Неподозирано наследство получава бъдещият премиер Бойко Борисов от Сергей Станишев. Заради дефекти в демокрацията Съветът на Европа се готви да поднови наблюдението над България. Повтаря се кошмарът, който измъчи Иван Костов през почти целия му премиерски мандат от 1997 до 2000 г. Но докато Костов сам си изпроси наблюдението, като донасяше в Страсбург позорящи сведения за предшествениците си във властта,
Бойко Борисов ще плаща за чужди грехове
Наблюдателите на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ), които проследиха изборите в България, заявиха намерението си да поискат нова процедура за наблюдение над държавата заради установените от тях сериозни нарушения - като търговията с гласове и корпоративния вот. ПАСЕ наблюдава само онези държави, чиято демокрация се разминава с важни принципи на 47-членната организация. В европейската архитектура Съветът на Европа е като начално училище, което, образно казано, издава диплома, че една или друга държава е годна да кандидатства за Европейския съюз. Никоя страна не е била приемана в ЕС, ако преди това не е преминала школата на Съвета на Европа. Не е имало също така случай някой член на ЕС да бъде подлаган на наблюдение от ПАСЕ.
България ще бъде уникален пример
как държава от висшия клуб на европейските демокрации се връща в подготвителен клас. Унижението ще бъде записано в бележника на Бойко Борисов, ако неговото правителство не убеди за месец-два (включително и през ваканцията) Комисията по наблюдението да му даде отсрочка. Иначе на сесията на ПАСЕ през септември-октомври ще трябва да убеждава не отделни чужди депутати, а 46 държави, че не заслужава такова строго отношение заради греховете на своите предшественици. Мисията би била непосилна, като се знае колко много страни смятат, че с нищо не са по-лоши от България и въпреки това нямат шансове скоро да влязат в ЕС.
На такова мнение навярно би бил докладчикът за нашата страна Серхий Холовати от Украйна, който вече е подготвил 11 страници критики по процедурата на т.нар. постмониторингов диалог. Самата Украйна е под наблюдение от 1999 г. и няма шанс скоро да се измъкне. В нейния клас на бавно схватливите ученици са също Албания, Армения, Босна, Грузия, Молдова, Русия, Сърбия и Черна гора. България би им оказала съмнителна чест да влезе в тяхната компания. В момента тя другарува в клуба на постмониторинговите държави в ПАСЕ заедно с Турция и Македония, които са кандидатки с неясни перспективи за ЕС.
Правителството на Станишев има голяма заслуга за опозоряването на страната в Европа, където вече я сочат като пример за корупция и организирана престъпност. Но справедливо е да се припомни, че
презрението към европейската демокрация
не е негов патент. Още при Костов наблюдението над България бе прекратено компромисно и с уговорката, че има девет недостатъка за поправяне. За целта бе измислен постмониторинговият диалог, който сетне бе приложен и върху други държави (могат да ни благодарят). Правителството на Симеон Сакскобургготски го превърна в диалог между глухи и показа, че се интересува само от ЕС, след като се видя отвъд бариерата на Съвета на Европа. Обидата в ПАСЕ бе преглътната, но не и забравена. Страсбург предаде на Брюксел щафетата за наблюдението над България, но си запази правото да се намеси, когато сметне за необходимо.
Неговият час удари отново заради високомерието на тройната коалиция. Тя не обръщаше внимание на периодичните му забележки, "забрави" да покани на изборите вече сформираната му наблюдателска делегация, а когато тя си изпроси покана със заплахата, че ПАСЕ може да изгони българската делегация, не сметна за нужно да й уреди поне една среща с някого от ръководството на отиващото си Народно събрание. Ден преди изборите един от наблюдателите даде да се разбере, че вече се е оформило мнение да бъде подновен мониторингът над България. Пратениците от Страсбург трябваше само да съберат по време на вота примери, че решението им е правилно. Властта се постара да отговори на критичните им очаквания.
Сега те имат изобилен материал за илюстрация, че България не е съвременна демокрация. Силно впечатление им направиха предупрежденията в изборните реклами, че "купуването и продаването на гласове е престъпление". По презумпция една европейска държава не би трябвало да повтаря вредни практики от края на ХIХ в., защото се очаква да спазва основните правила на демокрацията. България афишира чрез тези надписи пред Европа, че все още не е възприела върховенството на закона. То е първото условие за членство не само в Съвета на Европа, но и в ЕС, съгласно критериите от Копенхаген. В Африканския съюз, оглавяван от Муамар Кадафи, обаче няма такова условие.
Сега те имат изобилен материал за илюстрация, че България не е съвременна демокрация.
Не е, а сега вече е заплашена да се върне към тоталитаризъм. Изцепките на Бойко Борисов от последните дни, говорещи за явно незачитане на разделението на властите, съдебната власт и парламента, говорят ясно за това.
-
Ако България спазва демократичните процедури и зачита човешките права, то в наблюдението няма нищо страшно. Страшно единствено за тези, които има какво да крият от Европа и Света.