:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,196
Активни 484
Страници 17,126
За един ден 1,302,066
ГЕОПОЛИТИКА

Мрачният край на "цветните революции"

Събитията в Молдова, Грузия и Украйна показват, че хората там са крайно разочаровани от всички политически сили, а Западът вече не иска да налива пари в тези бездънни ями
Саакашвили се чувства предаден от своите западни партньори.
Преди пет-шест години постсъветското пространство беше разтърсено от т.нар."цветни революции". Последните сблъсъци в Молдова и демонстрантите с европейски знамена напомнят за народните вълнения в Украйна, Грузия и Киргизстан през периода 2003 - 2004 г., където с подкрепата на Запада, но със свои сили бяха отхвърлени редица стари режими. "Цветните революции" породиха в Европа надежди за демократизация в бившите републики от СССР, а в Кремъл страх за насилствена промяна в самата Русия. Но както надеждите, така и опасенията се оказаха безпочвени. Властта в Москва продължава да е стабилна, а в Грузия и Украйна хората отново демонстрират - този път срещу своите вече "демократични" ръководители. Рейтингът на украинския президент Виктор Юшченко е толкова трагичен, че всъщност никой не може да каже дали той въобще има значителна подкрепа сред народа. В Грузия има периодични масови протести срещу Михаил Саакашвили, който миналото лято загуби войната с Русия за Южна Осетия и Абхазия. Киргизите пък направо мразят своя президент Курманбек Бакиев, който според мнозина е пет пъти по-лош от своя свален предшественик Аскар Акаев.

В Молдова всъщност продължава сблъсъкът между прорумънските и проруските сили. В самия сблъсък в Кишинев участваха предимно младоци и привърженици на крайнодесни формации, които изненадаха полицията със своята агресия. Президентът комунист Владимир Воронин бързо въведе ред,



затвори границата с Румъния и дори въведе визи



за нейни граждани. Букурещ пък съобщи, че ще даде гражданство на 1 млн. молдовци, което вбеси Евросъюза. Отцепилата се от Молдова през 1992 г. област Приднестровието, където живеят предимно етнически руснаци, обаче преустанови преговорите с Кишинев заради кървавите сблъсъци. По този начин най-бедната страна в Европа се върна десетилетие назад в развитието си, а населението й остава по-разделено от всякога.

В Грузия хората имаха огромни очаквания от "революцията на розите" през 2003 г., докарала на власт прозападния Саакашвили. Първоначално икономическата ситуация леко се подобри с пристигането на свежи инвестиции от САЩ, които се крадяха по-малко от времето на сваления президент Едуард Шеварнадзе. Борбата с корупцията обаче вървеше по свой си, кавказки, начин. Взима се например един от министрите, пращат го в затвора и се започва дело с някакви обвинения. Роднините и приятелите на този министър събират спешно няколко милиона долара, внасят ги в бюджета и той бива освободен. Делото обаче не се прекратява и на практика той остава заложник на властта. Това си е истинско изнудване и няма нищо общо с принципите на правовата държава, за която толкова милеят на Запад. Самите пари всъщност не влизат в бюджета, а в някой президентски фонд и се разпределят от "добрия цар" Михаил Саакашвили. Хората получават заплати, пенсии, но реални инвестиции в икономиката няма. Наскоро



Саакашвили разпусна местния КАТ



и създаде нова пътна полиция. Грузинците вече се гордеят, че техните катаджии не взимат рушвети. Но на другите нива корупцията си остава непоклатима, тя на практика е държавна. Функционира заводът за известната газирана вода "Боржоми", няколко военни фабрики и това е. Всеки чака чудо, но то все не се случва. Ако става дума за политическите свободи, то редица експерти твърдят, че те са били повече при Шеварнадзе, отколкото сега. Бившият режим не закриваше телевизии, не пращаше бронирани като роботи полицаи срещу демонстранти.

В Украйна след "оранжевата революция" нейните лидери почти веднага се изпокараха и до ден днешен взаимно се обвиняват в корупция, а пропастта между премиера Юлия Тимошенко и президента Юшченко е непреодолима. Заедно с това продължава политическото противостояние с проруските сили. За пет години се смениха три правителства, като за 25 октомври са насрочени новите президентски избори. Икономиката на страната едва крета, а газовите кризи с Русия вече се превърнаха в традиция всяка Нова година, което страшно изнервя Европа.

Една от причините за провала на новите "демократични избраници" е фаталният им стремеж да се задържат на власт с всички средства, недалновидната икономическа политика и агресивната, много често дори безотговорна, външна политика. Крахът на всяка една от "цветните революции" има своите причини, но основната е, че това всъщност не бяха никакви революции.



Системите не бяха променени,



просто се смениха хората във властта. Всичките тези лидери и преди са заемали високи постове, някои успяха да направят кариера още във времената на СССР. Саакашвили е бивш министър на правосъдието, Юшченко и Бакиев - бивши премиери. На тях са им чужди компромисите и уважението към своите противници, те са деца на старите традиции, които се основават на корупцията, параноята и насилието над личността.

Това отлично разбраха на Запад и особено в САЩ, откъдето секнаха сериозните финансовите потоци и политическата подкрепа, независимо от заявлението на Белия дом, че искат развитието на демокрацията в тези страни да продължи. На фона на икономическата криза европейците и американците не желаят повече да подкрепят залязващи режими и най-вече политици. Финансисти като Джордж Сорос също нямат време за бившите си малки проекти в бившия СССР, защото трябва да спасяват по-стратегически важните заради глобалната криза. Затова не е учудващо, че още м.г. НАТО не отправи официална покана за членство към Украйна и Грузия, което беше така желано от тях. Евросъюзът е заплашен от постоянни газови кризи заради противостоянието между Москва и Киев, заради което при последната през януари т.г. скръцна със зъби на Юшченко да отстъпи. Това, че Западът игнорира все повече бившите си протежета, призна и Михаил Саакашвили, за което той почти проплака пред американското сп. "Нюзуик". Според него западните му партньори са го изоставили, защото изчакват да видят как ще минат сегашните протести срещу него. Това всъщност е нормалната практика в света, когато политическият курс на някого се провали с гръм и трясък.
 Юшченко се срещна наскоро с белоруския лидер Александър Лукашенко, тъй като и двамата не са желани събеседници на Запад.
43
3739
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
43
 Видими 
24 Април 2009 01:39
Гроздето е кисело
24 Април 2009 01:44
Враждебни спецслужби си правят социални експерименти на чужд гръб. Пък ако мине, мине, стане далаверата. Ако не, поне остават емперичните данни за анализ и доуточняване на последващи мероприятия.
24 Април 2009 08:01
Всички цветове цъфнаха на дианиновото дърво от обилната му зелена мазга .
Цъфнаха и не вързаха. Търтеи. Време е да окапят.
А и мазгата поскъпна и започна да горчи.
Много цветя и много смукане беше.
24 Април 2009 08:08
Аха. Потапяй сеее! Почивката свърши! Обратно в ямата !
24 Април 2009 08:26
Всъщност в Киргизстан нямаше цветан революция а една перфектна спецоперация на тов. Путин под маската на "цветна революция". Сегашния президент Бакиев е най-верният руски човек и съвсем наскоро би шута на американската база там, която междувпрочем получи рарешение тъкмо от сваления Акаев
В Украйна ще бъде интересно през есента по време на изборите. Този път може и да се пусне кръв.
24 Април 2009 09:14
Все пак имаме известни основания за гордост. Може и да греша, но мисля, че първи пробвахме тоя номер с боята.
Между другото, както се оказа по-късно, синята боя беше вносна.
24 Април 2009 09:38
Властта в Москва продължава да е стабилна

И Русия е велика и непобедима!
Такава е фантазията на комунистите и на послушните им медии.
А истината е че предишните васали на Русия се демократизират бърже и Запада ги подкрепя повече от всякога.
(Срещата на НАТО‌ е не другаде а в Грузия!)
Комунягите никога няма да разберат че Запада не пести сили и срредства да помага на братята си, свободолюбивите народи, и да се бори за тяхното освобождение.
24 Април 2009 09:51
Така наречените цветни "революции" в Украйна, Грузия и Молдова бяха организирани и платени от ЦРУ.Синият цвят в България също.Сигурно помните къде се отпечатаха плакатите на СДС за първите избори след промяната.В Гърция и ги плати американското посолство в София!И у нас и в цитираните по-горе страни хората разбраха, че са употребени като бели мишки в есперимента на ЦРУ наричан цветна революция.Ето защо българите по-скоро ще изберат Волен за президент, отколкото да позволят на манго Костов да се върне отново на власт.Българинът може и да забрави някои от действията на Костов и сие, но никога няма да прости!!!

Редактирано от - vekia на 24/4/2009 г/ 09:59:10

24 Април 2009 09:55
Авторът е помечтал. Нищо лошо, но не отговаря на истината.
Нека ни обясни първо как си представя "смяна на системата"!
Разбрахме, че тези са се наиграли на демокрация и сега какво?
24 Април 2009 09:58
"Цветните революции", включително и една синя в близка нам страна, са като "цветните дни" в дамските календари. Коитус има, ама няма зачатие
24 Април 2009 10:07
Няма как в територии, които от 70 г. са управлявани, тъпкани и манипулирани от съветска власт, демокрацията да дойде лесно и бързо. Щом и системата и манталитетът са си останали от съветско време....надежда всяка оставете /засега/ .
24 Април 2009 10:36
***

Редактирано от - sybil на 24/4/2009 г/ 11:58:15

24 Април 2009 10:52
vekia, в Украйна, Грузия и Молдова цереуто може и да има пръст, но не ми приказвай за БГ. Помня добре, че важни пиндоси като Бейкър гледаха с насмешка на ранното СДС (ония, дето милите хора им викаха хлебарки) и изобщо не го подкрепяха.
24 Април 2009 11:04
Айде , стига сълзи де.... Понаритаха ги малко срещу вандалщината и това е...
Къде са рипнали - нито пияния Елцин е налице, ното алчния комсомолец Горбачов - номера с телевизионната буря в Букурещ - 89-та, не мина.
24 Април 2009 11:07
***

Редактирано от - sybil на 24/4/2009 г/ 11:58:36

24 Април 2009 11:25
А междувременно Матушка Рус цъфти под мъдрото ръководство на тов. Путин и тов. Медведев. Само дето ако цените на нефта са под 60 долара за барел още 6-9 месеца, Матушката може да банкрутира. Тогава товарищите ще видят какво става под собствените им прозорци.
24 Април 2009 11:31
Демокрацията не се постига с еднократен акт какъвто е някоя "цветна революция" или каква да е революция.....

Поливай, коси, поливай коси... и така 200 години
24 Април 2009 11:41
Саакашвили разпусна местния КАТ
и създаде нова пътна полиция. Грузинците вече се гордеят, че техните катаджии не взимат рушвети.

Бихме могли да поканим г-н Саакашвили за министър на вътрешните работи!
Освен това хората от Кавказ имат богат опит в това как се процедира при отвличания
24 Април 2009 12:01
България беше опитното зайче за такива "цветни" революции. СДС и синьото са точно това. В България те бяха успешно приложени, но резултата изглежда, че е стреснал САЩ и вероятно затова се въздържат от прилагането им с пълна сила в други държави. Всъщност България е "мрачния край" на синята революция.
24 Април 2009 12:12
Сократ-май, като надраскаш всики бои отдолу лъсва жълто, ако още драскаш - петолъчка или най-вече шестолъчка
24 Април 2009 12:27
Mutant4o


24.4.2009 г. 11:31:47 Демокрацията не се постига с еднократен акт какъвто е някоя "цветна революция" или каква да е революция.....
Поливай, коси, поливай коси... и така 200 години

В това мнение е казано всичко!
24 Април 2009 12:31
Мето, а ти спомняш ли си какво се случи с ранното СДС и кой успя да го унищожи и да се намести в неговия коловоз. Много ти е къса паметта май. И като говорим за СДС всички имат предвид Костов и останалите аверчета които си бяха на американска копанка и то съвсем открито, докато не успяха да им осигурят и властта в крайна сметка. Или ти виждаш по друг начин нещата?
24 Април 2009 12:55
не е там зарито кучето
дето ровите!
Просто протестантската демокрация едва крета или въобще не вирее на изток от линията Атина - Земун - Турну Мъдуреле - Балатон - Неман.
А колкото по на изток толкова по-зле пример Тянанмън 1989, за Кореите да не говорим!!
Хората са други, условията и традициите са други и в резултат "Пшик" и ред проблеми!
Радвайте се че бат тошо беше стар 1989 и не можа да устиска сапунчето, та опита мина при нас.
Колко успешно или неуспешно всеки сам си знае!!


Просто не работи, като бензинов карбуратурен двигател на 15000 м височина!
24 Април 2009 13:00
Тъй ами! Тва западното влияние и разните му там измишльотини като демокрация и свобода на личноста са много лоши работи! Майната им на западняците, майната им на цветните революции, да живее тов. Путин! Ей на, в братска Болгария, верните другари чекисти са на път да я извадят от злокобните НАТО и ЕС и да я върнат в лоното на Матушка Рус. Ура, другари!

__________________________________________

A man who trades freedom for security does not deserve and shall not receive either

Benjamin Franklin (1706 - 1790)
24 Април 2009 13:02
Абе може и да не помним сичко, но главното дето съм запомнил е, че цереуто нема нужда да прай цветни преврати в БГ. За кво са му след като бекапето му стана пръв слуга? Нареза си оръжието, даде му бази, прати теляци у Афганистан и Ирак, призна му шиптъро, даде пушки на сакашвилито? За кво му требват други, непознати величини?
24 Април 2009 13:14
Ама ги прееббаа , мислеха че в замяна ще сучат от голямата европеийска бозка, ма се оказа че не е така
24 Април 2009 13:16
Лянча
24 Април 2009 13:37
Като чета какво си писал става ясно, че не си разбрал, а то се оказва , че не си само ти как и защо беше свален Виденов от власт. Ако приемем за вярно това което казваш излиза, че нямаше нужда да се финансира СДСто, а трябваше директно да се работи с БСП което е смешно защото противоречи на фактите и на логикате. Фактите показват, че контрола над БСП бе постигнат много по късно, чак след 1999г.. Първо напазаруваха Първанов, а после доведоха Царя и измъкнаха властта из под носа на БСП. При това положение, то само реши да се продаде окончателно и да обърне курса, защото идеи, идеи, но парите все пак са по важни. Така, че ти си прав, но само донякъде и затова изводите куцат. А като казваш че наместника се е смеел, така е имал е защо. В политиката няма място за идейни хора, защото практиката показва, че те винаги биват употребени и изхвърелни на боклука за нечии мръсни цели. Така стана и в ранното СДС.
24 Април 2009 13:41
Като става дума за цветове, сещам се за три неща, които обичат червения цвят:
- комунисти
- вампири
- маймуни

24 Април 2009 13:54
За нашия тъпунгел освен комунизъм и демокрация друго няма
Русия днес е нито едното нито другото
Русия, Великобритания, Испания, САЩ... са монархи.
Дали е президент(премиер) като Путин и Обама или император като Хуан Карлос се тая.
Монархиите са стабилни държави, демокрациите са банана републики
24 Април 2009 14:52
Чекай да видим колко са стабилни като свършат парите. Некои са се научили да си ги печатат , ама другите требе да си продават .... кой кво има .
24 Април 2009 15:36
Една реплика за другарите във форума - Щом сдс и Костов са били на американска хранилка - добре. Ама те не управляват от 8 години и вече е смешно да се хабите.
От 8 години управлява БСП и производни -дпс, ндсв.
Добре е да видим те на каква хранилка са. За съжаление не може лесно да се формулира - но е нещо като червена-посткомунистическа-дс-кагебейска- корумпираща всичко мафия. А пък ДПС е на още една хранилка.

На вас пожелавам следващо правителство да 50/50 ДПС/БСП. Явно за да оправите тази държава трябва да копаете под дъното. Туковиж през дупката сме стигнали до Япония. Венсеремос другари, ашколсум дерзайте.

24 Април 2009 16:52
bobone,
защо се пениш напразно?!
СДС/ДСБ бяха на чуждестранна хранилка и това не е новина.
ДПС също, но на на друга.
БСП по исторически причини нямаше нужда в началото от подобна хранилка.
После обаче какво стана? Всичките те дружно започнаха да лочат от една и съща хранилка, пълнена от нас разбира се и продължават да лочат. Принципно в България никой не идва на власт без благословията на новия голям брат, който ако реши може и да смени управляващите - колко му е да спретне една цветна революцийка? Но резултатът ги уплаши - това сега е България като резултат от цветна революция, а харесва ли му на някой такава България?
24 Април 2009 18:00
Ах, ох ...изненада!
Като че ли това не беше казано и дебело подчертано дори и тук но навременно. За тези "революции".
И не е от Бог знае каква премъдрост - наблюдаваното тогава, камо ли днес реалност в България подсказваше резултата.
Е сега...
24 Април 2009 18:32
ba_ra_ba,
При последните "демократични протести" на ненавършили 18 години пишлемета, "възмутени от фалшификациите на изборите", навсякъде в Кишинев се развяваше румънски байряк. Което не се връзва със загрижеността на въпросните демократчета за бъдещето на Молдова, но пък се връзва с румънските мераци.
Разбира се, в лоното на НАТО и ЕС България постигна небивали успехи и разцвет - народонаселението намаля от 8, 9 на 7 милиона, производството на електроенергия намаля наполовина, производството на зърно намаля четири пъти, външният дълг нарасна четири пъти, ядем три пъти по-малко месо и два пъти по-малко мляко и сирене. И можем да гласуваме за Станишев, дедо Симо Комарджията, Меди и Тошкова, а също и за Яне, Гойко, Болен и когото си поискаме - триста и осем партии! Кеф!
Ура, грантополучатели!
ПС - Тоя Бенджамин Франклин, дето го цитираш, да не е оня Бенджамин Франклин, дето имал къде двайсетина дечица от робините си негърки и му викали Маса Бен?
ППС - не се възмущавай, били са си негърки - тогава не са можели да гласуват, но са можели да бъдат продадени, афроамериканците и рапът са измислени по-късно.
24 Април 2009 18:39
"Graovec
Като става дума за цветове, сещам се за три неща, които обичат червения цвят:
- комунисти
- вампири
- маймуни"
Земи светни американците за епохалното си откритие, щото в тяхното знаме червеното е доста повече от синьото. Или по-добре недей, че моат те писа неблагонадежден и тогава...
24 Април 2009 20:27
abe kiriak shto ne se skriesh v sibir pri bolshevikite
24 Април 2009 20:44
Що да се скрие ве, момко? Кръстосаха ти се двете гънчици в мозъчето и те заболя главичката? Изпий едно аспиринче и не се озорвай с мислене
24 Април 2009 21:01
Аспиринчето по стара традиция може и онлайн...
Нека сме в крак...
24 Април 2009 21:09
За съжаление авторът е прав.

Аз бях много ентусиазиран от оранжевата революция. Ходихме специално в Киев на гости малко след нея. Взехме апартамент на самия Майдан незалежности.

Но те повториха грешките на нашите седесари.

В 2003 г. обаче според мене нямаше реална опасност за Путин - там нещата си бяха минали по тоя път много по-рано.
24 Април 2009 22:22
Чичо Фичо, .....и слава на боговете!
24 Април 2009 23:35
Истината боли, ама се търпи ....и
със сълзи на очи!

А, лъжата е сладка, ама...кратка!
25 Април 2009 01:07
Кириак Стефчоолу . На това се казва анализи.
А на аФтора точно заради липсата на каквито и да са анализи а само купчина насипни факти и то стари и изтъркани от писане по вестници.

Редактирано от - плямпало на 25/4/2009 г/ 01:09:54

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД