В проекта на кодекс за застраховането, който вече е внесен в Народното събрание, се предвижда от догодина да отпадне минималната цена по задължителната застраховка. Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) обаче излезе със становището, че кодексът трябва да започне да действа от 2007 г., т. е. оттогава да се либерализира пазарът. От компаниите единствено ЗПАД "Алианц България" се противопостави на позицията на браншовата организация, заявявайки, че либерализирането на цените трябва да се случи още през 2006 г. Тогава премията, която плащат шофьорите, ще зависи от техния рисков профил - пол, възраст, катастрофи до момента, качество и възраст на автомобила и др.
"Европейският съюз изисква до края на тази година кодексът да бъде приет и да започне да действа от началото на следващата година", каза Ралица Агайн, зам.-председател на КФН. Оттук нататък решението за неговото приемане и датата на влизането му в сила е въпрос на политическа воля от страна на депутатите. Икономическата комисия към парламента го прие на първо четене във вида, в който той е предложен. Което не изключва обаче желаните от АБЗ промени да бъдат внесени и направени между първо и второ четене. Пресен пример за подобен сценарий е Законът за акцизите - притиснати от сроковете, свързани с евроинтеграцията, депутатите го приеха на първо четене по принцип, а промените в акцизните ставки бяха направени при второто му разглеждане в бюджетна комисия.
Асоциацията застана изцяло зад проекта, макар и с някои забележки. "Подкрепяме изцяло така предложения кодекс", каза председателят на АБЗ Даниела Конова пред депутатите от икономическата комисия. Което подсказва, че "голямото" несъгласие на организацията е свързано основно с частта му за задължителното застраховане.
Както се вижда, вариантите са два. Единият - парламентът решава кодексът да влезе в сила от началото на 2006 г., а другият - действието му да започне година по-късно. До кой от двата ще се стигне, зависи от политическото лоби. КФН е непреклонна в позицията си, че няма да е инициатор за отлагането му за 2007 г. и че цените на "Гражданска отговорност" догодина трябва да се определят от пазара.
Вариант 1
--------
Либерализацията се случва през 2006 г. Според АБЗ това крие опасности за дестабилизация на застрахователния пазар. Другият мотив, който асоциацията посочи, е запазване на авторитета на застрахователния сектор. Според "Алианц България" стабилността на пазара зависи от качеството на разчетите на компаниите. "Свободната конкуренция не означава неконтролирана конкуренция", коментира пред "Сега" Теменуга Ненова, изпълнителен директор на дружеството. И допълни, че минималните премии не са гаранция за финансовата стабилност на застрахователните компании. Сравнително пресен пример за това е отнемането на лиценза на застрахователно дружество "Юпитер" при напълно регулиран пазар.
Отговорността за финансовата стабилност на компаниите не трябва да се прехвърля към техните клиенти, смятат от "Алианц".
За потребителите либерализацията означава индивидуални цени на "Гражданска отговорност". Или всеки шофьор ще плаща цената на риска, който лично той и неговият автомобил носят. Така за тези, които спазват правилата за движение, шофират внимателно и не са допуснали пътно-транспортни произшествия, застраховката ще е по-евтина. За другите ще е по-скъпа. Компаниите все още не разполагат с достатъчно статистически данни, за да изработят пълния рисков профил на застрахованите, но биха могли да започнат с прилагането на коефициенти, които отчитат "очевидните" черти на водача - пол, възраст, шофьорски стаж, населено място, където се използва автомобилът, целите, за които той се използва.
В Европейския съюз действат 28 критерия за определяне на индивидуалната застраховка. Включително, ако колата е на инвалид, а я кара друг човек, упълномощен от инвалида, застраховката е по-скъпа. В Милано има няколко тарифи за "Гражданска отговорност" - за града и за различните околности. Най-рискови са шофьорите до 6 месеца след получаване на книжка, сочи европейската статистика.
Не е ясно какъв ще е ефектът върху премийните приходи от "Гражданска отговорност" за застрахователите. Те може да се окажат и по-малко, отколкото ако се запази минималната премия. Експерти коментираха, че някои компании под една или друга форма предлагат облаги към застраховката и това показва, че са готови да продават под минималната цена. Вече едно дружество рекламира застраховка с 15% отстъпка.
Вариант 2
---------
Кодексът ще влезе в сила от 2007 г. Тогава продължава да действа сегашната наредба за задължителното застраховане. Според нея КФН трябва да определи минимална цена на застраховката. Тя, както и досега, ще зависи от кубатурата на двигателя на автомобила и ще бъде изчислена като процент спрямо минималните лимити на отговорност. От 2006 г. те стават 700 000 лв. при едно пострадало лице и 1 млн. лв. при две и повече пострадали лица, а само при имуществени вреди - 200 000 лв. Това означава, че застраховката "Гражданска отговорност" поскъпва близо два пъти - цената се вдига с 94%. За автомобилите до 1800 куб. см тя ще е 171,60 лв. при 88,66 лв. за 2005 г., за автомобили между 1800 и 2500 куб. см ще бъде 232,80 лв. при 120,28 лв. за тази година, а за автомобили над 2500 куб. см ще стане 502,80 лв. срещу 259,78 лв. за 2005 г.
За застрахованите разликата между двата варианта е в цената, която ще трябва да платят за "Гражданска отговорност". На практика начинът на плащане и в двата случая е един и същ. Кодексът позволява да се сключват само едногодишни застраховки, които може да се плащат разсрочено. Ако обаче той не влезе в сила, действа сегашната наредба за задължителното застраховане. Тя допуска да се продават и краткосрочни полици - за 3, 6, 9 месеца. Така и в двата случая за хората остава плащането на вноски.
За 2006 г. година от "Гражданска отговорност" премийните приходи на компаниите ще са 350 млн. лв., прогнозират експерти. Ако цените се определят индивидуално, те биха били 250 млн. лв. Но свитите приходи за дружествата ще спестят разходи на хората, изчислиха експерти.
Повечето водачи на автомобили предпочитат индивидуалните цени, показа допитване на в. "Сега" до любители шофьори. "Това би ме дисциплинирало до известна степен", каза един от тях. "По-добре е както в нормалните държави. Нямаш ли нарушения, плащаш по-евтина застраховка. Имаш ли - застраховката поскъпва", каза друг.
"Не ми е ясно по какъв критерий ще ми оценяват стажа, защото мога да имам книжка от 20 години, а практика зад волана - само една. Тогава рисков ли съм или не?", постави въпрос трети.
Дискусията около цените на "Гражданска отговорност" изтласка от общественото внимание друг основен въпрос - за
обхвата на застраховката
Неколкократно се припомня, че изискването на ЕС е поне 90% от автомобилите да бъдат застраховани. Това е условие, с което пазарът у нас трябва да се съобрази, независимо дали български автомобили често пътуват в страни от Евросъюза или не. Ралица Агайн предупреди, че дори и след влизането на България в ЕС, той може да запази строгия контрол по границите си за сключена "Гражданска отговорност" за българските автомобили. Сега са застраховани около 60% от тях.
От АБЗ не коментираха как запазването на минималната премия ще се отрази върху обхвата на задължителната застраховка. Според експерти по-високата й цена може да увеличи броя на тези, които ще рискуват да шофират без "Гражданска". Други смятат, че въпреки високата цена, водачите ще се застраховат, щом им е необходимо често да използват автомобилите си. Миналата година самите застрахователи подеха кампания да обяснят на хората защо трябва да се застраховат, и дори поискаха липсата на застраховка да бъде криминализирана.
В проекта на кодекса се предвижда по-строг контрол върху сключването на "Гражданска отговорност". Според документа КАТ ще може да спира от движение автомобилите без застраховка. А освен това е заложено и "Зелена карта" да се издава като сертификат към вече купена полица по "Гражданска".
Глобите за несключена застраховка са едни и същи и в двата случая - от 100 до 500 лв. за физически лица и от 500 до 5000 лв. за юридически, а при повторно нарушение глобата скача двойно.
Пример
Бай Иван от Троян е на 74 г., има книжка от 35 години, кара "Мерцедес" на 12 г. и го ползва за служебни и семейни цели. Няма нарушения и пътно-транспортни произшествия. Ако се запази сегашната нормативна уредба, през 2006 г. той ще трябва да плати около 240 лв. за "Гражданска отговорност". Ако се отмени фиксираната цена, неговата премия ще е около 100 лв. Въпросът е дали премията ще е 100 лв., ако същата кола кара и синът на бай Иван, който е калпазанин и прави нарушения?
Печалби и загуби
Автомобилните застраховки ("Гражданска отговорност" и "Каско") имат значителен дял в портфейлите на компаниите. Делът на премийния приход от тях е над 60% през последните няколко години. Общо 125,5 млн. лв. е премийният приход на застрахователите от "Гражданска отговорност" през първото полугодие на 2005 г., показват данните на КФН. Това е 27% от общия премиен приход на компаниите. В същото време и изплатените обезщетения имат сериозен дял. За шест месеца те са за 36 млн. лв., или 25% от общия размер (145 млн. лв.). С най-голям пазарен дял по "Гражданска" са "ДЗИ Общо застраховане", "Булстрад", "Левски Спартак". При някои дружества "Гражданска отговорност" формира половината им портфейл. Автомобилните застраховки в портфейла на "Алианц България" са 10%, съобщиха от компанията.