:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,731,039
Активни 800
Страници 15,942
За един ден 1,302,066
ЗАМЪРСЯВАНЕ

100 милиона тона смет образуваха остров в Тихия океан

Промишлените боклуци вече са два пъти колкото американския щат Тексас, а учените още не знаят как да решат проблема - най-вече заради безразличието на правителствата
Островът е два пъти по-голям от американския щат Тексас.
Невероятен остров от боклуци плава от десетилетия в Тихия океан и трови неговите обитатели. Огромната площ от плаващи отпадъци се простира на 500 морски мили навътре от калифорнийския бряг, преминава през северната част на Тихия океан и Хаваите, като стига почти до Япония. Гигантската купчина от пластмасови боклуци не се мести, а стои на едно място благодарение на подводните течения, но вече е с големина 2700 км. "Там има около 100 милиона тона смет", казва американският океанолог Чарлз Мур, който пръв е открил гигантския боклучен остров в Тихия океан. Пластмасовото бунище е прозрачно, намира се под водата и поради това не може да бъде видяно на сателитни снимки. "Можете да го видите само от кораб", обяснява Мур. Гигантско струпване на боклуци плава във водите на Тихия океан и вече е с площ, над два пъти по-голяма от щата Тексас. Известно е като "пластмасовия водовъртеж", тъй като боклуците в него идват от теченията и се завихрят във фуния. Той се е появил още през 50-те години на миналия век, а всеки десет години площта му нараства десет пъти. Еколозите предупреждават за сериозната опасност, която боклуците представляват за обитателите на океана. За съжаление, премахването му, поне засега, едва ли е възможно.

Учените смятат, че 1/5 от боклука е изхвърлена от кораби и петролни платформи, а останалата идва от сушата. В Тихия океан плават всякакви отпадъци - футболни топки, парчета от лодки, блокчета от детски конструктори, найлонови пликчета и други. Океанологът Къртис Ебесмайер изследва струпването на отпадъци в моретата повече от 15 години. Той сравнява боклучения остров в Тихия океан с живо същество. "То се придвижва неконтролируемо като огромно животно", допълва Ебесмайер. И когато това животно се приближи към сушата, доближавайки се към Хавайския архипелаг, резултатите ще са много сериозни. "Боклукът се разпръсва по плажовете и замърсява цялата околна среда", добавя той. Според проф. Дейвид Карл, който е океанолог в Хавайския университет, необходими са още проучвания, за да може със сигурност да се определи големината на боклучения остров. Доскоро боклуците, които се изхвърляха в океана, се разграждаха бързо в солената вода и заради резкия спад на температурите. Но съвременните пластмаси не подлежат на такава относително бърза химическа реакция. "Всяко парче пластмаса, произведено преди 50 години, попаднало в океана, продължава да плава там някъде", обяснява химикът Тони Андрейди, който работи в американския изследователски институт "Трайенгъл".

Във филмите корабокрушенците на пустинни острови слагат писмо в бутилка и я пускат в морето с надеждата, че някой ден ще стигне до сушата. За съжаление, ако модерният Робинзон Крузо опита подобно нещо с пластмасова бутилка,



най-вероятно посланието му ще стигне до средата на Тихия океан



и ще се закачи за носещата се върху водата камара, известна още като "пластмасовия водовъртеж" (Plastic Vortex), коментира в. "Таймс". Пластмасови торбички, пластмасови шишета, пластмасови играчки завършват пътя си в движещия се водовъртеж. И тъй като употребата на пластмаса се увеличава, особено в бързо растящите нации в западната част на Тихия океан, водовъртежът продължава да расте. "Огромен е", казва Дъг Уудринг, който е предприемач и природозащитник от Хонконг. Но "за нещастие океанът е доста голямо място, и тъй като не е пред очите ни, не мислим много-много за него." Уудринг обаче се опитва да промени този факт. С помощта на Института по океанография Скрипс (Scripps Institution of Oceanography) той, заедно с няколко свои колеги по опазване на океана, организираха експедиция от два кораба, която стигна до "пластмасовия водовъртеж". Те го изследваха, направиха снимки и видеозаписи, с които да алармират обществеността за растящата опасност от боклука в океана. "Трябва да накараме хората да разберат, какво правят с океана си", казва Уудринг. Експедицията се състоя през август т.г. с два кораба - "Ню Хорайзън" на Скрипс и "Кайзей". "Ню Хорайзън" се фокусира върху научните изследвания и проучи влиянието на пластмасовия водовъртеж върху морския живот в Тихия океан. Тъй като пластмасата се пече на слънцето, тя бавно се разлага, като изпуска отровни химикали във водата, а те може да навредят на рибата, както и на нас, когато я ядем. "Кайзей", което на японски означава "планета океан", проведе два експеримента за почистване на боклука, без да вреди на морските обитатели в и около водовъртежа. Хората могат да видят мисията от уебсайта на проекта, който ще предложи първия поглед отблизо към най-голямото бунище в света. Той се надява проектът "Кайзей" да накара хората да осъзнаят факта, че пластмасата, която хвърлят в кофата, не изчезва ей така. "Всеки, който някога е бил на плажа и е виждал парчета пластмаса, разбира това. Това не прилича на топенето на ледниците или изсичането на тропическите гори, които може и да са на чужда територия. Това е нещо, което може да се види от всеки, да се докосне и да се направи разликата", допълва той.

Островът от боклуци в Тихия океан не е единствен. Атлантическият и Индийският океан, които имат собствени особености, също притежават водовъртежи от пластмаса. Тъй като огромните струпвания от пластмаса се носят в международни води и се намират далеч от сушата,



никое правителство няма желание да поеме разходите



и да се нагърби с трудностите около почистването им. Най-доброто решение е просто да спре да се добавя нов боклук, като се използва по-малко пластмаса, а ако се използва, да се рециклира. В момента всяка година се произвеждат повече от 60 милиарда тона пластмаса, а от тях се рециклират по-малко от 5%. Голяма част от това, което не отива на бунищата, намира пътя си към големия пластмасов водовъртеж. Пластмасовите отпадъци причиняват всяка година смъртта на милиони морски птици, както и на повече от 100 000 морски бозайници, предупреждават от Програмата за опазване на околната среда към ООН. Това е така, защото 90% от боклуците, които плават в океаните, съдържат пластмаса. Експерти от ООН са изчислили, че през 2008 г. всяка квадратна миля в океана е съдържала 50 000 единици плаващи пластмасови отпадъци.
СНИМКИ: РОЙТЕРС и Архив
Морските изследователи Мириам Голдщайн, Джеси Пауъл и Челси Рохман оглеждат играчка, която са намерили сред боклуците на "пластмасовия водовъртеж".
 Учените оглеждат поредните отпадъци от острова.
 Много рибари посещават водовъртежа, за да търсят неща, които могат да им свършат работа.
 Огромна част от боклуците са пластмасови продукти.
11
10624
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
16 Септември 2009 06:02
Този остров е от миналата година, а подобен материал - информация със снимки, имаше в "Чужбина".
16 Септември 2009 06:19
Значи, започвало от Калифорния, покрай Хаваите и стигало почти да Япония. Пък било голямо 2700 километра. Било прозрачно, пък се виждало от кораб. От космоса не се виждало. Дали се вижда от самолет или ниско летящ хеликоптер не се казва.
16 Септември 2009 07:01
Последните проучвания, точно направени около този остров, показват, че пластмасата се разгражда под въздействието на морската вода и ултравиолетовите лъчи, абе сигурно и цялата слъчева светлина, и няма да бъде там 10 000 години, а само някакви си десетилетия.

Проблема обаче е, че докато се разгражда, толкова бързо, пластмасата замърсява морето с богат набор от токсини не виждани в природата. Демек - отравя морето.
16 Септември 2009 07:28
И стои на едно място, понеже имало подводни течния.Нещо като дървен камък, нещо като нищо.
16 Септември 2009 08:10
Аз пк можа да разкажа за България и прекрасната и природа, която е замърсена ужасно.На всеки паркинг или отбивка, на които спирах лятот, дори високо в планината, картината беше една-камари от пластмасови шишета и торбички.Гнус!
16 Септември 2009 08:55
За съжаление човекът е единственното същество, което произвежда боклук.Както върви изглежда, че няма да надживее боклука.
16 Септември 2009 11:21
След години като свърши нефта ще има войни за тази пластмаса там
16 Септември 2009 11:29
Подобно петно с размери 30 на 800 м плува в яз. Въча. Най често е близо до стената. Примесено е с медицински отпадъци и консумативи от някакъв цех наблизо+целия боклук, който булгаристанците си оставят след риболов. Отвратителна гледка.
16 Септември 2009 11:53
Аз не мога да разбера ироничните коментари в началото. Човек като не знае какво да каже по сериозна тема по-добре да си замълчи отколкото да се прави на интересен.
16 Септември 2009 12:08
http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Pacific _Garbage_Patch
16 Септември 2009 23:35
Трябва да се разработи проект за флотилия от кораби-събирачи на тези отпадъци и кораби-майки , където те да бъдат преработвани и извозвани на брега за рециклиране . Работа за няколко хиляди човека , във всеки от районите ...

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД