:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,730,550
Активни 734
Страници 15,453
За един ден 1,302,066
Технология

Защо онлайн връзката между данъчни и митници е невъзможна

За да се свържат помежду си две информационни системи, първо трябва да има системи
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
В централното управление на НАП бе демонстрирана връзката за обмен на информация между НАП и Агенция "Митници". Засега това все още не може да става в реално време.
"Кой е направил така, че да не може да се свържат митниците с данъците? Защото технологически това е все едно да имаш два контакта и просто да ги свържеш с една жичка между тях. Технологиите от двете страни са направени по аналогичен начин". Така говореше вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков два дни след изборите, когато искаше да обясни, че само от свързването на информационните системи на данъчните и митниците, държавата има шанс да събере допълнително към 800 млн. лв. годишно, които сега се губят от контрабанда.

Преди седмица "свързването на жичките" като че ли стана факт, или поне на медиите показаха две усмихнати служителки на Националната агенция за приходите (НАП), които бъркаха в информационната система на митниците. Не е абсолютна лъжа да се твърди, че такова свързване има, само че изобщо не става въпрос за компютърни информационни системи. Просто в същия ден бе подписано рамково споразумение между НАП и Агенция "Митници" за обмен на информация, каквото досега нямаше. Това караше досега и за най-елементарната справка, която данъчен иска да направи на митнически документи, да се минава през една почти непреодолима бюрократична бариера, стигаща до върха на пирамидата. Т.е. всеки път се налагаше шефът на НАП да моли писмено шефа на митниците. Не искам да кажа, че митниците крият информацията си с определени цели. Но законът така или иначе позволява да има данъчна и разни други видове тайни, а и става въпрос за чувствителна информация и чиновникът винаги иска да се презастрахова.

Но това, че вече има процедура, по която двете организации да си разменят данни, все още не значи, че има система, която да позволи това да става в реално време, както се представя. А отговорът защо няма такава връзка е много прост - за да има онлайн връзка между две системи, първо трябва да има такива системи. Друг начин не е измислен. Истината е, че митниците може и да имат национална уеб базирана система за обмен на информация, но същото не може да се каже за данъчните.



Какво представлява информационната система на данъчните?



Ключово условие по отношение на данъчните служби за приемането ни в Евросъюза бе изграждането на системата VATIES (Value added tax information exchange system), която накратко се нарича VIES. Това е системата, която събира и обработва информацията от България и в същото време я обобщава и свързва с данъчните системи на останалите страни от Евросъюза. Изграждането й започна през 2005 г., но докато частта, която трябваше да служи за свързване със системите на страните членки, бе направена, вътрешната система за България фатално изостана. Тази система трябваше да се изгради от френската фирма BULL Inernational, която спечели търг благодарение на опита, който имаше.

При изработването на такива сложни системи обикновено фирмата, която е наета, работи много по-дълго върху това да интервюира всеки служител за работата, която върши. Изработването на самия софтуер идва на по-късен етап. Точно това събиране на информация и анализирането й препънаха работата на BULL. Създаващата се тогава Национална агенция за приходите събираше в едно различните данъчни служби, всяка от които работеше дотогава с най-различни информационни системи. А и в информационните технологии, както в строителството, много по-лесно е да почнеш изграждането на нещо от нулата, отколкото да ремонтираш и да надграждаш, и довършваш една система, почната от някой друг. Знам това, тъй като на определени етапи от работата бях наеман за подизпълнител.

Данъчните в България просто нямат



база данни, която да е единна в цялата страна



и да е събирана по един и същ начин. Затова и тя няма как да бъде обменяна в реално време. Да не говорим пък да се изгради информационна система, която да обхваща в едно цялостната дейност. В тази система всеки работи сам за себе си и всяка дирекция или отдел, а дори и всеки служител разполага със събраната от него информация както намери за добре.

Ще дам един пример. Навремето, когато данъчните са почвали да се обзавеждат с компютри, първите информационни системи, с които са работели, са били под DOS. Те не позволяват т.нар. валидация на данните, без която нито една съвременна информационна система е немислима. Какво означава това? Имате примерно една таблица, в чиито различни графи трябва да се нанесат име на фирмата, трите имена на нейния собственик, платения от него ДДС или някакви други данни. Ако системата притежава валидация на данните, всеки път, когато служителят бърка и въвежда цифра там, където се изискват букви или обратното, системата не допуска това и известява за грешка. Липсата на такава валидация на данните е позволила в данъчната система да се натрупат около 25 милиона записи, пълни с грешки, или най-малкото такива, които няма как да се конвертират в по-съвременна система.

Като добавим към това и характерното за чиновника нежелание да споделя информацията, която държи, можем да си обясним защо работата на BULL се забави безнадеждно. Едва по-късно френската компания реши да докара тук екипите си, работещи дотогава в африкански държави. В крайна сметка договорът бе прекратен в последните месеци и седмици преди Мария Мургина да напусне системата и BULL получи парите само за това, което бяха изградили. Някои важни части от информационната система на НАП така и си стоят недовършени.



*Авторът е бизнесмен, името му е променено.
38
4502
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
38
 Видими 
16 Септември 2009 00:54
Ами нали тоя скопеният Дянков с тънкото гласче каза че веднага ще ги свърже и досега някой пречел на това да стане.
16 Септември 2009 01:19
Айде, айде!

Едно е да са интегрирани двете системи, така че да може да се правят засичания в целите им бази данни. Друго (далеч по-лесно) е просто да има връзка (напр. VPN през интернет) с която данъчните да могат да пускат справки от митническата система.

Авторът казва, че не е направено първото. Второто, обаче, също е онлайн връзка в реално време.

Да не говорим, че схващането на автора (или поне описанието му в текста) за валидация на данните е повече от наивно.

Редактирано от - гошо на 16/9/2009 г/ 01:21:37

16 Септември 2009 01:28
К'ъв е тоя анонимен бизнесмен, дето ви е написал статията?!

После - статията е логически грешна: основното е данъчните да имат достъп до с-мата на митниците.
1-во с-ма на митниците има (уеб-базирана според автора-анонимен-бизнесмен)
2-ро Дянков е подписал договор с митниците това да става
3-то данъчните вече ровичкат в портала на митниците

В 80% от статията ни се обяснява, че митниците не могат да ровичкат в с-мата на данъчните (защото такава нямало)?! Изумително! Ами слава богу, ще кажа аз.

От гората ли ги 'фащате тия бизнесмени, бе СЕГА - как може да ни занимавате с такива недомислици.
16 Септември 2009 05:32
Навремето, когато данъчните са почвали да се обзавеждат с компютри, първите информационни системи, с които са работели, са били под DOS.
Моля, редакцията да посочи поне един свой служител, който работи под DOS
16 Септември 2009 06:25

Какво сте нападнали човека. "25 милиона записи, пълни с грешки" си е сериозен, да не кажа непреодолим проблем. Прав е и за пълния хаос в данъчните служби (в информационните системи). Последният път като ходих да плащам нещо, служителката отвори поне три различни програми за да свърши работа. От тях едната беше ДОС-овска, а втората беше най-обикновен Word, в който в най-обикновен файл бяха направени корекции и след това разпечатани. Отчайващо... Е, това беше преди някоя и друга година, сега не знам как е.



16 Септември 2009 07:22
Ми по делата ще ги познаем, колеги! Догодина по това време трябва да сме напред с 800 милиона! Няма ли ги-значи или пак се крият мита и данъци, или се краде, или двете заедно или пък наистина системата буксува!Така че ще лъсне и след 3 месеца-все 200 милиона би трябвало да се хванат за това време!Дянков ми се струва да избързва с хвалбите, щото ген.Танов не поиска да каже кои са новите от Отбора и коя митница командват или кой внос по-точно...Та тя е дълга за разплитане и разправяне!!!
16 Септември 2009 07:58
Състоянието на повечето държавни информационни системи може да се характеризира кратко и ясно:
КОЧИНА.
В чорбаджийските мозъци е дълбоко вкоренена погрешната идея:
"НИЕ ще си платим, ТЕ ще ни го направят"
Разработката на една такава система е на степени по-проста от спецификацията...
16 Септември 2009 08:38
Този бизнесмен не знам колко работи с компютърни технологииЧак пък толкова да е сложно да направи една такава система. Аз лично съм участвал в направата на подобна за Германска фармацевтична компания. Има си софтуеър от релационни бази за данни (Oracle - с тази съм запознат най-добре, DB2 на IBM, SAP - с последната не съм запознат), от който можете да избирате, кой е най-подходящ. Към тях се добавят модули, обслужващи конкретните задачи, така наречените stored procedures, характерни за конкретните дейности. На места за различните компютри с различен софтуеър, както твърди авторът, се програмират малки програмки, които да конвертират данните към единен формат. Графичния интерфейс се програмира на WEB. Това може най-добре да го направи българска фирма, а не да идват чак от Африка някои си.
16 Септември 2009 08:39
Еми к, ва излезе тя, кампУтърните системи дет ги нема са виновни, а и служители които видите ли не желаели...и прочие...?!, ама навсякъде ти искат личната карта, дата на раждането, къде и "защо" си се родил, че и ЕГН-задължително и после "сива" икономика, не моем намерим доходите на тоя и оня мафиот и затуй плосък данък, он сам ще се покаже и ще напълни хазната...От статията става почти ясно, че администрацията ни е сива и некадърна...и това умишлено се толерира...Нейсе
16 Септември 2009 08:53
Доживяхме StrikeEagleда каже нещо умно в този Форум. Наистена най-важната работа са спесификациите, както и ежедневната работа с клиентите, компютърните технологии са решен проблем. Затова вземането на френска фирма, с подизпълнители от Африка си е чиста глупост.
16 Септември 2009 08:55
На първо време не е нужда супер връзка. Необходима е организация при която данъчните да могат да ползват достатъчно бързо данните от митниците.
От там насетне, разбира се е добре да има единна информационна система, но като знам колко години ще се мотат и колко пари ще се потрошат - съмнява ме да се получи. Важното е, че в момента има относително лесен и бърз начин данъчните да проверят всякаква информация в митниците.

А за фирмата БУЛ виждам авторът я защитава - не знам защо. Освен че прибраха огромни пари друго не направиха. После естествено - държавата им била виновна.

16 Септември 2009 09:07
Това в статията са глупости ... Тези които са имали системи преди са се появи WINDOWS и тези които имат системи на WINDOWS ....
В нашето предприятие системите работят под ДОС - информацията се качва в интернет както сметките на енергото един път в месеца , които работят с windows .... обмена на информация е в реално време ...
Така че тия обяснения може да минат пред баба Марийка дето цял живот е садила домати.... Всичко останало са глупости обяснения от човек който се опитва да замаже нещо ама не може
16 Септември 2009 09:13
Не мога да разбера за какво се говори?Ta митничарите са също финансови служители, както и тези от НАП.Отново се спуска "червено-синята"мъгла.
16 Септември 2009 09:17
Написаното в статията е много вярно. Данъчна информационна система просто няма, така че всяка връзка е само "пудра".

А данъчна информационна система няма, защото има могъща съпротива срещу създаването й. Работил съм по въпроса още през 2000 - 2003. Тогава данъчните ползваха 19 - деветнадесет - различни информационни системи, обменът на данни между които бе невъзможен. Както администрацията на Муравей, така след нея и на Велчев правеха и правят до ден днешен всичко, това положение да се запази. Излишно е да обяснявам защо.

Но тук по-скоро трябва да отбележим наивността на С.Дянков - бих си позволил да кажа "малоумието" на Дянков, който се оказва напълно некомпетентен и повърхностен. Ще отбележа също, че при сегашното хаотично състояние на информационните системи на данъчните, предстоящото преструктуриране ще доведе до тотално замазване и идеална възможност за покриване на следите на "когото трябва".
16 Септември 2009 09:20
Навремето, когато данъчните са почвали да се обзавеждат с компютри, първите информационни системи, с които са работели, са били под DOS. Те не позволяват т.нар. валидация на данните, без която нито една съвременна информационна система е немислима.



смях в залата


няма какво да се обсъжда и да се дърляте - щом BULL са наети, значи са дадени едни пари, за да се направи нИщо. Но такова си е било условието на задачата - да си направят данъчните единна система, значи да избистрят водата на всички мошеници по веригата - от политици, до последния циганин, с чиято лична карта е направена фирма, с която се точи ДДС примерно...


ПС: Марксе, SAP работи върху Oracle - принципно различни неща са...
16 Септември 2009 09:46
Компютрите и програмите /информационните системи/ са само ПОМОЩНО СРЕДСТВО за работа. РАБОТАТА се върши от хората.
Така че, ако има проблем, той не е в компютрите и софтуера а в хората, които трябва да работят с тях и най-вече в шефовете им. Ако искат да има бърз и точен обмен на информация - системите ще заработят. Ако трябва да се окраде нещо и да се заметат следите - няма да заработят.
Съвременните технологии позволяват работеща система да се направи дори и от гимназисти . Вярно - защитата на данните и надеждността ТРЯБВА да се осигурят от професионалисти, но и такива си имаме бол ...
Дянков хващай проблема и го уволнявай до де е време, иначе тебе ще те уволнят след като те провалят. Червената мафия не спи
16 Септември 2009 10:07
Не че не може да бъде направена една система - НЕ ЖЕЛАЯТ!!! Това е проблемът! И не само там. Навсякъде в адмистрацията с много малко изключения. Чиновникът не иска такива системи, защото те го дисциплинират и го правят проследим и съответно отговорен за действията си. Неговото символ верую е да има колкото е възможно по-малко документи, а редът за работа със съществуващите да е примитивен. ІТ секторът също дава своя "принос" в ситуацията. Най-пробивни и финансово успешни са не тези, които "отварят" очите на потребителите си с оглед те да постигнат най-ефективни резултати от прилагането на съвременните технологии, а тези, които, работейки единствено по принципа "Кажи какво искаш" /виж по-горе какво искат!/, разбиват проектите на модулчета и пускат по отделно процедурки за по 30 хил., по 30 хил... И накрая ето ти похарчени 150-200 хил. левчета, а ефектът - клонящ към нула. Такава е ситуацията. Вижте т.нар. Електронно правителство! Писал съм по друг повод във форума на тази тема и още тогово отбелязах, че това, дето ни показват, нито е Правителство, нито е електронно /А бе дали Дянков не ме е прочел във форума?/ Никакъв Закон за електронното управление, никакви наредби към него не помагат. Не защото са лоши /имат и кусури, но общо взето се ядват/, а защото никой не ги прилага и никой не търси отговорност от задължените да ги прилагат. Бившето министерство на Никито се занимаваше с какви ли не неактуални проблеми или направо с глупости /вижте им само списъка с обществените поръчки на сайта на АОП/, пращаха фиктивни "клиенти" да гледат как чиновниците си носят баджовете и дали като им се обадят по телефона си казват фамилията, бореха се с опашките /а про по - с доста дискусионен успех, но с доста похарчени пари/, а не измислиха как хората да си вършат работа от домашния компютър.
16 Септември 2009 10:26
letec55,
Създаването на единна система е нежалано от определени групи хора, да ги наречем меко облагодетелстващи се от това.
Следвайки поговорката 'защо да режем клона, на който седим' те правят всичко възможно да не се нарушава статуквото.
Само след силен натиск от други групи хора, които са принципни, всеотдайни и имащи влияние върху първата група може да има промени...
16 Септември 2009 10:40
Авторът на статията за пореден път доказва, че в България всеки пише и говори за неща от които нищо не разбира. От шест години работя в НАП и мога да Ви кажа, че в агенцията е концентрирана толкова много информация, колкото в никоя друга държавна структура. Отделно от това, всички държавни органи и лица са длъжни да предоставят всяка изискана от органа по приходите информация. Това, което комисията "Кушлев" го прави за 6-9 месеца, ние го правим в рамките на 3 / в хода на ревизията/.
Глупаво и нелепо е да се твърди, че в НАП няма изградена информационна система. Само по име или част от ЕГН могат да се проследи цялата стопанска дейност на всеки търговец години назад, свързани лица, участие във фирми, контрагенти, роднини, участие в рискови сделки, дадени заеми на физически лица, платени данъци, осигуровки, платени и получени суми по граждански договори или на друго основание, притежавани имоти и каквото още се сетиш.
Иначе е вярно, че всичко останало зависи от човека зад компютъра - как ще го използва и дали иска да го използва.
Дами и господа от в."Сега", моля Ви проверявайте си източниците и не публикувайте глупости.
16 Септември 2009 10:42
dobadoba,
съгласен съм за натиска. Натрупаният опит, принципността и всеотдайността са налице - на едно сме се научили, на друго са ни възпитали майките и бащите. Огромният проблем е във възможностите за влияние. Той е толкова огромен, че хората ги е страх да се обадят. Защото яздещите от 20 год. държавата, даже и да не чували за "Златният телец", твърдо и последователно провеждат Остаповата мисъл "Убивать надо таких знатоков!"... Навсякъде и във всичко...
16 Септември 2009 10:44
Не че не може да бъде направена една система - НЕ ЖЕЛАЯТ!!! Това е проблемът! И не само там. Навсякъде в адмистрацията с много малко изключения. Чиновникът не иска такива системи, защото те го дисциплинират и го правят проследим и съответно отговорен за действията си.

letec55, Не е само в администрацията, случва се и в частния бизнес. Има и допълнителна причина - страх чак до неприязън от работа с нови технологии, къде поради неуверост, къде поради незнание. На принципа "що да се хабим като това няма да се отрази на джоба ми".
16 Септември 2009 10:46
Мда,
Поредния плювач, който пише (в услуга на някой) как нещо няма как да стане, щото му бил счупен гравицапа и инжектопляктора му се парабадирал на кестерме..............ай ши ви ........ разбирачи.
16 Септември 2009 10:53
брях... ного компутърджии бе... ного разбирачи... ма шом сметат че SAP е същото кат Oracle или DB2... ясно начи кви разбирачи са...
16 Септември 2009 10:55
Нещо не можах да вдяна:
Едната държавна институция се ДОГОВАРЯ/ чрез споразумение/ с другата държавна институция, като и на двете финансовият министър им е началник, така ли ?
16 Септември 2009 10:57
Така излиза...
16 Септември 2009 10:58
Навремето, когато данъчните са почвали да се обзавеждат с компютри, първите информационни системи, с които са работели, са били под DOS. Те не позволяват т.нар. валидация на данните, без която нито една съвременна информационна система е немислима.
Глупости на търкалета! И тоя е бил подизпълнител...
Хартия, ДОС, SQL сървъри, блаблабла - все става въпрос за информация. И на хартия може да се осигури валидация, въпрос на управление на технологиите за работа с информация.
16 Септември 2009 10:59
*Авторът е бизнесмен, името му е променено.

Защо ли пък го е страх авторът да си напише истинското име? Да не би да го е страх от кака Мара?
16 Септември 2009 11:02
Ще дам един пример. Навремето, когато данъчните са почвали да се обзавеждат с компютри, първите информационни системи, с които са работели, са били под DOS....


А така, я дай един пример, че да ни се засуче сопола около врата......Навремето и първия AutoCad (а и не само) е бил под DOS, ама сега има сървърна версия, която да обслужва много клиенти от различни точки на света.....сеш' ли са?
16 Септември 2009 12:03
Han, nick01 Правите ли разлика между "информация" и "данни"?

В книжките пише, че:
бюджета за изграждане на една информационна система =
10% хардуер + 30% софтуер + 60% обучение на персонала
Средната продължителност на живота на персонала ( в държавната администрация) е 2-3 години.
16 Септември 2009 12:05
Ако някой иска да свърши някаква работа, търси начин. Ако някой иска да НЕ свърши въпросната работа, търси причина...
16 Септември 2009 13:14
Може и по друг начин да се каже:
Когато притежаваш власт и действаш (вършиш нещо) това се нарича политика.
Когато притежаваш власт и НЕдействаш ( НЕ вършиш нИщо) това СЪЩО се нарича политика.
16 Септември 2009 13:18
Статията нагледно показва и доказва защо няма работещи системи в БГ. Защото където има инфо - няма далавера. А това при изграждането на тези системи да се наемат като подизпълнители разни анонимни бизнесмени (останали на ниво електронни таблици?!), е част от саботирането на тези системи.
Това, че французите имат стандартни процедури при изграждане на информационни системи (явно абсолютно неизвестно на анонимния автор) и първите етапи включват изследване на конкретната приложна дейност (тук основно нормативната база в конкретната сфера), проучване на съществуващите системи, изследване и описване на информационните потоци - вътрешни и външни (за автора това изглежда като лаф моабет със служителите), на по-късен етап проектиране (най-важно на базите данни, техническите устройства, базов софтуер и т.н.), разработване, внедряване.
На някакъв етап се включват подизпълните, които саботират изследванията, формата на данните (който формат задава изискванията за валидация - например проверка на ЕГН, защото 10 цифри не са ЕГН) и въобще всичко което им е възможно. В крайна сметка се създава нещо, постоянно нуждаещо се от подпиралки (патерици), неспособно да приеме данни отвън и да даде за друг. многобройните подизпълнители се оправдават един с друг. данните не са актуални - оправдания с некомпетентност, а то на служителите им е дадено да въвеждат каквото си искат.
казал го е народа - в мътна вода ... и е добре да я мътят анонимници.
ПП платформата - DOS, OS и др., е без значение. има системи за управление на бази данни за всички (някои СУБД работят в собствена среда) и работата на отделни подсистеми винаги може да се съгласува - разбира се при добро желание. иначе е причина за оправдание. навремето измислиха операционна система за това UNIX.
16 Септември 2009 14:32
Измислили били UNIX за оправдание? Това е хитът на милениума! (не Windows Millenium)
16 Септември 2009 14:37
Просто е невероятно как се правят на шантави. Една WEB базирана система поне за нуждите на елементарни справки (каквито са нужни на служителките по гишетата) по ЕГН и БУЛСТАТ е работа за 2 дена.
16 Септември 2009 15:25
ruff
иначе е причина за оправдание. навремето измислиха операционна система за това UNIX.
ей туй дека си го писал кво значи. да не мислиш, че DOS и Windows са от след 1-та световна война. UNIX е първата, най-старата и най-надежната multitasking и multiuser система. От него се роди и езикът С. Windows е един нещастен опит да се направи нещо подобно- едва след 1995г. Преди това Windows 2-3 бяха само multitasking без линейна памет и лежаха на DOS, т.е., само 640Кбайта директно адресируема памет, над нея се адресираше с драйвер, нищо, че имае вече 32 битови процесори, които адресираха до 4 гигабайта. Каквото лежи на UNIX, като LINUX, BSD UNIX, Solaris, AIX, OS 10 Leopard на Apple са в пъти по-добри от Windows.
16 Септември 2009 16:20
Срамота Сега!
Това е най-некомпетентната статия, която съм чел тук.
Сигурен съм, че не сте се консултирали нито с компютърен специалист, нито със служител на НАП, иначе не бихте публикували такива глупости!
16 Септември 2009 16:50
Ти пък !
Да не искаш да ти кажат че "онлайн връзката между данъчни и митници е невъзможна" ....защото по кабелите не вървят...банкноти за подкупи ???

17 Септември 2009 09:50
Mrx++ ,
ако си забелязал съм написал OS - на Apple съм имал впредвид. а за UNIX - ако търсиш начин да съгласуваш работата на различни системи все ще измислиш нещо.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД