Депутатите решиха да ускорят работата по закона за столичния боклук и след три дни той ще влезе на второ четене в пленарната зала. |
Така парламентът тръгва към абсурда таксата за боклука на столичани да стане държавна, а общината "на книга" да е бенефициент по Оперативната програма "Околна среда". По нея може да получи 81 млн. евро от ЕС. Целият проект е за 183 млн. евро, което означава, че почти 80 млн. евро трябва да осигури общината като собственик на бъдещия завод.
Зам.-министърът на екологията Чавдар Георгиев обясни пред "Сега", че това може да стане чрез заем, който кметството да вземе и след това цената да бъде калкулирана в таксата, която гражданите плащат за сметта. Според Георгиев държавата ще даде парите на общината. Това обаче може да се смята за държавна помощ.
"При това положение Столичната община няма как да направи завода за отпадъци", коментира шефът на общинския съвет Андрей Иванов. Той обясни, че няма как кметството да се задължи да вземе такъв огромен заем, при положение че не е ясно как ще го връща, след като му се отнема ресурсът. "Ако проектът за завода се провали, цялата му стойност от 183 млн. евро трябва да плати хазната, т.е. всички граждани в държавата", обясни Иванов. Вчера той изпрати писмо до шефа на Европейската комисия Жозе Барозу. Общинарите настояват за незабавна реакция на Брюксел за спиране на антиевропейския според тях закон.
Представителят на дирекция "Регионално развитие" в ЕК Дир Канер, който е на посещение у нас, за пореден път изразил пред вицепремиера Меглена Плугчиева крайно негативното отношение на комисията към този проект. Той е съобщил мнението си и на ресорните министри. Преди ден Плугчиева каза, че е запознала с писмото от Брюксел депутатите от комисията по околна среда и допълни, че те трябва да носят отговорност за решенията си. Тя самата била против законът да се отнася само за София. Шефът на комисията Георги Божинов обаче заяви, че изобщо не е запознат с писмото.
-------
ОПЛАКВАНЕ
Междувременно 50 депутати от опозицията и независими се подписаха под искане да се сезира Конституционният съд, в случай че проектът бъде приет окончателно. Мнозинството пък съкрати процедурата и второто четене ще бъде след три дни.
Искането до КС ще бъде внесено след евентуално обнародване на закона. "Има достатъчно основания президентът да наложи вето. Ако не го направи, това ще е знак за някаква политическа договорка", бе категоричен единственият депутат на ГЕРБ Лъчезар Иванов.