Доган почти позна, че купуването на гласове е европейско явление. Но се налага малка корекция - явлението е по-скоро брюкселско. За 115 млн. евро Комисията на ЕС си направи пред България заявка за преизбиране, като й намигна, че очаква ответен жест. Гласът на всяка държава от 27-те има тежест и спечелването на България от екипа на Жозе Барозу може да се окаже най-лесната (евтина) работа.
Размразяването на каквато и да е сума от европейските еврофондове насред финансовата криза е като
манна небесна за държавата
Специална похвала заслужава вицепремиерът Меглена Плугчиева, която въпреки пороците на властта успя да създаде впечатление, че управляващите са си взели поука и почти са решили да се поправят (в края на мандата си). България има нужда от спрените пари, защото има нужда от пътища. Европа също се нуждае от нейните пътища, защото я отпушват на югоизток. При такава обща потребност и при наличието на заделени фондове е повече от срамно, че коридор, който свързва три държави от ЕС (Гърция, България и Румъния), се строи чрез дебнене за коя отсечка колко пари да не бъдат окрадени. Размразените стотина милиона евро ще стигнат за двайсетина километра. Толкова е секторът от т.нар. магистрала "Люлин". Тя ще облекчи автомобилния поток от Гърция и Южна България на входа на София. Но липсата на магистрали от една до друга граница си остава генерален проблем.
Управляващите триумфират, защото чрез жеста на еврокомисарката по регионалната политика Данута Хюбнер си решават свой генерален проблем. Те отиват на двойни избори, след като бяха посочени с пръст от Брюксел, че не заслужават доверие (иначе нямаше да им бъдат спрени парите). Точно от Еврокомисията обаче получават сега
извинителна бележка
за пред българските избиратели - вече не били толкова крадливи и дори можели да се самоконтролират. Със същата извинителна бележка Барозу и Хюбнер ще се явят пред европейските избиратели и съответно пред държавите членки, за да докажат, че усилията им за натиск над България са дали резултат. Иначе трябва да признаят, че са били надвити от най-бедната и най-корумпирана държава в ЕС (съгласно техните официални оценки).
За целта бяха изкарани солидни мотиви за размразяване на средствата: България била извършила "реорганизация на Националната агенция "Пътна инфраструктура" (НАПИ) с цел да гарантира ефикасно и ефективно управление на проектите". И какво от това? Нали самата Еврокомисия твърдеше в докладите си, че структурните промени не са достатъчни, а трябват наказания на виновниците, за да не смеят следващите функционери да крадат? Да са видели някой наказан?
Не друг, а точно Брюксел взе за изпитателен модел казуса с бившия пътен шеф Веселин Георгиев, прочул се като Батко чрез далаверите с братовите си фирми. И точно той без малко да влезе в експертен директорски съвет към НАПИ в деня, когато Данута Хюбнер размразяваше парите по ИСПА. Защото имал "значителен експертен опит в управлението на пътната администрация". Сега г-жа Хюбнер може да го покани в кабинета си, за да се възползва от експертните му качества.
Еврокомисията се оправда
също с одитен доклад, който я уверявал, че "никои други пътни проекти (финансирани) по Кохезионния фонд не са засегнати от конфликт на интереси или измами". Като е така, защо Брюксел веднага добавя в съобщението си, че "решението (за размразяване на 115 млн. евро) не засяга други фондове на ЕС, които в момента са замразени"? По Кохезионния фонд чакаме още над 1 милиард евро за пътища. Имаме да вземаме и пари по ФАР. Да ни ги дадат и тях, защото иначе ще излезе, че неоснователно ни лишават от полагаемите ни се фондове. Ще ги съдим за дискриминация!
В същото време Сметната палата (не люксембургската, а софийската) призна, че в НАПИ няма никакво подобрение. Нито една от 13-те препоръки на националните одитори за повишаване на контрола не е изпълнена - 10 от тях били напълно пренебрегнати, а 3 били частично приложени. Няма и санкции. Който крал - да си харчи по живо по здраво. Отговорните министри като Орешарски, Гагаузов и Мутафчиев - да си довършат мандата. Може и за депутати да кандидатстват. А защо не и за евродепутати, след като станаха такива специалисти по еврофондовете?
Ако има нещо наистина ценно за България от членството й в ЕС, не са чуждите пари, а общите правила. Колкото и европари да бъдат налети в държавата, няма да променят мафиотския й образ, защото ще отидат в едни и същи крадливи ръце. Брюксел направи неуспешен опит да ги върже и трябва да си признае провала, а не да се подиграва с чувството за справедливост на гражданите, които още искат да вярват във върховенството на закона.
И кво сиге, чудо големо...наш Аамет па се бил оказал прав.
Чунким некога /ако изключим трагедията в Боянските палати, де/ е грешал.