Освен за честта на пагона трябва да се мисли и за неговата цена. Достойнството на българските офицери беше поставяно на изпитание на няколко пъти през последните месеци. Военният министър Николай Цонев на два пъти се подигра с пагоните на българските офицери. Първо, след като удостои с офицерско звание "майор от резерва" вицепремиера и министър на извънредните ситуации в правителството "Станишев" Емел Етем. Ден след изборите за парламент пък Цонев даде пагони със звание "полковник" на естрадната певица Лили Иванова. Похвално за сивито на Иванова. Там освен "народна артистка" тя може да запише, че има един от най-високите чинове в българската армия.
Българските офицери стиснаха зъби и замълчаха, тъй като за всички тях пагонът на полковника е блян. Защото от 10 000 офицери полковниците в армията сигурно са 200. За да станеш полковник и да ръководиш една голяма част от войската, трябва да преминеш през различни обучения и задължителната военна академия.
Трябват ти и доста връзки, както и информация
от първа ръка в коя структура на армията се освобождават места, за да е гарантиран бърз растеж в кариерата.
В правилника за прилагане на закона за отбраната и въоръжените сили ясно е посочено времето за растеж в кариерата. Минималният срок за престояване във военно звание е: "редник" - 1 година, "младши сержант" - 3 години, за всички останали сержантски звания - 5 години, "лейтенант" - 3 години, "старши лейтенант" - 4 години, "капитан" до "подполковник" - 5 години и за "полковник" - 4 години. За висшите офицерски звания престоят в едно звание е най-малко 3 години. Освен това правилникът определя и максималния срок за престой в звание, като за "старши лейтенант" той примерно е 7 години. Според чл. 24. от правилника в офицерско звание "полковник" ("капитан I ранг") се повишават офицерите, завършили стратегически курс или приравнен на него курс в чужбина.
С какво обаче примата на българската естрада Лили Иванова е по-ценна от всички останали военни, на които им трябва години, за да се сдобият с ценното звание? Званието бе връчено веднага след парламентарните избори на 5 юли. Военният министър беше издигнат от НДСВ за мажоритарен кандидат в Сливен. Цонев направи ударна кампания, като почти ежедневно откриваше детски градини, военни общежития и раздаваше ключове на новодомци. Част от благата за армията бяха съсредоточени именно в Сливен. На заключителния концерт на кампанията на Цонев пя именно бившата медицинска сестра и редник от резерва Лили Иванова. Из Сливен имаше дори нейни плакати, на които тя обяснява, че е избрала Цонев. Нищо лошо - всеки има право на избор.
Но не всеки получава пагони заради своя избор!
В изказването си в тържествената зала на МО министър Цонев каза, че с каквото и да бъде наградена Лили Иванова, то не е достатъчно. "Тя е българският посланик за мир по света и през цялата си творческа кариера е пример за родолюбие и безкористен патриотизъм", отсече той. За свое оправдание Лили Иванова призна, че все още може да бие инжекции, но не го е правила отдавна.
Емел Етем също получи звание "майор" от военния министър, защото била достоен човек. И съвсем "случайно" това откритие съвпадна с рождения й ден. Какво министърът на бедствията е направила за армията, за да заслужи тази чест, никой не обясни.
Ако армията е институцията, която най-трезво оценява достойните българи,
защо Райна Кабаиванска не е генерал-лейтенант?
С новото военно звание "комодор" пък може да бъде назначен в редиците на армията и шкипер Дончо Папазов, който с яхтата си "Тивия" е изминал повече километри от всеки един капитан III ранг от българските ВМС.
Ако армията е институция, която обединява граждани с военни униформи, трябва да се помисли и за ново оценяване на българските бойци. Защо досега няма нито един генерал, който да е награден със званието "заслужил артист". Какво лошо има да назовеш висш офицер "първенец на военното изкуство"?
Азис още ли е прост майор или вече е подполковник ?
Редактирано от - VOCI на 22/7/2009 г/ 06:29:56