Заплаха от фалити и огромни евроглоби вече посрещат ГЕРБ в земеделието. Мината САПАРД очаквано гръмна още в първия ден на новия аграрен министър Мирослав Найденов, но уви в сектора цъкат още няколко бомби - далеч по-мощни. Тепърва идват тежки дни за млекари, тютюнопроизводители и всички, които се надяват на помощи от Брюксел за това, че обработват нивите си.
А казусът с 98-те месни и млечни фирми, пищящи, че фалират, е доста спорен. Съмненията на Брюксел със сигурност не са безпочвени и тепърва ще видим колко от цеховете са прибрали тлъсти субсидии за закупени машини с фиктивни оферти на раздути цени. Внезапната проверка на еврослужбата за борба с измамите пък не бе нищо друго, освен предизвикан шамар заради тоталното нехайство на ДПС. Още от януари насам ОЛАФ твърди, че в 90% от проверените проекти за мандри и кланици са открити машини, купени с фалшиви оферти, и вероятно така е източвана европрограмата. Фонд "Земеделие" обаче остана сляп над половин година и не регистрира съмнителните проекти като нередовни, както повеляват правилата на програмата. Разбира се, дотук се стигна не заради мързела или нехайството на предишното ръководство на министерството и фонда. Тези дни новият министър екологията Нона Караджова обясни колко пари са похарчени безсмислено в райони на ДПС по време на управлението на Джевдет Чакъров.
Това, което излиза наяве за екоминистерството, трябва да бъде умножено по 200 за земеделското министерство - 8 години, ръководено от ДПС и породило до голяма степен прословутите обръчи от фирми. Това е основната причина предишните началници на МЗХ да се правят на глухи пред предупрежденията на ОЛАФ.
По САПАРД тепърва ще горят още милиони
Брюксел удължи действието на програмата до края на 2009 г., за да се изплатят изрядни проекти, но и тази отсрочка почти е проспана. За последната половин година фонд "Земеделие" изплати само 166 проекта за малко над 40 млн. лв., а трябва да се дадат четири пъти повече пари - 176 972 492 лв. Дори за малко дете е ясно, че това е невъзможно да се случи до края на годината. На ГЕРБ не остава нищо друго освен да впрегне администрацията на максимални обороти и да се опита поне да намали щетите. А и българите, и Еврокомисията очакват от новата власт най-накрая да изкара конкретни имена на чиновници и фирми, които са източвали САПАРД и които доведоха до замразяването на 140 млн. евро.
Но докато при фирмите за салами има шанс при някои да се окаже, че няма да връщат пари, тотално бедствие е надвиснало над млекопроизводителите. Навръх Нова година над 80 000 български ферми трябва да бъдат затворени, защото млякото им не отговаря на европейските стандарти. И с това 200 000 земеделци ще изгубят доходите си. Ако ГЕРБ не измоли нова отсрочка, производството на мляко в България ще бъде заличено, а прочутото кисело мляко ще се произвежда само от концентрати, внесени от Германия или Полша.
До това положение се стига, защото последните две години бяха проспани. Държавата не даде никакви стимули на фермерите да подобрят качеството на млякото си, така че да влязат европейските норми. Даже напротив - умишлено или не, избраниците на Сокола се отказаха от помощите на ЕС за стимулиране на млекарите. В преговорния процес България защити тезата, че са нужни само субсидии за ниви и тихомълком се отказа да изгражда компютърна система, която да регистрира раздадените пари за животновъди. Едва в последните месеци на мандата си заради нестихващите протести ДПС започна да поправя грешката си и набързо потроши 10 млн. лв., но системата все така не е изградена напълно и работи с грешки.
За нехайството на отиващата си власт и в момента се плаща висока цена.
У нас са модернизирани едва 2000 големи ферми,
които произвеждат само 15-20% от млякото в страната.
Ако някой си мисли, че ДПС е загърбило млекарите, за да обърне повече внимание на своя електорат, който се занимава с тютюна, се лъже. Ето че 2010 г. дойде - това беше отстрочката, която бе договорена, все пак под давлението на ДПС, в предприсъединителния процес за плащане на държавни премии на тютюнопроизводителите.
Догодина нищо добро не идва за над 30 000 тютюнопроизводители и техните семейства. Те тепърва ще трябва да оцеляват без щедрите държавни премии, които фонд "Тютюн" ще им плаща само до края на 2009 г.
Сигурно е едно - в първите месеци тютюнджиите ще се опитат да запазят поминъка си, като надуят цената на продукцията си с около 3 лв. на килограм, за да компенсират липсата на държавната помощ. На новата власт няма да й се разминат и поне няколко национални протеста с искания за въвеждане на минимална изкупна цена на тютюна. Което обаче няма как да стане, защото е забранено от Брюксел.
Даже и в предизборните си кампании нито една партия не извади поне идея как тези производители да намерят алтернатива на тютюна. ДПС не посмя (или забрави) да изтупа от прахта старите си идеи за внос на расови биволи от Индия, за биоземеделие или за отглеждане на билки и лавандула. ГЕРБ, от която се очаква решение на този проблем, също мълчи. Само за определени райони, като този на Гоце Делчев, партията вече умува да замени тютюна с картофи.
ГЕРБ не трябва да отминава и далаверите в самия фонд "Тютюн" и да довърши докрай проверките в това ведомство, емблематично за ДПС. Преди няколко месеца Сметната палата изкара шокиращ одит, който доказва, че през последните години фонд "Тютюн" е раздал над 400 млн. лв. без абсолютно никакъв контрол за харченето им. Така помощите често са попадали в ръцете на хора, които никога не са ставали в 5 часа сутринта, за да нижат тютюн, а просто са местни бизнесмени, близки до ДПС.
Партията на Генерала със сигурност ще трябва и да прибегне до непопулярни мерки, за да избегне евентуални нови евросанкции по другите схеми на подпомагане от Брюксел. Например, крайно време е да се сложи ред и при субсидиите за ниви и ясно да се каже, че помощите ще получава само този, който има документ за земята.
Собственикът ще трябва да показва нотариален акт и да подпише документ, че не е отдал същата нива на арендатор, за да не се получава дублиране на помощите. Наемателите пък би трябвало да показват само договор за аренда. Останалото означава да продължим да треперим от евросанкции. И в момента Брюксел умува дали да не поиска обратно част от дадените пари през 2007 г., а санкцията е доста солена - от 10 до 100% от 470 млн. лв. Като капак на всичко заплаха е надвиснала и за субсидиите за тази година. Оказва се, че ДПС е престъпило пореден еврорегламент и не е актуализирало самолетните снимки на нивите.
Новата власт ще трябва да вземе и окончателно решение по щекотливата тема за данък върху земята - плашилото, което БСП размаха по време на предизборната кампания въз основа на идея на ДСБ. Решението ще е тежко, защото, от една страна, подобен налог ще доведе до социално напрежение, но от друга страна, ще раздвижи пазара на земя и ще улесни уедряването на масивите.
ОБЕЩАНИЯТА
Сред основните акценти на предизборната кампания на ГЕРБ в земеделието бе създаването на гаранционен фонд за новата програма за развитие на селските райони. Чрез него фермерите ще гарантират кредитите си, с които ще изпълняват проектите. Според замисъла във фонда миноритарно участие ще има Световната банка. Новата власт обещава да намали бюрокрацията с т.нар. "френски модел". Той представлява създаване на "земеделски къщи", в които ще бъдат трансформирани сегашните регионални служби по земеделие. Към тези "къщи" ще отидат и администрацията на фонд "Земеделие" по места, местните ветеринари и т.н. Или казано с други думи, производителите ще намират на едно място цялата нужна администрация.