Светлана Ломева е родена на 2 май 1967 г. Магистър по политология от СУ "Св. Климент Охридски". Тя е сред основателите на Българско училище за политика и негов директор до юни т.г. От 2002 г. е преподавател в НБУ. Била е директор на Политическата академия за Централна и Югоизточна Европа. Основател е на Европейската асоциация по политически обучения към Съвета на Европа. Като зам.-министър на образованието отговаря за младежките политики и управлението на проектите по оперативни програми на ЕС.
- Г-жо Ломева, доскоро се занимавахте с обучението на млади политици в Българското училище за политика. Днес като зам.-министър вече сте в тяхната роля. Къде се чувствате по-уютно?
- Като начало тук ми е по-трудно, трябва да се запозная с много нови дейности. От друга страна, позицията дава възможност за много промени. Всъщност така формулира и поканата си към мен министър Фандъкова: "Заповядай да направим заедно всичко онова, за което сме си говорили в Училището за политика". Радвам се, че се създаде добър екип в министерството. Сигурна съм, че ще има промени и те ще са за добро.
- Да поговорим за промените. Вие ще провеждате младежката политика на правителството, която досега бе приоритет на ДАМС. Какви ще са конкретните ви отговорности?
- Колегите от бившата ДАМС споделиха, че за последните 6-7 години са преживели чести промени. Убедена съм, че сега ще намерим такова място на младежките политики, че да не се налагат такива чести преструктурирания. Намирам, че мястото им е точно в министерството на образованието, тъй като част от младежките дейности са в тази сфера. Друга част обаче са разпределени между няколко министерства. И тук виждам нашата втора роля - да бъдем координаторът, който да съумее да мотивира другите институции в прокарването на подобен тип политики.
- Как оценявате досегашната работа на ДАМС?
- Досега е свършена добра работа в сферата на младежките политики. Има сериозна база, на която да се стъпи. Но чисто организационно има дублиране на дейността на две структури - Национален център за европейски младежки програми и инициативи и Генерална дирекция "Политики за младежта". Необходимо е дейностите, които са едни и същи, да бъдат обединени. Това ще позволи да се освободи ресурс от хора, които да реализират политиките за младежта вече на практика. Има разработена стратегия, в която са залегнали европейски програми и препоръки в тази посока. Не е необходимо да насочваме усилия към писане на нови стратегии и планове. Ще гледаме максимално бързо, в рамките на следващите един-два месеца, да актуализираме готовите документи и да започнем реална работа. Не може за три години управление резултатът да е топ хартия.
- Ще предприемете ли съкращения в досегашните структури на ДАМС?
- Не, просто хората ще бъдат натоварени с много повече работа. Досега при дублирането на дейности двама души са правили едно и също нещо. Ако съумеем да разграничим ясно отговорностите на всеки, същите хора ще поемат по-голям обем работа.
- Стана мода всяко ведомство да прави разкрития за крупни злоупотреби на предишните управляващи. При вас има ли смущаващи факти? Ще поискате ли ревизия?
- Във всички случаи ревизия има. С факти няма да избързвам, тъй като съм на поста само от две седмици. Но задължително трябва да има по-голяма прозрачност. Знам, че това е клише. И затова ще поясня. В моя ресор влиза управлението на структурните фондове и европейските програми. Досега при отчетите винаги се акцентираше върху размера на изразходваните средства и броя на проектите, а не върху резултатите. Ако се опитаме да стигнем до резултатите, се оказва, че подобна информация може да бъде намерена много трудно в интернет страниците на съответните финансирани организации. Първото нещо, което ще направим, е тези резултати да бъдат оповестени на интернет страницата на министерството, за да може всеки да получи информация за това, какво е свършено и за какви пари. Това е много важна стъпка към прозрачността по отношение на европейските програми. Така ще се избегне порочната практика да се финансират едни и същи дейности от различни организации. Както и част от парите да се връщат към финансиращия орган по взаимна договорка с облагодетелствалата се организация. Когато всичко се качи в интернет, въпросът дали има злоупотреби ще стане излишен. Всеки ще може да упражни контрол. Ще се промени и практиката да се създават сайтове само за даден европейски проект без никаква информация за хората, които стоят зад него или които са в управителните органи на организацията, спечелила проекта.
- Неслучайно ви питам за ревизия, защото ДАМС е една от любимите хранилки на партиите, от която се раздават пари на фиктивни организации за неправдоподобни младежки проекти.
- Аз съм сигурна, че тези случаи сами ще излязат наяве, когато качим всички проекти в интернет. Информацията ще е по проекти. Примерно - дадени са 30 000 лв., с които е свършено първо, второ, трето... Когато това стане, лесно може да се провери дали отчетеното е свършено в действителност.
- Как може да се установи ефективността на младежки проект за патриотично възпитание на децата в детската градина, например? Защото има и такива.
- Във всеки проект по европейските програми има изискване да бъде описано как ще бъдат измерени резултатите от него. Колкото по-ясно са описани тези индикатори, толкова по-висока оценка получава самият проект.
- С колко средства по европейски програми ще разполага министерството през следващата година?
- Около 200 милиона лева. Като средствата са по две приоритетни направления - повишаване качеството на образованието и осигуряване на равен достъп до образование.
- Кои са трите най-важни приоритета в бъдещата ви дейност?
- Първо - младежките политики да станат много по-ясни и популярни. Да се знае що е това младежка политика. Второто е да има по-голяма прозрачност по отношение на финансиранията по европейските програми с конкретни резултати. И трето - нашият екип си поставя дългосрочната задача да въведе екологични норми при функциониране на администрацията - пестеливо използване на хартия, електричество... Така ще дадем пример и на училищата за природосъобразен начин на работа.
- Какви са конкретните ви идеи за следващите 4 години? Възнамерявате ли да въведете гражданско образование в училище, например?
- Да, задължително. Темата за гражданското образование се дискутира от доста време и сега е моментът да се осъществи. Това е отговорност на целия екип на министерството. Вече обмисляме как да бъде въведено. Аз лично смятам, че гражданското образование не трябва да е отделен предмет и да се преподава скучно. По-скоро си го представям като интерактивна дейност, която да привлече младите хора да участват с желание, а не по задължение. Ще ви дам пример. Ако преподаваме какво върши парламентът, при всички случаи това ще бъде скучно. Но ако направим един ученически вот или нещо като референдум в отделно училище или в национален мащаб по проблеми, свързани с дейността на Народното събрание, ще бъде и по-интересно, и по-полезно. Самите ученици ще съберат много повече информация, ще се научат при дебатите да излагат аргументите си "за" и "против", да работят в екипи, да правят кампании. С подобна симулация в много по-голяма степен ще ги научим да бъдат граждани, отколкото със скучни лекции.
- Какви са големите цели пред екипа на просветното министерство. Каква реформа смятате да проведете в тази ключова за нацията област?
- Подготвяме дългосрочна програма, която ще надхвърли 4-годишния мандат. Защото много от дейностите, които ще започнем, няма как да бъдат свършени за четири години. Крайно време е да престанем да мислим "на парче". Образованието има нужда от реформи с дългосрочна визия и постоянни непрекъснати действия. Амбицията ни е тази програма да бъде готова до края на септември.
- Какво ще съдържа тя?
- Най-общо ще въведем интегриран подход при решаването на проблемите на младите хора, който да обхваща както училищното образование, така и работата с младежите след дипломирането им. Обмисляме възможности за развиване на професионално консултиране на младежите, които по-трудно се ориентират каква професия да изберат. Тъкмо те формират онази група от сърдити млади хора, които са против всичко и всички и смятат, че активното гражданско участие е нещо негативно. Друг приоритет в стратегията, свързана с моите отговорности, ще е задържането на младите хора в страната. За да бъдат привлечени да останат тук, ще се опитаме да ги подпомогнем в началото - чрез облекчения за работодателите, които наемат младежи на първо работно място, например. Ще въведем стимули и за "обучението през целия живот". Има страни, в които за допълнителната си квалификация служителите получават данъчни облекчения. Другаде пък работодателят плаща 1.5% върху заплатата на служителя, който повишава своята квалификация. Ако пък сам той организира подобни курсове на подчинените си, ползва данъчни отстъпки. Намерението ни е да приложим добрите световни практики и в България.
Имаше някакъв проект на МОН , с особени условия, който по бърз начин беше спечелен от Андрей Райчев и Ко. Темата му беше смехотворна, а даваните пари - стряскаща сума.
Може всичко да е било наред (за елементарни неща в МОН да плащат много, знам ли?), но като чух "условията на задача", "срока на обявяване и изпълнение, както и нейната "тема", ми завоня.
Ще бъде ли прегледан този проект?
Питам, значи.