Туристи разглеждат британския парламент, който сред самите британци предизвиква в момента предимно негативни емоции. |
Гордън Браун е поискал възстановяването на 6577 лири (9000 евро), които е платил на брат си за 26 месеца между 2004 г. и 2006 г. -
за услуги по почистване на апартамента му
в Лондон. Според говорителя на премиера Браун не е нарушил правилата за отпускане на парламентарни добавки. Според британски закон депутатите имат право на разходи за поддръжка на две жилища - в столицата и в избирателния си район. "Разбира се, г-н Андрю Браун не е получил каквито и да било финансови облаги", се посочва в официалното изявление от Даунинг стрийт.
Бяха публикувани и исканията за признаване на разходи, направени от 13 министри от правителството, сред които са министърът на общностите и местната власт Хейзъл Блиърс, на правосъдието Джак Стро, на бизнеса, предприятията и регулаторната реформа лорд Питър Манделсън, външният министър Дейвид Милибанд. Всички те са поискали да им бъдат възстановени разходи, направени за плащане на местни данъци, обзавеждане, подобряване на жилищата или поддържане на градини. Тези данни би трябвало да бъдат публикувани през юли, но копие от компактдиска, на който е записана информацията, е било предлагано на редица вестници за шестцифрена сума, посочва в. "Гардиън".
Никой от министрите изглежда не е нарушил правилата. Разкритията обаче, направени само седмици преди местните и европейски избори, засилиха усещането на обществото, че
законодателите се възползват максимално
от щедрите облаги, докато обикновените хора се борят с тежката рецесия, обхванала британската икономика. Не след дълго закономерно падна първата "жертва". Британският зам.-министър на правосъдието Шахид Малик беше отстранен от поста си в очакване на резултатите от разследване на направени от него разходи, съобщи Даунинг Стрийт. Така за първи път член на правителството на Гордън Браун бе отстранен от поста си заради скандала. Премиерът поиска от един от своите съветници да разследва разкритията на в. "Дейли Телеграф", който съобщи, че Малик е похарчил 66 827 лири (75 000 евро) за три години за вила в Лондон, въпреки че плащал наем от едва 100 лири (112 евро) на седмица, което е по-ниска от пазарната цена, за основното си жилище извън столицата. Шахид Малик може да се върне на поста си, ако бъде оправдан, уточни говорител на Даунинг Стрийт и допълни, че засега не е определен негов заместник. Малик увери, че това са "легитимни разходи" и че е спазил "буквата на закона". Все пак той обяснил, че поради неопитността си като депутат не успял да устои на изкушенията, предлагани от фактическата липса на лимит на фонда за компенсиране на депутатските разходи. През 2005 г. Малик, който е от пакистански произход, стана първият роден във Великобритания
мюсюлманин, който бе избран в парламента
Зам.-министърът обаче не е първата "жертва" на продължаващия скандал във Великобритания, който вече засегна и трите основни партии в парламента. Лейбъристката партия вече изключи един от своите депутати, а лидерът на опозиционната Консервативна партия Дейвид Камерън поиска оставката на един от своите съветници в т.нар. "кабинет в сянка". Членът на долната камара на парламента Дейвид Чейтър заяви при напускането си, че поисканите от него общо около 13 000 британски лири са "непростима грешка", и каза, че ще върне парите. Неговият колега Елиът Морли бе отстранен заради искането му за възстановяване на разходи, възлизащи на общо 16 000 британски лири. Британските медии обаче разкриват все повече подробности за облагите на политиците. Оказа се, че британски законодатели не само че назначавали свои роднини в помощ на депутатската си дейност, но използвали тези назначения, за да вземат допълнително пари от данъкоплатците, разкри в. "Сънди телеграф". Общо са посочени 200 парламентаристи, които посочили, че може да искат средства за основно жилище и за втори дом, защото съпругите им работели там официално. Първият е Ендрю Маккей, бивш политически съветник на Дейвид Камерън, лидерът на британските консерватори - очакваните победители на следващите парламентарни избори. Джули Къркбрайд, съпругата на Маккей, разрешила на брат си да живее в държавен апартамент, без да плаща нищо.
Бившият лидер на лейбъристите Ян Маккартни похарчил 15 000 лири обществени пари за покупката на сервиз за обяд,
700 лири за трапезна маса
и столове, както и 1328 за канапе. След разкритията той също обяви, че се отказва от надпреварата на следващите избори. Следващият в списъка е Малкълм Брюс, лидерът на шотландските либерал-демократи. Съпругата му Розмари работи за него от дома им в избирателния му район в град Деесайд. За това депутатът е получил 3100 британски лири. В същото време за поддръжка на лондонското му жилище той взел 51 186 лири за периода 2005-2008 година. Консерваторът Дерек Конуей назначил сина си на уж парламентарна работа, като използвал това, за да вземе от данъкоплатците хиляди паунда за поддръжка на двете си фамилни къщи. Едната от тях обаче била на 500 км от избирателния му район. Депутатът лейбърист Майкъл Клафън платил 210 лири от обществените фондове за два чифта очила на съпругата си Ивон, която работела като негов помощник. От парите на данъкоплатците той платил още 64.93 лири за обяд и 19.97 за ютия. Разкритията поставят въпроса доколко е уместна практиката, позволяваща на парламентаристите да назначават свои близки и съответно да претендират за пари, което излиза на данъкоплатците 5.8 млн. лири годишно, коментират британските медии. Те припомнят, че в САЩ, редица европейски страни, както и в Европарламента тази практика е забранена.
Скандалните разкрития до такава степен
вбесиха обикновените гласоподаватели
и големите синдикати, че последните открито обявиха война на Браун и компания. Ръководителят на големия профсъюз на работещите в обществения сектор - "Унисон", предупреди премиера, че търпението на поддръжниците му е на път да се изчерпи. "Страната е в безпорядък и очакваме правителството да намери сериозни решения, не да губи време в детинска злоба. Правителството ни губи", заяви Дейв Прентис. Членовете на "Унисон" заявиха, че няма да се примирят. Това е сериозен удар за премиера, като се има предвид, че в синдиката членуват около 1.3 милиона души. Две проучвания показаха, че подкрепата за партията на Браун е спаднала до 22% и продължава да пада, а едната от анкетите дава преднина от цели 19 пункта на консерваторите. Друг проблем е, че безработицата във Великобритания може да надхвърли 3 милиона души в края на годината.
"Сънди Таймс" дори твърди, че поне половината от британските 646 парламентаристи ще бъдат пометени на следващите избори чрез принудителни оставки, пенсиониране или поражение - най-голямата промяна от 1945 г. насам. Скандалните разкрития накараха коментаторите да предскажат, че много британци ще обърнат гръб с отвращение на основните политически партии в полза на крайни и независими кандидати. Според едно от проучванията двама от всеки петима гласоподаватели биха се въздържали от гласуване или биха подкрепили някоя от по-малките партии, вместо да гласуват за лейбъристите, консерваторите или либерал-демократите. От това могат да се възползват партии като антиевропейската Партия за независимост на Обединеното кралство, Зелената партия или крайнодясната Британска национална партия. Развръзката ще стане ясна тази седмица.