:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,779,754
Активни 493
Страници 6,628
За един ден 1,302,066
Пряка демокрация

Парламентът отпусна права на гражданите

Новият закон за референдумите въведе революционни промени и само от хората зависи дали ще се възползват от тях
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Българските граждани вече ще могат да гласуват не само на избори, но и на референдуми.
Мажоритарният вот и правото на гражданите да свикват референдуми са отдавнашни тежнения на българското общество. И не може да се отрече, че отиващият си вече парламент волю-неволю се съобрази с тези настроения. И докато за мажоритарния вот бе направена малка стъпка, при това накриво, то по отношение на допитванията до народа крачката е по-сериозна. На практика депутатите се разделиха с част от властта си в полза на гражданите - нещо, което се случва за пръв път в най-новата ни история, а може би и въобще.

Три са най-важните неща, по които може да се прецени доколко в една държава има действаща пряка демокрация. Първото е по кои въпроси може да се свиква референдум, второто - доколко гражданите имат право сами да инициират допитвания, и третото - при какви условия резултатите от допитването се превръщат в закон. По първите два показателя новоприетият закон за референдумите



извърши почти революционни промени



В България на допитване вече ще подлежат почти всички въпроси от обществен интерес с изключение на някои, които очевидно не могат да бъдат подлагани на референдум - за правата на гражданите, за избиране и освобождаване на премиер и МС, за импийчмънт на президента, за избиране на ръководители на БНБ, на Сметната палата, на членове на ВСС, на Конституционния съд и др., за обявяване война и извънредно положение. Вярно, на референдум не подлежат и въпроси за промяна на конституцията и за формата на държавно управление. В България обаче вече спокойно може да има допитване до народа за вида на данъците - дали данък общ доход да е плосък или подоходен например. А в досегашния закон бе записано, че чрез референдум не могат да се решават никакви въпроси на данъчното облагане.

По втория показател напредъкът се изразява в това, че инициатори на референдуми вече могат да бъдат една пета от общинските съвети в страната и 200 000 граждани. А ако хората, искащи референдум, станат 500 000, той става задължителен и



парламентът на може да го спре



Разликата е огромна, тъй като досега допитване можеха да инициират само 60 депутати, МС и президентът. Мнозина смятат, че летвата от 500 000 подписа е твърде висока и много трудно ще бъде премината. Историята обаче помни случаи от предишното НС, когато едни 500 000 подписа с искане за референдум за съдбата на АЕЦ "Козлодуй" изчезнаха нейде из мазетата. Дори обаче да приемем, че 500 000 подписа никога няма да бъдат събрани, то фактът, че 200 000 граждани могат да принудят парламента да се занимае с някакъв въпрос, никак не е за подценяване. Това е сериозна предпоставка за спиране на порочната практика на досегашните ни парламенти да заобикалят важни обществени въпроси и да се правят, че те не съществуват. Отсега нататък депутатите ни ще бъдат принудени да обясняват публично в пленарната зала защо са "за" или "против" по дадена тема. И имайки предвид, че напоследък избраниците ни все по-често се съобразяват с фактора обществено мнение (приемането на новия закон за референдумите е ярко доказателство за това), можем да се надяваме, че все повече въпроси ще бъдат решавани според обществената, а не нечия частна полза.

Единствената победа, която защитниците на олигархията начело с ДПС удържаха, бе прагът, при който резултатът от референдума се смята за валиден. Хората на Ахмед Доган успяха да наложат идеята, че в национален референдум трябва



да са участвали поне толкова избиратели,



колкото на последните парламентарни избори, за да бъде той признат за валиден. На вотовете за НС досега винаги са гласували около 50% от избирателите и на практика високият праг се запази на същото ниво, както и досега.

Според депутати от НДСВ този праг обезсмисля закона. От друга страна обаче, онези, които твърдят, че след като резултатът от референдума ще има силата на закон, той трябва да има същата легитимност, каквато и парламентът, също имат своите основания. Веднага се появиха опасения, че ДПС ще проваля всички национални референдуми, които не му изнасят, като спусне команда на своите избиратели да не участват в тях. А в смесените райони местни референдуми ще са невъзможни.

Така или иначе обаче условията българските граждани да вземат съдбата си в свои ръце, когато сметнат това за необходимо, вече са налице. И ако не го правят, могат да се сърдят само на себе си.
14
1940
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
02 Юни 2009 08:02
Веднага се появиха опасения, че ДПС ще проваля всички национални референдуми, които не му изнасят, като спусне команда на своите избиратели да не участват в тях. А в смесените райони местни референдуми ще са невъзможни.

Точно обратното е - не само са възможни, но референдумите в смесените райони ще им разкажат играта. У нас смесени райони май са само тези, надделявани от ДПС избирателите. Какъв смесен район е Бургаска околия, при все ДПС да събира над средния за страната % гласове. Но говорим ли за община Руен, да, това някои наричат смесен район. Кое му е смесеното? Та ДПСсигурно събира над 75%! С един референдум и могат въведе турският да е задължителен в района, защото ще осигури комуникация на нужното ниво.
Парламентарните разбойници подсигуриха Сулю и Пулю да не може народа да ги пипа, но местното самоуправство оставиха на свинете. А знае се какво става тогава, дори свински грип може да ни гази.
Човекът откакто гепи тоягата и разбра, че може да удря с нея, превърна я в единственият Управител. Нека господа народните първенци нивга не забравят това. Защото имат само един гръб и един гъз - сцепят ли им ги от бой и разни други насилия, все тая на какъв миндер ще ги положиш след това...

02 Юни 2009 08:26
Човекът откакто гепи тоягата и разбра, че може да удря с нея, превърна я в единственият Управител.

Ако позволите г-н Фотон - единствения Оправител, щото само с тоягата могат да бъдат оправени (по секи един начин) нашите политици. Той боя изгражда
02 Юни 2009 09:28
Хайде на референдума! Давайте да формулираме веднага един, с който да изринем досегашните боклуци!
02 Юни 2009 09:57
Виж коментарите:
Натиснете тук
А аз само ще добавя - законът за референцумите е като захарния памук. Като малки казвахме за него: "Лапнеш - нещо. Глътнеш - нищо!".
02 Юни 2009 10:02
Парламентът отпусна права на гражданите

... и свободи, и свободи!
02 Юни 2009 10:26
Парламентът отпуснал права на гражданите.....глупости!

Още в чл. 10 на Конституцията се казва: "Изборите, националните и местните референдуми се произвеждат въз основа на общо, равно и пряко избирателно право с тайно гласуване." ; чл. 42, ал. 2 - "Организацията и редът за произвеждане на избори и референдуми се определят със закон." ; чл. 136 - "Гражданите участват в управлението на общината както чрез избраните от тях органи на местно самоуправление, така и непосредствено чрез референдум и общо събрание на населението."
Т.е. в конституцията е заложена тази форма на пряката демокрация, наречена референдум. Така, че парламантът никакво право не отпуска на гражданите, просто най-накрая се зае да създаде условия за упражняването на това право...
02 Юни 2009 10:39
Направо си оставам бездумен....
02 Юни 2009 10:56
Не разбрах авторът шегува ли се или иронизира.
"Законът е крачка...бля бля бля"
02 Юни 2009 11:51
Не смешен плач, а смешна възхвала... Ще видите, че по този закон няма да бъде организиран нито един референдум. Той е направен така, че да няма референдуми, понеже олигархичната власт се страхува от тях.
Какво правим с референдумите по въпроси от местно значение? Кога най-сетне едно село, да кажем, ще има право да се произнесе дали да му дълбаят реката за интертни материали, или не? И там ли ще трябват 500 000 подписа?
Единствено ме успокоява перспективата, че този закон в обозримо бъдеще може бъде изхвърлен на боклука. Ако нарасне политическото влияние на ЗЕЛЕНИТЕ.
02 Юни 2009 12:40
Бойко + Любен мъка
02 Юни 2009 15:13
Поредният неработещ закон.
Всичко е пра в очите.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
02 Юни 2009 15:46
Ягодка Пролетна : " ... в конституцията е заложена тази форма на пряката демокрация, наречена референдум. ... парламантът никакво право не отпуска на гражданите, просто най-накрая се зае да създаде условия за упражняването на това право ... "
Птичките не кълват ягодки . Браво на Парламента ...

02 Юни 2009 15:53
/:/ "...Според депутати от НДСВ този праг обезсмисля закона. От друга страна обаче, онези, които твърдят, че след като резултатът от референдума ще има силата на закон, той трябва да има същата легитимност, каквато и парламентът, също имат своите основания...."
......................................... ......................................... .............
НЕ е така!
Парламентът може да гласува решение, ако присъстват 50% от депутатите! А решенията са легитимни, ако за тях са гласували 50%+1 от присъстващите депутати! Очевидно е, че с каква Избирателна Активност са били избрани тези депутати НЯМА значение за валидността на решенията им!!! А за решения с Референдум това се оказва "важно" условие?! Е?!
02 Юни 2009 23:38
Поклон доземи на парламента! Кой е казал, че правата на човека са нещо естествено, дадено му по рождение?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД