Знае ли Емилия Масларова на кого раздава пари за обучения и справяне с безработицата подчиненият й Социално-инвестиционен фонд? |
Фондът се финансира с държавно гарантиран заем от Световната банка от 50 млн. евро, като още 17 млн. евро е приносът от бюджета. В края на 2004 г. "Сега" разкри как в СИФ се финансират проекти на неправителствени организации, свързани с управляващата по онова време царска коалиция. Един от най-фрапиращите примери тогава бе как свързаната с НДСВ "Женска либерална мрежа" беше спечелила проект за развитие на пчеларството в Петрич, а се оказа, че парите са получени само от двама души, които не са членове на пчеларското дружество в града.
Сега дори един повърхностен преглед на спечелилите проекти ясно показва, че новите фаворити на фонда са свързани с тристранната коалиция.
Един от фрапиращите случаи е проектът на сдружение "Международна асоциация по самозащита, лична охрана и сигурност", финансиран в инвестиционната програма за общности за 2007 г. с 93 796 лв. Проектът се нарича "Не на насилието" и предвижда създаването на център за борба с насилието, в който ще се предоставят безплатни консултации на пострадали лица и ще се провеждат различни видове обучения. Спечелилото сдружение е регистрирано в София на 26 октомври 2005 г. и според информационната система ДАКСИ в управата му е Цветко Николаев Ялъмов. Любопитно е, че дъщеря му Станислава Ялъмова е чиновничката в СИФ, която отговаря за проектите на общностите. Освен това замисълът на СИФ и програмата за общности е да се подпомагат местни инициативни групи от бедни общини, за да създадат заетост и организират дейност за социално подпомагане, а не да се наливат пари в столицата.
Русенската фондация "Евро Академика" също има спечелен проект от СИФ. В управата й е Красимир Гецов Коев, а сред оценителите e и сестра му Надежда Гецова Йонкова. Съпругът й Симеон Илиев Йонков пък си има фондация "Свети Георги", която организира част от обученията на спечелените проекти в Русе.
Проектът на "Евро Академика" пред СИФ е за община Бяла и се казва "Достъп за всички". Почти еднотипен е и проектът им по ФАР, който приключи този месец. Той бе реализиран от партньорски консорциум от три познати русенски фондации: "Свети Георги", "Русе днес" и "Евро Академика", които печелят проекти не само по СИФ, но и по другите програми на социалното министерство. Заедно с община Бяла те са работили за успешната социализация на 20 безработни от общината. Интересното е, че "Евро Академика" е взела пари от две места - от СИФ и ФАР, за да превърне сградата на бившия пионерски дом в Бяла в "Център за насърчаване на предприемачеството сред безработните". Тъкмо за дублирането на проекти имаше много сериозни критики от Брюксел.
В нарушение на правилата на фонда две поредни години е финансирана една и съща неправителствена организация - "Духовно огледало". През 2006 г. и 2007 г. тя е спечелила проекти в с. Бродилово, общ. Царево. Единият от тях е за създаване на условия за творческа изява на деца в неравностойно положение и е за 92 878 лв. В управата на сдружението е бившият зам.-министър на отбраната, а после на спорта - Татяна Костадинова.
Доста странен е и друг проект в София - за 92 986 лв. на фондация "Просперо". В управата й е служител на парламента - Емил Крепиев, който е началник отдел "Издателска дейност". Техният проект е за обучение на младежи по вътрешен одит, което е в пълно противоречие с целите на програмата и фонда. Същите въпроси предизвиква и друг проект, финансиран от фонда - за основен ремонт на фазанарията в с. Нейково. Той е на сдружение "Ловно-рибарско дружество "Калиакра" в Каварна.
Община Карнобат е финансирана с 467 628 лв. за проект за реконструкция на детската градина "Яна Лъскова". В пълно противоречие на всякакви правила и логика правителството пак финансира същата община за същата детска градина с още 400 000 лв. при последното голямо раздаване на пари на общините.
Много любопитен е фактът, че част от сдруженията, финансирани по СИФ, са спечелили проекти и по Програма "Активни мерки на пазара на труда" /АМПТ/ към Агенцията по заетостта, която също е под шапката на Масларова. Някои от тях имат финансиране и по оперативна програма "Човешки ресурси" със сходни проекти. Сред одобрените и от СИФ, и от АМПТ, по програмата за трети цикъл са фондация "Русе днес", сдружение "Лудогорика", Сдружение клуб "Бета", фондация "Евро Академика". Сред одобрените е и "Евро проект консулт 2005" на Димитър Луджев. В русенското НПО "Еврохоризонти" пък е депутатът Борислав Българинов.
Русенската фирма "Бейском" ООД, в която по 50% си делят Леман Али Ахмед и Александър Георгиев Георгиев, е спечелила проекти за обучение в Никола Козлево и Върбица. Александър е син на шефа на кабинета на Емилия Масларова - Татяна Георгиева. Дъщеря й Кристина Георгиева Георгиева пък стана шеф на регионална дирекция за социално подпомагане-Русе. Не е ясно дали Татяна Георгиева е декларирала конфликт на интереси във ведомството.
Социално-инвестиционният фонд трябваше да прекрати работата си преди година, но правителството и парламентът му дадоха нов шанс, като одобриха нов заем от Световната банка от 40 млн. евро за т.нар. социално включване. Договорено е и новият заем да се изплаща за 17 години, с 5-годишен гратисен период. Част от парите по новия транш ще отидат за изграждане на детски градини и ясли, а с по-голямата част НПО-та ще обучават ромски жени как да гледат децата си. Как ще бъдат изхарчени тези пари може да се досетим, след като е ясно как това се е случвало досега. Затова е важно компетентните органи да се сезират и преди да докладват за проверките пред ЕК и Световната банка, да уверят българските данъкоплатци, че пробойните могат да бъдат запушени спешно.
----------------------------------
Нарушения под индиго
----------------------------------
Одит на Сметната палата на програмата "Активни мерки на пазара на труда" показа редица нарушения. Програмата се управлява от Агенцията по заетостта, съвместно със СИФ. По нея са отпуснати 10.3 млн. евро, а 2.5 млн. евро е националното съфинансиране. Сключени са 697 договора за 26.3 млн. лв.
Сред посочените нарушения е финансиране в нарушение на правилата. По първия цикъл е допуснато финансиране на 14 проекта за над 400 000 лв. с район на изпълнение София-град. Това са 37% от договорените на първия етап средства, а по данни на АЗ и НСИ равнището на безработица в столицата е най-ниско в страната за последните 5 години. Подобни нарушения са допуснати и за градовете Русе, Варна, Пловдив и Благоевград.Там средното равнище на безработицата е по-ниско от средното за страната, но са сключени по 10 проекта с район на изпълнение Русе и Пловдив, 13 за Варна и 8 за Благоевград само за първи и втори цикъл. Общо 77 договора са подписани за райони с ниско ниво на безработица, което е нарушение на правилата. Като пример са посочени два договора с фирма ЕТ "Хлимия - Христина Йонова" - и двата са с място на изпълнение София и предвиждат обученията да се извършват в столичното 29 СОУ "Кузман Шапкарев". Собственичката на НПО-то Христина Йонова е собственик на частната езикова гимназия "Лесинг".
Одитът на Сметната палата е посочил като нарушение и договора с фондация "Свети Георги". Там експерт по проекта е и консултант към Световната банка. Освен това фондацията е сключила договор с физическо лице за изготвяне на социално-икономическа оценка на целевия регион, като това лице нито участва в проекта, нито е наето като подизпълнител, което също е нарушение.
В доклада на палата има още по-скандални констатации, но са спестени конкретни имена. УС на СИФ е одобрил проектите за третия цикъл по програмата "Активни мерки на пазара на труда" в края на ноември 2007 г. В списъка са 115 проекта за 5.3 млн. лв. Оказало се, че служител в Агенцията по заетостта, който има достъп до информацията, своеволно е променил оценките на седем проектни предложения и така те са попаднали в списъка с одобрените, без да имат необходимите точки. В средата на декември тези 7 проекта били отстранени.
Сметната палата отбелязва, че ДУ "Евроинтегра" имала осем договора от първи цикъл на програмата с общините Берковица, Чипровци, Монтана, Кресна, Банско, Сандански, Благоевград и Мелник, но крайният продукт, който дала, бил изваден като под индиго. Така например 2-ра и 3-та глава на доклада за планиране на местното икономическо развитие изцяло съвпадал за всички общини, в които е изпълнявана услугата, макар че те са много различни и е преписан от Оперативна програма "Регионално развитие". Комуникационната стратегия и пилотната проектна документация също били вадени "на ксерокс". Ръководител и на осемте проекта е едно и също лице, а периодът на изпълнение съвпада. Освен това Мелник не е община и там в нарушение на правилата е развиван отделен проект.
Същата констатация е направена и за спомената вече няколко пъти русенска фондация "Свети Георги". Представените крайни продукти - стратегия за местно икономическо развитие, план за изпълнение на стратегията, консолидирана маркетингова стратегия на общината и комуникационна стратегия, са напълно еднотипни, установява Сметната палата. Същия "номер" са спретнали и ЕТ "Гея-Експерт- Мирослав Йорданов" и ДУ "Агри трейд" ЕООД.