Според Вълчев инициативата с безплатния интернет ще стимулира учителите, които все още нямат домашен компютър, да си купят и да започнат да използват мрежата в работата си. |
Първите 20 000 преподаватели ще се възползват от услугата до средата на юни. Всеки учител трябва да се регистрира на сайта http://www.internet.mon.bg/teachers. В проекта могат да се включат и учители от частните училища. Срокът за регистрация е 10 юни. Кандидатите попълват анкета, в която има въпроси - дали е директор или класен ръководител, каква образователна степен има, какви езици владее, има ли сертификати за компютърна грамотност, семейно положение, има ли деца в училищна възраст, работи ли с ученици, които са се явявали на олимпиади. Важно за учителите е да напишат точния си домашен адрес. Когато го въведат, се появяват всички ценови оферти на интернет доставчици за този адрес. При разработването на системата се оказало, че има села с по 5-6 доставчици на услугата. МОН дава по 15 лв. на учител. Ако цената на предложената услуга е по-висока, учителят може да реши дали да си доплати. Някои доставчици вече са предложили оферти с доплащане, но които осигуряват телефон и кабелна телевизия. Всеки преподавател сам избира доставчика, а договорът се сключва от директора. Той ще следи за коректността на посочените от учителя данни.
До средата на септември се очаква втората част от 50 000 учители също да се включи в проекта. Дотогава трябва да бъде осигурено финансиране и за домашен интернет на учителите от детските градини. От МОН очакват, че всички преподаватели ще могат да получат интернет. Ако желаещите са повече от предварително обявения бюджет, ще могат да се пренасочат пари от други проекти по линия на еврофондовете. Преподавателите, които вече си имат доставчик, ще могат да го изберат и да продължат да получават услугата безплатно.