:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,730,574
Активни 741
Страници 15,477
За един ден 1,302,066
Сметки

Кой ще спечели от свалянето на осигуровките

Колкото по-високи са данъците, толкова по-голямо е предимството на крадеца, предупреждават работодателите
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Новият социален министър Тотю Младенов /вторият вляво/ трябва да намери "златната среда" между желанията на синдикатите и работодателите.
Експерти на правителството, работодателите и синдикатите вече започнаха работа по антикризисен план за съживяване на икономиката на България. Програмата максимум е към 15 септември да бъдат готови с мерките. Най-тежкият въпрос, по който едва ли ще има консенсус, е дали да се намалят осигуровките.



КНСБ не дава и дума да се издума те да вървят надолу. "Всяко намаляване с 5% би било безотговорно. То ще намали приходите в бюджета за социално осигуряване със 700 млн. лв. оттук нататък. Ако някой каже откъде този дефицит може да се покрие, без да се намаляват пенсии и обезщетения за безработица и майчинство, може да говорим", заяви зам.-шефът на КНСБ Пламен Димитров. В КТ "Подкрепа" са склонни на компромис - да се щипне оттук-оттам по малко, но да е под условие. "И преди е имало такива стъпки, но освободените пари бяха инвестирани в бентлита и мерцедеси", твърдят от синдиката.

Подкрепя ги и бившият шеф на НОИ Йордан Христосков, според чиято апокалиптична сметка 5% сваляне ще доведе до 1 млрд. лв. по-малко във фондовете на общественото осигуряване: "От подобни мерки досега бяха освободени огромни суми - над 10 млрд. лв. Но малко от тях бяха използвани за нови работни места, увеличение на заплати и инвестиции в човека. Голяма част бяха преотстъпени на бизнеси без перспективи и пример за това е "Кремиковци." Очевидно освободените пари не са използвани и за разплащане между бизнеса и към банките - там според БСК задълженията не само че не са изчистени, ами се увеличават и вече са към 140 млрд. лв.

Според Христосков и КТ "Подкрепа" осигуровките могат да бъдат свалени само за предприятията, коректни към хазната, като жестът се обвърже с изплащане на стари задължения и с ангажимент да не се съкращават хора и да не се намаляват заплати.

Работодателите са категорични, че осигурителната тежест трябва да падне. Въпросът е как и с колко. Социалният министър Тотю Младенов вече подкрепи предложението на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България държавата да поема в кризата част от вноските на фирмите, които осигуряват работниците си върху целия доход. Но повечето си искат обещаното преди изборите от ГЕРБ сваляне с 5%. Тогава Симеон Дянков, който все още бе само експерт, обеща това да се случи до месец-два след създаването на новото правителство. "Това е най-сигурната антикризисна мярка, която ще запази около 100 000 - 130 000 работни места. Съкратени,те ще струват много повече на бюджета под формата на обезщетения", аргументира се Дянков.

Но след като стана финансов министър и се запозна отблизо с дупките в бюджета - само за юли дефицитът се оказа 372 млн. лв., Дянков започна да твърди, че никога не е обещавал бързо намаление. Тези 5% били ангажимент за целия мандат на ГЕРБ. Миналата седмица финансовият министър каза, че в бюджета за догодина ще се заложи намаление, но без да уточни



нито с колко процента, нито за чия сметка



- дали ще се облекчи делът работниците или на работодателите.

Сред работодателските организации най-крайни са от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИК). Те искат незабавно намаление на осигуровките с 5%. "И след тази мярка пак ще има съкращения, но с по-бавен темп", казва председателят на асоциацията Васил Велев. И се опитва да го докаже със следната сметка: Имате 100 души, нарочени за съкращение, с примерна заплата от 100 лв. Върху тези 100 лв. осигуровките са 31 лв. Така разходът от фонд "Работна заплата" за един служител става 131 лв. За 100 души той ще е 13 100 лв. При намалението с 5% на осигуровките сумата става 126 лв. на човек (12 600 лв. за 100 наети). Или с 500 лв. по-малко трябва за покриването на разходите на един и същ персонал. "Тези



500 лв. ще стигнат за четирима души,



които могат да не бъдат съкратени", обяснява Васил Велев.

Но следва резонният въпрос: Каква е гаранцията, че тези четирима ще останат на работа, а няма и те да бъдат освободени, за да се спестят парите и за тях. "Най-зле от кризата пострадаха експортно насочените предприятия - обяснява Велев. - Те са имали някакъв пазар навън, който заради намалелите поръчки се е свил. Ако са продавали 100 единици, а в един момент започват да продават по 50 или 40, те могат да намалят вложените в материали средства, но разходите за човешки ресурси остават същите, ако няма съкращения. А не могат да държат персонала, който е произвеждал два пъти повече. И започват съкращенията."

В същото време обаче точно тези предприятия се очаква да започнат първи да излизат от кризата. Когато това стане, те много бързо трябва да възстановят стария обем на производство, за да си върнат пазара. Веднъж напуснал предприятието, този персонал се разпилява, деквалифицира. "Затова предприемачите правят всичко възможно да запазят най-квалифицираните си работници и достатъчно персонал за всички професии, производства и поточни линии. След като са се освободили от калпазаните, от ниско квалифицираните работници, ако нямат отнякъде освободен ресурс, ще им се наложи вече да режат "живо месо". Те не биха го правили, ако има откъде да спестят", твърди Велев.

Дали такава ще е логиката на всички предприемачи и не е ли разумно



да им се "помогне" с поставянето на условия



за облекчения на осигурителната тежест? "Намаляването с условие не е вариант. Първо е сложно за администриране и при всички други мерки може да има субективизъм. А и без това осигуровки плащат тези, които са в светлата икономика. Това действие подпомага и стимулира точно читавите и коректни данъкоплатци. То не интересува онези, които са в сивия сектор и така или иначе не плащат осигуровки или ги плащат върху минимални заплати", смятат работодателите.



Начини за заобикаляне на закона



и неплащане на осигуровки върху пълния размер на дохода има достатъчно. Например част от заплатата да се дава неофициално за сметка на печалбата на фирмата. За работодателя това е по-изгодно, защото реално внася по-малко пари в бюджета. Вместо 31%, колкото би трябвало да даде за осигуровки, с това хитруване той дължи само 14.5% - 10% данък печалба плюс 5% данък дивидент върху обложената с 10% печалба. "Така може да се раздават допълнително в пликове", обяснява Васил Велев.

"Работодателите непрекъснато измислят нови хитринки, за да плащат по-ниски осигуровки - подкрепя го и председателят на БСК Божидар Данев. - След вдигането на минималните осигурителни прагове с 26% от 1 януари фирмите започнаха да сменят длъжностните характеристики на работниците, така че да дължат по-ниски вноски." А според Васил Велев данъците никога не могат да се направят толкова ниски, че да е по-изгодно да се плащат, отколкото да не се плащат. Но пък колкото по-малки са данъците, толкова стимулите за кражби са по-малко. Доказателство е въвеждането на плоския данък. Ниската му ставка от 10% не само докара чужди инвестиции, ами и събираемостта от данъци и осигуровки за 2008 г. беше 98 на сто. Бяха събрани 1.7 млрд. лв. повече от 2007 г., показва статистиката.

"Просто трябва да се противодейства на кражбите с контрол и закони. Сега



непочтеният крадец има много повече



предимства пред почтения бизнесмен. И колкото е по-голям данъкът, толкова предимството на крадеца ще е по-голямо", смята шефът на АИК. Социалният министър Тотю Младенов прие присърце и тази идея. Той вече разпореди спешни проверки на НАП и инспекцията по труда специално на социалните осигуровки, плащани от работодателите. Да се види дали са върху целия доход и кой какви номера използва, за да плаща по-малко.

И да се върнем към осигуровките и дефицита на НОИ. Има една мярка, около която се обединяват и синдикати, и работодатели - да се махне преференцията за държавните служители, полицаите, военните, магистратите, които сега са освободени от личния дял на осигуровката. За тях в осигурителните фондове постъпва вноска в размер на 22-25% при 31% за всички останали граждани. В същото време много от тези хора имат право на ранно пенсиониране и значително по-високи пенсии от средната. За да се покрият реално тези разходи, осигуровката би трябвало да е по-висока - около 48% по изчисления на работодателските организации.

Другата мярка, около която всички се обединяват, е да се въведат минимални прагове за осигуряване по професии и за самоосигуряващите се. Сега лекари, адвокати, нотариуси, посредници и други високоплатени свободни професии могат да правят вноски върху 260 лв. А дори за минимална пенсия осигуряването трябва да е върху 450 лв., изчислява бившият шеф на НОИ Йордан Христосков. Според него поне върху толкова трябва да се осигуряват всички около 300 000 самоосигуряващи се. Но пък от БСК смятат, че при нотариусите например минималният праг може да е дори 1000 лв. Земеделските стопани, които получават субсидии, трябва да се осигуряват също поне върху минималната работна заплата, а не върху 80 лв.
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Едно от предлаганите решения е държавата да започне да събира реално осигуровки от т.нар. привилигировани професии като полицаи, военни, държавни чиновници...
20
2879
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
18 Август 2009 05:27
Експерти на правителството, работодателите и синдикатите вече започнаха работа по антикризисен план за съживяване на икономиката на България.


начи мое официално да ѝ палнем свещичка за бог да прости
18 Август 2009 08:01
”непочтеният крадец има много повече предимства пред почтения бизнесмен”. Така е, когато крадците никой не ги гони и хваща. Когато няма строги закони. Единици са фирмите, които осигуряват работниците си върху пълна работна заплата. Ясно е, че за икономиката ефекта ще е нулев. Само държавата ще спечели, че ще плаща по малко осигуровки на тези , които получават заплати от бюджета.
18 Август 2009 08:51
Ами ето ДДС 20% - всяка една неиздадена касова бележка увеличава печалбата на търговеца 2 пъти да речем. Да не говорим за източването на ДДС.

Същото е и с осигуровките въобще не са малки и най-важното, човек не получава нищо насреща. Даваш едни пари и се надяваш - след 20-30 години да има пари държавата да ти даде някаква пенсия според това което си внасял. Пряка връзка обаче няма. ДОД 10% вече никой не гледа да го скатава щото е психологически малко като сума. Но осигуровки 30% или там колкото са въобще не са малка сума, особено когато почти нищо не се получава насреща.
18 Август 2009 08:59
Мисля си обаче, че ако вноските по ДОО започнат да се водят на партиди като допълнителното осигуряване и им се начислява лихва и хората да могат да боравят с тези пари в някои случаи, ще е по-различно. В момента за един 20-40 годишен човек осигуряването се възприема само като данък. А ако има натрупване на събраните вноски по партиди и на тяхна база се определя после пенсията на човека мисля ще е по-добре. Сега всичко е на база измислени точки. Освен това се гледат май- само 3 години по избор - за големината на пенсията - това пък си е направо глупост.
18 Август 2009 09:08
Последно - Осигуровките трябва да се плащат само от единия субект - работника. Сега и двамата имат изгода от неплащането на осигуровките в другия случай няма да е така.
18 Август 2009 09:24
Alabala12 !
Без никакво ала-бала Вашата идея май е много добра!
Фирмата да плаща само заплатата - и ще има интерес да си обяви реалните заплати, които са и разходи.
Работникът - ще има интерес да се бори за по-висока заплата, за да си плати от нея осигуровките и данъка (колко, как и на кого - въпрос на дискусия в обществото)
Нивата на заплащане пак могат да са диференцирани в минимални заплати по браншове и длъжности, защото в България профсъюзи няма .
Тогава може да се върне прогресивно-подохдното облагане. А вече личните осигурителни вноски - в индивидуални партиди в НОИ.
18 Август 2009 10:06
Не си спомням подобна система, като предлаганата от Алабала12, да е била обсъждана в публичното пространство ?
Как да направим така, примерно заедно с редакцията на в."Сега", че полезните идеи от форума да отиват до държавните институции?
18 Август 2009 10:16
"Индустриалецът" дето прави сметки, че на 100 лв заплата неговият разход е 131 лв, май има нужда от курс по елементарна икономическа грамотност. Разходите са му 118 лв (за трета категория)и ако това не му е ясно, странно с каква "индустрия" се занимава.
А от криене на осигуровки реално "печели" само работника. Слага радостно и щастливо някой лев повече в джоба и след това псува яростно за ниските пенсии на родителите си, за доплащането в болниците, за лошото образование на децата си, за дупките по пътищата....
18 Август 2009 11:11
Дясно правителство-равно на бъркане в джоба на обикновените хора.Ха сега да видим какво ще направят синдикатите!
18 Август 2009 13:53
Отдавна е изчислено, че ако фирмите плащаха вноски върху истинския размер на възнаграденията, НОИ щеше да е на плюс, а не вътре с 1 милиард годишно. Ако работодателите не бяха над закона, днес държавата нямаше да се чуди откъде да събере пари. Да им се подаряват и половината пенсионни вноски, които сега дават, е нагло искане.
А това с плоския данък е чиста стъкмистика. Първата година плоският данък подобрява постъпленията, защото се отчислява автоматично още при получаване на заплатата. След това положителният ефект изчезва и доминира отрицателният.
18 Август 2009 14:36
Отдавна е изчислено, че ако фирмите плащаха вноски върху истинския размер на възнаграденията, НОИ щеше да е на плюс, а не вътре с 1 милиард годишно.

Отдавна е изчислено, че 50% от платените данъци и осигуровки се крадат и разходват неефективно.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
18 Август 2009 15:41
Не знам кой за к`ъв х`й плаче, ама основният проблем е ниската цена на труда и не знам що секи си е наврел човката отзад и се прави на невидял по тоя въпрос.
Цениту на тур.услугите в Гърция са по-виски от тукашните, а заплатите на персонала са далеч по-високи.
Затова българите ходят на море там (щото е по-евтино) и пак българите ходят на работа там (щото е по-високо платена).
Е? У кого остава тая ножица в ценита на услугите и стоката работна сила?

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
18 Август 2009 15:56
Kaily, малка поправка?
Цените на тур. услуги в Гърция са ПО-НИСКИ..... ? Нали?
Нататък съм съгласен.

Кажи за идеята на alabala12=
18 Август 2009 16:15
Ниската цена на труда е обвързана с ниската производителност на труда.
Сигурно по производителност изпреварваме единствено Етиопия...

Убеден съм, че и сомалийските пирати бачкат повече от нас - справка, новините...
18 Август 2009 16:15
Алабала
18 Август 2009 16:17
rki ...Отдавна е изчислено, че 50% от платените данъци и осигуровки се крадат и разходват неефективно.

Хъм, наистина? Кой го сметна? Кой доказа, че се крадат? Мис Юлиана Бончева? Дай да прочетем доказателствата. За неефективността спор няма, за ефективността се иска акъл.

Редактирано от - hamel на 18/8/2009 г/ 16:22:54

18 Август 2009 19:11
Егати смехотворното доказателство привеждат!
На някои им се е прищяло поршето кайен да си сменят не през 3 , а през 2 години!
18 Август 2009 19:18
натрупване на събраните вноски по партиди и на тяхна база се определя после пенсията на човека мисля ще е по-добре.
От 1998 г. е така - всеки има партида в НОИ и по нея ще се определя пенсията след ... 2035 г. Правилото "3 последователни години от последните 15" важи за осигуряването, правено преди 1998 г. Затова пиша 2035, а не 2038 г., защото който е започнал трудовата си дейност/осигуряване от 1995 г. няма да има възможност да избира други три години. Но условията на осигуряване непрекъснато и малоумно се променят. Примерно, лицето Х се е осигурявало 10 г. на 36%; осигуровките са паднали на 18%, когато лицето Y започва да се осигурява на същият доход като Х. След 35 години, през които Х не е бил осигуряван 5г., лицата Х и Y, се пенсионират с 40 г. и 35г. съответно трудов стаж. При сегашната система Х ще бъде "наказан" с по-ниска пенсия за петте години безработен, например, ако и да се е осигурявал повече и по-дълго. Причината е инфлацията/посредственото държавно управление. Теоретиците казват, че това е нереален пример, защото човек непрекъснато увеличава опита си и знанието, поради което доходът нараства и по-висока пенсия ще получи тоя, който има по-голям опит - преди да се пенсионира има по-висок доход. Инексирането на трудовия стаж с 10%, въведено от предишното правителство, е "Птоломеева" корекция в правилната посока, но не решава проблема ни със солидарността, ни със справедливостта.
А идеята на Аlabala12, че "Осигуровките трябва да се плащат само от единия субект - работника." не ще да уври у главите ни на синдикати, ни на политици ни на работодатели. В стойността на труда влиза освен възнаграждението на работника ("чистата пара" и спазването на нормативната уредба - данъци, осигуровки, предпазни дрехи и съоръжения, за които държавата изрично е разписала разпоредба. Сиреч печалбата на бизнеса не се формира, не би следвало да се формира от укрити данъци (Univers бойко утвърждаваше ползата от безмитната търговия) и осигуровки (Обратното - да признаем престъпността за легален бизнес). Разводнената отговорност по осигуряването (сега три субекта осигуряват - работника, работодателя и държавата) е предпоставка за "отклоняване" и/или злоупотреба с изпълнението на това задължение:
-работникът и работодателят да се уговорят за фиктивно ниско възнаграждение;
-работодателят да употреби осигурителните вноски като оборотни средства (Кремиковци и някои шивашки цехове);
-държавата да забави вноската си (Орешарски през месец май), да употреби средствата за "правене на политики" (предсрочно пенсиониране, категоризация на труда и преразпределение на осигуровките).
Е, има напредък в общуването между държава, синдикати и бизнес - не се рекитират явно както преди 4-5 г. Но от пазърлъци към дългосрочна защита на обществения интерес пътят явно ще е дълъг.
18 Август 2009 19:22
Другата мярка, около която всички се обединяват, е да се въведат минимални прагове за осигуряване по професии и за самоосигуряващите се. Сега лекари, адвокати, нотариуси, посредници и други високоплатени свободни професии могат да правят вноски върху 260 лв. А дори за минимална пенсия осигуряването трябва да е върху 450 лв., изчислява бившият шеф на НОИ Йордан Христосков. Според него поне върху толкова трябва да се осигуряват всички около 300 000 самоосигуряващи се.

Ами какво ви пречи да въведете равни вноски по осигуровките, срещу които след определени години трудов стаж държавата да гарантира еднаква пенсия на всички осигуряващи се? Просто и лесно за изчисление и се гарантира пълна равнопоставеност на всички субекти.
Пък всеки да си мисли как да се осигурява допълнително.
Идеята за индивидуални партиди също е добра. При това положение няма да има нито максимален, нито минимален праг и всеки ще си прави сам сметката.
Имаше такива идеи и преди във Форума, не си спомням автора.
18 Август 2009 19:35
Стига с тая производителност на труда, чухме я вече.
Илядо пати по илядо.
Като ти е дръглива кравата и не дава млеко, не и давай и да яде, що и е ниска производителността на труда.
Тая икономика на кролик Каролик, малкото Мук и другите гении доказа, че е силно погрешна.
Гладна мечка хоро не играе и докато мутрите и мафиотите, кой знае що наричани упорито от журналистите бизнесмени, се возат на лъскави джипове с частни шофьори, народа масово се изнася зад граница.
Като е ниска производителността на труда, що има толко много джипове по улиците, тая ниска производителност що засяга само работна заплата на наемния труд, откъде баровците имат толко имане при ниска производителност?
Айде отворения по-горе да ме светне.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД