:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,730,846
Активни 760
Страници 15,749
За един ден 1,302,066

Държавата ще плаща редките трансплантации на българи в ЕС

Там има дълги листи от чакащи и трудно ще дойде редът на наши граждани
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
5 млн. лв. ще има на първо време във фонда за трансплантации. Министър Нанев обаче не очаква много българи да успеят да се възползват от парите.
Броени дни след обещанието на премиера Бойко Борисов държавата да плаща за трансплантация на органи в чужбина правителството създаде нарочен фонд, от който да се финансират операциите. Въпреки светкавичното осигуряване на парите обаче от здравното министерство вчера признаха, че фондът надали ще е натоварен заради дългите листи от чакащи за органи в чужбина. Затова министерството ще се опита да стимулира и болниците, и гражданите за засилване на донорството у нас.

До 5 млн. лв. ще бъдат отпуснати на първо време във фонда, съобщи здравният министър Божидар Нанев. "Ще финансираме всеки българин, който успее да получи орган за трансплантация в рамките на страните-членки на ЕС", коментира той. Нанев обаче счита, че от финансирането ще могат да се ползват само единици.

"У нас за трансплантация чакат 962 души, докато в Европа чакащите са 56 000. Не е изключено обаче отделен пациент да успее да се впише в такава листа и да стигне до орган, ако не се намери подходящ реципиент в съответната страна", обясни министърът.

За да улесни достъпът до листите на чакащи, България ще започне преговори с организациите Евротрансплант и Скандинавиятрансплант, ще започнат преговори за създаване и на балканска организация за обмен на органи. "Регионалният принцип при трансплантациите е важен заради транспортирането на органите. На първо време започваме разговори с Гърция и Румъния, които са със синхронизирано еврозаконодателство, а с останалите балкански страни може да се подпишат двустранни спогодби", обясни Нанев. В тези организации обаче се спазва принципът на реципрочност, а нивото на донорство у нас е много ниско.

Кампания и затягане на изискванията към болниците, които имат право да експлантират органи, предвижда МЗ. "У нас се регистрират само 1.2 случаи на мозъчна смърт на 1 млн. население при 10 на 1 млн. в Европа, трябва да повишим този показател", счита Нанев. Според него една от причините за малкото такива регистрирани случаи са ниските цени за поддържане на пациентите в мозъчна смърт - 1500 лв., както и лошата организация в оторизираните да правят това болници. "Имаме 20 болници с такива права, само 2-3 подават такива случаи", обясни Нанев. Затова той щял да издаде заповед към клиниките, но не обясни каква. МЗ вероятно ще увеличи и цените, които плаща за трансплантациите. "За бъбрек сега се плаща по 15 000 лв., а сумата трябва да е поне двойна. Мислим и за увеличение на максималните суми за трансплантация на сърце и черен дроб от 40 000 и 50 000 лв. в момента на 80 000 и 70 000 лв.", съобщи още Нанев.



РЕГЛАМЕНТ

Още не е ясно как точно ще се кандидатства за финансиране от фонда. По правилника му тепърва ще се мисли, но структурата ще има обществен съвет от 7 души. Съставът ще се определи с решение на кабинета. МЗ ще организира и дебат дали да не отпадне съгласието на роднини при донорството на органи.
1280
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД