Хилядите декари гори и земи край морето и курортите, които БСП успя само за година да хариже на крупни бизнесмени, може и да не бъдат застроени. "ГЕРБ смята да наложи незабавен мораториум върху промяната на предназначението на горите", обяви Мирослав Найденов, шеф на експертната група по земеделие в партията и спряган за бъдещ аграрен министър.
Забраната обаче ще стане факт само след промяна на Закона за горите, която по думите на Найденов може да бъде направена незабавно след старта на новия парламент. Още в следизборната нощ лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че "заменките ще бъдат спрени". В действителност те вече са спрени, но собствениците на заменените в последния момент гори и земи спокойно могат да променят предназначението им и да строят върху тях.
Природозащитници от месеци настояват за мораториум, но нито една от партиите в тройната коалиция не застана зад исканията им. Вместо това звучаха оправдания, че ако влезе в сила подобна забрана, фирми и частници масово ще съдят държавата.
"Всеки може да съди държавата за каквото си иска, но не и заради предстоящия мораториум. В договора за извършване на замяната няма никакви ангажименти за последващата процедура за променяне на статута на гората. Затова просто ще защитим националния интерес и няма да позволим горите да се бетонират", коментира Найденов пред "Сега". Той се зарече, че ГЕРБ ще направи и пълна ревизия на всички сделки, защото има редица случаи, при които държавни лесове в София и по морето са оценявани на в пъти по-ниски от пазарните цени. Още през февруари "Сега" описа случаи, в които държавни гори бяха оценени по 5 лв. за квадрат.
Основен приоритет на ГЕРБ в земеделието щял да е възстановяване на доверието на Брюксел към страната и размразяването на 140 млн. евро по САПАРД. "Отсега ни е ясно, че сигурно няма да можем да спасим всички пари, защото дори и в момента текат разследвания. Отделно държавата ще изгуби и други пари по проектите за междуселски пътища в общините заради нагласени търгове", добави Найденов.
|
|