:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,779,017
Активни 113
Страници 5,891
За един ден 1,302,066

Кризата подмина заплатите на монополистите

Всички отрасли усещат рецесията и свиват разходите си, само предприятията за комунални услуги - не
Лъчезар Богданов
В моменти на икономическа рецесия, а и по принцип данните за нивото на безработицата доминират в медиите, докато тези за заетостта са широко пренебрегвани. Може би политически и социологически това е обяснимо - безработните все пак са удобна целева група, върху която всички се упражняват по "загриженост" и "социалност". А в действителност колко и какви хора работят в различните отрасли на икономиката и как се променят доходите им е по-важният индикатор за развитието на икономиката и нейната адаптивност към променящите се условия. Особено сега, когато те се променят, за съжаление, към все по-свиващия се глобален пазар. Ако разгледаме данните на Националния статистически институт за заетостта и заплатите за първото тримесечие например,



не всичко изглежда черно



Няколко факта могат да се приемат за позитивни сигнали, разбира се, при базовото съгласие, че има глобална рецесия и мерим успеха или провала в икономиката според степента на гъвкавост на стопанските играчи и мащаба на спада в активността. На първо място, заетите общо намаляват само с 38 000, което е в унисон с данните за промените в безработицата. Но все пак трябва да отчетем, че това свиване е значително по-малко от разширяването на заетостта през последните 6-7 години с над 400 хил. души. На второ място, чиновниците намаляват, макар и само с около 1500. Цифрата е малка, но посоката е правилна.

Същевременно, ако направим сравнение с първите месеци на 2008 г., в много сектори заетостта расте. Вероятно става въпрос за "изсветляване", т.е. за сключване на трудови договори, което е заменило плащането на ръка преди, но може би това показва и че не всички са ударени еднакво от кризата. Защото например реформирането на средното образование чрез въвеждането на делегирани бюджети донесе очаквания от икономистите резултат. Учителите са по-малко с около 15 000, но са по-добре платени: за 2 години ръстът на средните заплати в сектора е около 60%. Това стана без популизъм, застрашаващ общата фискална стабилност, какъвто доминираше в така харесваните допреди година Унгария или Румъния.

За пропазарните икономисти, защитаващи валутния борд, способността на заплатите да спадат в номинално изражение е добра новина. Така става ясно, че не инфлацията е единственият инструмент за възстановяване на равновесието на пазара на труда при рецесия. Това пък означава, че стопанските субекти могат да се адаптират към ситуацията на по-ниски приходи и печалби със свиване на разходите. За пример можем да вземем финансовия сектор.

Някои тенденции трудно се обясняват еднозначно с глобалната криза. Леко странно е например, че най-голям спад в заетостта има в преработващата промишленост - около 48 000 души, а не например в транспорта, строителството или добивната индустрия, за които логиката подсказва, че въздействието на рецесията ще е най-силно. От друга страна обаче, дори през 2007 г. е имало намаление на заетите в преработващата индустрия с около 21 000. Явно някои сектори губят конкурентоспособност още преди глобалния спад на търсенето да се е появил.

Може би е шокиращ и фактът, че в строителството, в операциите с недвижими имоти и във финансовия сектор дори има увеличение на броя на заетите. Колкото за строителството, това вероятно е резултат от ефектите на по-ниските преки данъци през последните години и "изсветляването" на сектора, но за другите две дейности тази резистентност изглежда трудно обяснима. Може би съкращенията предстоят, а може би адаптирането в търговията с имоти и във финансите ще стане с по-ниски заплати.

Но един показател се откроява като



демонстрация на провала на държавата да управлява



и регулира стопанската дейност. Комуналните монополи, независимо дали са частни или държавни, но задължително ползващи се от гарантиран монопол за определена територия или група потребители, са увеличили доходите на заетите с 32% за последната година. Сега те са лидери по възнаграждение, като изпревариха финансовия сектор, който успя бързо да свие разходите си за труд в двете кризисни тримесечия. Явно когато няма пазар и конкуренция, управлението на предприятията и конкретно политиката по наемане и заплащане не се подчиняват на икономическа рационалност. Така че - честито на монополите! Явно за тях кризата не важи.
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Докато кремиковските работници отчаяно се борят за работата и хляба си, късметлии от други браншове се радват на растящи доходи - кризата, изглежда, не плаши доставчиците на услуги за бита.
13
2687
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
02 Юни 2009 02:49
като изпревариха финансовия сектор, който успя бързо да свие разходите си за труд

Ами просто техният "труд" му видяхме резултата в Америка.
-
А относно останалото учудващо е учудването на някой, който има претенциите да уочва нещо и да му плащат за уочването. Това говори за пълно непознаване на уочваното.
02 Юни 2009 07:04
Tози нещастник като говори това за монополите да прочете за двамата загинали в подстанция Габрово.не може хора които си рискуват всеки ден да получават по 400-500 лв а един миризлив мангал дето носи тухли по строежите да взема 1500лева.И да не забравя че от труда на хората в монополите зависят всички.Като спре тока всички спират да работят а София за 24часа става кенеф и имотите на този и такива като него стават равни на нула.Тоя да каже какво работи и какво произвежда.Аман от идиоти зяавършили УНСС дето нямат и ден трудов стаж ще ми дават акъл.Като не му изнася границите са отворени пък и може да си внесе ток от чужбина
02 Юни 2009 09:48
петров и да си внесе ток от чужбина някой трябва да му го стави до тях, тоя пич що не отчит, а че в монополите са на 12ч дежурства(диспечерите) + отстраняване на аварии по всяко време. и колко взимат? та им завижда.говоря за работниците не за ръководния персонал.
02 Юни 2009 10:42
Изключително интересно разбиране за свиването на разходите на труд във финансовия сектор. През 2008 първо тримесечие са работили около 48 000 човека със средна заплата 1154 лв. През същия период на 2009 работят около 50 000 със средна заплата 1186 лв. Голямо свиване е паднало. В по-скъпата част на "монополистите" през 2008 са работили 34 000 човека а през 2009 - 33 000. Кой как се справя в сравнение на "монополистите" и финансистите е доста очевидно. Соросовите фондации като са си платили абонамент, намерете поне някой студент с елементарна икономическа грамотност да списва колонката.
02 Юни 2009 10:42
айдеее, доживях тук някой да съжалява и монополистите В такъв случай се сещам за популярния виц, дето един звъни и пита ВиК ли сте, не енергото сме, аз и на вас да ви `ба мамата
02 Юни 2009 12:31
Този калпазанин заедно с другото самозвано икономическо светило Георги Ангелов са ми втръснали до пръсване.Изприщвам се само като им чуя имената
02 Юни 2009 13:48
логично - кризата не влияе на свръхпечалбите на монополистите, значи няма да повлияе и върху заплатите им. дори в тези несигурни времена монополите се оказват от малкото сигурни източници на пари за черните политически каси, което значи че обгрижването им и политическия чадър над тях няма да бъдат отслабени
02 Юни 2009 13:51
Едно са нормалните работници от дружествата-монополисти, които честно си заработват заплатите, а на коренно различна плоскост са техните шефове, които само се оглеждат за далавери и са назначени с ясната задача, когато дотрябва да се отплатят подобаващо ...
Иначе за финансовия сектор няма какво да се каже - всички сега сърбаме попарата, която ни надробиха!
Споделям мнението, че пред финансовите прогнози и предвиждания астрологията изглежда точна наука...
02 Юни 2009 15:15
открихме топлата вода
Браво, естествено "естествените монополисти" по малко страдат от кризи всякакви, включително и финансови....
Техните услеги се търсят респективно плащат!
Хората умират и при криза, кво гробарите да свалят таксите от солидарност?
02 Юни 2009 17:41
Каква криза, какви пет лева, бе? Цената на тока скача от 1 юли /за битови потребители, щото промишлените са полумъртви и не плащат/, на водата също. Сега е истинската жътва за монополите, ама и отчисленията им към държащите чадъра големи, та не знам дали да ги псувам, или да ги жаля
02 Юни 2009 22:55
Това обаче не е провал на държавата, какъвто извод прави авторът накрая. Държавата напълно съзнателно създава и поддържа монополите - само че сега частните, т.е. от най-лош вид. Защото тези монополи дерат населението, но пускат и в джоба на администрацията и се получава чудесна симбиоза.
03 Юни 2009 12:11
Нещо май гледаме в канчето на другите ми се струва?
04 Юни 2009 18:37
Жалко че авторът (както и други подобни автори)... не се сеща просто ДА СРАВНИ ставащото у нас и ...в Европата!

Английското правителство беше сериозно разтърсено само заради " превишени разходи и добавки".... Дори и в Щатите, и Евродържавите правителствата НАЛОЖИХА на фирми и ръководства ...ДА НАМАЛЯТ ЗАПЛАТИТЕ И БОНУСИТЕ СИ! ....за да не им се спре помощтта и разбирането от политиците!

У нас...у нас не се чува нищо подобно ! Единствено ЦЕНИТЕ за бедните не спират за се покачват !!!

А населението....си трае и...БЛЕЕ тъжно !!!

(НИЩО ЧЕ ИДВАТ ЕВРО... И ДРУГИ ТАМ избори!!!)

И ще видите как ще се коментират победите (и най-вече загубите) на евро-партии и политици !!! (не и за ставащото у нас )

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД