:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,741
Активни 454
Страници 17,671
За един ден 1,302,066
Суша

Европа се превръща в пустиня

Водата на континента свършва заради лошо управление
Снимка РОЙТЕРС
Небивалата суша през лятото на 2005 г. разпали поредица от унищожителни горски пожари в Португалия. 14 души загинаха в огнената стихия въпреки усилията на огнеборците, които дни наред се опитваха да овладеят пламъците.
Пустинята Сахара прекосява Средиземно море и настъпва в Европа, предупреждава италианската организация за защита на природата "Легамбиенте". Според изследване и доклад на италианските природозащитници 74 млн. акра плодородна земя по средиземноморското крайбрежие ще се превърнат в пустиня, особено ако фермерите продължават да преексплоатират обработваемата земя и водата.

Прекомерната употреба на пресни подпочвени води и наводненията позволяват на солената вода от морето да проникне на сушата, като така на практика отравя подпочвената вода. Египет вече е засегнат от този процес. Според "Легамбиенте" настъплението на пустинята вече е факт и върху повече от една пета от територията на Иберийския полуостров, а има и първи сигнали, че



процесът е в ход и по Френската ривиера



На африканския бряг на Средиземно море Либия, Тунис и Мароко всяка година губят 1000 кв. км плодородна земя, която се превръща в пустиня.

Експертите на италианската екоорганизация са убедени, че до 2020 г. настъплението на пустинята ще е принудило 60 млн. души от Африка (южно от Сахара) да изоставят домовете си и да се насочат на север, към Европа. Според тях този процес е в ход от 1997 г.

Ако оставим настрана унищожаването на биоразнообразието в екосистемите и изострянето на проблемите, свързани с глобалното затопляне, настъплението на пустинята принуждава хората да мигрират и предизвиква един порочен кръг на социално напрежение и свръхнаселеност, които излагат на риск оцеляването на човечеството в глобален мащаб, смята Себастиано Венери от "Легамбиенте".

Настъплението на пустинята е една от основните причини за глада по света според класификацията на ООН по прехраната и земеделието. Покачващите се температури пък причиняват настъплението на пустинята в Испания и Средиземноморието като цяло.

Научно е доказано, че глобалното затопляне е причина за една от най-тежките суши в историята на о.Кипър, заради която Република Кипър стана първата



европейска държава, принудила се да внася вода



От 1972 г. насам валежите от дъжд на острова са паднали с над 20 на сто, но съдържанието на резевоарите е намаляло с 40 на сто заради увеличаващите се температури и последващия ръст в изпаренията. Националната служба за изучаване на промените в климата твърди, че проблемът не е просто в изчерпването на водните запаси в резервоарите, но и в намаляването на продуктивността и плодородието на почвата.

Кипърската икономика разчита основно на земеделие и туризъм, но през последните десетилетия делът на селското стопанство в националната икономика е намаляло с около 3 на сто, до голяма степен благодарение на сушата.

Водната криза в Кипър бе особено остра през 2007 и 2008 г. Основен принос в решаването й бяха инсталациите за десалинация. Към началото на 2008 г. в Кипър на пълна мощност работят две предприятия за



обезсоляване на морска вода,



още едно бе пуснато в експлоатация през юни м.г. Властите въведоха режим на водата за домакинствата, забраниха поливането на посеви и градини с питейна вода. Въпреки това през 2008 г. се наложи Кипър да внася вода с кораби от Гърция. За щастие, тази година заваля и няма да се наложи внос, уточни Харис Оморфос от Националната водна агенция на Кипър за "Сега" в Брюксел. В края на юни Оморфос представи в рамките на Зелената седмица, организирана от ЕК и посветена на климатичните промени, усилията на страната си да се справи с водната криза.

В момента се изгражда ново предприятие за десалинация на морска вода. Този процес е доста енергоемък, затова властите в Никозия предвиждат да използват слънчева енергия в производствения процес за обезсоляване на водата.

В съседна Гърция, в района на Солун, също страдат от недостиг на питейна вода. За решаването на проблема на няколко общини в района на града на Егейско море работят участниците в проект, подкрепен от ЕК, заяви представителят на проекта WaterAgenda Сократис Фамелос. Активистите успели да убедят местните хора да пестят водата, твърди той. Дори подписали обществен договор.

Преексплоатацията на водата и зачестяването на периодите на дълги суши в определени райони на Европа изцеждат водните й резерви и това нанася сериозни поражения върху цели сектори на икономиката, влошават качеството на водата и нарушава екосистеми, предупреди еврокомисарят по околната среда Ставрос Димас. Сушата струва на Европа над 100 млрд. евро за последните 30 г.
Снимка РОЙТЕРС
Танкер с 40 000 куб. м питейна вода акостира на пристанището в Лимасол на 1 юли м.г.
Снимка РОЙТЕРС
Мъртва риба лежи на дъното на водния резервоар Йермасия край Лимасол (Кипър) в средата на юли 2008 г. Сушата миналата година принуди властите в Никозия да прибягнат към внос на вода от Гърция.
Снимка РОЙТЕРС
Властите в Северен Кипър изпробваха през 1998 г. метод за снабдяване с вода чрез огромни плаващи балони.
 Харис Оморфос
31
5337
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
04 Август 2009 02:59
Още по един северен и южен поток и готово.
В Сибир това водата най-го има.
04 Август 2009 03:03
Но прогнозата на науката е заледяване, порой и снеговалежи - ледников период
и то в следствие на глобалното затопляне! Така че не вода а топлоносители ще трябват.
Ил всеки плямпа нещо да плаши четящите гарги.
04 Август 2009 07:48
Мда де. Само дето братята green wackos забравят да кажат, че населението на Кипър през 1972 е било 600 хил. Днес е над 1 милион. Тва е все едно България сега да бъде 14-15 милиона, без нито един нов водоизточник. Да не говорим с колко се е увеличил туристическия добитък в Кипър за последните 30 години. Ми суша ще бъде, как няма да е суша.


Прочие, европейските "испициалисти" май не са чувале, че започна строеж на водопровод от Турция до (Сев) Кипър. Само не знам как точно гърци ще купуват тая гнусна турска вода.
04 Август 2009 08:20
пусть всегда будет солнце
04 Август 2009 09:27
Вкарвайте камили и бербери за инструктори по оцеляване !!
04 Август 2009 10:15
В "Новинар" ПЪК пише за хилядолетен ледников период...
04 Август 2009 10:20
Да, бе, писнало ми е от еколози...
04 Август 2009 10:26
След четири-пет години ще се усети и при нас.
Осем години безогледна сеч, ма било резерват, ма било вододайна зона - давай и не бой се, ние сме на власт!
А ако шитнем и водите на Арда, Тунджа и Марица на братска Турция, съвсем ще се оправим.
04 Август 2009 10:41
А ако шитнем и водите на Арда, Тунджа и Марица на братска Турция, съвсем ще се оправим.
Това изречение не мога да му схвана смисъла, ама ми е интересно какво може да означава. Когато не стига водата трябва да се поучим от Братята американци , които са спрели водите на река Колорадо така , че капка вода не отива в Мексико.
04 Август 2009 13:01
Мммм дааа, земното ядро се затопля, Костас къде си бе?
04 Август 2009 13:32
А ако шитнем и водите на Арда, Тунджа и Марица на братска Турция, съвсем ще се оправим.
Гръко-турският куманиз ме сети за един виц от ТАТОВО ВРЕМЕ:
СОФИЯ БЕШЕ ЗАКЪСАЛА ЗА ВОДА!
Казали на самоковци да пият по-малко, а те отговорили:
"Напротив - требва да се кара повече "Загорка" за да има повече питейна вода за софиянци."
***
Сушата, Кишата и Гришата - трите смъртни опасности за соцялизъма!
В Русе и Видин куманизите беха спрели фонтаните по Партийна Повеля.
Икономисваха вода за Враца и София...
***
Та на въпроса:
Като изпият водата кърджалийци, пловдивчани и ямболци
КЪДЕ ще я изпикаят?
04 Август 2009 13:41
Нема го †Костас - отдавна...Той е на по-добро място - дето няма суша, чешмите са с три чучура, от които безспир текат мляко, мед и вино...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
04 Август 2009 13:54
toly,
За каскадата "Горна Арда" си чувал, нали? Е, там има ангажимент да се пращат еди-колко си кофи вода годишно в Турция. Има проект за язовир на Тунджа, пак при същото условие, а до построяването - вода от наличните язовири. Има и проект за отклоняване на част от водите на Марица преди границата, ама гърците ревнаха и Станишко не посмя. Като количествата са конкретни - няма сушава година, няма пет лева.
04 Август 2009 14:05
StrikeEagle,
След построяването на язовир "Искър", София е оставала без вода само веднъж - при управлението на кмета Янчулев, виден димукрат. Та вица ти е от негово време.
Водата от русенските фонтани с цистерни ли я караха за София, или бяха маркуч опънали?
Аз отдавна разправям, че простотията не ходи по гората, а по тия, дето фърчат насън.
04 Август 2009 14:34
Европа се превръща в пустиня




От Холандия не забелязвам тенденцията. А според картата си е Европа.
04 Август 2009 14:58
Киряк, аз ти намеквам , че говориш глупости , но ти не ме разбираш май. Ако сега 100 обемни единици вода отиват в Турция след като направим язовирите ще отиват там примерно 60 единици. И това ако е шиткане здраве му кажи. Турчюлята искат да се застраховат да не би да стане като на Колорадо- нищичко да не мине през границата.
04 Август 2009 15:17
Куманизмът е преди всичко умствено и душевно разтройство.
04 Август 2009 16:17
toly,
Аз съм си глупав от малък. Затова бъди така любезен да ми разясниш що е то пролетен отток и кога започва поливния сезон. И кой ще си полива нивите, при договорени твърди количества вода?
А за застраховането и Колорадо - в Европа все още действува международното право и никой не може да пречи на естествения отток на реки, пресичащи признати граници. На Струма, Места и Марица язовири няма, нали?
04 Август 2009 18:29
Киряк : След построяването на язовир "Искър", София е оставала без вода само веднъж - при управлението на кмета Янчулев, виден димукрат.

Това не е вярно. И преди 1989г. в София през година имаше режим на водата, за по няколко месеца, и по квартали. Както и да е... Не вярвам Янчулев да е изпил водата от язовир Искър или да е бутилирал и продал, както Виденов направи със зърното 1996г. Просто имаше суша която продължи няколко години.
Аз ше дам друг пример, от преди 1989г, с един виден недимукрат. При него пък, имаше режим на електричеството, и то с години наред. Това при положение, че Съюза ни даваше нафтата за 'без пари' и при положение че климатиците в България се брояха на пръсти. Но и този недимукрат бе търговче. 'Бутилираше' и продаваше електроенергията за 'твърда' валута. Да има с какво партийците да пазарува стоки за Корекомът...

Редактирано от - garamel на 04/8/2009 г/ 18:34:13

04 Август 2009 18:31
Предполага се Кирияк , който прави язовири да може да си полива земите , независимо от пролетния оток. Тука сме на загуба единствено , ако подпишем договор сегашния оток задължително да остане същия в Турско и след като построим язовир, което не вярвам даже и болен мозък да подпише
04 Август 2009 18:48
Тия зелените не вдяват, че едни други зелени карат хората да мигрират.
04 Август 2009 19:02
Смятам че България е късметлия в тая лотария. Гърция и сега е полупустиня където на места е отвоювана територия за някякво зеледелие, но ако настъпването на Сахара е истина то не вярвам да има начин да прехвърли родопите, имаме си естествена стена на юг от планини които най-малко ще го забавят тоя процес. Така си мисля.
Америка не пуска нито една капка вода боща и от река Колорадо която теоретично трябва да се излива във морето на Корттес. Тия неща стават национална сигурност до 10 години.
Добре че е пичелова оло да знаем как екологично освестените се наричаме green whackos. Ха-ха-ха!
04 Август 2009 19:22
Тепърва ще усетим ние, какво значи дъ нямаш достатъчно вода, месеци наред...не толкоз от промените в климата, а най-вече от всеобщия демографски свръхрастеж и безцелесъобразното използване на някои основни природни ресурси. Уж (поне в някои части на Света) сме промишлени и даже следпромишлени/слединдустриални общества а продължаваме дъ използваме природните богатства съвсем нелепо.

До Real Life 04.8.2009 г. 14:34:22
Драги, Холандия се намира в северо-източна Европа...климатът на страната (както явно ти си вече установил) е умерен океански. Така че ако там се засушаваше в останалите крайща на Европата отдавна дъ имаше пустиня/полупостиня
Най-уязвими са посредиземноморските низини, хълмистите области край Средиземноморието и низините/равнините на юго-източна (Панонската низина, Долнодунавската равнина и т.н.) и южната (Украйна и южна европейска Русия) част на източна Европа...а да, също така оделни низинни микрообласти в бившата Г.Д.Р. и Полша.
Разбира се не е цяла Европа, но е една голяма част от нея


До писачката на статията:
"десалинация", ех тия чуждици (предполагам че знаете разликата между чуждица и заемка)! Толко ли не можахте дъ използвате поне веднъж една наша си дума, щом я има...обезсоляване.
Абе все пак е обясним подобен подход, нали все се стремим към Запада, но понеже сме некадърни на конкретни действия, за дъ докажем че сме действително европейци, заменяме постепенно езика си с латинизми, полулатинизми, англизми и т.н....Само че не можем дъ проумеем, че Западът не изисква от нас промяна в езика, а промяна в държанието ни, но ние сме "ентелегенти" и ще ги стъписаме кат' си изменим езика , абе мноу сме си хитри бре!
04 Август 2009 21:08
Другарю garamel,
Къде Кириак е рекъл, че другарят Янчулев е изпил водата?
Има си деривация към друг язовир. Откъдето куче влачи, диря няма.
За бутилирането - мерсим, че ми напомнихте. Публичната държавна собственост (по конституция) - минералните извори, дадена противозаконно на димукратични мутри на концесия за бутилиране.
Обемът на язовир Искър, другарю garamel, позволява снабдяването с чиста вода на десет милиона души след четири години суша, каквито природни авления на Балканския полуостров не са наблюдавани. Така че другарят Янчулев трябваше доста да се потруди, за да изпразни язовира до санитарния минимум. После пък се случи мека зима и всичкото гешефт се разсъхна.
04 Август 2009 21:09
А водата от Плевенските фонтани за кого я доставяха?За Софиянци(не мисля)или бутилирана и директно за висшия партиен съвет(най-вероятно), защото съдържа редки минерали с привкус на шотландска ракия.
04 Август 2009 21:16
Вярванията ти, toly, несъмнено са залегнали в подписаните от другаря Иван Костов договори, както и в неподписания от другаря Станишев.
Очевидно, няма да ме просветлиш за пролетния отток и поливния сезон, както и защо изобщо се правят язовири.
Забелязал съм, че некомпетентната всезнайковщина е задължително изискване в длъжностната характеристика на рушителите на България.
04 Август 2009 21:24
Драги, Холандия се намира в северо-източна Европа




Вълкадине, това сериозно ли бе юнак?
04 Август 2009 21:45
Не случайно Путин отиде лично да инспектира езерото Байкал. Газо-, петро- и водопроводи ще тръгнат от изток на запад. И най-печеливш ще е последният. Няма как! Имаш крава - пиеш млеко, нямаш крава - гледаш! А ако имаш пари - купуваш!
04 Август 2009 22:49
Страшно нема - беше пожелано от по-голямата част на европейския съюз.
05 Август 2009 13:21
До BGHUN

Съвсем сериозно...
05 Август 2009 13:36
До BGHUN

Ще ме прощават останалите (ако щат, разбира се), амъ така е...който е разсеян кат' пишещия, подобни смехории са често явление
Надявам се BGHUNе дъ НЕ ми си "повярвал"

Холандия щеше дъ е в северо-ИЗТОЧНА Европа, ако центъра на континента се намираше на о. Флорыш [Flores] един от Азорските острови, но се знае, че НЕ е там
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД