:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,734,282
Активни 784
Страници 19,185
За един ден 1,302,066
ТЕНДЕНЦИЯ

Милион и половина охранители не са подвластни на кризата

Независимо от скандалите "Блекуотър" още е в Ирак, войниците на късмета действат по света и правят между 700-1000 евро на ден, като паралелно с това оръжейният бизнес процъфтява
СНИМКИ: Ройтерс и Архив "Сега"
Наемниците на практика са интернационални бойни части от военни специалисти.
Някои отрасли в света почти не усещат глобалната финансова криза, дори печелят от нея. Едни от тях са наемниците, които са обединени от стремежа към бърза печалба, защото всеки един момент парите могат да не им потрябват, защото ще са мъртви. Много държави по света все по-често прибягват до услугите на частни фирми за сигурност, които, от своя страна, ангажират цели армии от наемници. "Войниците на късмета", както обичат да се наричат, предлагат своите услуги вече открито в интернет и са готови да действат в която и да е страна по света и да изпълняват различни сложни задачи.

По принцип това са интернационални отряди. Най-търсени са бойци като американските рейнджъри, зелените барети, тюлените, отряда "Делта", британските специални сили на ВВС (SAS) и морските спецзвена 1233211(SBS), бивши полицаи от спецчастите и офицери от запаса. В редица страни служат голям брой военни от бившите СССР и ГДР, ЮАР, Австралия, Непал (гурките), Индия, Пакистан, Полша, Украйна, Израел, Италия, Фиджи, Франция, Чили и други страни. Има и командоси от България, които в последно време са доста активни като охранители в Ирак.

Най-добър пример за успех е американската охранителна фирма "Блекуотър", която през последните години се забърка в редица скандали и кървави събития в Ирак. Преди 2 години нейни сътрудници, които охраняваха дипломатически конвой, устроиха кървава баня в Багдад, като разстреляха 17 мирни жители след избухване на граната до една от колите им.

Стигна се дотам, че иракските власти искаха да изгонят всички чужди охранители от страната, ако виновниците не бъдат наказани. Това принуди властите в САЩ да започнат дело срещу петима от замесените във Вашингтон, като единият от тях вече се призна за виновен.

Ако съдът ги признае за виновни, до 10 години затвор чака Доналд Бол, Дъстин Херд, Ейван Либерти, Ник Слейтън и Пол Слей - всички бивши военни. Скандалът дори предизвика оставката на шефа на компанията Ерик Принс. През януари т.г. иракското правителство забрани на "Блекуотър", която се преименува на "Хе(Зи)", да действа на територията на Ирак. Независимо от това наскоро стана известно, че все пак ще продължи да охранява американските дипломати още определено време. Хеликоптерите на корпорацията ще изпълняват мисии до септември. Това отново потвърди практиката, че "Блекуотър" продължава да има стабилни контакти в Белия дом, нищо че бившият й покровител президентът Джордж Буш вече е сменен. Централата на компанията се намира в Северна Каролина, където е разположена най-голямата база за военна подготовка - U.S. Training Center.

Освен това Държавният департамент на САЩ даде на 31 март поръчка за близо 1 милиард долара на компанията от щата Вирджиния "Трипъл Канопи", която ще защитава американския държавен персонал в Ирак.

Наскоро стана ясно, че американските власти ще отпуснат допълнително пари за сигурността на базите си в Ирак. Това стана след като комисия от Конгреса установи, че в оперативните бази "Делта" и "Хамър" няма достатъчно оръжия и прибори за нощно виждане, а наетите частни наемници за охранители са лошо подготвени.

На двете бази действат стотина охранители от Уганда, които били лошо обучени и въоръжени. Наричат ги още "диви гъски от Източна Африка". Там не спират превратите и гражданските войни и те струват по-евтино от западните си събратя по оръжие. Средната заплата на угандийците е 700 долара на месец.

Бившият военен репортер Франц Хуч добре познава този бранш. Според него за наемника е без значение дали е Багдад, Кабул или Африка, навсякъде денят започва еднакво. "Те се събуждат сутрин в своите силно охранявани лагери, качват се на бронираните коли и започват да изпълняват задълженията си - конвоират транспорт или охраняват отделни лица или пък се опитват да се доберат до следите на Осама бин Ладен", казва той пред "Дойче веле". Хората от бранша на фирмите за сигурност избягват да говорят, затова на Хуч му е било много трудно да установи контакт с наемниците. Едва след много подготвителни разговори и срещи в Багдад и Кабул неколцина германски наемници се съгласили да му разкажат за опасното си ежедневие. Той установи, че почти всички са обединени от стремежа към бърза печалба. "Те правят луди пари, повечето печелят чисто между 700 и 1000 евро на ден. В момента 4000 германски наемници действат по света, което значи, че само те печелят около 62 милиона евро на месец без никакви данъци. Това са невероятни суми", заключава журналистът.

Хуч обаче споделя, че сред наемниците има и екстремисти, които смятат, че изпълняват идеологическа поръчка, която се надяват, че един ден ще ги доведе и до Германия. "От бившите наемници, воювали предимно на Балканите по време на юговойните, се чуват съвсем недвусмислени думи, че те трябвало да се поддържат във форма, за да бъдат готови за обявяването на нов световен и държавен ред в Германия", предупреждава той. Впрочем не само подобни идеологически екстремисти биха могли да се превърнат в проблем за ФРГ. Благодарение на бума в бранша, в който по света са ангажирани 1.5 милиона души, наемници днес се срещат почти във всички военни конфликти по света. "Моята прогноза гласи, че до 15- 20 години дори може да се стигне до положение, при което германски наемници ще стрелят срещу германски войници" - предупреждава Франц Хуч.

Друг опасен момент е, че заради кризата и опасенията от социални сблъсъци оръжейният бизнес също процъфтява. Прогнозите са за растеж на ниво световна търговия, отбелязва "Дойче веле". Водещи по отношение на износа са САЩ, Русия и Германия. Страните в Близкия изток са внесли 38% повече оръжие в периода 2004-2008 г. в сравнение с предишните 5 години. Това показва доклад за трансфера на конвенционални оръжия по света, представен в Стокхолм. Поради това оръжейният бранш като че ли е единственият, който никак не се интересува от злокобните прогнози, породени от световната финансова криза. Той дори отчита ръст с 1/5 за последните пет години. Основни купувачи са Обединените арабски емирства, Израел и Египет, казва Пол Холтом от Стокхолмския институт за изследване проблемите на мира (СИПРИ). "За това допринася войната в Ирак, Афганистан и конфликтите в този регион, както и бившите действия на американската администрация на Джордж Буш, която бе готова да предоставя все повече модерни конвенционални оръжия в региона", отбелязва Холтом. През последните пет години 18% от световната търговия с оръжие се разпределят между страните в Близкия изток. Въпреки спекулациите, които сочат Иран за един от най-големите вносители, числата ясно показват, че Техеран е по-скоро далеч от водещите страни.

"Що се отнася до износа на оръжие, Европа е водеща. Само Германия изнася 10% от оръжията в световен мащаб и така се нарежда на трето място след САЩ и Русия. Следват Франция и Великобритания, като тази подредба не се е променила особено през последните години", казва Холтом. Петте водещи страни износителки на оръжие са останали същите. Повече от половината германски износ отива в европейски страни, като Турция и Гърция са сред най-големите клиенти. Някои африкански държави, както и азиатски, например Пакистан, се нареждат сред по-значителните купувачи на оръжие от Германия. В световен мащаб обаче най-големите купувачи са Китай и Индия. Те доставят оръжията си от Русия, като трябва да отбележим и факта, че Китай до голяма степен сам произвежда въоръжението си. По данни на СИПРИ през 2007 г. са били похарчени общо 1.3 трилиона долара (1300 млрд.) за оръжие по цял свят. Това е с 6% повече, отколкото през предишната година. Така тенденцията за голямо търсене на наемници и оръжия едва ли предвещава розово бъдеще за света.
 Сред "войниците на късмета" има и бивши разузнавачи, които използват уменията си, за да спечелят пари.
 Чужди наемници(вляво), които имат договор с Пентагона, действат и в Афганистан, където охраняват конвои на коалицията.
10
6772
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
14 Май 2009 05:22
А бе, да попитам:
Наще рамбовци у братски Афганистан влизат ли у таа бройка на охолно живущите охранители?
Или они са там, водени единствено от чувство за димукрация и правда?
Правда и свобода.
Ако и да цоцат от дръжавнийо бюджет кат на у световно.

Редактирано от - Bay Hasan на 14/5/2009 г/ 07:16:07

14 Май 2009 06:56
Този маскиран компютърджия доколкото виждам чете в. "Сега". Дори май пише мнение във форума. Кой ли ще е този юнак?
14 Май 2009 07:10
Пък на първата снимка пише:" Встреча легионеров с российскими дессантниками. Косово. Весна 2001г."
Ако става дума за Френския чуждестранен легион, значи това са редовни войници от френската и руската армии. Или казано по друг начин- на тази снимка частни военни наемници няма. Само потенциални такива.
14 Май 2009 09:28
Абе Блекуотър са обикновени глобални сотаджии. В истинските частни армии командите са дават на африкаанс. Executive outcomes туй-онуй.
14 Май 2009 10:11
14 Май 2009 15:18
Наемници-те ще извършат всяка заповед за пари...
14 Май 2009 21:33
Когато армията ти не чини и 5 /пет/ цента - наемаш всякакви боклуци /в т. ч. и от Булгаристан/ за да я пазят от купестата облачност, венерическите болести и.....уроки!!!
14 Май 2009 21:38
Радио Ереван ни предостаи ексклузивно преводи тълкувание на постинга на.....

[
b]Bay Hasan[/b]... А бе, да попитам:
Наще турски рамбовци у братски Кюрдистан..... влизат ли у таа бройка на охолно живущите охранители?
Или они са там, водени единствено от чувство за димукрация и правда?
Правда и свобода. (за неКюрдите само)
Ако и да цоцат от дръжавнийо бюджет кат на у световно.

???



Иначе.... опасно нещо е узаконяването на подобни "официозни уж" бойни поделения !!! (не е далеч от ....БиЛладиновските ....сформирования!)



15 Май 2009 00:03
Асане, хич и не питай, ами бягай да се запишеш...Голям келепир пада, ша знайш.
Само гледай да не те объркат с талибаните
17 Май 2009 13:12
.......Благодарение на бума в бранша, в който по света са ангажирани 1.5 милиона души, наемници днес се срещат почти във всички военни конфликти по света.......


Ето, господа и дами, къде е опасността!

Армия от 1.5 милиона супертренирани войници ? Дано никой не успее да ги събере! Че дории "Велика България" не е имала подобна по брой армия!


А сега....както се върви към....професионализиране.... дори и Англия няма подобна армия!!!



Да живей...... новия световен ред!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД