Никакъв интерес към политиката не проявяват над половината от избирателите у нас, сочи проучване на института "Отворено общество. Част от тях - 21 на сто, са го изгубили в последно време. Особено сериозно е положението с младите българи между 18 и 30 г., които въобще не се впечатляват от случващото се във властта. Към тази категория се числят 60% от хората. При възрастните тенденцията е обратна - отсъствието на интерес сред гласоподавателите над 60 г. е 47 на сто.
Твърдите избиратели най-много се вълнуват от политика - най-голям е делът им сред СДС към момента на обявяване на "Синята коалиция". В ДПС традиционно електоратът не се интересува от политика, но заявява, че ще гласува, показва изследването. Профилът на симпатизантите на "Атака" е още по-интересен. Там аполитичните са сравнително малко, но в сравнение с поддръжниците на други партии тук е висок относителният дял на онези, които доскоро са проявявали, но вече са загубили интереса си към партии и партиен живот.
Не всички, които са любопитни към политиката, ще гласуват, но сред тях са най-малко безучастните (5%). Обратно - над 50% от дезинтересираните твърдо са решили да не гласуват.
Готовност за участие в изборите за наши депутати са заявили малко над половината от пълнолетните граждани. Съотношението между твърдо решилите да не гласуват и тези, които още не знаят как да постъпят, е 2:3.
Хората със средно образование са най-немотивирани да участват във вота. Колебаещите се за кого да гласуват са сред най-ниско образованите.
"Атака" е най-популярна сред среднистите - почти колкото БСП. Намалява делът на избиратели на БСП сред ромите и в селата, там те се преориентират към "Атака", сочи проучването.
|
|