Михаил Миков може да се похвали с малко неща - едно от тях е оборудваната детска стая за разпити в СДВР. |
Миков управлява МВР само 18 месеца. Факт е, че
той го пое в тежка ситуация
- застрашително текучество на кадри, провокирано от създаването на ДАНС, шумни скандали, обвинения за покровителстване на престъпни групировки. По онова време зам.-шефът на разградската полиция Тодор Димов обвини цялото ръководство в покровителстване на наркотрафика. Естествено Военната прокуратура не намери доказателства за това. Но пък срещу Тодор Димов бе повдигнато обвинение за издадения фалшив паспорт на сочения за черногорски наркобос Будимир Куйович и дори се стигна до безпрецедентен арест - на главния секретар на МВР Илия Илиев. Сега Илиев намеква, че Румен Петков е искал да се отърве от него и дори излиза да мери сили с бившия си началник като кандидат-депутат на РЗС точно в Плевен. Доста смело, като се има предвид, че откакто хвърли оставка заради срещата си с оперативно интересните "братя" Галеви, Петков обикаля Плевенско на длъж и шир, за да стегне редиците за изборите.
Самият Петков бе принуден на напусне МВР, след като стана ясно, че се е срещал със скандалните дупнишки бизнесмени Пламен Галев и Ангел Христов, а след това при опит да се защити разконспирира агента от ДАНС Алексей Петров. По случая имаше парламентарни слушания, прокуратурата заведе няколко дела, но от тях нищо не произлезе. Петков бе оневинен, Илиев - също. Даже главният прокурор Борис Велчев се извини на Илиев за създадените главоболия. Братя Галеви са с обвинения за организиране на престъпна групировка, но са на свобода, тъй като са кандидати за депутати и имат всички шансове да шестват из следващия парламент. От цялата работа остана само батакът в МВР.
Михаил Миков влезе там с призиви за прозрачност, непримиримост с корупцията и нов ведомствен ред. Бившият шеф на парламентарната група на БСП обаче
тотално изпусна "юздите" на униформените.
Всичко започна с поредната реформа, която трябваше да намали администрацията, да премахне дублирането на функции в системата и да въведе т.нар. диференцирано заплащане - полицаите да получават толкова, колкото работят. Но както често става в България, резултатът бе точно обратен на очакваното. Преструктурирането на системата "роди" 5 главни дирекции на мястото на старите три национални служби. Така се обезсмисли идеята за намаляване на администрацията и не се спестиха пари за увеличение на заплатите на полицаите, както се очакваше. Това взриви социалното недоволство и Миков влезе в историята като първия вътрешен министър, допуснал публичен протест на униформени. Казусът очевидно го извади от равновесие - подразнен, той първо препоръча на всички недоволни да си тръгнат сами, после определи исканията на служителите си за нахални и дори нагли, накрая дори съзря и политическа провокация в действията им.
Провокиран от първите в държавата полицейски протести за по-високи заплати, Миков реши да "оптимизира" ведомството като пенсионира голяма част от кадрите. Междувременно обаче кризата застигна държавата и полицаите ще разчитат на следващия министър да реши проблемите им. Защото започналата при Петков и добутаната при Миков т.нар. реформа в силовото ведомство очевидно ще трябва да бъде преосмислена.
Кървавото потушаване на протеста на недоволни граждани пред парламента на 14 януари даде повод общественото внимание да се съсредоточи върху синдикалните вълнения в МВР. Още повече, че само за седмица двама души издъхнаха при странни обстоятелства в полицейски арести. Миков даде на прокуратурата двама от антимафиотите, конвоирали 29-годишния Пламен Куцаров. Но това не успокои страстите нито в обществото (все още няма присъди), нито в МВР - голяма част от служителите
се почувстваха предадени от министъра си
Брожението в МВР започна да взема невиждани размери. През май полицаите скочиха заради мизерните условия, в които бяха настанени, за да охраняват форум в НДК. Този път министърът светкавично уволни шефа на "Охранителна полиция" Живко Живков. Официално - заради занижен контрол, но останаха съмнения, че Миков просто си намери повод да премахне още един кадър от ръководния състав, заварен от Петков. Прочистването не свърши дотук - един след друг "изгоряха" шефове на РПУ-та в няколко града. Тръгна си и началникът на полицията в Кюстендил, който отдавна демонстрираше близки отношения с "братя" Галеви. Заради гаф си отиде и шефът на баретите. Пак заради общественото мнение преди наближаващите избори показно бе уволнен зам.-министърът Румен Андреев, присъствал на полицейски юбилей в деня за траур в памет на загиналите 18 души край Ямбол.
Последният скандал около МВР избухна буквално седмици преди края на мандата на правителството. Показно "изгоря" единственият останал висш ръководител от времето на Петков. Зам.-министърът от ДПС Раиф Мустафа бе обвинен за подкуп и подаде оставка, а от МВР изтече контролирана информация, че от месеци той нищо не правел, защото Миков му нямал доверие. Ако беше малко по-смел и политически свободен, министърът трябваше да отстрани Раиф още в началото на полицейските протести заради търговете, които е наблюдавал и обвиненията за некачествени дрехи, обувки и техника. Или когато спря търга за нови пожарни, спечелен от бизнесмена Росен Маринов - арестуван от ДАНС заради същата корупционна афера.
Но пък може сега да е бил моментът - на изпроводяк кабинетът все пак да отговори частично на очакванията на ЕК и да намери поне един наистина висш чиновник, който да бъде уличен в корупция. Нищо, че същият този чиновник няколко дни по-късно тържествено се появи на празненството по случай рождения ден на Румен Петков, на което присъстваха премиерът Сергей Станишев и президентът Георги Първанов. И тримата очевидно не виждат нищо нередно в това да празнуват в една компания със заподозрян за корупция.
Най-ярко пролича колко е безпомощно МВР,
когато се изостри един стар проблем - отвличанията на заможни хора срещу откуп. Случаят с бившия изпълнителен директор на ПФК "Литекс" Ангел Бончев показа, че родните топченгета работят с допотопна техника, не могат да се справят с изтичането на информация и преценката им в сложна ситуация като размяна на заложник за откуп е доста спорна. Най-потърпевша от натрупването на тези слабости се оказа съпругата на Бончев - Камелия, която бе отвлечена на негово място при плащането на откупа му. Последваха нови случаи, които само доказаха, че полицията действа непрофесионално. Градският прокурор Николай Кокинов дори обяви трагична равносметка - нито един от станалите известни 15 случая на отвличания в София през последните години не е разкрит. В момента има още няколко похитени, които са в неизвестност, и не се чува полицията да има напредък по разкриването на бандата, която очевидно се е специализирала в подобни дръзки престъпления.
Най-голям хъс Миков вложи в усилията да убеди парламента да позволи на полицията безконтролно следене в Интернет - 4 пъти внася предложение, 4 пъти то бе отхвърляно. Очевидно като депутат в новото 41-во Народно събрание Миков ще има работа за довършване. А за МВР ще е по-полезно той да я свърши там, а не като министър.