Дупница и Кюстендил са си близки не само защото са най-големите градове в Кюстендилска област, но и покрай влечението им към характерен обществен модел, взет от време, което е на има-няма триста години преди нашето. И в двата града управляват едни кметове, дето много обичат народът да е обединен край тях и много-много да не шава. Докато в Дупница обаче градоначалникът Атанас Янев все още има някаква опозиция, макар и изчерпваща се от трима души: бившият кмет от БСП Първан Дангов и двама общински съветници от "Атака", в Кюстендил, за всеобща изненада, колегата му Петър Паунов е успял
да построи реалния феодализъм
Особеност на общинските съветници в този град е, че всички са съгласни. Каквото и да предложи кметът - те го гласуват единодушно. Местните хора дори се шегуват, че ако Паунов поиска на централния площад да се издигне паметник на паун, съветниците вкупом ще се обединят около идеята. В градския парламент е въведена т.нар. ротация, като председателят му се сменя на всеки 6 месеца. Така няма необгрижена с власт партия. Ето защо всички избраници в града работят толкова обединено, а кметът обобщава: "Аз нямам опозиция, защото всички съветници са в процесите, а след една година управление рейтингът ми се вдигна със 70%".
На фона на популярността на дупнишкия модел, управлението в Кюстендил незаслужено тъне в национална неизвестност. Причина за това е доскорошната слава на кмет Паунов като първи демократ в региона. Той беше член на СДС и дори се кандидатира на последните избори за шеф на партията. Тъй като сините активисти не го припознаха за свой лидер, Паунов заяви, че такава партия като СДС вече не съществува и обиден я напусна. Днес той твърди, че е единственият седесар. "Няма вече СДС. На вътрешните избори играеха Христо Бисеров и Иван Костов. Аз бях единственият кандидат на СДС. Излязох оттам, когато подариха СДС на Костов", казва Паунов. За да не стои толкова единствен и самотен, той се присъедини към компанията на други едни демократи като него - Ковачки и зет му Никифор Вангелов. В момента Паунов е даже председател на националния предизборен щаб на "Лидер" и "Новото време".
"Предпочетоха ме, защото ставам",
сам си дава оценка кюстендилският кмет.
Като един от главните стратези за изборния успех на "Лидер" и "Новото време", Паунов не отрича, че има корпоративен вот. "Ама какво сте се хванали с Ковачки? Нормално е хората в едно предприятие да гласуват за този, който им дава хляба. Работниците на г-н Ковачки трябва даже да му целуват ръката. Защото преди той да вземе рудниците, миньорите там ги биеха с приклади. Корпоративният е по-добър от купения вот и е навсякъде". Според Паунов, централните вестници поръчково чернели Ковачки и партията му и съчинявали измислици. Всъщност, единственият вестник, който Паунов не крие, че харесва, е градският "Наблюдател". Във всеки брой изданието посвещава почти всичките си страници на кмета и "Лидер" с "Новото време". В броя от 24 юни например за тях има 10 дописки, като на практика не са отразени единствено в спортната секция.
Предизборният клуб на кандидатката на БСП Мая Манолова е на най-централно място - в партера на някогашния хотел "Пауталия". Хотелът е изоставен от години, но пък клубът е модерно оборудван с два LCD телевизора. Не е ясно колко точно избиратели са го посетили, но на евроизборите БСП отбеляза неочакван пробив в ромската махала "Изток", където традиционно никога не е получавала повече от 130 гласа. Там столетницата сега спечели 1125 бюлетини от всичките подадени 1400. Според Манолова, неуспехът в миналото се дължал на факта, че
НДСВ купували там гласове наред,
а успехът наскоро бил заради нея лично, тъй като направила много за ромите. "И този път дойдоха да купуват гласове едни емисари от ГЕРБ, само че не ги допуснахме", обяснява Манолова. Тя казва, че всяка сутрин си пие кафето именно в ромската махала.
Въпреки огромната си популярност в региона, Манолова е само водач на листа. Мажоритарен кандидат на БСП е бившият секретар на ОК на ДКМС и после митничар Георги Ников, който сега е шеф на местния клон на "Асет банк". Местни социалисти открито недоволстват от тази кандидатура и изразяват съмнения, че с нея БСП само помага на другия мажоритарен кандидат - независимия Пламен Галев, да спечели изборите. Самият Галев няма своя пропорционална листа, но пък е разхвърлял свои хора на избираеми места в почти всички. Втори в пропорционалната листа на столетницата е членът на ВС на БСП Иван Ибришимов. Миналата година "Сега" описа в репортаж как Ибришимов активно участва в председателстваните от Пламен Галев заседания в кабинета на дупнишкия кмет и подкрепя всяка теза на боса. Ибришимов бе и един от общинските съветници в Дупница, който подписа в началото на т.г. декларацията в подкрепа на арестувания Галев. В подкрепа на дупнишкия модел се изказа и самата Мая Манолова, но малко по-рано, през ноември 2008 г., когато бе гост в спортна зала "Дупница" на годишнината от управлението на градоначалника Атанас Янев. Бившият кмет на Дупница социалистът дисидент Първан Дангов пък разказва, че зам.-шефът на БСП в града Георги Пехливански дори участва в предизборните срещи на Галев. При една от последните, на 24 юни в жк "Бистрица", Пехливански е седял отдясно на Галев и даже изнесъл слово. Самият Пехливански уточни, че на срещата имало сто души и нямало свободни места, поради което той се озовал "съвсем случайно малко вдясно от него", а думата взел не за изказване, а за да помоли Галев да обещае, че ще се погрижи за населението от квартала. "Ние в "Бистрица" имаме двайсет члена от БСП, и като се огледах, видях, че десет от тях са дошли на срещата на Галев", обясни Пехливански.
Най-неочаквана обаче е
подкрепата, която Галев
получи от пропорционалната листа на ГЕРБ. Втори там е друг поддръжник на модела "Галеви" - Емил Гущеров. През януари Гущеров защити Галев и на свой ред подписа споменатата декларация в негова подкрепа. Последва гневна реакция от Бойко Борисов, който заяви, че снема доверие от него и го призова да напусне организацията. Гущеров нито напусна ГЕРБ, нито подаде оставка като съветник, а продължи да гласува всички докладни на издигнатия от Галеви кмет.
Партията на Яне Янев пък въобще не издига мажоритарен кандидат, с което много улеснява Галев. Иначе и тук традицията е спазена - втори в листата й е Ивайло Иванов. Той е служител във фирмата на шефа на РЗС в Дупница Иван Бански, който като съветник на свой ред също подписа декларацията в подкрепа на Галеви. При посещението си в Дупница миналата седмица Яне Янев три часа обяснява как ще пребори ДПС и Доган, които нямат избиратели в този регион, но не спомена и дума за Галеви и модела им. Останалите 6 мажоритарни кандидати нямат реален шанс. Единственият известен сред тях е издигнатият от "Синята коалиция" Евгени Чачев, който обаче сам признава, че точно в този регион не е силна кандидатура. Чачев трябваше да се яви в Хасково, на там в името на "Синята коалиция" бе "спусната" Анастасия Мозер.
Докато другият брат от дупнишкото дуо - Ангел Христов, няма на какво да разчита в Перник, където е мажоритарен кандидат, а партията ПЛАМ, чиято листа води в Кюстендил не се очаква да прехвърли 4 процентовата бариера, то Пламен Галев определено трябва да е доволен. Двата големи града в областта Кюстендил и Дупница имат почти равен брой население. Следващият - Бобов дол, е изборно "приватизиран" от "Лидер", но само с тези гласове кандидатът им Никифор Вангелов трудно ще пробие напред. В Дупница, както вече са го правили на местните избори, всички под строй ще гласуват мажоритарно за любимия брат Пламен. Така останалите кандидати ще трябва да се задоволят с гласовете в Кюстендил. Колкото и да съберат оттам, все ще са по-малко от целокупна Дупница.
Прочее, да им е честит новият депутат Галев.
|
|