:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,730,344
Активни 741
Страници 15,247
За един ден 1,302,066
Интервю

Президентът няма как да се меси в икономиката. И слава богу

Кой глупак ще инвестира у нас, ако сменяме непрекъснато фискалната политика, пита банкерът Стоян Александров
снимка: Борислав Николов
Стоян Александров
Стоян Александров е бивш финансов министър в правителството на Любен Беров, а преди това - данъчен №1 на републиката. Завършил е Висшия финансово-стопански институт в Свищов. Работил е на ръководни позиции в няколко банки. В момента е председател на надзорния съвет на DBank. Александров е посочен като един от авторите на предизвикалия доста критики доклад до президента за състоянието на икономиката и пътищата за излизане от кризата.



- Г-н Александров, кога е писан докладът за президента, посветен на икономическата политика, и как протече този труд?

- Този документ, който, признавам, едва сега виждам в неговата пълнота, почна да се пише от един сравнително голям колектив от 18 души, още през лятото. Останалите автори са предимно от Икономическия институт на БАН и от УНСС. Общо взето всеки си пишеше неговата част, като няколко пъти проведохме дискусии в президентството, на които да се обединим около някои общи становища. Президентът присъстваше на тях, но нито той, нито хората от неговия екип реагираха на нашите понякога разгорещени спорове.

Искам да подчертая, че през лятото не се знаеше изобщо какво правителство ще има, какви ще са резултатите от изборите и въобще за какво подготвяме този доклад. Сега като виждам реакциите на всички, може би трябва да подчертая, че това не е доклад "на", а доклад "за" президента. Целта му е да се информира президентът за състоянието на икономиката и рисковете, които съществуват. Това, че някой в тази институция е решил да го публикува и да ангажира държавния глава с него, си е негов проблем. Държавният глава не трябва да влиза в такива подробности - той трябва да стои отгоре и да се произнася само по съществени проблеми на управлението.

- А защо не допускате, че Георги Първанов може наистина да харесва прогресивната данъчна скала, каквато се предлага в доклада, нали в първия си мандат беше "социалният президент"?

- Първо, това за фискалната политика беше написано в последния момент. И второ - това е огромна глупост. Как можеш да напишеш подобно малоумие, че предлагаш да премахнеш плоския данък, който е въведен толкова скоро и който никой не може да отрече, че сработи добре. Пък и аз не виждам кой ще е този глупак, който ще дойде да инвестира в България, ако почнем така през година-две да променяме фискалната политика.

Аз съм възмутен от колегите си, едва днес събрах целия доклад на едно място и просто не мога да повярвам на очите си. Даже ми идваше по едно време да се обадя в президентството и да им кажа да ми махнат името, защото така се излагам пред студентите си.

- Във вашия общ труд се казва, че старите начини за привличане на инвестиции, включително и плоският данък, са изчерпали възможностите си. Защо да не се приеме, че идват други времена и може би наистина трябва съвсем нов подход?

- Икономиката и държавното управление не могат да правят резки промени. В момента имаме не точно финансова и банкова криза, а ликвидна криза, т.е. липсват пари. В такива условия всяка мярка, за която има и най-малкото съмнение, че ще намали било приходите в бюджета, било свободните средства, с които фирмите да разполагат, е антипродуктивна. Момчетата (икономическият екип на премиера Бойко Борисов - б.а.) ще се справят със засилване на събираемостта на постъпленията в бюджета, това не е толкова сложно. Останалото е да се попречи на банките с майки в чужбина да изтеглят ликвидност от България и създаване на условия за отпушване на банковото кредитиране. Защото без него бизнесът умира.

Оставете ги тези приказки за "социалния президент". Ние не сме президентска република и аз затова много пъти подчертавах по време на дискусиите, че държавният глава няма почти никакъв, даже абсолютно никакъв инструментариум да въздейства върху икономиката. И слава богу.

- Звучи доста чудно Стоян Александров, който въведе през 1994 г. унифицираната ставка по ДДС, през 2009 г., вече да се отрича от нея...

- Абе, как да се отричам. Нали ви казвам, че не съм писал такова нещо. В тези условия данък ДДС е почти единственият сигурен, стабилен и най-голям приходоизточник в бюджета. Тези хора, които са написали това, са едни откачалки, които са хванали президента за канарче.

Вие знаете ли, че по едно време едни "умници" искаха да пишат цяла глава, в която със сметки да покажат каква е ползата и вредата от валутния борд. Или примерно нещо такова - да се предложат различни варианти на плаващ курс на лева, на нещо като паричен съвет, ама не съвсем. Ами ако това нещо беше публикувано, представяте ли си какво щеше да стане - че президентът се съмнява във валутния борд. В почти единственото нещо, което е сработило добре в тази страна и надживя четири правителства.

- Вие на коя част сте автор?

- Аз написах частта за банковата система и там се подписвам и с двете ръце за твърденията си. Общо взето банковата ни система не е в криза, няма и помен от нестабилност. Аз твърдя обаче, че ако нещата продължават по досегашния начин, българската банкова система ще издържи още 6-9 месеца, максимум 1 година. Защото икономиката ни е в криза и тя съвсем реално може да повлече и банките след себе си. Ние сега водим самоцелна политика за стабилност на банковата система. За какво ни е тая стабилност, като банките не могат да вършат основната си дейност - да отпускат кредити? Това е някакъв уникален шанс, че у нас нямаше сриване на банки, но за съжаление само това не е достатъчно.

- Какви идеи предлагате за отпушване на кредитите?

- Имам 6-7 идеи, които се свеждат до това да се освободи паричен ресурс в полза на банките и да се затегне контролът върху онези от тях, които с надпреварата в лихвите повличат системата към несигурност. Например предлагам с промяна в закона да се отмени гаранцията върху промоционалните депозити. Не е нормално банка да дава по 12%, по 15% лихва върху депозитите и държавата да гарантира тези депозити. Вие като гражданин какво правите сега - тичате от банка в банка да си местите парите.

Лошото е, че тези високи нива на лихвите по депозитите, т.е. на привлечения ресурс, водят след себе си и до повишаване на лихвите по кредитите, а това вече е лошо за икономиката. Затова и предлагам постоянен контрол върху банките, които си позволяват такава лихвена политика. Трябва да се разбере в крайна сметка, че ако се появят проблеми в някоя банка - например с лоши кредити, то това ще е сред банките, които водеха неразумна политика на надпревара в свалянето на лихвите по кредитите и сега - в повишаване на лихвите по депозитите.

Другото, което предлагам, е намаляване на минималните задължителни резерви.

- Но те вече бяха намалени, след като почна кризата - от 12 на 8%, което наля обратно в банките милиарди левове, но те изобщо не реагираха с понижаване на лихвите. Защо мислите, че сега тази мярка ще проработи?

- И 8% е много. Сега на всеки 100 лева кредит, който отпускам, аз трябва да държа по 8 лева на сметка в БНБ. И БНБ, тъй като сме във валутен борд и няма кой знае какви възможности да маневрира, слага тези 8 лева някъде в чужбина за 1-2% лихва. Това е цялата истина. Защо тези пари да стоят ей така, а да не се върнат в банките? Аз не казвам, че съвсем трябва да се премахнат минималните задължителни резерви, но колкото повече се намалят, толкова по-добре.

Иначе какво се получава? Банките нямат достъп до други парични ресурси освен ако трезорите майки в чужбина не им отпуснат, а в сегашните условия това става трудно. Впрочем оттук идва и самоубийствената надпревара за привличане на депозити. Аз неслучайно повтарям, че хората трябва добре да се оглеждат за лихвите по депозитите и да си правят сметката, че банката в лошо състояние се познава по това, че дава прекомерно високи лихви за влоговете. Да си правят сметката какво би могло да стане с парите им. Другият начин е да се облекчат условията за междубанковото кредитиране. Даже предлагам да има държавно гарантиране на междубанковите депозити.
42
3872
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
42
 Видими 
16 Септември 2009 01:06
Няма смисъл да пишете автобиографичните данни на мошенници. Икономиката не е наука. Това е смятане, учи се до 7-ми клас. Именити икономисти, като видите кризата, можете да се досетите колко сте именити. Търтеи ......
16 Септември 2009 01:56
Стоенчо,
за какъв ни е този инвеститор отвън?
Всички външни инвеститори идват и инвестират с нашите пари, заграбват нашите, съществуващи предприятия и печелят, без да развиват нищо. Инвеститорът отвън не е човек, който идва да направи производство, непознато нами. Нито пък носи пари отвън. Инвеститорът отвън идва с една гола идея и гола схема как да ни ограби, източи държавата, издои населението. Идва без един лев, и без идея за развитие. Работата му е да сложи ръка я на водоснабдяването ни, я на електрификацията ни, да получи всякакви данъчни привилегии от държавата, които преди него са отказвани на местните бизнесмени, заети със същия бизнес, на натовари населението с по-високи цени, вследствие заграбване на естествените монополни производства, да разпродаде, ограби, ошушка и да си замине с камара пари.
ЧУЖДИЯТ ИНВЕСТИТОР ИДВА ГОЛ КАТО ПУШКА И СИ ЗАМИНАВА БОГАТ. СЛЕД НЕГО ОСТАВАТ РАЗВАЛИНИ.
Подобни неолиберални еничарчета, като Стоенчо Александров, разпродадоха България, поддържайки в същото време митовете за чуждестранните инвеститори като носители на прогреса. Чуждата инвестиция е под формата на измамна схема. А се прави изцяло с български активи, с български пари, паразитира се на готовото. Много време ще мине, докато българинът разбере врътката с "чуждестранните инвестиции" и разбере как го завладяват, заробват, ограбват.
Този коментар го правя само от заглавието. На Стоенчо ръкописа ще го чета после.
16 Септември 2009 05:53
Икономическия институт на БАН

ЗАЩО?
16 Септември 2009 05:55
Тези хора, които са написали това, са едни откачалки, които са хванали президента за канарче.
Канарчето с червените прашки е втори мандат президент на тъзи територия.
Това е положението!
16 Септември 2009 08:51
Ех, г-н Първанов... и на тая професионална шафрантия ти даде път в политиката - за да ти забие нож в гърба !
16 Септември 2009 09:22
Винаги съм харесвал Стоян Александров - досега не помня да е заблуждавал със своите изказвания.
Казват, че прякора му е "малката секира" - значи е бил и добър преподавател.
Дано неговите студенти да управляват икономиката ни!
16 Септември 2009 09:26
Трябва да отбележим, че частта за "банките", писана от героя Стоенчо съдържа не по-малки дивотии. Изобщо Стоенчо е оформя като уникално нищожество - гравитира около БСП, пише доклади за Гоце, ама е готов да се отрече всеки момент от тях и да им забие нож в гърба.
16 Септември 2009 09:34
Ааа, има нещо доста гнило в разсъжденията на автора.

Значи, банката може да ми предлага потребителски кредит с около 26% оскъпяване (лихви, такси застраховки и т.н.), а аз не бива да получа 12% за парите си ?

Има ликвидна криза и банките могат да печелят, като дават пари с висока лихва, но, видите ли, е вредно гражданите да печелят и те ?

Хм ....
16 Септември 2009 09:48
Имам чувството, че Президента няма нищо общо със съставянето на доклада.
Той просто го е получил от 'корифеите' в БАН и УНСС.
Които са били колектив от 18 човека.
Интересно е, че никой не си задава въпроса кои са тези хора и ги пита за тяхните становища за темите, засегнати в документа...
16 Септември 2009 09:56
Президентът няма как да се меси в икономиката. И слава богу
Кой глупак ще инвестира у нас, ако сменяме непрекъснато фискалната политика, пита банкерът Стоян Александров

Веднъж и нещо смислено от малката Секира
16 Септември 2009 10:10
"Искам да подчертая, че през лятото не се знаеше изобщо какво правителство ще има, какви ще са резултатите от изборите и въобще за какво подготвяме този доклад."
Аз пък искам да попитам - тези "експерти" безвъзмездно ли са работили ЗА президента или са им изплатени хонорари за това да кипи безсмислен труд? От чия сметка са изплатени и не е ли крайно време да се направи една актуализация на бюджета на президента и президентството? Нали сме в криза все пак и затягаме коланите, а доколкото ми е известно това са средства от бюджета. Хайде стига вече - полети до Охрид, хонорари на експерти, какво ли още, което не знаем, да не излезат и оттам някои розови и червени предмети.
Не желая АЗ да плащам за това.
16 Септември 2009 10:11
Декември 2008 имаше нещо като анализ, според който банките прехвърлят средства зад граница. Никой не го казва открито. И тоя също.

А това, че Гоце не може да се меси в икономиката си е наивност или... Дълги години ще берем плодовете на неговото отроче - тройната коалиция...
16 Септември 2009 10:58
Gozambo е напълно прав. ква инвестиция е даречем една банка или дори едно производтство на чипс. те вкарват мъничко пари тук, а после на наш гръб ги множат без никаква печалба за нас. нали се сещате на долните гърчуля ква им е надценката на чио-то - от един кг. картоф изкупен за жълти стотинки до кило чипс на цената на суджука! и дори да изнасят - печалбата не се реинвестира у нас а заминава по островите...
и друг път съм го казвал - най-добрите инвеститори в бг-то са чужденците пенсионери преселили се у нас!
16 Септември 2009 11:06
С цялото ми уважение към Малката Секира, ще отбележа че той е банкер, т.е лихвар. За него основното е как да се вземат пари. Данъците пълнят бюджета (вярно), но те и регулират обшеството. Акцизът въру алкохола не само пълни бюджета, но и намалява алкохолизма. А ДДС върху лекарствата намалява ли болестите? Плоският данък намалява ли социалното напрежение? Проблемите не са само бирнически!
16 Септември 2009 12:18
Президентът няма как да се меси в икономиката. И слава богу

Което не му пречи отвреме навреме да се излага с тиражиране на глупости в публичното пространство...
16 Септември 2009 12:28
Ами то мнението на Малката секира същото като и на Дянков...
Обземат ме едни съмнения, че едни учЕни са усвоили едни пари, взети от едни данъкоплатци, за един доклад, който може да предизвика само смях у всеки един средноинтелигентен човек, притежаващ здрав разум.
16 Септември 2009 12:29
Стоянчо аз нема как да не го уважавам щот съм негов студент. Държа да отбележа дебело че си зех изпита от 1-я път което е равностойно да победиш на парламентарни избори с 99% мнозинство.
Обаче ето тук е заровен ключа от бараката:
"..Имам 6-7 идеи, които се свеждат до това да се освободи паричен ресурс в полза на банките.."
Стоенчо върти суче иска парици в повече към трезора. Като банкер го разбирам, но като съвестен труженик не. Требе да се освободи паричен ресурс към реалния сектор и МСП а не към банките. И второто му изказване за гарантиране на междубанковите депозити преведено на български означава че ако държавата гарантира, банките ще зимат с ниска лихва междубанкови, ще им се отвори пътя до ЛИБОР пазара и ще прилапат бая парички...А ако некоя банка изгърми държавата ще плати, тя държавата така или иначе ще плати но тук тънкостта е че ще плати на чуждестранния кредитор, ако се въведе горепосоченото.
Иначе Стоенчо мисли правилно, но и той човечеца си има некои субективни искривявания.
16 Септември 2009 12:29
В тези условия данък ДДС е почти единственият сигурен, стабилен и най-голям приходоизточник в бюджета.
Ей тук е заровено кучето на нашата беднотия. Държавата е практически с вързани ръце. И ще има да чакаме, добри пенсии, здравоопазване, образование на кукуво лято. Абе нали искахте капитализъм и частна собственост, а държабвата била лошо нещо.
16 Септември 2009 12:32
Абориген, ,
ма верно от половин морска миля разстояние ти личи, че си студентше на Стоян, евала.
16 Септември 2009 12:41
Докторе,
Стоенчо е един от най коравите преподаватели в Бг-то. Подлага студентите на мор и чума, дорде не научиш финансите като отче наш.Дай боже повече такъви като него. И там немаше "тестове" и прочие уйдурми. Теглиш въпроса пишеш, после сядаш на устен...И се започва едно въртене по целия матриял. Те това е учене, а не "дистанционно обучение" "тест " и прочие идеологически неправилни за мързеливата студентска душа прийоми.
16 Септември 2009 12:43
Чиста чума - няма спор. И мор по добитъка.
16 Септември 2009 13:05
абе може да е мор и леш по добитъка но тука не е дал никакво сериозно обяснение защо не му харесва прогресивната данъчна скала. че е от скоро наложен плоския данък и че чуждия инвеститор знае колко често се сменя фискалната политика у нас са много слаби доводи

Редактирано от - aце((тон)) в кафето на 16/9/2009 г/ 13:07:03

16 Септември 2009 14:34
Стоенчо е един от най коравите преподаватели в Бг-то. Подлага студентите на мор и чума, дорде не научиш финансите като отче наш.Дай боже повече такъви като него.


Я ?

И бил толкова "корав", че ...изчанчил яката....финансите на родината си ?

Но.... нали и да няма "Закон за амнистия"....няма кой да му търси сметка....да му мислят бедните студенти !

16 Септември 2009 15:36
Стоенчо е един от най коравите преподаватели в Бг-то. Подлага студентите на мор и чума, дорде не научиш финансите като отче наш.Дай боже повече такъви като него.

И освен това е абсолютно неграмотен освен по зазубрените преводи. Ай сиктир.

А тази статия по горе сочи че или му плащат или е изкукуригал оконателно. Аз лично залагам на първото - най вече заради олигофренските приказки на тема намаляване банков резерв ОСОБЕННО предвид резултатите от последното намаляване преди по малко от 8 месеца.
А любимата теза за великия чужд инвеститор просто няма да я коментирам - най малкото защото като го попиташ шемета КАК ще превлечем ´ инвеститоро´ отговорът е ´ с НИСКИ‌ заплати´ .
(разбирай скромно се пропуска че ´ ниски заплати´ включва и обещание да си останат ниски докато инвеститорът избие ´ инвестицията´
16 Септември 2009 16:33
Тука явно всички са писатели, не читатели.
16 Септември 2009 16:36
Абе "малката секира", к, во да каже, ако се върне "неплоския данък", одма ще му се намалят показаните доходи с 30 на сто, а за него завършилия ПУЦ-а по финанси в Свищов, / дето имаше само два ресторанта и една сладкарница и освен да разказваш вицове и правиш мръсно на по отворените си колеги нищо друго не мой научиш/ не са малко пари... Апропо навремето абревиатурата на този божем ИсинСитут беше ВФСИ Д.А.Ценов и зевзеците си го превеждаха "влизаш футболист излизаш икономист"...Нейсе..
16 Септември 2009 16:41
Президентът няма как да се меси в икономиката. И слава богу



Той се не меси пряко, а чрез съветници и експерти, които му показват правилното решение, случайно да не збърка, че отиде далаверата с некой национален обект, а там грешките са в лимони
16 Септември 2009 18:42
Да се казва, че премахването на плоския данък е малоумие, дори и без смекчаващата и разумна прибавка "на този етап", е толкова малоумно, колкото и забуждението, че е лек за всичко. Сгромолясването на балтийските стопанства е пример за това. Плоският данък е за третодивизионни отбори, дето се мъчат да се класират за "Б"- група. В една лига сме с икономически тигри като Украйна, Казахстан, Ирак, Мавриций, Монголия и Албания. (В интерес на истината и Чехия е там, предполагам - по чисто идеологически причини на властите им).

16 Септември 2009 18:45
Плоският данък е за третодивизионни отбори, дето се мъчат да се класират за "Б"- група.
Леле, как можа да го кажеш това за Матушка Русь?

_______________________
Блогът на Манрико
16 Септември 2009 18:54
Аз съм обективен дудук, а не фалшив баритон, дето си сменя сигнатурата според конюнктурата.
16 Септември 2009 19:12
Плоският данък е индиректно признание за корумпирана държавна политика...От една страна гарантира някакъв приход в ДБ, от друга обаче е сигнал за "мръсните" капитали че в тая страна има хранителна среда... Той - ПД -изисква паралелни мерки - решителна борба за изсветляване на икономиката (политическа воля, данъчни закони, и работеща съдебна система)и насочване на приходите в Бюджета към реалната икономика...Ако са спазят горните условия ПД е спасителен временен инструмент за икономиките в преход...Но...достатъчно е само едно от гореизброените условия да не е изпълнено за да се превърне той в средство за обогатяване на "мръсните" пари...Това, което за съжаление се наблюдава у нас

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>

Редактирано от - Бармалей на 16/9/2009 г/ 19:15:00

16 Септември 2009 19:15
..насочване на приходите в Бюджета към реалната икономика..


Това клише не го схванах. Коя е тази реална, бюджетна икономика?
16 Септември 2009 19:27
към горните писачи - не съм съгласен, че въвеждането на плосък данък е признание за бананова републлика (или каквото там сте го описали). образовайте се малко поне в уикипедия Натиснете тук, а освен това, както г-н дън е цитирал китайската пословица - важното е котката да хваща мишки, а не с какъв цвят е.
16 Септември 2009 19:39
За щастие, финансовите министри на големите икономики (дори и немският) не черпят мъдрост от източика на мехуди и затуй си мерят думите. Даже прекалено ги мерят, да не говорим за определения, като "малоумие". С лазерен лъч не можеш да им изкараш през задника такава изцепка, като "малоумие".
Това е така, защото знаят, че материята им не е физика, и променливите, с които работят, имат случаен характер.
Това интервю не ме дразни, щото интервюираният е никой. По-обезпокояващо е ако и финансовият министър има същото гледище.

Редактирано от - Meto ot Interneto на 16/9/2009 г/ 19:52:23

16 Септември 2009 19:39
Ама тя Уйкипедията е за мишлета , като тебе бре момчи...не ни поучавай, ами ти се обучавай сериозно по икономика...Ясно?!
16 Септември 2009 19:43
Mehudi, не си съгласен, пък сам си го казал:...важното е котката да хваща мишки, а не с какъв цвят е... За да има нужда от котка, означавава само едно - наличие на "мишки"...а те - както е известно - се хранят от сиренце и житце не събирани от тях А, що се отнася до "цвета" на котката - влез в уикито и прочети какво значи конформизъм
Миланецо, на глупав въпрос умен отговор не може да се даде - АЕЦ, магистрали, субсидии в "ТКЗС" и прочие...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
16 Септември 2009 19:46
Гледам - варнали сте ме

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
16 Септември 2009 21:58
За съжаление и когато банкерът бе министър - такива глупаци-инвеститори не се намериха. Затова пък "стратегически" мушмуроци даде господ!
16 Септември 2009 22:36
Милчо, върни си борча на старшината и тогава се прай гявол
16 Септември 2009 22:47
Искам да подчертая, че през лятото не се знаеше изобщо какво правителство ще има, какви ще са резултатите от изборите и въобще за какво подготвяме този доклад
16 Септември 2009 22:48
С чувство за хумор:

Искам да подчертая, че през лятото не се знаеше изобщо какво правителство ще има, какви ще са резултатите от изборите и въобще за какво подготвяме този доклад

16 Септември 2009 22:50
Мильо, докато не си оправиш дълга, не си показвай суратя, дорогой...
Помним!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД