:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,734,823
Активни 810
Страници 19,726
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Защо България не стана Коста Рика

Министерствата трябва да се управляват като корпорации, твърди икономистът Евгени Кънев
снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Евгени Кънев
Евгени Кънев е управляващ съдружник на консултантска компания "Маконис". Възпитаник на УНСС, завършва с награда за най-добър чуждестранен студент "Финанси" в Илинойския държавен университет в САЩ. Бил е директор на Tello Corporation за Европа и директор "Корпоративни финанси" в KPMG, където има 12-годишен стаж. Ръководил е над 200 проекта за сливания и придобивания, бизнес оценки и проектни финансирания на Балканите. Член е на Британската асоциация на експерт-счетоводителите.





- Г-н Кънев, през октомври 2007 г. ядосахте много наши читатели с еретично предложение - България да си внесе експерти от чужбина, а година по-късно премиерът Станишев ви открадна идеята.

- Чудя се защо Станишев не ги покани в началото на мандата да му помагат, защо се сети месеци преди изборите. И защо непрекъснато говори колко добре работи правителството, а в Брюксел се оплаква и иска помощ? Всъщност с премиера имаме различно виждане. Моята идея не е да молим Европейската комисия да ни праща експерти - и светът да ни се подиграва, че ЕК управлява България. А да определим за какви позиции искаме да намерим опитни хора и да ги потърсим чрез нормални международни конкурси.

- Нали това ни каза и Брюксел - направете конкурси и си намерете подходящите кадри? В същото време защо според вас вицепремиерът Плугчиева не успя да се наложи така да бъдат избрани директор на НАПИ, шеф на агенция САПАРД?

- Ако започнем просто да правим някакви конкурси за някакви чиновнически постове, няма смисъл. Трябва да започнем с ясно разделяне на политическите и административните отговорности. Няма по-силна илюстрация за това порочно смесване от описаното в двете писма на Майкъл Лий (шеф на главна дирекция "Разширяване" в ЕС) до българската администрация - големите ни главоболия с еврофондовете идват от това, че министрите взимат решения от административен характер.

Ще направя една аналогия. Най-доброто управление, измислено в човешката история, е корпоративното. Там има надзорен съвет, който избира изпълнителния директор, а той организира персонала за изпълнението на задачите, поставени от акционерите чрез надзора. Така трябва да се подреди и държавното управление, за да е ефективно.

- И как ще изглежда едно министерство, управлявано като корпорация?

- Има три нива. Първото е политическото - министърът, който спуска програмата и бюджета. Той не бива да се занимава с публичните ресурси. Да се разпорежда пряко с пари, да назначава, уволнява, размества - това не е работа за политик. Затова е необходим главен администратор, който да управлява оперативно и да носи отговорност за работата на министерството. Това е второто ниво на управлението. Този пост е много важен, много отговорен и и трябва да бъде добре възнаграден. Именно за такива позиции можем да търсим чрез международен конкурс качествени хора, да привлечем специалисти от чужбина. Имайте предвид, че нашата икономика дръпна и благодарение на добрите практики, които внесоха чуждите инвеститори у нас. И в частния сектор вече се научиха да работят по "западен модел". Но политическата класа и хората в администрацията трудно се разделят със стария манталитет.

- Но нали и сега министерствата си имат главни секретари?

- Но техните правомощия и капацитет са далече от "изпълнителния директор", за който говоря - главния администратор. Той заедно със своите заместници по съответните ресори е второто ниво, оперативното управление. И третото ниво е самата администрация. Администрацията се отчита на оперативното ръководство, а то - на политическото. Ако системата е добре подредена, ще я има и онази прозрачност, за която все говорим. И тогава ще установим много интересни неща - например, че данъците в България всъщност са много високи - въпреки че ставките са ниски. Сега плащаме официално ниски данъци, но неофициално чиновниците ни дерат кожата по разни начини - като започнем от високите такси за административни услуги и до всякакви плащания под масата. И начинът, по който се изразходват парите на данъкоплатците, е безобразен. Ако не беше толкова разточително, правителството можеше да натрупа много по-голям фискален резерв, много по-големи бюджетни излишъци можеха да се формират. България е много далеч от разбирането за разумно, икономично и целесъобразно харчене на държавните ресурси - не говоря само за пари, имам предвид и управлението на собствеността, която се раздава на "наши хора".

- А това правителство с лекота раздава държавни пари и недвижимости дори сега, в разгара на кризата - предоставя скъпи държавни имоти на известната Ирена Кръстева с уговорка да получи след 5 години нова сграда за НАП, струваща 100 млн. лева, дава на военния министър милиони левове, за да пазарува апартаменти, валят поръчки за мебели, компютри и ремонти, вместо ведомствата да правят икономии...

- Затова са нужни реформи - и в бюджетирането, и в управляването на обществената собственост. Правителството прави сложни маневри, уж за да осигури нова сграда за НАП, а има много държавни активи, които не се използват рационално или са дадени под наем на безценица. Има и терени - какво пречи да се направи конкурс за строителство на сграда на НАП? Но не се прави. А това навява на мисълта, че става дума не за обществен, а за частен интерес.

- Също като новата мания на правителството - голфа, обявен за приоритет в стратегията за развитие на туризма?

- Само че не може да продаваш една и съща стока и на бедни, и на богати. България се е позиционирала като страна за по-бедни туристи, и няма начин да стане световна голф дестинация. Богаташите не ходят да се развличат с голф в опърпани държави с дупки по шосетата.

- Защо според вас им е на хора като Христо Ковачки, Тодор Батков, Красимир Гергов да закопават милиони в голфкомплекси, които може да останат безлюдни? Добре - държавата им осигурява терени, те ще направят игрища и луксозни селища, но как ще си избият инвестициите?

- Не знам каква е логиката. Сигурното е, че сделките за осигуряване на терени се правят на тъмно, и че политиците, които са ги движили и разрешили, са получили своето. И за тях няма значение дали проектът ще се развие или ще е пълен провал. Това ми припомня онзи случай, когато представители на германска банка отиват при наш министър, за да му представят мащабен и много полезен за обществото проект. Министърът ги изслушва и накрая казва: "Много интересно, само не разбрах къде е моят интерес в това". Немците потресени напуснали срещата.

Логиката в държави като нашата е, че водещ е частният интерес. Трудно се правят големи сделки, които да са полезни за обществото, а не за министъра X или депутата Y и съответния бизнесмен. Това обяснява и защо правителството стимулираше сделките с недвижими имоти вместо индустрията и експорта. Над 100 компании за инвестиции в недвижими имоти получиха от Агенцията за инвестиции сертификати за държавна помощ.

България пропусна златен шанс да се превърне в атрактивна дестинация за производители от цял свят, които искат да продават в ЕС. Не оползотворихме двете си основни предимства - че имаме евтина работна ръка и че ставаме част от единния пазар на ЕС. Вместо да ухажва хайтек гиганти и водещи индустриални компании, държавата доволно съзерцаваше еуфорията в търговията с недвижими имоти и строителството. А нали знаете какво направи Коста Рика? Решиха да привлекат "Intel", най-големия производител на чипове - отидоха на крак да канят корпорацията да инвестира, промениха закони, дадоха й данъчна ваканция. И "Intel" отиде в Коста Рика, започна да обучава хора, ангажира голяма част от населението, създаде нови правила, промени облика на държавата и тя стана латиноамерикански тигър. У нас измислиха някакви търговски аташета да ходят да ловят инвеститори, назначиха хора без подходящ опит и образование, вместо да наемат професионални консултанти, които да направят стратегия за привличане на определени инвеститори.

Какво ще остане от 20-те млрд. евро чужди инвестиции през последните години, ако извадим вложенията в Банско, Слънчев бряг и в София? При липсата на държавна стратегия всички се втурнаха да купуват терени и да инвестират. Беше въпрос на време балонът да се спука. Можеш да направиш най-прекрасната сграда на света, но ако съседите ти построят на 50 м грозотии, развалят ти стоката. Гърция е въвела условие за своето крайбрежие - ако искаш да инвестираш там, трябва да купиш поне 5 декара земя. Това означава, че каквото и да правиш на тези декари, винаги ще има пространство, въздух, зеленина.

България трябваше да има стратегия за развитие на туризма и ваканционните имоти, но и за развитие на експортните производства, на високите технологии, за подготовка на човешките ресурси и за задържане на младите хора. Иначе няма устойчив растеж. У нас при тази лоша и недоразвита инфраструктура държавата дълго ще играе важна роля в икономиката. Пък и в малки страни като нашата държава винаги се явява голям играч, едър купувач на стоки и услуги. И затова е важно държавата да стане прозрачна, за да е прозрачен и пазарът.
45
4472
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
45
 Видими 
14 Май 2009 01:30
Абе и навремето са тръгнали да търсят цар от Европата и от сой. Тоя исторически опит би трябвало да ни е достатъчен...
14 Май 2009 01:51
Сущи Манрико...
14 Май 2009 03:17
И тоа ъспъсиалист кърти мифки..."Да се разпорежда пряко с пари, да назначава, уволнява, размества - това не е работа за политик."
Че кой ти влиза у пулитиката, ако нема да се разпорежда пряко с пари, да назначава, уволнява, размества...
Кой?
14 Май 2009 03:48
Учен човек, голям калпак. Дали може спечели едно мажоритарче?

14 Май 2009 05:23
Затова е необходим главен администратор, който да управлява оперативно и да носи отговорност за работата на министерството.че това е работата на зам. министъра...А той какъв е, не е ли политик?
14 Май 2009 06:44
Така като го гледам тоя, направо си е възпитаник на ВИИ Карл Маркс, специалност политикономия...голям миш-маш е надробил в интервюто.
14 Май 2009 07:03
- Има три нива. Първото е политическото - министърът, който спуска програмата и бюджета. Той не бива да се занимава с публичните ресурси. Да се разпорежда пряко с пари, да назначава, уволнява, размества - това не е работа за политик.
Ще му се на "генийчето" да лапка, а министерот да седи на празна ясла и да обира политическите негативи.
14 Май 2009 08:45
Пазарен фундаментализъм в чист вид:
- градският и жп транспорта - печелившо търговско предприятие
- затворите - печелившо търговско предприятие
- армията - печелившо търговско предприятие
- полицията - печелившо търговско предприятие
- съдебната система - печелившо търговско предприятие
- здравеопазването - печелившо търговско предприятие
- министерствата - печеливши търговски предприятия
А негрите и циганите да умрат от глад като не могат да печелят - така ли бе, умник? На това ли те научиха в америка?
14 Май 2009 09:08
"Илинойския държавен университет "... в щата Илиной държавни университети няма бе...

водопроводчик,
14 Май 2009 09:24
Ще направя една аналогия. Най-доброто управление, измислено в човешката история, е корпоративното. Там има надзорен съвет, който избира изпълнителния директор, а той организира персонала за изпълнението на задачите, поставени от акционерите чрез надзора. Така трябва да се подреди и държавното управление, за да е ефективно.


И аз ще направя една аналогия.

Най-доброто управление, измислено в човешката история, е корпоративното (съветското). Там има надзорен съвет (Политбюро), който избира изпълнителния директор (Държавен Секретар), а той организира персонала за изпълнението на задачите, поставени от акционерите (гражданите) чрез надзора (Политбюро). Така трябва да се подреди и държавното управление, за да е ефективно.
*
Много се е начел на Корпорат Файнанс тоз гуру, та вече си мисли че държавата баш като фирма може да я ръководи.
14 Май 2009 09:33
Едни така я ръководеха България като семейна фирма 40+ години и още изплащаме дълговете дето натрупаха.
14 Май 2009 09:58
Много ми хареса идеята за главния администратор
Да я доразвия с 16 заместници, на квотен принцип 3:5:8,
Отдел на МВР,
Отдрел към ДАНС
За да няма нищо скрито - покрито
И един младши сътрудник, за всеки случай, може да се наложи и работа да се свърши
14 Май 2009 10:13
*

На днешното си заседание Европейската комисия взе решение да наложи на Intel, най-големият световен производител на компютърни процесори, глоба от 1.06 милиарда евро за злоупотреба с отстъпки с цел противопоставяне на конкурентите, съобщи Bloomberg.
Което дава отговор на въпроса за Коста Рика
14 Май 2009 10:32
Всъщност това не е ли английския модел - разделение на политически кабинет, който определя цели (без достъп до кацата с мед) и администрация, която върши работата. Дето се вика като не може единия да се облажи, ще пречи и на другите
14 Май 2009 10:49
Всъщност не е английският. Всъщност дори не е и модел. Всъщност е интерпретация на некои селянье на това, което са недоучили и недовидели.
14 Май 2009 11:05
Всъщност, прав е човекът. Дишаме прахта и на Коста Рика. Факт.
14 Май 2009 11:12
..проблемът не е че другарите не знаят как се управлява добросъвестно и с грижа на добър стопанин.
Проблемът е, че те не искат да управляват по такъв начин.
Следователно цялата теза с привличнаето на експерти и разтягане на теории от рода 'как се управлява ефективно' са излишни...
Последното би имало някаква практическа полза за хора, които наистина искат да направят нещо градивно, а не за айдуци, дето гледат да плячкосат възможно най-много.
Елементарен пример: дали другарят Станишев е толкова тъп, че не знае и не вижда какво правят подопечните му като шефа на пътния фонд, Мургина и т.н.?!
Или просто това са неговите хора?
Цялата изпълнителна власт плюс мнозинството в НС са окаляни до шия.
14 Май 2009 11:18
Тези изцепки не са никак случайни.
Готвят ни за нюнюсоушализъма - ПРЕРАЗПРЕДЕЛЕНИЕ до дупка.
Има и едни малки празнинки:
ЗА ЧИЙ ЧЕП ни требва целата тая администрация?
КОЙ ще я храни?
ПРЕД КОГО ще отговаря?
Този, дето я храни, нема ли да му писне и да тегли една майна на бачкането?
14 Май 2009 11:19
Баш тъй, корпоративно управление и проекти -вместо пожелания и обещания.
ПП Изглежда след дваесе години преход анти-комунизъмът продължава да е доходоносен бизнес. Далаверка
14 Май 2009 11:20
Най-доброто управление, измислено в човешката история, е корпоративното.
Тоз не чете ли вестници?
14 Май 2009 11:24
Най-доброто управление, измислено в човешката история, е корпоративното.

Ето я рецептата и България да стане хищник -
макар и според чергата си. Защото вече 20 години е карабалък.
БАЛЪЦИТЕ НИ СА ПРЕДОСТАТЪЧНО - ЗА ДА Е ТАКАВА.


Edited by - Езоп on 14/5/2009 г/ 18:16:26

14 Май 2009 11:50
Ами към всички които сте се изказали много подготвени в своите коментари, както обикновено, няма какво да се каже освен жалко че точно такива като вас избират точно тези които ни управляват. И после мрънкат. Евгени, не се коси ако четеш тези коментари, понеже се хващам на бас че тези които ги пишат са същите, заради които в чужбина съм се обръщал на другата страна да не би да се разбере че съм българин...
14 Май 2009 11:57
Защото е на път да стане Колумбия или Мексико...
14 Май 2009 14:38
Евг. Кънев : "... държавата да стане прозрачна , за да е прозрачен и пазара . "
Тежък ПОЛИТИЧЕСКИ въпрос дигаш , Евгени - За коректното /подчинено на общите цели/ трансформиране на политическото управление в административно . При неговото решаване е нужно повече да знаем , че политическите партии са производни на Обществото , а не просто кукувици /за себе си/ в него . Улисани в "директно" крадене , днес те и на безхаберни дори се сторват , но няма как да спрат "бъдещата" история и по нашите ширини ...

14 Май 2009 15:46
Защо България не стана Коста Рика ?




Защото е мутант от Колумбия и Венецуела.
14 Май 2009 16:16
Като цяло добри неща са казани в интервюто. Единствено мога да се заям, че разбиранията на човека за корпоративното управление и неговата същност са далече от истината. На второ място държавното управление си има своето важно отделно заначение наред с корпоративното. Не съм съгласен, че едното може да замени другото, но могат да се заимстват полезни неща едно от друго. В хода на предложенията за различните ешалони в министерствата е много важно да се приеме закон съгласно който 90 % от служителите на министерствата и държавните институции да са професионални администратори, несменяеми и служещи единствено и само на държавата, на министерството , а не на една или дтуга политическа партия. Така при смяна на властта ще се сменя максимум до 10 % от служителите, само висшето, политическото ръководство на министерството, а не като сега поголовни уволнения и Надка Патка новата министърка си назначава роднините до 10 коляно и всякакви останали боклуци. Най-голямата порнография в това отношение обаче беше достигната при тройната коалиция, където едно министерство се делеше на три и в резултат зам.министър със зам.министър не си говореха, цели отдели вътре в министерството бяха във война и един на друг си подливаха вода и работата се доведе до пълен блокаж.
Има си Държавен университет на Илинойс - това е университетът на щата и финансиран от данъкоплатците на щата Илинойс. Университетът на Чикаго обаче, както и университетът Нортуестърн са класи над него. В България, на български език имената на следните щати се произнасят така: Илинойс, Кънектикът, Айова, Вашингтон.
14 Май 2009 17:48
На този трябва да му се даде Нобелова награда. Как никой до сега да не се сети да направи от министерствата корпорации? Министърът няма да прави нищо /ще служи за украшение/ а "изпълнителният директор" ще нарежда на "надзорния съвет"/чиновническото министерско войнство/ какво да прави за щастието на "акционерите"/гражданите избиратели/. Ето такива умници с много образования и международни длъжности докараха поредната капиталистическа криза, а в България крадоха и крадат на провалия и я докараха до пълен упадък.
14 Май 2009 17:53
Индустрията на Коста Рика е 70% услуги и туризъм и 30% индустрия и земеделие. Не са прокопсали от Интел. БВП на Коста Рика е колкото този на България. Общо взето слаба работа. Но в сравнение със съседна цъвтяща и връзваща цоциалистическа Никарагуа са точно два пъти по-добре. Тъй че не виждам за какво трябва да ставаме Коста Рика.
14 Май 2009 18:28
Ето, за разлика от оля, зузя не бръсне за слива корпоративния модел на експерт-счетоводителя.
Даже и ЕС не го харесва моделя - вместо да даде данъчна ваканция на "Интел", й налага един милиард глоба. Натиснете тук
14 Май 2009 19:33
Най-доброто управление, измислено в човешката история, е корпоративното.

Като прочетох горното и му взех мярка за шапка на тоя "старши икономист".
Коста Рика е латиноамериканска мечта ( не тигър като според автора), защото е била късметлийка да не се започне гражданска война в която да се намеси и САЩ, както му е реда... и резултата е сравнително справедливо общество, по-ниска престъпност от САЩ, с по-добра медицина от САЩ заради всеобщата достъпност( според проучване на ООН ), сравнително равномерно разпределние на общественото богатство (нещо напълно чуждо за тая част на света), безплатно образование. Накратко Коста Рика е единствената свястна държава в латинска Америка. Къде да инвестират другаде Интел наблизо, въпреки че в Коста Рика заплатите са най-високи в региона? Другите им заводи са в Малайзия и Виетнам. И спямо тия държави ли имаме недостатъци!?‌ Никарагуанците имат две посоки за емигриране , на север към САЩ и на юг към Коста Рика. Аман от "старши икономисти"!
14 Май 2009 19:46
"Частният интерес" бил водещ ...
14 Май 2009 20:59

Корпоративния тип управление на държавата /административна практика/ и Държавното управление /политическа практика/ са двата стълба от изключително значение за сцеплението ни в Общество . Третият , без който То не може , е на нашето "естествено" , гражданско единение и солидарност . Още много ни е нужно , за да сетим "практично" тези опори на националното ни . А централната тежест в тази непроста драматургия , се носи от Държавното управление . Днес ние сме го предоставили на оперетни актьори , а така и напълно объркваме жанра ...

14 Май 2009 21:02
Инто мили , глупости не ми говори , че и Михаил Миков , като днешен Министър на вътрешните работи ...

14 Май 2009 21:47
"Корпоративния тип управление на държавата /административна практика/ и Държавното управление /политическа практика/ са двата стълба от изключително значение за сцеплението ни в Общество."
Бигле, ние се уважаваме поради песовете - ти всека вечер изпикаваш твоя, аз (или жената, или децата) - моя. Оттук нанатък не не те разбирам, приличаш ми малко на доктор охболи от Свериге, или на хунвейбина от четвърти километър. Може ли малко приказка за по-прости ора?
14 Май 2009 21:55
Мето мили ,
В това сцепление е дамара на увереността ни , че от едното ни поселение , можем и да си сторим Общество . До днес го нямаме ... Толкоз , Приятелю и не търси причината в Чарли или твоя любимец ...

14 Май 2009 22:01
- Нали това ни каза и Брюксел - направете конкурси и си намерете подходящите кадри?


От Щатите обаче не виждате че В България вече няма пари! (милиардите ги занесоха в Щатите и по фискални кьошенца)
А малкото дето ги има са под...надзора на МВФ !

Идеята би трябвало да бъде.... "размяна на административни служители и експерти 50-50 процента от работното време в евродържавите и в България ! Така....нашите ще научат как точно се работи на запад.... а техните ще видят кво става у нас.... и ще се УТОЧНЯТ критериите, теглилките и...ПРОФЕСИОНАЛНОСТТА !!!

(НО И ЗА ТОВА СА НУЖНИ...ПРОСТО родолюбие И ГРИЖА ЗА ДЪРЖАВАТА И НАРОДА И)

14 Май 2009 22:05
В добавка : Днес формулата 3:5:8 е по цялата вертикала на "елхата" . Утре друга формула на "сцепление" ли да чакаме ?

14 Май 2009 22:06
Има много правилни неща, но не всичко.

Например "корпоративния" модел не е гаранция за добро управление. Може СЕО-то да е пълен неадекватник, може борда да е напълно безхаберен. Не е истина, че човек, който харчи собствените си пари, непременно е рационален. Със собствени пари се вършат горе-долу такива глупости, каквито и с чужди. Видяхме безброй примери в развития свят през последната година.

Не е истина, че голфаджиите не ходели на голф в бедни страни. Ходят и още как - ето Ямайка. Просто там голфовете, както и курортите в Карибите, за изолирани физически от местното население. Голф имало и в Хаити, зад бодлива тел, а на туристите казвали за всеки случай, че са на остров.

Не е истина, че чуждите инвестиции у нас са само в имоти и само в Банско, Слънчев бряг и София. Първо, инвестициите в Слънчев бряг са си главно български, повечето са лоши кредити, по-малкото - прани пари. Второ, във Варна, въпреки едри инвестиции като ирл. Милър Двлпмнтс със 120 млн евро за мол Варна или изр. Оркид Двлпмнтс с Гранд мол и много жилища - повечето чужди инвестиции са в инфраструктурата и производството - Солвей, Италчементи, Кумерио, Асид & Фъртилайзърс, ЧЕЗ, Мелроуз, Фрапорт, Нестле, шв. Оушианик криейшънз, яп. банка за развитие (нови пристанища, 150 млн евро), немския собственик на БМФ, оманския фонд (нов торов завод за 3.5 млрд дол.), рус. мераци за жп ферибот, завод КрАЗ, завод за акумулатори, никой не знае размерите на инвестициите във вятърна и слънчева енергия, много от тях чужди... чака се и ит. Сайпем за завода за префабрикация и компресорната станция на Южен поток. Има и по-хай-тек инвестиции, макар засега скромни - Локхийд Мартин например правят център за обучение на пилоти. Май изгонихме Армарис от Терем Фл. арсенал.
14 Май 2009 22:20
Латинска Америка си е Трети свят - бедност, вкл. в големите Мексико* и Бразилия. Аржентина (почти чисто "бяла", европейска страна) в началото на 20 в. била сред най-богатите страни в света, хората в Европа се чудели дали да емигрират в Ню Йорк или в Буенос Айрес, сега още е с малко по-висок БПВ от нашия, но я запомнихме в последните десетилетия с кризи, инфлация и гладория. Коста Рика (почти като нашия БВП) и Чили (малко по-висок от нашия) са най-добре, Венецуела (малко по-висок от нашия) е износител на нефт и със странно ръководство.

Ние сме в Европа и ЕС и няма съмнение, не след дълго ще оставим всички латиноамериканци назад и ще се изравним с Португалия и Гърция.

_________
* Наскоро либералните медии в Америка биеха по канчето един консервативен радиоводещ дето казал, че мексиканците били "примитиви" и "пиявици" - "примитиви, идват тука да ни смучат кръвта, не споделят нашата култура, нашата хигиена, ето сега и свински грип". Мексико има по-висок БВП на глава от Коста Рика и много повече американски инвестиции, и няколко бизнес школи американски тип.
14 Май 2009 22:40
Не считам , че тук Авторът третира корпоративното управление , в най-общия му смисъл на "частно" . Приемам , че е реч за полезно елиминиране на смущенията от политическото РЪКОВОДЕНЕ , в собствено цикъла на административно управление на държавата . Избераме за Премиер , Марсианчето в пример , но системата да може да реагира на ненужната марсианщина . Не е просто , но живота показва , че и категорично се налага ...

14 Май 2009 23:48
Абе, за корпоративно държавно управление е ставало дума в идеологията и практиката на фашизма на Мусолини, за който, поне в България, почти никой нищо не знае. Но нашият кандидат за Нобел няма това предвид. Той си говори ей така, наизуст. А като погледнеш CV-то му тук - голям експерт.
15 Май 2009 11:56
"Ще направя една аналогия. Най-доброто управление, измислено в човешката история, е корпоративното. "

Така мисли всеки или частично грамотен, или неосъзнал се,
а този не изглежда да е ОТ ТЯХ.
ОСТАВА ДА Е НЕИНФОРМИРАНО НЕОСЪЗНАТ.
Защото ако е информиран трябва да е крайно неморален.
ПП
Луканов, разправят в същото - в корпоратократизъм се целел.
То към мракобесие може да се премине отвсякъде -
и от социализъм, и от капитализъм.
Но на света за щастие отдавна му е ясно, че при глобализъм сътворен от корпоратокрация мракобесието ще е тотално.

СЕЩАЙТЕ СЕ КОЙ КАКВО ПРОПОВЯДВА!





Edited by - Езоп on 16/5/2009 г/ 13:04:26

17 Май 2009 12:55
Ако чукчописателят чичкоФичко...се объркваше и да чете, а не само да си изпълнява манипулационните поръчки.......

Щеше да знае, че страни като Бразилия, Аржентина.. пък и други "Латиноамерикански" такива.... са вече сред напредващите яко страни по света!

А нашият Български напредък ще го има САМО....когато си приберем ограбеното от приятелчетата на чичкоФичковците-куфарни милионери и световни мошеници!

17 Май 2009 12:59
Езоп е прав!

И именно подобен подход пробива път в Латиноамериканските страни...паралелно с Хамериканските икономики!

Но.... кой да ни разкаже за това? Кой да ни преведе тука многото книги и анализи на...алтермундиалистите, дето ги изкарват .... заблудени елементарници ???
17 Май 2009 16:23
Хубаво е да прочетеш нещо от умен човек. Категорично не е прав за голфа, колкото повече голф игрища, повече басейни, повече футболни терени, по-добре и за младежта ни и за туризма. За корпоративното управление на държавата не само е прав, но и според мен е единствения ни шанс. Защо трябва да са защитени държавните служители? Ако примерно някое неграмотно биологично недоразумение като Лучано или Н.Василев направи десеторно по-голяма администрация от необходимата, значи ли това, че после години наред трябва обществото да изхранва тази администрация? Защо някой трябва да се чувства защитен, ако не си върши работата? Къде ни е най-голямата трагедия - при най-защитените, при недосегаемите - при магистратите и полицаите. Невъзможност да бъде осъден истински голям бандит, съответно невъзможност да бъде опазен свидетел за осъждането на такъв бандит. Едно затлачено вмирисано блато. Политиците ни се постараха доста, но не можаха да попречат на влизането ни в НАТО и ЕС. За което някак си са симпатични, както е симпатичен всеки, който не пречи в България да се случват хубави неща, дори да няма личен интерес от това. Корпоративно управление на държавата със среден мениджърски състав от добре платени чужденци, назначени с конкурс - да това определено ще помогне. Но трябва политическа воля и истински патриотизъм да се направи.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД