:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,730,400
Активни 741
Страници 15,303
За един ден 1,302,066
Предизвикано

Няма криза на идеи, има криза на партии и лидери

Каузите са си тук, но няма кой да ги види
Каузите са мъртви, да живеят клаузите, сочи модерната политическа практика. Теорията пък набляга върху култа към личността, която препраща глобализирания свят към епохата на абсолютните авторитети. Каква ирония - многото компютри, информация и демокрация провокират средновековни инстинкти. Уж свободите и изборът се увеличават, а хората проектират бъдещето си чрез краля-слънце, който някъде е националист, другаде демократ, на трето място е генерал.

Някои теоретици обясняват неистовата потребност от авторитети (често един) с разпада на класовото общество. Класите са мъртви, хомогенната маса иска всичко и на практика нищо. В уеднаквяването на вкусовете изпъква месията, чието най-голямо достойнство е усмивката или юначната осанка. Други теоретици акцентират върху несигурността в глобалния свят, която поражда страх и потребност от единодържие. Там, където традициите пречат да се установи абсолютната власт, блестят "абсолютни идоли", които също събират огромно доверие.

И двата възгледа почти единодушно констатират краха на идеите. Т.е., след като светът е нов, са нужни нови каузи. Но



идеите ли се провалиха или употребата им?



Например каузата за равен шанс ли стана непотребна, или грешаха технократите, които сключваха "целесъобразни" сделки на гърба й? Липсата на нови идеи ли провокира усещането за безпътица и ражда месии? Или пък чувството, че идеите са си тук, не са лоши, но безпринципно се подменят?

Типично за малка страна в периферията на Европа такива "дебели" въпроси у нас не се повдигат. Или рядко, в изолирани научни кръгове. Някаква "масова дискусия" бе подета преди 2 години, когато България влезе в Европейския съюз. Политологичните обръчи на властта спуснаха тезата, че страната ни се нуждае от нова енергия, но тя трябвало да бъде формирана от "първите мъже на нацията". Т.е. задължително "бащиците" да седнат и да договорят общ политически проект. Хипотезата, че действителността дава поводи не за един, а за най-разнообразни каузи и проекти и въобще не се нуждае от бащински сговор, категорично бе отхвърлена.

В момента



България е наистина в идейна безпътица



Партиите имат много цели, но не и визия към какво дългосрочно се стремят. Вижте ГЕРБ. Какво следва след изхвърлянето на БСП и ДПС от властта? Възмездие? А след него? БСП още партия ли е? А защо никой не страда по НДСВ? Ами защото единствената цел на тези хора бе да упражняват властта. Колко старомодно и нетехнократски постъпват избирателите, когато отказват да им простят ценностната метаморфоза.

Светът се променя, България - също. Интернет измества кафенето, приятелства се скрепват не по земляческа традиция, а чрез тийм билдинг. Моралистите толкова са обръгнали, че се гневят единствено на Мадона. И въпреки огромния безсмислен информационен шум във въздуха се носят стари нереализирани обществени потребности с дъх на истинска политика. Пренебрегването им носи чувството за неудовлетвореност, а оттам бликва и несекващият взор към все по-нови, гримирани политически айдъли.

Както винаги на Балканите,



най-голям "идеен материал" имат националистите



Но "визионерството" им стига до дистанционното на телевизора. Спирането на турските новини или признаването на някой геноцид ще доведе до същото празно усещане, каквото ще настане след падане на Догановото барбекю. Демографските показатели показват, че Европа и България в недалечното бъдеще ще се изправят пред огромни етнически проблеми. Нациите няма да разполагат с държавите си, държавите може и да изчезнат... Какво правим ние в този сложен пъзел, подреждащ се независимо от желанието ни? Само до Турция и Доган ли се изчерпва националната кауза?

Наскоро премиерът Бойко Борисов посети резервата "Яйлата". Оплака щетите от земетресението и раздаде ценни мисли за експлоатацията на природата. "Това нещо, ако беше в Гърция, хората щяха да му сложат 15 евро вход и да правят пари от него", каза Борисов. И без да иска, с този незабележима случка онагледи едно от големите поражения на лявата идея у нас. Ами, след като входът е 15 евро, колко българи ще влязат в резервата? Щом подобни казуси отдавна не вълнуват никого и априори се счита, че "нещо, които носи пари, непременно е добро", значи лявото политически тотално е абдикирало. А в съзнанието не е, тъй като всеки иска лесен достъп поне до културата и природата.

Застрояването, борбата с монополите и картелите също са леви ценности, останали сирачета.



Дори триумфиращото дясно изживява криза



Та може ли въобще то да се олицетворява от партия като ГЕРБ? А свободолюбивите либерали къде са? Нали първите, които трябваше да се възмутят от изцепките на новия вътрешен министър, следваха да бъдат те.

Интересно е какво ще роди вакуумът. Не само у нас. Вечно ли медийната пудра ще подменя политическите тези, или все някак ще се възкреси времето, когато идеите се наричаха идеали? Ще видим.
30
1998
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
25 Август 2009 00:33
Интересна статия... Ако "слезнем" на наше си, "българско" ниво, се получава следното (мое лично мнение, много няма да се съгласят):


- с падането на системата ("Берлинската стена", между двата блока и във всеки един от нас, макар и по своему), на мястото на "соц-идеалите" на марксизма-ленинизма, насаждани с огън и жупел почти 80 и 45 г., респективно, се отвори "вакуум": "демокрацията" се внедри като "свободия", пазарната икономика - като масова приватизация-грабеж от тесен кръг наши хора, религията - като мода и/или секта, културата - като чалга, образованието - просто като стока, морала - като бреме, и ... се оказахме "голи". А голият човек е и смешен, и слаб.


- 20 г. ни "набиваха" фалшиви ценности като истински и то по най-просташкия начин, на принципа "не гледай какво върша, а какво ти говоря", и зад гърба на нацията й измъкнаха чергата под краката, та влезнахме като едни от най-бедните в обединена Европа, а сега и станахме такива, благодарение на "триглавата ламя", Европа, приела ни по геополитически причини с надеждата наслоенията от тоталитарната система да се разсеят по-бързо вътре в групата. "Да, ама не". Оказа се, че не това е идеята на управляващата мафия от различна боя и идеен маркетинг, а зад този параван да се оглозга кокъла докрай, а после - "потоп". И сега сме пак на кръстопътя, но вече и дамгосани за най-крадливите членове на клуба. А такава "дамга" иска яко търкане и много работа, за да се изстърже (както всяка добре направена татуировка). Да му е яка гърбината на ББ и дано успее !


Няма да ни е лесно, та дори и заредени с идеи, които да бъдат също и идеали... Пропуснатото исторически време трудно се наваксва.
25 Август 2009 00:49
Деяне.... точно кризата на идеи е крещяща от има-няма 30-тина години насам. Каква е идеята която движи човечеството? За какво живеем? Къде отиваме?‌ Какво искаме да построим и да оставим след себе си?‌
Идеята за това как да се развиваме като цивилизация се замени с идеята как да оцелеем и правим повече пари. В световен мащаб, основната маса от хора се интересува от това какво ще си купи, какво ще спечели, как да направи далаверка, как да пазарува, да си напълни стомаха, да купи евтино парцалки, да се покаже с нова кола и да изчука каквото може. Почти не се интересува от това да научи нещо, да създаде нещо - не, важното е да се консумира.
Това ли е идеята?‌ Това ли е разумното човечество :-) Хомо консуматор , произлязъл от хомо сапиенс... не еволюция, а деградация. мани мани... А кои идеи останаха на сцената? Тази на исляма ... смешно и страшно
....
25 Август 2009 01:54
От съдържанието на материала се вижда точно обратното на това, което се твърди в заглавието.
25 Август 2009 05:05
поредната безмислена графомания.
25 Август 2009 09:35
Абсолютните лидери са олицетворение на абсолютната отговорност. В свят в който всичко се децентрализира и раздробява хората искат да видят нещо стабилно. Някой който да носи отгворност за това личния им свят да не загуби конкретните си форми.

Само където в такава изпълнена със сложни взаимовръзки реалност никой лидер няма как да е достатъчно на висота че да държи връзките между стремително променящите се реалности.

И следва разочарованието - и този е неспособен да задържи промяната или в по тежкия случай да върне ясно дефинираното минало.
25 Август 2009 10:22
авторът си позволява да повдигне интересни въпроси от днешно време с философски аспект и с фундаментално значение не само за нас, но и за света.
а това е подразнило форумът - учудващо е мълчанието на активния елит от форума - това не ги интересува, това им е скучно и безсмислено като тема или какво?
не вярвам да са съгласни със simo....
25 Август 2009 10:37
Има много нормални лидери и кадри лидери ама как да пробият "политическото статукво"- нагли, безочливи, тъпи , корумпирани полит.елити, които на всичкото отгоре си мислят че са най -умните.
Системата сега може да се определи като "Рушветчиите назначават рушветчии". И така всяка обществена система бъка от рушветчии. В съчетание с разните му педер_ _ки, масонски, на разни фондации и прочее лобита -политическата система става бетон. Дреме им на такива хора за държава и народ. Как въобще могат да пробият нормалните кадри и лидери ???
Формулата е в създаване и задействане на ТЕХНОЛОГИЯ ЗА ПОДБОР НА КАДРИ. Taka вероятноста да се издигат хора нормални и със здрава психика е по голяма а откачалките които виждаме като ръководители на разни институции ще намалят.
25 Август 2009 10:42
Гладиатор и как смяташ, че ще проработи тази технология след като всичко е в ръцете на рушветчиите? Няма как да стане, и няма й да стане... Така че ще си се влачиме мърцински до края на света.
25 Август 2009 10:42
Казвам здрава психика защото хора които вземат рушвети не са със всичкия си акъл. Да си на държавна служба и да крадеж пари от данъкоплатците които ти дават заплатата - нормален човек туй не може да го направи.
Всички рушведчии не са съвсем с всичкия си мозък и са за психологическо освидетелстване.
25 Август 2009 10:50
Ще стане, Данте, лека по лека, само деа се намери един поне с желание да я измисли и задейства и воля да я приложи. ще тръгме лека -полека и след 2-3 год. ще започне да дава резултат най вече в манталитета на обществото.
Има и др. начин не лека по лека а чрез т.н. революционен начин - преобръщане системата с главата надолу с твърди и ясни правила за подбор на кадри в т.ч. и чрез тайни правила, предавани от уста на уста. Щото хеле ако пишеше че педерунг_л или масон няма право да заема ръководна длъжност (не че няма свестни ама са в графа изключения) цялото световно педерунг_лско и масонско войнство ще скочи.
25 Август 2009 10:58
Гладиатор, прав си напълно.
Казано с едно изречение - политическата класа се възпроизвежда със себеподобни.
Относно създаване на читава администрация - казвал съм го и преди: трябва да се създаде национална надведомствена атестационна комисия, която да назначава всичко от младши експерт нагоре до заместник министър, да извършва атестирането им, да издига в ранг и пр. В този смисъл - не трябваше да се ликвидира министерството на държавната администрация, а да му се предадат и нови функции.
Политическите кабинети са пагубни за държавата, защото в тях мултиплицира партийната номенклатура от всякакви цветове. И от там тръгва всичко надолу.
25 Август 2009 11:49
Интересно е какво ще роди вакуумът. Не само у нас. Вечно ли медийната пудра ще подменя политическите тези, или все някак ще се възкреси времето, когато идеите се наричаха идеали?

Идеалът е целта, а идеята е схващането за начина, по който може да се постигне. По-точно, начинът за движението към нея, щото идеалът по определение е цел, която никога не може да бъде осъществена докрай. Правя това уточнение, понеже иначе не става ясно, как така хем няма криза на идеи, хем има идеен вакуум? Напротив, лидерите ни споделят или поне прокламират именно идеалите - за демокрация, напредък, свобода, обществено единство, ред и справедливост, макар и в тесен смисъл - но същевременно са в страхотна идейна криза.
25 Август 2009 12:08
В.Лянча:"... прокламират именно идеалите - за демокрация, напредък, свобода, обществено единство, ред и справедливост..."
Лянча, а ти сигурен ли си като какво лидерите имат в предвид съдържанието на тези категории
25 Август 2009 12:31
За идейната криза на политическата класа у нас има както дълбоки исторически причини, така и обикновено неумение да се формулират и следват идеи - прости и ясни схващания за постигането на основните обществени идеали.
Говорили сме и друг път за главната обективна причина - липсата на т.н. "континюитет", многовековната историческа непрекъснатост на общественото ни развитие. Една разходка Павия - Милано - Торино ще ви убеди във важността й. Като видите "Чертоза ди Павия", фантастичния ренесансов комплекс, започнат през 1396 и още по-невероятния "Дуомо ди Милано", започнат през 1393, чието украсяване продължава и днес, ще усетите италианското разбиране за понятието обществен проект. Тогава можете да разберете защо след три много радикални поземлени реформи за по-малко от век, в ни една италианска глава не се е родила дивата и варварска идея за връщане на земеделска земя "в реални граници". И защо под Алпите има 80 км непрекъснати оризища с 2-3 млн. собственика, а българите ядем италиански ориз и други храни.
25 Август 2009 12:40
Неграмотно, едностранчиво, плитко, необективно - ей това ми е мнението за горната статия. ***

Редактирано от - sybil на 25/8/2009 г/ 13:33:51

25 Август 2009 13:00
Лянча, тва за идеите си много прав. Всяко нещо на света тръгва от една идея в нечия или няколко глави. След това тази идея следва да се развие на ниво програма или доктрина. Програмата пък определя стратегическите посоки за осъществяването и. Вярната стратегия се осъществява чрез подходящи технологични и тактически прийоми.
С всичко това се дава ясната посока, пести се човешка енергия, ресурси и пари щото знаеш точно какво ти трябва и какво да купиш
А сега у нас повечето обществени системи работят по системата "хрумна ми - скимна ми" и " в "еди къде си правили така ".
Повечето партии, независимо че имат т.н. програми гледат на тяк като на тапет пред обществото и през ум не им минава да ги реализират.
Унас единствената партия има истинска програма-доктрина е Атака.
25 Август 2009 13:01
Лянча, а ти сигурен ли си като какво лидерите имат в предвид съдържанието на тези категории

Гладиатор, дай да не ги сатанизираме. Проблемът с политиците ни не е, че те или повечето от тях са морални изроди, а че в един момент почват да управляват по изроден и извратен начин. Поради перманентната им идейна криза, за която Диян ни казва, че я няма и главно поради липсата на контрол върху властта. На взаимен, чрез разделяне на властите и на пряк, осъществяван от нас. Това е центърът на кризата, идейна и политическа.
25 Август 2009 13:08
Неграмотно, едностранчиво, плитко, необективно - ей това ми е мнението за горната статия. И се чудя - журналистът, написал това, ли е глупак, или ме има мен за такъв?

Добре дошъл, МиткоХа. Не се чуди и не стреляй в пианиста, просто той много разчита на нас и е прав. Всеки журналист е медиатор - първото, което научава, е да даде възможност на обектите или адресатите на материала да го (до)напишат. Тази работа е оставена на форума ни ... нали не очакваш да прочетеш нещо от обектите на статията?
25 Август 2009 14:22
Кризата на партиите и лидерите се дължи на това, че ТЕ нямат идеи, имат само желания и намерения. Партиите са "групи по интереси", а лидерите им са или най-заинтересованите, или най-изпълнителните. Иначе идеи /за по-добро общество например/ има много - и стари, вечни, и нови. "Хомогенна маса" обаче няма. И това е идея, разбира се, но много заблуждаваща и противоречаща на общественото добро.
25 Август 2009 15:45
Гладиатор; "У нас единствената партия която има истинска програма-доктрина е Атака."
И донякъде Догановото ДПС
25 Август 2009 15:49
Има си и идеали и идеи и партии. Натиснете тук
25 Август 2009 15:50
Съмнявам се че и Костовистите имат ама тяхната е стъпила на грешни основи като пещерен антикомунизъм, бясна русофобия, слагачество пред външни структури, конфронтация с Българската Православна Църква - все неща които трудно се продават
25 Август 2009 16:03
Вrajtman, прочетох първите точки от програмата и спрях.
Да ти кажа един трик, безплатно. Видиш ли написани неща с неясни и усукани изрази и думи които вместо български термини са изполвани чуждици -знай: явлението се казва "Димна завеса" . Целта, дали подсъзнателно или съзнателно, е да се скрие неяснотата или незнанието по дадена материя ( в редки случаи се касае за комплекс с цел оргиналничене и демонстрация на знание чрез използване на чуждици и усукани и изкилифирчени изрази).
Така че, благодаря, няма да мога да издържа, най малко да ровя в речника си кво означава тая или оная дума.
25 Август 2009 16:29
Гладиатор,
не виждам нищо неясно и усукано. Още повече, че тази програма Натиснете тук е достатъчно подробна, ясна и конкретна.
25 Август 2009 16:36
Вероятно имаш предвид това:
ОСНОВЕН ВЪЗГЛЕД ЗА ОБЩЕСТВОТО
-
1.Обществото e производно и се изгражда от безусловно по рождение свободни, равноправни, пълноправни и суверенни личности, над чиито права и свободна воля, никой друг индивид, колектив, организация или държавата няма и не може да има приоритет.
-
2.Всеки колектив и неговите организации и структури, признаци и принципи на организиране и взаимодействие, произтичат единствено от правата, суверенитета и свободната воля на отделните съставящи ги личности и не могат да бъдат над тях и въпреки тях.
-
3.Всяка обособена обществена структура има своите специфични характеристики, цели и интереси, производни на специфичните общи характеристики, цели и интереси на съставляващите ги личности. Доколкото спецификата и обособеността на една структура е налична, то тя следва да се признава и уважава.

Колко чуждици има ? Коя е неразбираема ? Индивид ? Колектив ? Приоритет ? Принцип ? Суверенитет ? Специфични ? Май това са всичките употребени чуждици.

Редактирано от - Brightman на 25/8/2009 г/ 16:37:50

25 Август 2009 16:51
И за сравнение Натиснете тук
25 Август 2009 18:19
В. Лянча: "Проблемът с политиците ни не е, че те или повечето от тях са морални изроди, а че в един момент почват да управляват по изроден и извратен начин"

Абе май че е, Лянча (здравей): какво нормално може да се очаква от политици, които са морални изроди (много точно определение си дал !) ? Само изроден начин на управление. Обратното би било абсурд, парадокс, и т.н. И лошото е в това, че даже нормални в началото политици, попаднали във властта, доста бързо "поемат" (попиват) нейните принципи и механизъм на действие и стават морални изроди, с всичките от това последствия.
25 Август 2009 18:31
Brightman: "...не виждам нищо неясно и усукано."
Ами например това: "3.Всяка обособена обществена структура има своите специфични характеристики, цели и интереси, производни на специфичните общи характеристики, цели и интереси на съставляващите ги личности. Доколкото спецификата и обособеността на една структура е налична, то тя следва да се признава и уважава." (особено последн. изречение)
и това: "2.Релативизъм, плурализъм и несамоцелност на подходите и решенията."
Какво значи думата релативизъм, а думата плурализъм тъй и не я разбрах, няма я в речника ми.
и това; "4.Държавни грижи за преодоляване на факторите, които ограничават равния неограничен достъп до възможностите."
Ако си мишлиш че тва написаното е за масова употреба....
В Под игото, спомняш ли си изпита. Там Вазов показа как едно нещо казано по един начин може никой да не го разбере (Кирияк Стефчов) а казано по нормален начин (Бойчо Огнянов) всеки го разбира
25 Август 2009 20:38
Идеалът е абстракция за самоцелта на общия ни живот . Всяка общност на хора се стреми да го стига , осмисляйки своята , "историческа" идея за него . Идеята е интелектуално средство - за познаване , възприемане и оценка на Идеала , от всеки и по всички нива на общността , във времето й/му/им , на общуване с "другите". И докато Идеалът е в социалното "естество" на Човека , Идеята е негова практическа изява в системата му на общуване . Пътят към Идеала е осеян от битки между идеи . Най-остри те биват , когато наддделява идеята за връщане назад , в собствено "историческото" . В "идеен" план , България до неотдавна беше далеч пред Люксембург , но като някак , чрез погазване на "олимпийския принцип" в Историята - да си участвал , сиреч , да си "практикувал" в Нея . Затова и сега , Обществото й търпи вакуум/безвластие откъм точната си идея за устойчиво развитие . Условно ще се съглася с милия Автор , че "няма криза на идеите" , но ако го запитам , Коя сочи достоверната посока към Идеала , сигурен съм - ще премълчи . Съдя по последните редове на дописката . Да , ние сме в "идейна" криза , мили Авторе ... Тя вилнее отдавна в системата на политическото ни общуване , помитайки и партиите и техните лидери . Всички притеснения идат , че тя може да вкара Обществото в реална немощ , То да наложи потребното ни радикално преструктуриране в Модела на политическо общуване и отвори пътя ни към Идеала ...

25 Август 2009 21:18
Първо следва да се определяът ясно националните идеи а сетне от тях да изходят идеи към др.поприща. Като няма ясно изразени и приети от обществото национални идеи, на коя основа да се пръкнат другите идеи.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД