:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,987
Активни 871
Страници 5,917
За един ден 1,302,066

Магистрати източвали бюджета с отпуски

ВСС бламира председателя на ВКС за шефа на Апелативния съд в Бургас
Магистратите масово източват бюджета на съдебната власт, като не си ползват платения годишен отпуск. За това алармира шефът на бюджетната комисия на Висшия съдебен съвет (ВСС) Иван Колев вчера. Той не говори с конкретни имена и цифри, но разказа как имало хора, които формално не си вземат отпуск, но не ходят на работа.

"Има случаи, когато за 10 години хора не са ползвали нито един ден", възмути се Колев, който, преди да стане член на ВСС, бе шеф на районния съд в София. "Един шеф от 1500 дни дойде на работа 60 и ръководеше прокуратурата дистанционно", включи се в обсъждането и Вельо Велев, който явно визира бившия главен прокурор Никола Филчев. Съветът реши да укаже на административните ръководители на съдилища и прокуратури да осигуряват условия за ползване на отпуските. По закон магистратите имат право на 30 работни дни платен годишен отпуск и допълнително по един ден за всеки две години юридически стаж. Сборът им не може да надвишава 60 работни дни.

Председателят на Върховния касационен съд Лазар Груев постави и друг финансов въпрос, но той остана за решаване на следващото заседание на ВСС. Става дума за приетото през 2004 г. от предишния ВСС правило, че когато един административен ръководител или зам.-шеф приключи мандата си или по друга причина отново стане редови магистрат, той запазва шефската си заплата. Според Груев това не само противоречи на конституцията, а е и неморално и той няма да го спазва. "Не може някой да получава заплата за длъжност, която не заема", аргументира се той. В момента тече смяна на "караула" в съдебната власт, тъй като изтичат 5-годишните мандати на шефовете на всички нива. Бившите апелативни прокурори на Пловдив и Бургас Росен Димов и Йордан Иванов например вече са редови магистрати. Основната заплата на редови апелативен прокурор и съдия е 2227 лв., а на шефа му - 2515 лв. За окръжно ниво редовната заплата е 1830 лв., а шефската - 2049 лв.



ЛОБИТА

Въпреки пламенната реч, с която Груев защити предложението си Яни Бахчеванов от Апелативния съд в Бургас да го оглави, ВСС го бламира и с минимума от 13 гласа даде още един мандат на настоящата шефка на съда Дора Чинева. Зад Чинева застанаха Иван Колев и Светла Данова. "В съвета решенията се вземат от мнозинството около Иван Колев", коментираха по коридорите на кадровия орган негови членове. Преди месец ВСС не избра и кандидатурата на Груев - Даниела Атанасова, за шеф на Софийския апелативен съд, а назначи самопредложилия се Веселин Пенгезов, което предизвика остро недоволство в съдийските среди.
5
2512
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
28 Май 2009 05:39
Социалистически съд - вземат петилетките за четири години. И пари като за десет.
28 Май 2009 07:59
нали почвате да схващате защо при соца имаше белене и слънчев бряг
28 Май 2009 09:19

Тук няма никакъв социализъм, а независим съд:-(( Никой не може да им се меси в работата.То не, че вършат нещо освен усвояване на едни пари.
28 Май 2009 11:55
Абе, то да бе само с отпуски
28 Май 2009 19:55
По НОХД №495/07 г. на Свищовския Районен съд мой познат бе обвинен по три пункта-първите два по чл.201, ал..1 от НК-присвояване и по чл.220, ал.1 от НК „Общи стопански престъпления.”
Първите две обвинения са по раздел „Престъпления против собствеността”, а второто – „Престъпления против стопанството.”
Преди това, за тези три дейния бе обвинен по чл.282 от НК, но се оказа, че по тези членове деянията са несъставомерни, сиреч няма престъпление. ВКС връща делото на Окръжен съд-В.Търново, който едва сформира състав..В мотивите си изтъква, че деянията са несъставомерни, че е нарушено правото на защита на обвинения, понеже не била допусната като защитник съпругата му. В същност, нейната Жалба до ВКС хваща декиш.
ОС съд, обаче, приема, че съдията по първоинстанционното дело е трябвало да се отведе, и поради тази причина прекратява делото, още и защото деянията са несъставомерни.
Окръжният прокурор, взема че издава едно постановление, като изтъква мотивите на ВКС, но казва между другото, че деянията биха могли да се квалифицират по горе описаните членове. Няма изрично наблягане, че е редно да се преструктурира обвинителния акт.
От своя страна, прокурорът, вместо да извика така оправдания и да му поясни правата по Закона за отговорност на държавата, взема че привиква адвоката и оправдания за да им връчи нов обвинителен акт по тези нови членове. Без да има ново дознание или следствие, се дава ход на делото. Искано е отнасяне до нова разследване, още и защото има данни, че уличения не е бил вече председател на една кооперация, а целият състав на Управителни съвет е бил Ликвидационна комисия, очаквали са само регистрацията на акционерното си дружество в съда и обявата в Държавен вестник.
По първото наказателно дело имаше експертиза, която доказва, че по първите два пункта на обвинението, моят познат не бил съобразил балансовата и пазарна стойност и заплатил много по-малко с което нанесъл умишлена щета на кооперацията..Има си три фактури.
С новото обвинение се твърди, че бил ПРИСВОИЛ тези вещи, описани по фактурите. Адвокатът му, изведнъж приема, че присвояване на кооперативна собственост може да има с фактури и пледира да върнели 162 лева, спират за малко делото и се вика новия председател да приеме тези 162 лева. След което вместо по една година както беше по първото дело, му дават 100 и 200 лева глоба, а по третото обвинение-оневинен.
Като се има предвид, че собствеността на кооперацията е съсобствена, може ли да намери приложение чл.-201 от НК, който въвежда като абсолютна предпоставка присвояване на ЧУЖДИ ВЩИ или други ценности. Аз мисля категорично, че този член няма приложение по отношение на член-кооператорите, поради това, че всеки има ДЯЛА от тази съсобственост на кооперацията. Ако действително има заплатена цена по-малка от пазарната, то тогава може да се предяви само граждански иск, но не и да се търси наказателна отговорност. Нещо повече: няма предявен ИСК от кооперацията за възстановяване на тези вещи, предмет на покупко-продажба.
Съдът, обаче, верен на тоталитарната нагласа взема че го осъжда, , по чл.205, ал.1, т.5-маловажни случаи. Но забравя, че абсолютната давност за маловажните престъпления е едва три години. На тази теза легнал адвокатът, без да се задълбочи в характера на собствеността и в преценката на понятието ЧУЖДИ ВЕЩИ.
Между нас казано, заби ж на клиента си, като с факта на плащането на някаква разлика от 162 лева в същност го признава за виновен и противно на тава, което говореше до тогава - че Е НЕВИНЕН.
Моля за кратко становище. Може да отговоря и на въпроси, понеже познавам още други неща от това дело. Например нещо за т.нар вериги в съдебната власт.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД