:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,734,826
Активни 813
Страници 19,729
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

В БСП има алтернатива на Станишев

Първата стъпка за излизане от изборния нокдаун е промяна в ръководния състав на партията, казва бившият лидер и стратег на БСП Александър Лилов
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Александър Лилов
Александър Лилов е роден на 31 август 1933 г. в с. Граничак, Видинско. До 1989 г. е член на Политбюро и секретар на ЦК на БКП. След демократичните промени поема ръководството на БСП до декември 1991 г. Четири мандата е депутат от БСП, в т.ч. и в 7-то ВНС. От 1993 г. е ръководител на Центъра за стратегически проучвания към соцпартията.





- Г-н Лилов, с какви впечатления останахте от последното заседание на Националния съвет на БСП?

- С противоречиви, ако искате да бъда искрен. От една страна - с положителни, защото този път имаше дискусия, имаше критика, имаше откровеност. Противоречиви - защото хора, които трябваше да вникнат по-дълбоко в ситуацията и да реагират адекватно на нея, не го сториха. Но сега е напрегнато след загубата на изборите и не би могло да се иска от всички онова поведение и онази висота, които са необходими в подобни случаи.

- Вярвате ли, че промяната в БСП, за която всички говорят, ще се осъществи на предстоящия конгрес?

- БСП е пред необходимост от промяна. Ако се осъществи на 18 октомври, това е добрият вариант, защото ще има време партията да подготви нова политика и да си върне позициите в обществото. Ако тази промяна закъснее, това, естествено, ще породи доста неприятни, негативни процеси в партията, които могат да прераснат в криза. Вие виждате, че преходната десница се намира в тежка, почти неизлечима криза, и се боя преходната левица да не повтори тази съдба. Въпреки че сравнението тук не е удачно, тъй като преходната левица е на 120 години. Надявам се да предотвратим евентуалната криза, която може да породи това най-тежко изборно поражение през прехода.

- Съжалявате ли, че не допуснахте разцеплението на някогашната БКП на социалисти и комунисти в зората на прехода? Не блокирахте ли така еволюцията на българската левица за десетилетия напред?

- Не, не съжалявам. Смятам, че това не беше тактическо, а стратегическо решение. В оня момент, когато партията беше под прицела на тежки удари и много сили в обществото искаха нейния летален изход, единството беше фактор, който изигра голяма роля. Нашата стратегия за промяна на партията включваше цялостната й модернизация, а не отделянето на по-реформираните й крила. Цялата партия беше от болшевишки тип и нейното по-нататъшно развитие изискваше дълбока модернизация - на идеите, на организацията, на политиката и на поведението й в обществото. Всичко това трябваше да стане с партията като цяло, а не с някакъв отбран елит.

- Като гледате лицата и идеите към днешна дата, състоя ли се дълбоката модернизация на БСП?

- Тя започна много солидно, но от един момент нататък започна да буксува. Това стана някъде към средата на прехода, когато партията започна да мисли повече за властта и по-малко за себе си. Възстановени бяха някои явления в партията (процедурни и апаратни хватки), които не са положителни и бяха отречени през 1989 година.

- От болшевишки тип ли?

- Това вие го казвате. Мен ме безпокоят някои практики, които родиха тежки мутации в партията и които никога не трябва да се повтарят.

- Каква е вашата лична оценка за управлението на БСП? Лидерът ви много настоява да я чуе на конгреса.

- Винаги е необходима цялостна и легитимна оценка на управлението на БСП, за да не се импровизира по такъв важен въпрос. Аз смятам, че последното управление има няколко позитивни характеристики. Първата е приемането на България в ЕС. Това е голямо събитие от исторически характер. Втората положителна характеристика е пълният управленски мандат. На трето място - бяха направени в последния отрязък от мандата някои добри социални стъпки, които не започнаха навреме, но бяха във вярната посока. Но има и много сериозни слабости на това управление. Най-голяма беше социалната слабост. Говоря за БСП като стратегическия елемент на това управление. Аз си давам сметка, че това правителство не беше изцяло ляво, беше тройна коалиция и всички неща в социалната област струваха много скъпо. Но БСП в първите три години не отстояваше забележимо и неотстъпно социалната част от политиката на партията и това я отдалечи от социалната й база. Нашето участие в управлението има един смисъл - просперитетът на България и защита на интересите на трудовата част от обществото. Допуснаха се и някои тежки грешки, които не само не са от ляв характер, но не се правят в никой европейски модел на управление. Да кажем, плоският данък. Не става дума за някакво заяждане. Но прегледайте практиката не само на левите, а и на десните европейски правителства и ще видите, че плосък данък няма в социална Европа, тъй като няма откъде да се реализира социалният характер на европейския модел. Дори и в Америка по време на предизборната си кампания Обама каза, че въобще не иска да говори за плосък данък. Така че плоският данък е много голямо отстъпление на БСП, което трудно ще й бъде простено. Има и други тежки грешки, които направи нашата партия. Затова оценката на това управление трябва да включва цялостен анализ както на добрите неща, така и на слабостите. Но тази "ура"-оценка, която наблюдавахме в предизборната кампания, се разминава много жестоко с оценката на самия избирател. Той ни я разясни със своя вот срещу БСП. Който не умее да я разчете, тепърва ще му бъде разяснявана от избирателя.

- Май кампанията на БСП не ви е подействала вдъхновяващо?

- В кампанията ние възприехме една тактика, която беше отречена в минал период. Това е тактиката "пропаганда на успеха". Тя не даде резултат в условията на късния социализъм, когато наистина имаше какво да се пропагандира, та ще даде резултат в днешно време, когато бедността в България е потресаваща.

- Основателни ли са критиките към БСП, че провеждаше политика в интерес на бизнеса и в ущърб на хората на труда?

- Да не забравяме, че в правителството имаше две либерални партии, които са там, за да отстояват интересите на бизнеса, на по-заможната част от обществото. И няма нищо нерезонно в това, че те отстояват тази политика. Нерезонното е при нас. Ние трябваше да държим бизнеса да получи необходимите стимули, но заедно с това да провеждаме активна социална политика. Нашата политика в това отношение има много малко общи неща с европейския социален модел.

- Има ли Сергей Станишев алтернатива в партията?

- Това е една мелодия, която трябва да бъде спряна, защото ще стане много банална, даже отблъскваща. Как може да се говори, че в БСП няма алтернатива на председателя? Господи, ние какви големи лидерски решения имаме в тази партия, някои даже от световен мащаб, и въпреки това винаги сме намирали алтернатива. Ако погледнем реалността, сега в БСП мога да изброя няколко десетки имена, които при определени стечения на обстоятелствата спокойно могат да влязат в ръководството на партията, а някои от тях - и да я оглавят. Това не е ключов проблем за БСП сега. Въпросът не е дали Станишев има или няма алтернатива, а дали има алтернатива на провежданата от сегашното ръководство политика. Върху това трябва да мисли партията. Ако сега, в началото на следпреходния период, не формираме българска лява визия и политика за развитието на България като член на ЕС, ще останем в периферията на събитията.

- Сред критиците на сегашната политика в БСП виждате ли да се откроява лицето на нов лидер?

- Не желая да говоря с имена, защото това обикновено се интерпретира спекулативно.

- Считате ли, че БСП продължава да олицетворява левицата в България и дали няма условия за формирането на нова лява партия?

- Смятам, че в момента БСП представлява левицата в България, но това не е индулгенция, която й е дадена. БСП не е пълномощник на историята, това трябва да се знае. Тя трябва да формира политика, която да я прави главен представител на левицата в България.

- Накъде да е промяната? Кои са 5-те стъпки за изваждането на левицата от изборния нокдаун?

- Много точна дума употребихте - нокдаун. Първата стъпка, според мен, е промяна в ръководния състав на партията. И оттам - създаване на възможност за нова политика. Втората стъпка е формиране на лява следпреходна визия за развитието на България. Третият момент - създаване чрез дискусия в партията и привличане на най-доброто от левия експертен потенциал на конкретна лява политика, която да реализира тази визия. Това са трите носещи трегера. Има и други, разбира се. Но ако не станат тези три неща, ни чака криза.

- Каква е политическата ви оценка за влиянието на президента Първанов върху българската левица след избирането му за държавен глава?

- По презумпция президентът трябва да бъде глава на държавата и представител на всички българи. Колкото по-малко се меси в партийните дела, толкоз по-добре за тази институция, включително и със съвети.

- Как се формира политиката на БСП - чрез решения на легитимните й органи или от нелегитимни кръгове извън партията?

- На последния пленум се чуха много критики за начина, по който се формира политиката на БСП. Схемата е следната - главните политически решения се формират в един тесен кръг около председателя на партията, който включва част от ИБ и премиерските съветници. След това решенията се ратифицират от партийните органи в последния момент и обикновено с мнозинство. За да се постигне това, се провежда определена кадрова политика по цялата верига. Този модел за вземане на решения е недемократичен. Той е изпитан в света и няма защо тази мутация да се пренася в БСП. Нито е в унисон с историята на партията, нито с европейската практика. Да не говорим за моралните страни на въпроса. Този модел трябва задължително да бъде променен.

Очаквам тежки проблеми с премиерските съветници.
99
4762
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
99
 Видими 
22 Юли 2009 03:10
Лильов обвинява ръководството на БСП в болшевизъм.
Какво доживехме , Брайтиииии !
22 Юли 2009 03:27
Разбирам, че искаш да се посмееш още, но не го викай, че сега ще се появи да олигави форума
22 Юли 2009 04:55
Па то от него " нема спаса " ениуей .
22 Юли 2009 06:38
Първо една корекция! Лилов не е член на Политбюро до 1989 г. а тогава отново влиза в него като години преди това Т. Живков го изгони по стар обичай да изхвърля всеки който застрашаваше властта му.

Лилов много добре засяга въпроса за болшевизирането на БСП, не съм съгласен че БСП трябва да бъде твърдо лява партия и че приемането на плоския данък е несоциална политика. Но е хубаво че това са спорове по същество и е много важно в БСП да има демократично развите и дискусия.
БСП си остава единствената демократична неперсонална партия в България. Друг е въпроса да ли на България и е нужна демократична партия в момента или е далеч по добре да имаме силна личност - Генерал да поеме контрола на държавата по Путин - ски!
22 Юли 2009 06:40
Много интелигентен израз и точно отговаряне на въпросите! Надявам се форумът да го оцени.
22 Юли 2009 06:50
Че той Лильов си е най-умният в таз партия поне от 20 години.
На политическата шахматна дъска Сергейко е като пионерче пред Гросмайстор в сравнение с него.
22 Юли 2009 07:05
В началото на прехода случайно се запознах с вечния шофьор на Стратега.Обикновен човек с червена химикалка и червена кутия цигари.С три апартамента в София и вила в близките села....
22 Юли 2009 07:05
...бе що е тъй незаменим тоз Сергей, бе?Айде някой да ме светне, ако може, щото не се сещам за ни една причина...
22 Юли 2009 07:17
ПРОЙЧО, изгоненият от Живков през всичките години на "изгнание " е порзвал държавна кола и личен шофьор.Другото не коментирам-израсъл съм в среда на "широките".
22 Юли 2009 07:43
айде сега ползвал това ползвал онова, голям праз една кола и шофер... прави впечатление интелекта на Лилов, ич не може да се сравни с днешния елит... и така като го чета и ми идват на ум всичките хватки като фалити на банки криминализация минаване на ДС в полулегалност безпринципност и пак Лилов след 20 години... и едно поколение - изгаснало и едно ново без принципи и самопознаване... и едни цървени, за които се Америка и виновна, и пак Лилов и те така... а можеше да е по-иначе... а като му гледам снимката и си мисля за Вейдър и обратната страна на силата...
22 Юли 2009 08:00
- По презумпция президентът като институция, трябва да бъде глава на Републиката и представител на всички нейни граждани. Колкото по-малко оказва натиск върху партийните дела, толкова по-добре за този избран индивид.
22 Юли 2009 08:14
Изключителна личност.
22 Юли 2009 08:24
Уау, според синковеца (Господи!) "социалната политика" и "плоските данъци" били пробуема на социальистите... На тия форумите им са явно некво фрийк шоу.
22 Юли 2009 08:30
sashkata ot dupniza!
След като е бил "изгонин" от Тодор Живков освен че е имал кола и шофьор е специализирал във Великобритания.
Е, и? Трябва ли да оценяваме хората по техните качества и интелект или по това кой по немал или страдал?
22 Юли 2009 08:31
Ч-и-и-и-чо Ф-и-и-и-чо!
Ч-и-и-и-чо Ф-и-и-и-чо!
Ч-и-и-и-чо Ф-и-и-и-чо!
22 Юли 2009 08:32
Няма тайни в политиката за Лилов , вероятно и за още няколко членове на тази партия. Абсолютно прав е , че ръководството с взимането на неадекватни решения е променило лицето и. Резултата е ясен, бъдещето на кантар. Те си избраха това ръководство и те ще си сърбат попарката. Намека , че двете партии защитавали бизнеса и пречели за социалната политика е опит за срамежливо оправдание. За това време се видя как апетитите на членовете на БСП нарастнаха, джобовете им се напълниха и гушите им станаха като на пеликани-което е отговор на това дали им харесва или не съжителство с бизнесмени. Впрочем като си помисля те винаги са имали апетит, но ги е възпирала отчасти партийната тояга и явното разделяне на правоимащи и останалите. Въпроса е защо тези който знаят и могат оставиха клетката отворена?
Защо се избра ръководство, което организирва и защитава далавери , а не си гледа задачите. Защо кадрите са без необходимата подготовка, морална и професионална и т.н.
Има ли приемственост или нещата са оставени на самостоятелно развитие от изморените , добре хапнали и изпаднали в дрямка знаещи и можещи.
22 Юли 2009 08:34
На политическата шахматна дъска Сергейко е като пионерче пред Гросмайстор в сравнение с него.
Лильов, обаче, е обикновен торлак,
а СерГейко - одесист. Виж кой му прави кампанията - Зилберштейн и Грийнберг.
И в шаха е така...
22 Юли 2009 08:35
Браво, още малко ще ни изкарате щистливци, че имаме БКП, БСП, интелекта на Лилов.
22 Юли 2009 08:39
Този не беше ли съратник на Ленин ? България стои закотвена на дъното на 18 век ... Всъщност Лилов е емблематика на БСП - ПРОФЕСИОНАЛЕН НИЩОПРАВЕЦ. Столетницата роди не идеи, а пълни изроди като Румен Петков , Сергей Станишев и Първанов. Чакаме спомените на петимата от РМС-а сега и сказки за чутовните дела на Пенчо Кубадински.
22 Юли 2009 08:48
ЗИТО!
Интересна тема повдигаш. Жан Виденов например, всъщност издигнат и подържан от Лилов нямаше нищо общо със фалиралите банки и източените предприятия, но партията и правителството водени от него позволиха масовото източване на държавата. За Станишев също така няма никакви доказателства за лична корупция но затова пък от съветници, кардинали и т.н. БСП стигна до този резултат.
Може ли партия не подчинена на еднолично ръководство да успее да реорганизира държавата и да изкорени корупцията? Защото всеки опит за колективно управление води до интереси, кардинали и т.н. и резултата е плачевен!
Като гледам май Бойко Борисов има всички лостове да мачка, да натиска прокуратура и съд за резултати, без оглед на обръчи от фирми, партийни спонсори, коалиционни партньори, етнически модели и т.н.
Ако ли пък не е зависим от други "обръчи" и спонсори. Ще видим!
22 Юли 2009 08:52
Този не беше ли съратник на Ленин ?

Не, не беше.
Надявам се през деня да се появят и коментари на нивото на интервюто.

Редактирано от - Simplified Solutions на 22/7/2009 г/ 08:52:53

22 Юли 2009 09:00
- Съжалявате ли, че не допуснахте разцеплението на някогашната БКП на социалисти и комунисти в зората на прехода? Не блокирахте ли така еволюцията на българската левица за десетилетия напред?

- Не, не съжалявам. Смятам, че това не беше тактическо, а стратегическо решение.
Вярно е, че това беше точно стратегическо решение - дясно ръководство, т.е. дясна партия и леви членове и подръжници за десетилетия напред. Засега само 20 години....

Редактирано от - Аbaddon89 на 22/7/2009 г/ 09:02:03

22 Юли 2009 09:07
Има една право пропорционална зависимост която съществува вече доста години и тя е , че колкото пъти се появи снимка на другаря Лильов в пресата с толкова процента намаляват симпатизантите на нааашата паартия !!
А като започне да прииказва , тогава става страшно - самоубиват се от срам !!
Има само едно нещо което ме възхищава у него - мотивацията !!
Железна мотивация има !!!
22 Юли 2009 09:14
Щом и червеният стратег излезе от нафталина, положението в БСП е сериозно.
А Сергей е "незаменим" по следните причини - има невинен вид, макар че напоследък нещо понапълня в бузките; бабите го харесват и припознават в него младежкия плам от ученическите бригади; - прави се на рокер и по този начин се харесва и на младите цоциалисти; старите хиени могат да правят зад гърба му каквото си пожелаят и знаят, че той няма да тръгне срещу тях; - става за DJ и ватман. Не виждам какъв положителен ефект ще има появата на Лилов зад пулта на трамвай No 2.
22 Юли 2009 09:30
Лилов добре говори, но защо не ги свърши тези работи като беше Председател на БСП, а се дръпна встрани ? Много е лесно да се дава акъл...
22 Юли 2009 09:36
Лилов казва - имало алтернатива, Фичо и Брайти - нямало. Да се чуди на кого да вярва човек....

_______________________
Блогът на Манрико
22 Юли 2009 09:53
Типично комуне- от устата мед, интелект струи на талази...
И все така, докато се стигне до практиката- там тежките им номенклатурни и родови връзки винаги имат безапелационна тежест.
Сом се лови на жаба, балък- на приказки.
22 Юли 2009 10:11
Страхотно интервю ! Колко мисъл, какви фундаментални открития, каква дълбочина , аналитичност, интравертна критичност. Струва си да се чака и до утре вечер за смислени коментари. Извинявам се , че не го прочетох по-рано !
22 Юли 2009 10:31
..ето позитивните резултатити от управлението на БСП според другаря Лильов:
Първата е приемането на България в ЕС. Това е голямо събитие от исторически характер. Втората положителна характеристика е пълният управленски мандат. На трето място - бяха направени в последния отрязък от мандата някои добри социални стъпки, които не започнаха навреме, но бяха във вярната посока.

Първо: ..за приемането ни в ЕС цоциалистите нямат никаква заслуга, даже напротив.Благодарение на тях за малко щеше да ни се размине.
Второ: откога самоцелното садистично изкраване на един пълен мандат е успех и за кого по-точно?!За изтезавания електорат ли?
Трето: били направили некви социални стъпки?!Какви бе Лильов?Предизборното харчене на огромни бюджетни суми чрез другарски фирми??
И с това дори според позитивния другар Лильов свършват и успехите на БСП..
Да живей, другари!
22 Юли 2009 10:48
Най-добре ще им бъде, ако си сменят името за пореден път и приложат познатата вече формула за историческото си оцеляване.
22 Юли 2009 10:55
- Май кампанията на БСП не ви е подействала вдъхновяващо?

- В кампанията ние възприехме една тактика, която беше отречена в минал период. Това е тактиката "пропаганда на успеха".
Няма успехи, ако заплатите продължават така да изостават от останалите държави в Европа. "пропаганда на успеха" БСП можеше да прави, само ако сега средните заплати бяха около 1000 евро.. Същото още от сега го прогнозирам и за ГЕРБ. Не толкова борбата с корупцията ще бъде оценена от избирателя след 4 години, а нивото на заплатите. Ако не стигнат около 1000 евро след 4 години и ГЕРБ ще последва НДСВ.
22 Юли 2009 11:00
Попрескочих общите лафове, позачетох се в критиките, не видях корупция.
Това е достатъчно.
В тая партия всички са един дол дренки. Мижитурки и кретури на минали величия. Хора без морал и съвест водени от лична изгода търгуват с идеи и ценности на които са се обявили за представители и с които нямат нищо общо.
Възникват въпроси.
Как са финансира този и други организации на партията? Може би с пенсиите на бабичките?
Каква е продукцията и необходимоста от продукта на този безделник и ръководената от него организация? И защо не е пенсиониран? В случая по години, но правилното е - по непригодност.
22 Юли 2009 11:24
- В кампанията ние възприехме една тактика, която беше отречена в минал период. Това е тактиката "пропаганда на успеха". Тя не даде резултат в условията на късния социализъм, когато наистина имаше какво да се пропагандира, та ще даде резултат в днешно време, когато бедността в България е потресаваща.
-А защо тогава я проведохте?

- Основателни ли са критиките към БСП, че провеждаше политика в интерес на бизнеса и в ущърб на хората на труда?
- Да не забравяме, че в правителството имаше две либерални партии, които са там, за да отстояват интересите на бизнеса, на по-заможната част от обществото.
-Като само един абзац по-горе казва, че бедността в България е потресаваща толкова потресаваща, че изведнъж се намериха заможни хора, които да гласуват за 2 либерални партии, които ще отстояват техните интереси!
Въпросът не е дали Станишев има или няма алтернатива, а дали има алтернатива на провежданата от сегашното ръководство политика.
-А къде бяхте 4 години?Защо не я измислихте по-рано и не я проведохте тази "алтернативна политика"?
Първата стъпка, според мен, е промяна в ръководния състав на партията. И оттам - създаване на възможност за нова политика. Втората стъпка е формиране на лява следпреходна визия за развитието на България. Третият момент - създаване чрез дискусия в партията и привличане на най-доброто от левия експертен потенциал на конкретна лява политика, която да реализира тази визия. Това са трите носещи трегера.
-Отново да попитам защо чакахте 4 г, а не ги направихте тези неща?
Този модел за вземане на решения е недемократичен. Той е изпитан в света и няма защо тази мутация да се пренася в БСП. Нито е в унисон с историята на партията, нито с европейската практика. Да не говорим за моралните страни на въпроса. Този модел трябва задължително да бъде променен.
-Кой допусна това нещо?Защо си мълчахте 4г.?
22 Юли 2009 11:42
Аbaddon89,
Съвсем точно!
Само че на тия избори сума ти пенсии не отидоха да гласуват (е, още не могат да се престрашат да гласуват против Партията) и другарят Лильов е в паника. Резултатите са страшни - беше предвидена загуба, ама идеята беше ББ да има 70-80 депутати, а те - 60-70, плюс 15-20 от янето, плюс 5-10 от лидер, та ББ да обере негативите от кризата и понаучилият се на управление гей да се върне на бял кон. Как да не плачка другарят? То си е за рев...
22 Юли 2009 12:01
А кой има достатъчно извисен морален потенциал да отговори на мъдрия въпрос на др Р.Овч. ЕЙ ТУКА ?
22 Юли 2009 12:10
Бе РЗС и "Лидер" си изграха ролята както едно време ония изроди с царските бюлетинки.
Тогава Цара не можа да вземе 120 места.
Сега Бойко също не можа.
22 Юли 2009 12:25
Я глей ти... бесипету официално си признава за "проеката РЗС"
сигур оназ йодейска и високозаплатена ПР агенцийка коя Станишко нае за изборите требе е замесена
а има и още
"Не е нужно да познаваш политиката на Израел, за да ти стане ясно, че двамата генерали, световно известни като ръководители на заговори за ликвидиране на палестински лидери като Халеед Мешал, не са дошли да охраняват Янето, нито да го съветват безплатно. Той им осигурява пряк канал до ДАНС. Това бе груба намеса във вътрешните работи на България, с която двамата казаха: Ние искаме РЗС да влезе в парламента!" Очевидно е, че ДАНС и МОСАД са разиграли резултата от изборите в полза на РЗС. Да се фалшифицират резултатите с 0.13% - колкото Янето да мине бариерата- не е трудно за фирмата "Информационно обслужване", в чието ръководство шефът на ДАНС Петко Сертов работеше до неотдавна.
Кой финансира кампанията на Яне Янев? Този въпрос не си задават дори в иначе безобидната Сметна палата, защото е ясно от връзките на Янето с МОСАД и ДАНС.
Трагедията е, че оцелялата с инжекции от МОСАД и фалшификации на вота лабораторна мишка РЗС влезе в парламента и днес диктува условия на следващото правителство. Със сигурност поръчкови ще бъдат и законопроектите, които ще й подават да вкарва в парламента."
Натиснете тук
22 Юли 2009 12:37
Госпойце Иванова, бихте ли обяснила на Вашата редакция, че Мосад не е съкращение, за да го изписват изцяло с главни букви като ДАНС, примерно. Мосад е първата дума от цялото название на организацията HaMossad leModi'in uleTafkidim Meyuchadim (ה מ ו ס ד ל מ ו ד י ע י ן ו ל ת פ ק י ד י ם מ י ו ח ד י ם ‎ ) и ще рече Организация - "Организация за разузнаване и специални операции".


Радвам се, че мога да Ви услужа.

Редактирано от - Simplified Solutions на 22/7/2009 г/ 12:39:36

22 Юли 2009 12:41
.. да се надаме г-н Кракатау, като апологет на дрогара Костов, да ни осветли какво е "учил" /според М.Андреев/ др. Костов в средата на 80-те нейде из Украйна и около Киев. Било некаква школа за щурмани и пилоти....
та, др.Костов щурман ли е или пилот... или нещо друго?
.. и това какво оПщо има с първото му работно място "у чистотата"
22 Юли 2009 12:52
Всъщност Лилов е емблематика на БСП - ПРОФЕСИОНАЛЕН НИЩОПРАВЕЦ.

Е, човекът е философ, ама щом го казваш няма да ти противореча.
Лилов беше от придворните пропагандатори на комунистическите идеи. Спомням си по Тошово време не'къв пленум ли беше, конгрес ли беше, др. Лилов изнесе основния доклад. А, сетих се. Май че беше Юлският пленум!
След промените лансира идеята за "демократичен социализъм", давайки за пример Китай(!?) Явно разчиташе на незнанието на съпартийците си, след като в Китай определено икономическата база се доближаваше много повече до либерален капитализъм, отколкото да каквито и да са видове социализъм. На другаря му харесваше фактът, че там управлява ККП, та по аналогия с БКП-то...
Ами да запитам др. Лилов, защо когато БКП имаше цялата власт в ръцете си не пресъздаде китайския модел в икономиката? А, тогава другарите бяха заети с критикуването му... След това стана след дъжд качулка.
Мисля, че плоският данък беше добро икономическо решение. Ама някои мрънкЯт, че не било справедливо!? Кое не му е справедливото? Ако искат да задържат средната класа, т.е. квалифицираните специалисти в България това беше една навременна стъпка. Прогресивният данък натоварва най-много не богатите, които са малко като процент и имат начин да се измъкнат от плащането на данъци, а средната класа.

Редактирано от - Cruella de Vil на 22/7/2009 г/ 13:11:40

22 Юли 2009 12:53
Нашата редакция благодари за Вашата реакция
... но от'как посланик тов.Зисман се скара на целия БГ народ преди години - нищо йодейско не смеем да пишем с малки букви
да не забравяме също, че БГ продължава да се управлява от Това посолство... знете, там се съгласуват програмите на БГ партии от /уж/ суверенна БГ, изпращат се писма от Там до БГ парламента... примерно за Закона за продажба БГ земя на чужденци и все такива полезни дейности
22 Юли 2009 12:55
Има, има алтернатива, защото Станишев ще ходи в панделата...
22 Юли 2009 12:57
Член-кореспондент на БАН от 1989, доктор на философските науки.
Работи върху философията и проблемите на идеологическата дейност на БКП, идеологическата борба между двете световни системи, международните отношения...

С една дума - "Стратег"!
И то китайски...
22 Юли 2009 12:58
БСП си остава единствената демократична неперсонална партия в България.
По голяма глупост от тази в последно време не бях чувал!
22 Юли 2009 14:06
Позицията на г-н Александър Лилов по проблема за реформирането на БСП , не пасва към универсалния процес на реформиране , който тече в самото Общество . Собствено , тя е ПАРТИЙНА/ПРОПАРТИЙНА ПОЗИЦИЯ и като такава , остава в мислената своя менталност . Пролемът й е , че Стратегът я гради около сакралния постулат за непоклатимото единство . Между ... единство и реформиране ? В това е всичката й схоластика . А обективен критерий за "реформирането" , в случая с БСП е поведението й във властта . В нея , Мама Партия така се "стикова" с "различния" /обществен/ процес , че започна и "да си яде противоречието" . Единството на всяка цена не е реформаторско послание . То е заемка от "лошо" /по Хегел/ партизирания стил на мислене , за обществената /непартийна/ природа на гражданския ни живот . През призмата на общия процес , този постулат сближава БСП , повече с ДПС , отколкото с хипотетичния все още , но очакван от Обществото , Субект на действителното реформиране на модела на политическото ни общуване в него , че и дано съм ясен ...



Редактирано от - beagle на 22/7/2009 г/ 15:04:31

22 Юли 2009 14:18
Хе-хе, че то съвокупният български народ (изключая робете ) отдавна знае че в секретната школа др Костов е изучавал обездоляване, разграбване и съсипване, както и душене & хакане със сатър.
22 Юли 2009 14:44

Този не беше ли съратник на Ленин ?

Не, не беше.
Надявам се през деня да се появят и коментари на нивото на интервюто
´

Simplified Solutions,
не знам какво имаш точно предвид, когато чакаш коментари на нивото на интервюто, но на мен ми се повдига като си спомня как този бивш член на Политбюро на ЦК на БКП и секретар по идеологията на бърза ръка започна да се кръсти в църквата след промяната. За мен той бе просто кариерист, който на всичко отгоре се оказа и лицемер.


22 Юли 2009 14:47
БСП си остава единствената демократична неперсонална партия в България.
За съжаление вече 20 години е точно така.
22 Юли 2009 14:50
от един момент нататък започна да буксува. Това стана някъде към средата на прехода, когато партията започна да мисли повече за властта и по-малко за себе си.


БСП не се различава чак толкова от другите "евро-социалисти" Навсякъде те губят избори и власт заради лакомия, продажност, и отстъпление от ...социалистическата идея"

Така че, на БСП няма да и подейства положително само сманата на пръдливия Станалшеф !!!

Те, както и колегите им от Европата, просто... заминават в канала! Както и политическите им противници!

В ход е (поне извън Булгаристан) ....тотална промяна на МИСЛОВНИТЕ ЧИПОВЕ на хората!!!

...иде и у нас ПРЕОСМИСЛЯНЕТО НА ...кухо звучащите думи и популизъм!!!
22 Юли 2009 14:51

Хм, интересно се получи, колкото по-малко право има човек да говори за морал,
толкова по-силно плюе по морала на Александър Лилов. Не съм му светил на Лилов за морала, но май е единствения политик в България, който говори смислено. Не съм съгласен с много от нещата, които казва, но това не означава, че трябва да ги класифицирам като безмислици или липса на морал.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД