:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,656,259
Активни 375
Страници 26,669
За един ден 1,302,066
Сметки

Гражданската война на застрахователите

100 милиона лева са залогът, който може да отложи въвеждането на индивидуална автомобилна застраховка
Минко Минев
Сезонът на задължителната "Гражданска отговорност" и този път тръгна с престрелки между застрахователите. Миналата година те не бяха единни за предлагането на т.нар. бонуси към застраховката (въпреки законовата забрана за това), сега разминаването в позициите им е за това как догодина да се определя цената на застраховката.

В проекта на кодекс за застраховането, който вече е внесен в Народното събрание, се предвижда от догодина да отпадне минималната цена по задължителната застраховка. Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) обаче излезе със становището, че кодексът трябва да започне да действа от 2007 г., т. е. оттогава да се либерализира пазарът. От компаниите единствено ЗПАД "Алианц България" се противопостави на позицията на браншовата организация, заявявайки, че либерализирането на цените трябва да се случи още през 2006 г. Тогава премията, която плащат шофьорите, ще зависи от техния рисков профил - пол, възраст, катастрофи до момента, качество и възраст на автомобила и др.

"Европейският съюз изисква до края на тази година кодексът да бъде приет и да започне да действа от началото на следващата година", каза Ралица Агайн, зам.-председател на КФН. Оттук нататък решението за неговото приемане и датата на влизането му в сила е въпрос на политическа воля от страна на депутатите. Икономическата комисия към парламента го прие на първо четене във вида, в който той е предложен. Което не изключва обаче желаните от АБЗ промени да бъдат внесени и направени между първо и второ четене. Пресен пример за подобен сценарий е Законът за акцизите - притиснати от сроковете, свързани с евроинтеграцията, депутатите го приеха на първо четене по принцип, а промените в акцизните ставки бяха направени при второто му разглеждане в бюджетна комисия.

Асоциацията застана изцяло зад проекта, макар и с някои забележки. "Подкрепяме изцяло така предложения кодекс", каза председателят на АБЗ Даниела Конова пред депутатите от икономическата комисия. Което подсказва, че "голямото" несъгласие на организацията е свързано основно с частта му за задължителното застраховане.

Както се вижда, вариантите са два. Единият - парламентът решава кодексът да влезе в сила от началото на 2006 г., а другият - действието му да започне година по-късно. До кой от двата ще се стигне, зависи от политическото лоби. КФН е непреклонна в позицията си, че няма да е инициатор за отлагането му за 2007 г. и че цените на "Гражданска отговорност" догодина трябва да се определят от пазара.



Вариант 1

--------

Либерализацията се случва през 2006 г. Според АБЗ това крие опасности за дестабилизация на застрахователния пазар. Другият мотив, който асоциацията посочи, е запазване на авторитета на застрахователния сектор. Според "Алианц България" стабилността на пазара зависи от качеството на разчетите на компаниите. "Свободната конкуренция не означава неконтролирана конкуренция", коментира пред "Сега" Теменуга Ненова, изпълнителен директор на дружеството. И допълни, че минималните премии не са гаранция за финансовата стабилност на застрахователните компании. Сравнително пресен пример за това е отнемането на лиценза на застрахователно дружество "Юпитер" при напълно регулиран пазар.

Отговорността за финансовата стабилност на компаниите не трябва да се прехвърля към техните клиенти, смятат от "Алианц".

За потребителите либерализацията означава индивидуални цени на "Гражданска отговорност". Или всеки шофьор ще плаща цената на риска, който лично той и неговият автомобил носят. Така за тези, които спазват правилата за движение, шофират внимателно и не са допуснали пътно-транспортни произшествия, застраховката ще е по-евтина. За другите ще е по-скъпа. Компаниите все още не разполагат с достатъчно статистически данни, за да изработят пълния рисков профил на застрахованите, но биха могли да започнат с прилагането на коефициенти, които отчитат "очевидните" черти на водача - пол, възраст, шофьорски стаж, населено място, където се използва автомобилът, целите, за които той се използва.

В Европейския съюз действат 28 критерия за определяне на индивидуалната застраховка. Включително, ако колата е на инвалид, а я кара друг човек, упълномощен от инвалида, застраховката е по-скъпа. В Милано има няколко тарифи за "Гражданска отговорност" - за града и за различните околности. Най-рискови са шофьорите до 6 месеца след получаване на книжка, сочи европейската статистика.

Не е ясно какъв ще е ефектът върху премийните приходи от "Гражданска отговорност" за застрахователите. Те може да се окажат и по-малко, отколкото ако се запази минималната премия. Експерти коментираха, че някои компании под една или друга форма предлагат облаги към застраховката и това показва, че са готови да продават под минималната цена. Вече едно дружество рекламира застраховка с 15% отстъпка.



Вариант 2

---------

Кодексът ще влезе в сила от 2007 г. Тогава продължава да действа сегашната наредба за задължителното застраховане. Според нея КФН трябва да определи минимална цена на застраховката. Тя, както и досега, ще зависи от кубатурата на двигателя на автомобила и ще бъде изчислена като процент спрямо минималните лимити на отговорност. От 2006 г. те стават 700 000 лв. при едно пострадало лице и 1 млн. лв. при две и повече пострадали лица, а само при имуществени вреди - 200 000 лв. Това означава, че застраховката "Гражданска отговорност" поскъпва близо два пъти - цената се вдига с 94%. За автомобилите до 1800 куб. см тя ще е 171,60 лв. при 88,66 лв. за 2005 г., за автомобили между 1800 и 2500 куб. см ще бъде 232,80 лв. при 120,28 лв. за тази година, а за автомобили над 2500 куб. см ще стане 502,80 лв. срещу 259,78 лв. за 2005 г.

За застрахованите разликата между двата варианта е в цената, която ще трябва да платят за "Гражданска отговорност". На практика начинът на плащане и в двата случая е един и същ. Кодексът позволява да се сключват само едногодишни застраховки, които може да се плащат разсрочено. Ако обаче той не влезе в сила, действа сегашната наредба за задължителното застраховане. Тя допуска да се продават и краткосрочни полици - за 3, 6, 9 месеца. Така и в двата случая за хората остава плащането на вноски.

За 2006 г. година от "Гражданска отговорност" премийните приходи на компаниите ще са 350 млн. лв., прогнозират експерти. Ако цените се определят индивидуално, те биха били 250 млн. лв. Но свитите приходи за дружествата ще спестят разходи на хората, изчислиха експерти.

Повечето водачи на автомобили предпочитат индивидуалните цени, показа допитване на в. "Сега" до любители шофьори. "Това би ме дисциплинирало до известна степен", каза един от тях. "По-добре е както в нормалните държави. Нямаш ли нарушения, плащаш по-евтина застраховка. Имаш ли - застраховката поскъпва", каза друг.

"Не ми е ясно по какъв критерий ще ми оценяват стажа, защото мога да имам книжка от 20 години, а практика зад волана - само една. Тогава рисков ли съм или не?", постави въпрос трети.



Дискусията около цените на "Гражданска отговорност" изтласка от общественото внимание друг основен въпрос - за



обхвата на застраховката



Неколкократно се припомня, че изискването на ЕС е поне 90% от автомобилите да бъдат застраховани. Това е условие, с което пазарът у нас трябва да се съобрази, независимо дали български автомобили често пътуват в страни от Евросъюза или не. Ралица Агайн предупреди, че дори и след влизането на България в ЕС, той може да запази строгия контрол по границите си за сключена "Гражданска отговорност" за българските автомобили. Сега са застраховани около 60% от тях.

От АБЗ не коментираха как запазването на минималната премия ще се отрази върху обхвата на задължителната застраховка. Според експерти по-високата й цена може да увеличи броя на тези, които ще рискуват да шофират без "Гражданска". Други смятат, че въпреки високата цена, водачите ще се застраховат, щом им е необходимо често да използват автомобилите си. Миналата година самите застрахователи подеха кампания да обяснят на хората защо трябва да се застраховат, и дори поискаха липсата на застраховка да бъде криминализирана.

В проекта на кодекса се предвижда по-строг контрол върху сключването на "Гражданска отговорност". Според документа КАТ ще може да спира от движение автомобилите без застраховка. А освен това е заложено и "Зелена карта" да се издава като сертификат към вече купена полица по "Гражданска".

Глобите за несключена застраховка са едни и същи и в двата случая - от 100 до 500 лв. за физически лица и от 500 до 5000 лв. за юридически, а при повторно нарушение глобата скача двойно.



Пример

Бай Иван от Троян е на 74 г., има книжка от 35 години, кара "Мерцедес" на 12 г. и го ползва за служебни и семейни цели. Няма нарушения и пътно-транспортни произшествия. Ако се запази сегашната нормативна уредба, през 2006 г. той ще трябва да плати около 240 лв. за "Гражданска отговорност". Ако се отмени фиксираната цена, неговата премия ще е около 100 лв. Въпросът е дали премията ще е 100 лв., ако същата кола кара и синът на бай Иван, който е калпазанин и прави нарушения?

Печалби и загуби

Автомобилните застраховки ("Гражданска отговорност" и "Каско") имат значителен дял в портфейлите на компаниите. Делът на премийния приход от тях е над 60% през последните няколко години. Общо 125,5 млн. лв. е премийният приход на застрахователите от "Гражданска отговорност" през първото полугодие на 2005 г., показват данните на КФН. Това е 27% от общия премиен приход на компаниите. В същото време и изплатените обезщетения имат сериозен дял. За шест месеца те са за 36 млн. лв., или 25% от общия размер (145 млн. лв.). С най-голям пазарен дял по "Гражданска" са "ДЗИ Общо застраховане", "Булстрад", "Левски Спартак". При някои дружества "Гражданска отговорност" формира половината им портфейл. Автомобилните застраховки в портфейла на "Алианц България" са 10%, съобщиха от компанията.
17
1182
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
19 Октомври 2005 23:20
Общо 125, 5 млн. лв. е премийният приход на застрахователите от "Гражданска отговорност" през първото полугодие на 2005 г., показват данните на КФН. Това е 27% от общия премиен приход на компаниите. В същото време и изплатените обезщетения имат сериозен дял. За шест месеца те са за 36 млн. лв., или 25% от общия размер (145 млн. лв.).


Ето къде е разковничето: застрахователите са прибрали 125 млн., а са изплатили 36 млн. Остават 89 млн.! Какъв е изводът? Минималната цена изобщо не е минимална, след като болшинството застраховки се сключват именно на тази цена. Минималната цена е убиец на конкуренцията. Докато има минимална цена, парите, изплатени като обезщетения ще са 3.5 пъти по-малко от събраните средства от застраховки!
19 Октомври 2005 23:46
Интересно колко е заплатила "Алианц", за да се публикуват в пресата само и единствено мнението на Теменуга Ненова /изгонена от Муравей Радев от държавната ДЗИ и приютена от червената "Алианц България, заедно с председателя на ДЗИ - Максим Сираков/. Ралица Агайн не схваща нищо от застраховки, но еврейското лоби държи на нея и тя се изживява като фактор. Ето хората вече са задали някои резонни въпроси, на които, естествено, няма да се отговори -"Рисков ли е бай Иван от Троян, който има книжка от 30 години, но кара свой автомобил от 2 г. "без произшествия" ? Същият автомобил кара и синът му, който е жив убиец! Ами забранено ли е Бай Иван да предостави автомобила си на своя баджанак, който пък е не знам какъв си шофьор? Всичката тази бъркотия е резултат от целенасочена политика на дъмпинг от втората в света "АлианЦ", с цел да удуши конкуренцията и да завладее пазара. За това е платено и на медии и на Агайн и по - нагоре! Алианц може да си позволи да прави две-три години ГО на пълна загуба! И стика са ни навирали в очита как било в Италия, или в Германия, защото е трудно да се провери. За да има 90% обхват ГО, трябва да е достъпна и да се наложи безкомпромисен контрол не само от КАТ. Мангалите и сега карат с купени книжки, ЗАСТРАХОВКАТА ЗА ТЯХ Е ЛИЧНА ОБИДА, те с лека ръка бутат на катаджиите и ще продължават да го правят, а пък и катаджиите я карат все на кампании - "комар" "светлина" и т.н.
20 Октомври 2005 08:15
Абре Пикачу, щом е изгонена от Муравей има всички шансове да е кадърна жената. Гледайте по същество нещата а не повърхностно... А и да те питам, Пикачу, какво ме интересува дали Алианц прави дъмпинг стига цената да е по-ниска. Това си е техен проблем, не мой. 125 млн приходи 36 млн. разходи, като прибавим и други разходи да станат общо 60 млн. и какво става 100% печалба - и аз искам така. Всички искат така - ама не става. Ако паднат минималните прагове ще падне цената на ГО поне временно.
20 Октомври 2005 08:43
А бе може ли и аз да питам нещо, белким някой ми отговори: Що застраховка "Гражданска Отговорност" се прави на колата, а не на шофьора?
Тя колата е едно абсолютно беотговорно тенеке. Отговорен е този, който я кара. При "Каското" съм съгласен, че трябва да е обратно.
Така ще се реши казуса с горния пример: На бай Иван му вземат 50 лева, да не е без хич, сина му го одрусват с 300 кинта и всичко пито-платено!
Не съм от този бранш (застрахователния) и не ми се губи време да човъркам из нета, ама сигурно някъде така са го направили, или по някакъв подобен начин.
20 Октомври 2005 09:10
ПРОСТАКО, /такъв ти е ника, иначе нищо лично!/ в нормалните държави антитръстовото законозателство е най-строго съблюдаваната законова материя.И тук си имаме есна КЗК - комисия за защита на конкуренцията, която досега работи само "на ишлеме" т.е. с материали на клиента, иначе казано не е свършила за пет пари работа, срещу което вероятно е гушнала лая пори! Ще ти дам един по-прост пример - Заводът за хляб в Добрич е под контрола на Доган, иначе казано той е недостъпен за контрол. През него се превърта изчезналото зърно от Държавния резерв/също на Доган/. Поизвежданият хляб се продава на цена под себестойността, някъде 0, 25 - 0, 30 лв. Голяма радост за несмисленни люде, като тебе. Затова този хляб се търси от търговците от всички съседни /и не дотам съседни/ области, а след като местните им хлебари фалират цената на хляба скача ТРОЙНО ! Ето това ще ти се случи и с ГО , ще се радваш ден до пладне и сетне ще си доволен, ако успееш да си шитнеш колата, за да не плащаш убийствените застраховки и данъци!
20 Октомври 2005 10:17
Пропускат нещо, обаче, и в рекламите на Алианц, и журналята...Пикачу обаче го е забелязал...
В момента полицата е на автомобила - ще струва може би около 180лв...
Ако трябва да се прави на водача - според Алианц ще е 90 за добрите водачи - за лошите сигурно повече... Пропускат обаче факта, че ако полицата е на водача, при семейна кола ще ни вземат май поне 2Х90 - ако са добри водачи мъжът и жената, недай боже и синът да иска да покара - като за младок - поне 250 сигурно, но и 90 да е - пак ще е повече от сега като ги събереш
И какво става - пак сме цакани - 90 ще е /което изтече в пресата, но не го обясниха/ разхода, ако само аз си карам колата - са малка мощност - до 100кс, живея в малък областен град или на село и съм над 45 години, без ПТП в последните 5 - това дали го видяхме в рекламата?!
А за София-Пловдив-Варна-Бургас - друг да мисли за вас и за тези дето делим една кола - също...
...що ли никога не ни обясняват нещата докрай...

Редактирано от - +- на 20/10/2005 г/ 10:20:32

20 Октомври 2005 10:35
Други смятат, че въпреки високата цена, водачите ще се застраховат, щом им е необходимо често да използват автомобилите си. Миналата година самите застрахователи подеха кампания да обяснят на хората защо трябва да се застраховат, и дори поискаха липсата на застраховка да бъде криминализирана.


Аз предлагам да вдигнеме цената на хляба и водата, па да ги оставиме на хляб и вода застрахователите и те ще си ги купуват, защоооот' иначе ще гладуват Иииии, какво ще ми обясняват "застрахователите"?!Все едно аз не живея в БГ и не виждам как хората изнемогват, а те умрат да си направят 'гуша' на техния гръб.Що ли толкова са им любими задължителните застраховки ?! В Б-я няма застраховане, а има застрахователен рекет гарантиран от държавата..
20 Октомври 2005 10:35
Koгато се говори за увеличението на каквото и да е се изтъква че причината е ЕС. Не знам как е в други страни но в Италия където всички застрахователи също са частни има норма на печалбата и тя не >20%. Преди 2 г. когато се оказа че печалбата е доста по-голяма държавата принуди застрахователите да намалят застраховките. У нас както се вижда печалбата е 250% и стойностите на застраховките се увеличават, а КАТ на който държавата плаща заплатите служи на частните застрахователи безплатно. Е аз на това му казвам открита организирана престъпност.
20 Октомври 2005 10:41
На такъв народ - такъв хомот.Скоро грижовната държава с мутрообразните застрахователи ще превърнат карането на кола в Б-я в лукс .
20 Октомври 2005 10:56
Гражданската отговорност е абсолютен рекет. Няма нормален бизнес в света, в който печалбата да е 200-300%. Този факт е достатъчен, за да се спрат всякакви по-нататъшни коментари... Само конкуренцията може да създаде нормален пазар. Всеки призив срещу конкуренцията е призив срещу потребителя. Не само в този бизнес, а и по принцип.
20 Октомври 2005 11:22
Когато компаниите от даден бранш се уговорят за минималната цена, това се нарича картел и е забранено от ЗЗК. А когато държавата налага минимална цена и наказва който предложи по-ниска, как се казва това?
20 Октомври 2005 11:36
*Застраховките от типа "Гражданска отговорност" регулират взаимоотношения , които иначе биха се уреждали в съда. В развитите държави те са около 200. В това число влизат например отговорностите на лекарите( при лекарска грешка), на адвокатите и нотариусите (при причинена виновно загуба на клиента им), на хотелиерите и ресторантьорите (при виновно причинени щети на клиентите им), на туроператорите, на строителните фирми...списъкът е огромен.


*Заплащаната от клиента сума , наричана застрахователна премия, трябва да кореспондира със сумата, предвидена да се изплаща от застрахователя при реализирано застрахователно събитие. Ако отговорността не е лимитирана (т.е. застрахователят поема тотална отговорност) премията е максимална. Най-често обаче, застрахователните компании предлагат на клиентите си нива на отговорност, които са по джоба им. В този смисъл премията от 180 лева и меко казано пресилена.


*В повечето страни с развито застраховане има черен списък на клиенти, които представляват риск за себе си и за околните. Така например, ако един набеден "състезател" е направил през изтеклата година 6-7 катастрофи, застрахователната му премия за следващата година (каско и гражданска отговорност ) ще бъде максималната.Ако реши да смени застрахователя ще е пак същото, защото компаниите имат право да се информират за високо рисковите клиенти...Няма да ви обяснявам колко нервно ми е било, когато като CEO на застрахователна компания (застраховки живот и злополука) съм треперил да не се случат злополуки с работници в Кремиковци, защото те са високо рисков клиент.


*Законът навсякъде забранява монополно високата и монополно ниската цена..Ясно е, че при ползването на еднаква актюерска база и еднаква статистика на проявлението на риска, по-ниска цена (премия) ще може да предложи компанията с повече клиенти (предполага се-по-добрата компания). В България (поради липсата на платежоспособни клиенти) се прави т.н. подзастраховане - застраховане за сума, по-ниска от реалната, но пък за малка премия.


* При събития, надхвърлящи драстично нивата на рисковете (най-често природни бедствия, катастрофи) отговорността (плащането) се разделя с презастрахователна компания . Казано простичко - застраховател на застрахователя. Всички български компании са презастраховани при европейски презастрахователни компании. А специално за клаузите, свързани с военен риск или терористични актове , компаниите или не поемат отговорност, или искат да им заплатите солена премия.




Редактирано от - Doctora на 20/10/2005 г/ 11:56:50

20 Октомври 2005 12:06
От инициативата на Алианц България може да очакваме единствено по-голями суми за плащане по ГО. Даже няма нужда да правят дъмпинг и да фалират конкурентите си, та след няколко години ГО да стане няколко пъти по-скъпа, отколкото с конкурентите. Те ни навират в очите простия случай - Иванчо има книжка и кара кола от 30 години без нито едно проишествие, нека да плаща 90, а не 170 лева. Да, ама не. Освен Иванчо колата се кара и от Марийка, и от сина им малкия Иванчо. Вярно, че те това го правят по веднъж в месеца, а Иванчо я ползва всеки ден, но за застрахователя това няма значение. И хоп вместо 170 или 90 лева, ГО за тях изведнъж става примерно 420 лева. На практика единствения по-реален критерии и то с много уточнения е какво се е случвало с тази кола досега при приблизително същите хора, които са я управлявали. Иначе как ще отчетеш, кой колко, къде и т.н. от възможните шофьори ще я управлява. Когато колата смени собственика си и това се губи и трябва да се върви по някакви средни. Но от това застрахователите полза нямат и няма да го бъде.
20 Октомври 2005 12:35
Застрахователите искат повече мангизи, просто.И ще си ги получат с помоща на репресивния държавен апарат(КАТ, Съд..)Така че приказките за Иванчо и Марийка са просто вицове.Ала бала..
20 Октомври 2005 14:15
...."В Европейския съюз действат 28 критерия за определяне на индивидуалната застраховка. Включително, ако колата е на инвалид, а я кара друг човек, упълномощен от инвалида, застраховката е по-скъпа. В Милано има няколко тарифи за "Гражданска отговорност" - за града и за различните околности...."

Питам тогава защо всички ще плащаме застраховка +зелена карта, след като е доказано, че повече от 90% от колите на българите никога не пресичат държавната граница! Не е ли това най-големият гешефт, който по-размер и чиста печалба за Застрахователните компании може да се окаже по-голям и от далаверите и комисионните на Симеон Борисов , Милен Велчев и Ники Василев!
20 Октомври 2005 14:57
Ето ви и малко история, допреди четири-пет години същата тази Теменуга Ненова беше се сетила да въведе понятието "браншово застраховане", което ще рече, че имуществото на цели браншове от икономиката се застрахова от един застраховател. Може би си мислите, че това беше "България" - не ! ТЕЦ-овете и "Топлофикациите" се застраховаха в "Енергия", горите и всички горски стопанства, в "Гора", цялата система на БДЖ, във "Ферострад". Какви екзотични имена на застрахователи, само дети всички те бяха в холдинга на "Мултигруп" - ЗПАД"България". Имуществените застраховки се правят за по една година и имат много ниска квота на щетата - 5-10%, другото е печалба. Това беше възможно защото "България" витаги си поддържа правителствено лоби - по счетоводните стандарти на Германия /"родината на "Алианц"/ се полагат тлъсти комисионни на съдействалите сключването на крупен застр. договор държавни чиновници. СЕГА ИСТОРИЯТА СЕ ПОВТАРЯ! Само, дето играчите от другата страна се сменят на четири години. Гарантирам ви, че няма такава голяма печалба в нито една компания и не е почтено да се споменават данни за неприключена финансова година! И при ГО нормата на печалбата е 20% - който разбира може да влезе в сайтовете на водещите застрахователи и да прегледа счетоводните отчети. НЕ ОСТАВЯЙТЕ ДА БЪДЕТЕ ТАКА ЛЕСНО МАНИПУЛИРАНИ !!!
20 Октомври 2005 20:41
Малка поправка. Застрахователната компания на Мултигруп по това време беше София Инс. А в Германия Алианц имаше 17% от пазара, но беше най-бързо развиващата се застрахователна компания там.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД