Каквито и намаления да обявяват луксозните магазини, цените пак ще са много далеч от тези, с които стоките се внасят у нас. |
След 6 години разтакаване двете служби свързаха информационните си системи в началото на август. Това позволява да се проследява в реално време движението на стоките и да се предотвратят станалите масови случаи на измами с т.нар. транзитен внос. При него за стока от страна извън Евросъюза се декларира, че само ще премине през България, но ще се продаде примерно в Румъния. В този случай ДДС се плаща в Румъния, но междувременно стоката е разтоварена в България и продадена тук, от което се спестява ДДС, а понякога и мито.
Случаят, с който даде пример Стефанов, е за стока, внесена от Турция и продадена в София, която е била декларирана с цена 28 ст. бройката. Заради драстичната разлика в хазната влизат 5 стотинки ДДС вместо 20% върху 200 лв. например, което прави цели 40 лв., обясни шефът на НАП.
НАП трябва да събере поне 500 млн. лв. допълнително над прогнозните си приходи до края на годината, каза още директорът на агенцията. Агенция "Митници" пък трябва да осигури 700 млн. лв. допълнително. Това трябва да стане със затегнат контрол и сериозно противодействие на данъчните измами, но без да се съсипва бизнесът на коректните данъкоплатци, обясни Стефанов.
Кабинетът се надява със затягането на контрола да попълни близо 1.2 млрд. лв. от дефицита, който се очертава да бъде 2.5 млрд. до края на годината. Остатъкът ще се спести от икономии в държавните ведомства, които вече бяха приети от правителството. Всички министерства с малки изключения съкращават разходните си лимити с 15%, като основно става дума за капиталовите разходи.