Двойките на матурите тази година ще са повече, защото контролът беше по-сериозен, много по-сериозен, заяви вчера просветният министър Даниел Вълчев. Като цяло се очертават по-лоши резултати по всички предмети. С два пункта спада средният резултат по задължителния за всички изпит - български и литература. Миналата година абитуриентите имаха средно 57 т., докато тази година средният резултат е 55 т. Данните обаче са предварителни въз основа на половината от проверените писмени работи, уточни Даниел Вълчев. Според него, ако скалата се запази като миналогодишната, двойките по български език ще са 5% или около 3700.
Тази година повечето кандидати избраха география пред история и философския цикъл, защото смятаха, че ще минат по-лесно, но засега резултатите не вървят добре, каза още Вълчев. Министърът даде за пример фрапираща грешка от матурата по география - според абитуриенти Рила е част от Стара планина. По математика резултатите също не са добри - докато миналата година е имало много ученици със 100 т., то тази година броят им намалява.
Заради по-слабото представяне на абитуриентите критериите са занижени, коментираха пред "Сега" проверители на матурите. Според тях повечето младежи разчитат на точки от налучкване на въпросите с фиксирани отговори и кратки отговори от по няколко думи на въпросите със свободен отговор. В МОН все още нямат обобщени данни колко от младежите са отказали да пишат коментарния текст върху откъса от "Разни хора, разни идеали" от Алеко Константинов. Впечатленията на проверители са, че и тази година абитуриентите масово не са писали текста или са се задоволили с няколко изречения, понякога дори без да са свързани конкретно с темата. Като цяло равносметката на проверителите е "лоши изразни средства и масова неграмотност". Ако матурите се правят както трябва, скъсаните би трябвало да са 50%, смятат оценители.
Учители коментират, че камерите не са изиграли своята роля, защото отново е имало случаи на масово преписване. Доказателството е, че има по няколко писмени работи, които очевидно са с еднакви верни или грешни отговори. В МОН вече има сигнали за преписване и те се проверяват. Вълчев обясни, че няма как да се изгледат всички записи и затова се работи по сигнали. Ще се проверяват записите и от зали, в които всички са дали верни отговори или едни и същи грешни отговори. Според Вълчев там, където има съмнения за преписване, но няма камери, има други начини за проверка, но министърът не ги оповести.
Вълчев обясни, че няма как да се изгледат всички записи и затова се работи по сигнали.
И за какъв чеп им бяха камерите тогава?
Няма страшно - ще свалят "критериите" и ще кажат: "Благодарение на нас, чадото ви има три! Гласувайте правилно!".