ще струва на касата като разход.
- Възможно ли е да останат пациенти без лекарства?
- Не, всички диагнози са покрити. Но тези, чиито лекарства отпадат, ще трябва да минат през целия път - да се консултират със специалистите и общопрактикуващите лекари, за да се предпише нов медикамент.
- Има ли опасност от хаос при смяната на списъците, терапиите, кодовете, по които се отчитат лекарствата, софтуера за аптеките?
- Ще се постараем според нашите възможности и доколкото законът ни е позволил да предупредим. В най-скоро време ще излезем с подробна информация кои препарати липсват в списъка и колко пациенти са засегнати. Ще качим данните на сайта на касата и лекари и пациенти ще имат достъп до тази информация. Нищо повече не можем да направим. Освен това ще отчетем риска за доболничната и болничната помощ.
- Най-малкото ще има нужда от повече талони за смяна на терапиите?
- Да. За един вече установен пациент с доказана диагноза ще трябва ново назначение на лекарства и той ще се яви като допълнителен разход. И ако това заболяване се наблюдава от специалист, той трябва задължително да иде при него.
- Значи през юни може да има дефицит на талони?
- В разчета, който ще направим, ще се ориентираме и какво ще ни трябва като допълнителен ресурс.
- На какви цени са лекарствата в новия списък и има ли риск за бюджета на НЗОК?
- На най-различни - от 2 до над 2000 лв. При много продукти има промяна в процента, който поема касата, има и много нови лекарства - около 400. И те са рискът за нас, защото не знаем какво ще е потреблението. То ще започне 2-3 месеца след влизането на списъка в сила. През това време лекарите проучват, фирмите си вършат своята работа по рекламата, ориентират се в списъка - системата много бързо се нагажда към лекарствата, чиято цена се поема в по-голям процент от касата. След това започва масовото потребление. Това ще стане в периода, който е най-рисков за нас - есента, когато отблокираме оперативния резерв. Като се има предвид и харченето в болниците - заявката за април е 98 млн. лв., бюджетът на касата е повече от рисков тази година. Точно затова касата поиска по-сериозно увеличение на бюджета за тази година - защото влиза в сила позитивният списък, който ни изправя пред много неизвестни. Но не го получихме. И ето ги неизвестните - нови продукти, голяма част от тях напълно поети от НЗОК - в психиатрията, за неинсулинозависим диабет. Лекари и пациенти ще се ориентират много бързо към тях.
- Ще бъдат ли тепърва лекарствата по-евтини за пациентите, т.е. увеличена или намалена е частта, която те плащат за ненапълно поетите от НЗОК продукти?
- Не искам да коментирам това, то беше ангажимент на касата, когато ние правехме договарянето. Сега си има комисия по цените и комисия по позитивния списък, те са междуведомствени и си носят своята отговорност. НЗОК може да коментира единствено стойността, която заплаща със средства от бюджета. Когато сравнявахме 600-те продукта, които и преди, и сега ще присъстват в списъка ни, наистина имаше намаление на цените, които ние плащаме с около 15 млн. лв. годишно. Ако досега за тях са ни били нужни 151 млн. лв., вече ще се необходими 136 млн. лв., но това е без програмите за скъпо лечение. Но това, което ни тревожи, е, че няма никакви регулации и лекарствата се изписват на общо основание. Досега в бюджета на касата се гласуваше финансова рамка за това скъпо лечение по програми. Обирахме много негативи заради това, имаше листи на чакащи, но успявахме да осигурим медикаментите поне на част от хората. Такава рамка и листи на чакащи вече няма и икономията от 15 млн. лв. моментално ще се стопи за това скъпо лечение. И питам какво остава за новите продукти?
- Какво остава?
- Те са атрактивни, ще има интерес към тях, но с какво ще ги плащаме? И нищо не можем да направим. В закона пише, че плащаме тези лекарства и ще ги плащаме до момента, до който има пари. Това, което можем да направим, е, че редовно ще информираме как върви изпълнението на бюджета и за пореден път да информираме комисията по позитивния лекарствен списък.
- Кога смятате, че ще свършат парите за лекарства?
- Прогнозата е септември-октомври. Всичко зависи от анализа на действието на новия списък и от мерките, които ще предприемат компетентните институции, да не се случи това, когато получат нашите сигнали.
- Постоянно се твърдеше, че списъкът ще намали цените, а фирмите твърдяха, че има такива намаления, че вече не им е изгодно да продават лекарствата си.
- Вероятно не им е изгодно да продават тези лекарства, които липсват, и затова са вкарани нови продукти, при това - някои от тях - доста интересни. Например препарат за Паркинсон от 1700 лв., за който първоначално трябва да се лежи в болница. Той ще се изписва напълно свободно от специалист. Или лекарство за поддържаща терапия за диабет втори тип за над 200 лв., който свободно може да предпише личен лекар на всеки. А има лекарства по 2 лв., за които трябва протокол и решение на комисия.
- Част от тези решения са добри за пациентите - няма да чакат и ще получат модерно лечение.
- Да, затова казвам, че всички са доволни. Нашето притеснение е това доволство да не е за кратко. И затова тръбим. Но от позитивната комисия твърдят, че няма риск за бюджета на касата, макар че оттам не съм чула една цифра. А при нас цифрите са тревожни. Отново подчертавам, че за масови болести като астма, остеопороза и диабет, неврологични и психиатрични болести са завишени процентите, които плаща касата. Разтревожена съм и от това абсолютно освобождаване на предписването на скъпи лекарства.
- Тенденцията за събираемост на здравните вноски е доста лоша - за първите 3 месеца на годината са събрани с 1/3 по-малко.
- Има леко подобрение в обстановката. Броят на неосигурените, който изведнъж скочи с 40 000, вече се нормализира, те вече се водят осигурени. Въпреки това при средна събираемост по бюджет 200 млн. лв. на месец, имаме по 130 млн. лв. Но все пак това е първо тримесечие, то винаги е по-слабо. Да се надяваме, че хората ще започнат да си плащат данъците и вноските. От друга страна, ние нищо повече не можем да направим - можем само да се тревожим, да страдаме и да казваме какво се случва. Обществото най-накрая трябва да разбере, че има финансова криза. Вкарването на скъпи лекарства по средата на годината за мен е неправилен ход. Логиката на нещата трябваше да е различна. Има списък, по който в момента се работи. По него фирмите кандидатстват и казват къде могат да си намалят цените и къде не могат. Като се направи рекапитулация и се види колко медикаменти са подадени за участие, с колко се е понижила цената и колко отпадат и съответно - колко нови трябва да влязат, за да ги заместят. И чак тогава се казва, че до края на годината има толкова пари и се преценява какво може да се пусне допълнително за тази година, защото тя ще е страшна. Не може да се стигне събираемостта на 8% вноска. По този начин ние гарантираме един минимум, но до края на 2009 г. А сега аз не мога да се ангажирам какво гарантираме. Повече от една трета от продуктите са нови, на практика за тях няма пари и не знаем как ще се разположат на пазара.
- Какви са вариантите, ако ниската събираемост се запази?
- Доколкото знам НАП имат политика за повишаване на събираемостта. Но дори и това да не стане, въпросът ще се решава на политическо ниво, не го решавам аз. Засега риск няма. Ще има, ако тенденциите се запазят.
- Има ли какво да направи касата, ако продължат да не се събират достатъчно пари?
- Ще идем във "ВИП брадър", за да събираме дарения, но законът не ни го позволява. На практика касата ще информира за това компетентната институция за събирането на приходите - НАП, като осигурим пълно съдействие в този процес. Контролът ще бъде на макс.
- А сега не е ли?
- Ще е по-интензивен в болниците, които постоянно се умножават. Проверки ще има там, където има преразход. Това, което е за санкция, няма да се плаща, останалото обаче ще се плаща, но само след обстоен анализ и проверки от нашите контролни органи, независимо че е надхвърлен лимитът. Защото законът не ни позволява друго.
- Възможно ли е да намалите цените или лимитите?
- Засега няма такава опасност, но теоретично е възможно.
- Няма ли да ползвате големия си резерв в БНБ от 370 млн. лв.?
- Парламентът трябва да реши. Но има един минимум, който не трябва да бъде нарушаван, защото това е здравеопазване и то трябва да бъде гарантирано.
- Колко е той?
- Толкова, колкото са в БНБ. Затова НС трябва да реши. Другата опасна тема е какъв ще е бюджетът за догодина, на каква база ще се прави. Ако сега харчим на воля, какви параметри ще се заложат за догодина и откъде ще се вземат пари за тях? Например бюджетът на болниците м.г. беше 780 млн. лв., а те похарчиха 930 млн. лв. Т.г. бюджетът им е 930 млн. лв., но вече няма откъде да вземем пари да им платим повече.
- По-малки ли са лимитите на болниците т.г.?
- Т.г. разполагаме с 90% от бюджета си по нареждане на Министерство на финансите. Затова лимитите са до ноември. Спрямо м.г. като бюджет не са по-ниски, но са по-ниски спрямо парите, които те реално са изразходили. Не бива да се забравя, че касата увеличи цените на клиничните пътеки с 10%.
- Има ли опасност касата да фалира?
- Ще направим всичко възможно това да не се случи.
|
|