:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,730,276
Активни 784
Страници 15,179
За един ден 1,302,066
Интервю

Магистрала "Люлин" няма как да е готова до края на 2010 г.

В България минават години, докато готовият път стане законен, твърди изпълнителният директор на Камарата на строителите в България Иван Бойков
снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Иван Бойков
Иван Бойков e роден през 1950 г. в София. Има висше инженерно образование. От 1994 г. до 2007 г. бе председател на браншовата камара "Пътища", бил е депутат от Евролевицата в 38-ото народно събрание. Отскоро е изпълнителен директор на Камарата на строителите в България.



- Г-н Бойков, наскоро фирми - членки на Камарата на строителите в България, поискаха оставката на председателя й Симеон Пешов (б.а. - шеф на "Главболгарстрой"). Сделката за ремонта на Министерство на регионалното развитие и благоустройството ли е причината за това и какво е развитието по случая?

- В момента в камарата работят две комисии. Едната е наша вътрешна комисия по етика, която разглежда сделката документално. Тя е съставена от експерти, които могат да преценят как стоят нещата и дали са нарушени някакви процедури. Комисия от регионалното министерство също разглежда сделката. След като тези комисии излязат с решения, може да коментираме. Колкото до непремерените изказвания на наши колеги, бих го отдал на емоции. Тук имаше повече сензация, отколкото реална ситуация.

Самият министър-председател подписа с "Главболгарстрой" сделка за близо 100 млн. лв. Изобщо бих посъветвал отговорните хора в държавата, които изнасят информация, внимателно да я проверяват. В търсенето на проблеми в миналото злонамерени хора подават филтрирана информация. Хората, които сега са начело на държавата, са много добри експерти, но нямат политически и административен опит.

- Значи новият регионален министър Росен Плевнелиев се е заблудил по отношение на сделката за ремонта на МРРБ?

- Новият регионален министър е изключително интелигентен и умен човек, но натискът върху него е огромен. Мисля, че той постъпи правилно и ние нямаме никакви противоречия с него.

- Все пак не е ли прекалено скъпо да се ремонтира министерство за близо 2000 евро на квадрат?

- Информацията е грешна. Например, ако построите една къща от бетон, тя ще ви излезе 400 евро на кв.м. Но ако тръгнете да смятате колко струва фасадата, която е от стъкло и алуминий, ще получите 2000 евро. Така че случаят трябва да се разгледа от експерти, защото не се касае за строителство на нова сграда, а за реконструкция и модернизация.

- Напоследък се разгаря спор около начина на управление на Национална агенция "Пътна инфраструктура" (НАПИ). Какъв е най-добрият вариант според вас да се сложи ред в тази дейност?

- НАПИ има 120-годишна история и се е управлявала различно. Има обаче един принцип - пътят е съоръжение с обществена значимост и трябва да има ясна отговорност. Това иска и министърът и ние го подкрепяме. Той се е нагърбил да носи персонална отговорност и го е заявил пред обществото.

- Значи надзорният съвет в НАПИ е излишен?

- Той служи като междинен контролен орган, от който няма нужда. Има достатъчно контролни органи в държавата. Пък и няма друга държавна агенция в България с двустепенна система на управление. Това беше един експеримент, който не можа да се развие докрай.

- Наскоро надзорният съвет на пътната агенция одобри тръжните документи по оперативните програми "Транспорт" и "Регионално развитие", които се отнасят и до магистрала "Тракия", но стана ясно, че ще се пренаписват. Какъв е проблемът с тях?

- В тези документи липсва отговорността на възложителя. Например не се предвижда на фирмата да й възстановят парите от гаранциите с лихва, ако договорът бъде развален по вина на възложителя. Освен това фирмите се изнудват да не вземат аванс, защото така ще получат повече точки. А по закон се полага 10% аванс. Дават се повече точки, ако строителят даде по-голяма гаранция. Ако обаче фирмата даде срок 15 години, трябва да вкара и определена сума, която да стои като гаранционен фонд. Изобщо абсурдни ситуации.

Освен това в тези два-три месеца между отварянето на техническата и ценовата оферта се правят манипулации. Да не говорим как могат да се видят сумите, предложени от конкурентите, и как изведнъж излизат оферти, до 30% по-ниски от цената в тръжните условия. Манипулации, които са излишни в един честен и прозрачен търг. Този спор също е излишен и е решен на европейско ниво.

В България фирмите много страдат и от дъмпинга. Такива са случаите с втория мост над Дунав и с магистрала "Люлин". Когато цената е водеща при избора на изпълнител, всички чужди фирми се научават да работят на дъмпинг. След това започват да търсят проблеми, а когато се търсят целенасочено, винаги ще се намерят. И се стига до оскъпяване. В Германия например тежестта на цената е до 50%, а не над 70%, както е тук.

Трябва да се направи така, че обектите в България да се случват, и то не за сметка на бюджета, а за сметка на европейските средства, които трябва да усвояваме. Ето и сега, ако ЕК не разреши удължаване с една година на срока по ИСПА, който изтича в края на 2010 г., за магистрала "Люлин" ще трябва да връщаме близо 150 млн. евро.

- Защо не вярвате, че магистралата ще е готова до края на 2010 г.?

- Няма да е готова, ако не се вземат спешни мерки. Не знам защо се заблуждават всички. Понеже обектът е тръгнал по тази схема, ние сме предложили на министъра да намери средства от бюджета за допълнително оскъпяване, да се вкара още един подизпълнител, да се раздели обектът на две и да се работи ударно. Просто с тези пари, с този изпълнител и по тази схема магистралата няма да се случи. Нощно време там не се работи, не знам защо всички говорят за 24-часова работа. Не мога да разбера защо лъжат обществото. Чакат да дойде 2010 г. ли, та да разберат всички?

- Излиза, че обещанието на Росен Плевнелиев до края на мандата да се справи с три магистрали - "Тракия", "Марица" и "Люлин", не е реалистично.

- Реалистично е, ако "Тракия" започне да се строи ефективно през пролетта на 2010 г. А това означава търговете да са сега - още през септември и октомври. По магистрала "Марица" има още поне две години работа. Там има полупроектна готовност и полуотчуждаване. Т.е. 2010 г. ще мине в подготовка на търговете, за да може 2011-2012 г. да започне строителството.

- Защо много от новопостроените и новоремонтирани пътища у нас нямат разрешение за експлоатация? Ето например скоро се стигна до абсурда новата, трета лента на пътя през "Хаинбоаз" да си стои затворена, защото не е узаконена, и все едно не е имало никакъв ремонт и разширение на пътя през прохода. Какво толкова ще стане, ако колите се движат по неузаконен път?

- В България е пълно с такива абсурди, защото сме държавата на компромисите, защото вечно няма пари и защото във всеки закон има вратичка за екстремни случаи. Има например много обекти, които са пуснати за движение по някакви временни правила с уговорката, че когато се намерят допълнително пари, ще бъде довършено всичко. А то минават години и все не се намират пари за прокопаване на канавките например, за слагане на огради и т.н. За да получи акт 16 един път, той трябва да е напълно съоръжен с тези неща.

Специално за "Хаинбоаз" според мен се прави грешка. Третата лента не се пуска, защото в първоначалния проект тя не е предвидена, и сега строителят не може да й слага маркировка. Което е абсурдно, защото да има маркировка на две ленти, а пътят да е широк като за три, означава да се избият хората. Нали знаете, че българските шофьори веднага ще почнат да изпреварват, при това и от двете страни - и отляво, и отдясно.

Ето, по тази логика и Южната дъга на столичното околовръстно също е незаконна, защото разрешението й за ползване беше до април. Пътят от Драгичево до Дупница също е с временно разрешително и затова ограничението за скоростта на движение е 90 километра в час, което е много ниско за тези условия.
8
3076
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
18 Август 2009 05:23
а, нема как. щом бб се е хванал, ще стане. вижте боклука, софийското метро и улиците в софия -- перфектни.
18 Август 2009 05:33
Много хвалба за Плевнялиев, много нещо...Само дето вашата кочинка няма кой да оправи. Не стана много ясно кога Главболгарстрой (Пешов) спечели конкурс за Обществена поръчка - "Строителство на многофункционална сграда в София" и колко е аванса по договора??? Доколкото до Хаинбоаз - маркировка има, само дето лентата е съществено изменение по смисъла на ЗУТ и следва да е отразена в Проекта.
18 Август 2009 08:18
Много хвалба за Плевнялиев, много нещо

Строителите се разшаваха пак за голямата баница, наречена магистрали.По-
желавам на всички форумци дълъг живот и здраве, за да коментираме тази тема във форума.
18 Август 2009 09:58
Нощно време там не се работи, не знам защо всички говорят за 24-часова работа. Не мога да разбера защо лъжат обществото.
Щото др.Пешов се уби да работи нощно време на Околовръстното.
12 МИЛИОНА ЕВРО на километър и НИЩО!
18 Август 2009 10:25
..примерът с алуминиевата дограма дето дава другарят от интеревюто е лъжа Цената на дограмата не се калкулира в/у площа на поставянето и?!Това е безумно!При тези цени за ремонт е очевидно, че е по-изгодно да бутнат сградата и да я построят наново.И накрая: дайте да не се убеждаваме в очевидни неща!
Това е просто една схема за източване на държавата!След т. нар. ремонт за около 40 млн. голяма част от парите ще се завъртят към партийната касичка и съответно към джобовете на цоциалистическите другари
*
Магистралите могат да се завършат стига да не се краде чак толкова много
18 Август 2009 12:33
Иване, Иванеее...
18 Август 2009 14:12
Този другар Иван Бойков е не по-малко за затвора, отколкото ортака му Александър Томов - Лупи. Нека да не дава акъл за нищо, време му е да пише обяснения в следствието, както всеки от котилото на БКП/БСП.
18 Август 2009 20:50
От 1994 г. до 2007 г. бе председател на браншовата камара "Пътища", бил е депутат от Евролевицата в 38-ото народно събрание. Отскоро е изпълнителен директор на Камарата на строителите в България.

Повече коментар е излишен. С такива "професионалисти" България ще направи магистралите къде 3109 година...
Ма то само магистрали да нямаше...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД