:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,778,157
Активни 590
Страници 5,031
За един ден 1,302,066
Реформи

Изпитите за гимназиите - 3 в 1 със съмнителен ефект

Опитът на министерството да обедини в едно приемен изпит с външно оценяване и класна работа е неубедителен
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
От съображения за сигурност на изпитите за гимназия децата оставят мобилните си телефони. Догодина на първата част от изпита ще са длъжни да се явят и нежелаещите да кандидатстват и това вероятно ще доведе до хаос в залите.
Наскоро един мой приятел ми се оплака, че си е купил козметичен продукт тип три в едно - изпълняващ едновременно ролята на шампоан за коса, балсам за тяло и забележете - пяна за бръснене. Според етикета - същински триумф на ефективността. В действителност продуктът не върши работа като нито едно от трите. В нещо такова са на път да се изродят приемните изпити за гимназиите, които ще държат седмокласниците догодина. Просветното министерство реши да обедини три продукта в един - класна работа, миниматура и приемен изпит за гимназиите, с аргумент - удобство и ефективност. Това обаче е на път тотално да обезсмисли съществуващата в момента система на оценяване в училищата.

Идеята на министерството за намаляване на изпитната тежест върху учениците, които напоследък се скъсват да се явяват на какви ли не изпити със съмнителна полза за образователните резултати, на пръв поглед звучи разумно. Освен минималния брой текущи оценки по съответните предмети учениците от 4, 5 и 6-и клас в края на годината се явяват и на миниматури, които да дадат обективна външна оценка за нивото. Досега оценките от тези матури не се включваха в успеха на децата, а целта им бе да ориентират министерството за постигането на образователните стандарти. Сега новият екип в МОН предлага миниматурите по български език и математика в прогимназиалния етап (4-7 клас) да се зачитат за класна работа, а в случая със 7-и клас - и за приемен изпит. За да се отчете все пак, че става въпрос за приемен изпит, след частта миниматура, която ще е задължителна за всички, децата, които искат да кандидатстват за гимназии, ще решават и втора, по-трудна част.

Това на практика размива смисъла и на трите вида изпити и онагледява сериозните проблеми около съставянето на добри тестови материали.



Приравняването на миниматурата на класна работа



е, меко казано, проблематично, защото миниматурата проверява знанията върху целия материал от първия и втория учебен срок, а класната работа е само върху ученото в съответния срок.

В случая със седми клас нещата стават още по-безумни. Тук за по-прегледно ще разделим изпита на две части - А (миниматура и класна работа) и Б (трудна част за кандидатстване в гимназиите). Какви видове оценки ще получи ученикът в края на това приключение? По част А оценката ще е една, но с двойно предназначение. В качеството й на класна работа изкараната оценка - да речем четворка, ще повлияе на успеха на ученика, но само на срочния. За нуждите на министерството обаче тази оценка е годишна - показва постигнатото ниво в края на 7-и клас. Ако съществуваше връзка между финансирането на училищата и оценките от миниматурите, хаосът би бил пълен.

Картината става още по-любопитна, когато комбинираме част А с част Б. В този случай ученик, изкарал пълно 6 по част А и на теория покрил блестящо държавния образователен минимум, в ролята си на кандидат-гимназист ще е събрал точки за по-ниска оценка - да речем 4.50, а оставащото трябва да навакса с трудните задачи по част Б.

Това онагледява убедително липсата на яснота



какво точно трябва да знаят децата.



Включването на по-трудна част в изпита за гимназиите може да се тълкува като признание, че държавният образователен минимум е нисък и децата трябва да покажат знания над него. Ако приемем това обаче, по аналогия следва да променим и държавните зрелостни изпити. И те по закон проверяват постигнатия образователен минимум, тоест ниското ниво, но нямат втора, по-трудна част за кандидатстване в университет.

Надграждането на изпита с по-трудна част може да е знак и за друго - невъзможността за изготвяне на достатъчно добри и общи за всички тестове, които да подредят равномерно желаещите да кандидатстват деца и да не доведат до блокиране на класирането заради получени равни балове. Още повече, че цялата тази изпитна комбинаторика ще се мисли ударно броени дни преди 15 септември.

Пускането на изпити три в едно ще създаде и чисто организационни проблеми, по подобие на матурите. Кандидат-гимназистите вече няма да седят през чин, защото първата част на изпита е задължителна за всички и няма да има достатъчно зали, ще има проблем с дисциплината, съмнения за преписване и т.н.

Всичко това не означава, че аргументите на новия министър Йорданка Фандъкова за принципна промяна в приемната кампания, така че изпитите да останат само за училищата с реална конкуренция, са неубедителни. Напротив. Тежките изпити след 7-и клас години наред се явяваха имуществена бариера пред достъпа до образование заради частните уроци, а България оглавяваше класациите по свръхселективна образователна система. Истинско безумие е свободните места да са хиляди, а изпитите - тежки. Много по-добре ще е обаче промяната в изпита за 7-и клас да се случи тогава, когато концепцията е ясна, а тази година експериментите да се ограничат. Било то с цената на неудобството децата да се явят на повече изпити, но с ясна цел.
2
1659
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
01 Септември 2009 10:42
Добър анализ, много са верните неща.
Но! Нима някой си мисли, че сега няма да има "имуществен ценз"? Ами просто вместо само по български и по математика, седмокласниците ще тръгнат на частни уроци и по повечето предмети, които изучават.
След това. При всички положения за самите гимназии вариантът "нескафе" е по-добър, защото двойки няма да има или поне няма да са на деца, искащи да кандидатстват. Това са около 50 процента от всеки випуск. От години двойките по математика са около 14-18 процента и "ликвидират" няколко потенциални гимназиални паралелки.
Но! Защо изобщо се правят конкурсни изпити след седми клас, когато от две години обявените за прием места са повече от кандидатите! Мисля, че преди няколко десетилетия специално в техникумите се кандидатстваше по документи и само при наличието на повече мераклии се организираше изпит.
В момента изпитите са задължителни и се провеждат преди /!/ децата да са кандидатствали за това или онова училище. Т.е. те в момента са пак своеобразна проверка на знанията, а не начин да се подредят по справедлив начин кандидатите. Които пък хич не ги знаем накъде ще се насочат, а само предполагаме традиционния интерес към езиковите гимназии.
А към цялата тази галиматия като прибавим и анархията в план-приема, където също от две години всеки си обявява колкото си иска бройки и нито община, нито министерство могат да ги коригират /Фъндъкова незнайно защо ще го "огменя" този план-прием, дето го няма/ и ужасът е наистина невероятен...
01 Септември 2009 20:07
Наскоро един мой приятел ми се оплака, че си е купил козметичен продукт тип три в едно - изпълняващ едновременно ролята на шампоан за коса, балсам за тяло и забележете - пяна за бръснене.


А, здрасти, булка!
Да не би някой все още да си въобразява, че има особена разлика между съдържанието на всички тези продукти? Не ви ли се е случвало верото да ви мирише на шампоан? А душ-гелът на веро?
А някой да се е замислял какво става с шампоаните с изтекъл срок на годност, например?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД