Дълго време се смяташе, че декларациите, подавани от висши чиновници пред Сметната палата, са проформа - отчита се дейност, но никой не иска или не може да засече информацията и да установи има ли укрити доходи и имоти. А и дори да бъдат открити някакви нарушения, те не могат да бъдат санкционирани, защото депутатите предвидливо са се изключили от хората, които отговарят според Наказателния кодекс за лъжа пред институционален орган. Но въпреки всички резерви декларациите за публичния регистър са много любопитно четиво - не само за журналистите, но и за прокуратурата и данъчните.
Да вземем например внезапното забогатяване на посланика ни в Азербайджан Васил Калинов - бивш депутат от БСП, бивш шеф на парламентарната земеделска комисия, прочула се най-вече със скандални поправки в законите, разрешаващи спорни заменки на земи и гори, и близък на президента Първанов. В декларацията си за 2006 г. Калинов отчита пред Сметната палата, че си е купил лек автомобил "Хюндай Санта Фе" за 6200 лв. със заплатата си и има налични 25 000 лв., пак от това "перо". Държи и акции в "Крит дизайн" за 1000 лв. През 2007 г. народният избраник бележи сериозен ръст в покупките - става горд собственик на апартамент от 120 кв.м в София за 139 000 лв., събрани от заеми и спестявания. Купува си гараж за 10 000 лв. и парцел в с. Боснек за 1000 лв. Доходите му са от депутатската заплата и още 34 000 лв. от неуточнена в декларацията дейност. През 2008 г. шопингът става още по-мащабен - апартамент в столицата от 70 кв.м за 220 000 лв., жилище и гараж в Кавала (Гърция) за 229 000 лв. и автомобил "Мерцедес" 150 В за 42 000 лв. Набъбва и банковата му сметка - там вече има 70 000 лв. Депутатската заплата очевидно не е нараснала толкова ударно, че да позволи такъв размах, а доходи от други дейности не са посочени. Факт, който би трябвало да заинтересува данъчни и прокуратура.
Но Калинов не е изолиран случай. Същото е положението и при лидера на ДПС Ахмед Доган и бившия шеф на НАП Мария Мургина. И двамата осветляват доходи, за които очевидно трябват допълнителни обяснения. Доган, който години наред твърдеше пред Сметната палата, че живее само от една депутатска заплата, която даже не получава, защото не стъпва в парламента, изведнъж тази година обяви доход от "друга стопанска дейност" от 366 590 лв. Опитите да се изясни какво се крие зад тази формулировка удариха на камък. След проверката на Сметната палата ще стане публично известно дали същата сума лидерът на ДПС е декларирал и пред данъчните. Но това не дава отговор на въпроса как разпределителят на порциите във властта е спечелил тази пари. Както и не стана ясно защо Доган години наред е спестявал в декларациите си по публичния регистър имоти, които е придобил - най-вече в родното си село Дръндар. И как така Сметната палата не е хванала разминаването, след като прави специална проверка в агенциите по вписванията, където имотите фигурират, и то на името на Доган!
Мария Мургина пък през 2006 г. е отчела пред одиторите, че е дарила парцел от половин декар в Созопол и има кредит към ДСК от 16 176 лв. От участие в бордове е взела 15 651 лв. и още 4110 лв. от наем. На следващата година в декларацията й пише, че има кредит към ДСК вече от 13 374 лв. и почти същите приходи като предходната година. Година по-късно обаче нещата се преобръщат и малко преди да напусне НАП Мургина си купува жилище с площ над 400 кв.м и гараж в София за над 527 000 лв. Нещо повече - на влог вече има 64 764 лв. и дори дава 122 000 лв. заем на фирмата на мъжа, с когото живее на семейни начала. Как един данъчен шеф се сдобива с такива доходи за кратък период от време? Засега никой не пита, макар че Мургина е следствена и за невярно попълнена данъчна декларация - но за 2007 г.
Забраната депутатите да участват в управителни или надзорни органи на търговски дружества и кооперации, записана в правилника на парламента, пък се гази масово и безнаказано. Борислав Владимиров от НДСВ е само един от примерите. Той е в управата на "Техно оил" и дори в декларацията си е отбелязал доход от 266 385 лв. от стопанска дейност.
Оказва се, че съвсем законно Мая Манолова от БСП си е докарала 44 500 лв. от хонорари, защото правилникът на НС позволява това. Кого обаче е защитавала юристката и дали в дните, в които е трябвало да работи в избирателния си район, не се е занимавала само със свои дела остава неясно.
Серия от проверки могат да бъдат предизвикани и за зам.-министрите в кабинета на Сергей Станишев. Зам.-министърът на финансите Кирил Ананиев например, който м.г. бе пропуснал да отбележи приходите си от участия в бордове, е декларирал доход от друга стопанска дейност от 159 848 лв. Това означава, че през 2008 г. над заплатата си е докарвал месечно по още 13 300 лв. Ананиев ръководи агенцията по ФАР към МФ и дори само заради това е важно да се знае от какво точно е припечелил огромната сума, както и дали има конфликт на интереси.
Въпросът с конфликта на интереси е особено актуален при Юджел Атилла, зам.-министър по транспорта от ДПС. Той и съпругата му Еливан Атилла имат акции за над 85 хил. лева в "Химимпорт" - дружеството на варненската бизнес групировка ТИМ, което държи концесиите на няколко летища и пристанища. Интересното в случая е, че концесиите са дадени от транспортното министерство, където работи Атилла.
Изключително любопитни са имотните сделки, сключвани от висшите политици и чиновници. Как например се купува нива от 3301 дка само за 298 лв. в с. Исперихово, Брацигово? Според информация в сайтове за имоти декар земеделска земя в това село струва между 200 и 600 лв. Съпругата на царския депутат Олимпи Кътев Цветозария Кътева обаче е успяла да свали цената няколко пъти.
Премиерският съветник Калин Славов също е показал бизнес нюх - продава апартамент в София от 98 кв.м за 219 938 лв. и купува друг от 102 кв.м само за 62 648 лв. Грубо това означава, че е продал имот по приблизително 2200 лв. квадрата, а си е купил друг за скромните 614 лв. на кв.м. Тук дори обяснението, че обикновено имотните сделки се изповядват на данъчна оценка, трудно ще мине.
Истински удар е направил членът на изпълнителното бюро на БСП Ивелин Николов, който вече е избран и за депутат. Той е взел апартамент в столицата от 90 кв.м за 60 000 лв.
Още по-странни сделки прави бившият шеф на Софийския градски съд Светлин Михайлов. Според декларацията му той има 210 765 евро на влог, а парите са му дарени от баща му от продажба на имот. Въпросният имот е бил дарен преди това на бащата от... Светлин Михайлов. Защо е било нужно да се правят тези сложни врътки между роднини?
Това са само част от примерите, които би трябвало да привлекат вниманието на компетентните органи. Възможно е обяснението за въпросните сделки и доходите да е съвсем просто и логично. Но някой трябва да зададе въпросите, за да дойдат и отговорите.
|
|