Исландки протестират пред Централната банка в Рейкявик миналия октомври, когато се сринаха банките в страната. |
Сега става ясно, че не става дума за обикновен финансов крах. Специалното разследване на Исландия по "подозрение за криминална дейност" в трите банки вероятно ще се разпростре от Рейкявик до Лондон, Люксембург и британските Вирджински острови.
Френско-норвежката евродепутатка Ева Жоли, експерт по измамите, бе наета от исландските власти и сега работи с британската Агенция за разследване на измами. Тя е убедена, че това ще е "най-голямото разследване в историята на икономически и банков колапс".
Много от тайните на банките вероятно ще се окажат неразривно свързани с корпоративна Великобритания и успехът на разследването, проследяването и възстановяването на капиталите сигурно ще засегне всяко британско семейство.
Местните власти загубиха 1 млрд. лири стерлинги, или 5% от всички приходи от общински данъци и такси в тези банки, с което изложиха много хора на риск от драстични съкращения на услугите или от покачване на данъците идната година, докато се очакват следващите действия на банковите ръководства.
Въпреки че британското финансово министерство едва успява да си позволи средствата, заделени за местния спасителен икономически план, то бе принудено да изплати и 7,5 млрд. лири стерлинги на британските вложители във високолихвените депозити на Landsbanki и Kaupthing, за които не е съвсем сигурно, че ще си върне парите.
Не само местни власти, благотворителни организации и частни лица са блокирали милиарди в тези депозити. Много от най-богатите инвеститори в лондонското Сити като Робърт Ченгиз, братята Кенди, Кевин Станфорд и Саймън Халаби са взели щедри корпоративни заеми от тези банки.
Но сред най-тежко засегнатите от кризата са 10 000 вложители с общо 840 млн. лири в Kaupthing на о. Ман и 2000 души със 117 млн. лири в депозити в Landsbanki в Гърнси. Те загубиха всичките си спестявания без възможност за компенсация и все още чакат на опашката на засегнатите вложители.
Когато финансовите институции бяха поставени под външно управление през октомври м.г., експертите смятаха, че исландските банки просто са паднали жертва на глобалната кредитна криза.
Но д-р Джон Даниелсон, исландец, който преподава икономика в Лондонското училище по икономика, е убеден, че макар сривът да съвпада с глобалната банкова криза, скандалът е уникален за европейските финансови институции.
Той е уверен, че исландските проблеми се коренят още във времето, когато правителството решава да приватизира банките в началото на 90-те години.
"Исландия заимства регулациите от ЕС, но правителството не осъзнаваше опасностите, свързани с банките, не знаеше и как да ги контролира. Те отидоха в ръцете на хора, които поемаха най-големите възможни рискове", казва той.
Kaupthing попада в лапите на братята Агуст и Лидур Гудмундсон,
натрупали богатството си от хранително-вкусовата империя Bakkavor, която зарежда стотици супермаркети във Великобритания. Инвестиционната им компания Exista притежава 23% от банката, а в борда на директорите й е лондонският предприемач на недвижими имоти Робърт Ченгиз.
Кредитният регистър на Kaupthing, който се появи в интернет миналата седмица, показва, че близо една трета, или около 6 млрд. евро, от общо 16-те млрд. евро регистрирани корпоративни кредити са отишли у малка група хора, свързани със собствениците и мениджмънта на банката.
Няколко разследвания в Kaupthing се концентрират върху измамите с акции, при които банката дава безлихвени заеми или кредити без обезпечение с цел изкупуване на акции на самата банка, с което се увеличава цената им. Един от тези мъгляви случаи е около придобиването на 5 на сто от акциите на Kaupthing от компанията QFinance, свързан с емира на Катар Мохамед бин Халифа ал Тани. Няколко седмици преди фалита на банката тя разпространява прессъобщение, с което заявява, че транзакцията е доказателство, че "позициите на Kaupthing са силни и ние сме уверени в стратегията и мениджмънта на банката".
Още няколко седмици по-късно банката фалира и тогава става ясно, че катарският инвеститор е "купил" дела със заем от самата Kaupthing и холдингова компания, свързана с един от нейните служители. На практика изглежда, че банката сама е изкупувала акциите си, което не било изолиран случай. Следователи преглеждат подобно изкупуване на 2,5% от акциите на Kaupthing от базираните в Лондон предприемачи Мозес и Менди Гертнер. Властите се опитват да установят защо и как заеми, отпуснати на високопоставени служители на Kaupthing, за да купуват акции на банката, били отписани броени дни преди банкрута й.
Компании, свързани с Exista на братя Гудмундсон, получили 1,86 млрд. евро кредити. Близкият им бизнес партньор Робърт Ченгиз взел лични 1,74 млрд. евро заеми, за да финансира частните си инвестиции - акции в Sainsburys и Mitchells & Butlers. В момента управлението на Kaupthing съди Ченгиз да върне 643 млн. лири.
Кредитните регистри на Landsbanki и Glitnir остават в ръцете на техните управителни комисии за ужас на много исландци, които се опасяват, че и в тях се крият подобни неприятни изненади.
Landsbanki бе под контрола на клана Бьорголфур,
натрупал капитала си от продажбата на руска бирена фабрика на "Хайнекен".
Бьорголфур Гудмундсон напуска Исландия, след като получава присъда за фалшиво счетоводство и фалит на корабната му компания, но се завръща милиардер и придобива 45 на сто от акциите на банката. Синът му Тор Бьорголфсон създава фармацевтичната компания "Актавис", която му носи богатство от над 3 млрд. долара. Това са хората, притежаващи банката , които събраха милиарди лири във високолихвени депозити от 300 000 британци.
("Актавис" има поделения и в България. Преди година Бьорголфсон беше собственик и на БТК, но телекомът бе купен от американския застраховател AIG. Landsbanki имаше в България и около 40% от фонда за имоти "Ландмарк", който беше продаден за 210 млн. евро, б.р.)
Информацията от отчетите на Landsbanki указва, че компании, свързани с членове на борда на директорите на банката, са получили поне 300 млн. евро кредити. Известно е също, че Landsbanki е дала значителни заеми на компанията Novator на Тор Бьорголфсон, но от управата твърдят, че не е нужно да разкриват подробности. Междувременно неотдавна бащата Бьорголфур Гудмундсон обяви фалит.
Glitnir, най-малката банка,
попада под контрола на Йон Асгеир Йоханесон и негови съдружници. Той се конкурира с частната компания Viking of the Baugur, която придоби голям брой британски луксозни магазини - от Hamleys до House of Fraser. Заради забрана да заема ръководни длъжности заради дребни счетоводни нарушения той мести компанията си във Великобритания. Glitnir не е особено популярна във Великобритания, но въпреки това е раздала на свързани с нея лица поне ?200 млн. заеми.
Как се очаква да приключат разследванията? Основен проблем пред следователите е гъсто преплетената мрежа на финансовата общност, където семейните и приятелските връзки са навсякъде.
KPMG в Исландия, която трябваше да води разследването за краха на Glitnir, бе принудена да се оттегли, след като стана ясно, че главният й счетоводител Сигурдур Йонсон е баща на най-крупния акционер в банката.
В желанието си да очисти старата гвардия от банките правителството разпореди в управляващите комисии да не се назначават бивши служители. Glitnir и Kaupthing незабавно ги преназначиха като консултанти.
Въпреки това Олафур Ислейфсон, преподавател по бизнес в Университета в Рейкявик и бивш съветник на МВФ, е убеден, че банките вече са в период на възстановяване. Д-р Даниелсон обаче не е съгласен и твърди, че финансовата система е осакатена от лоши банки и липсата на доверие във властите. "Нещата не се развиват в правилна посока и става все по-зле", смята той. Правителството трябва да действа и да се опита да намери виновните, които да бъдат наказани. Това е важно за изцелението на страната". (Със съкращения.)