Нито на конгрес на БСП, нито в комисията за предотвратяване конфликт на интереси нещо може да развали доброто настроение на Илия Баташки, общинар в Пловдив и шеф на комисията (с вдигнатите ръце). |
Не се правят и проверки по декларациите, защото се чакат сигнали. Сякаш чакат Годо да влезе в конфликт на интереси. Сигнали пък не идват заради липсата на доверие.
Тези комисии контролират общинските съветници и кметовете. При установен конфликт на интереси в резултат на нарушаване на забраните по глава втора от закона глобата е между 5000 и 7000 лв.
Общини бездействат по реализацията на закона, но пък няма фактор в държавата, който може да контролира този процес. Тъй като общините са 264 в страната, примери могат да се дадат и в двете посоки.
Добър пример е Разград. Там действащата комисия за предотвратяване конфликтите на интереси работи с пълна пара и е една от малкото в страната, които не се ослушват, а дават казусите в съда. Административният съд в града
отхвърли четири жалби на комисията
и сега тя оспорва решението пред ВАС. Подателят на сигналите Център на НПО също е завел паралелни дела във ВАС. На 28 септември ще се гледа отказът на разградския административен съд да ги конституира като страна по три от делата, а през януари - и по съществото на сигналите. Три от тях са срещу общински съветници и едно срещу кмета, за това, че са в конфликт на интереси. Според НПО-то Янка Георгиева от "Коалиция за България" е едновременно общински служител и общински съветник, тоест сама си гласува заплатата, а съветникът Добрин Добрев от коалиция "Социалдемократи за Разград" има сключени три договора с общината за изпълнение на общински поръчки. Съветникът от "Атака" Георги Димитров пък с частната си фирма охранява общинските училища, гори и депото за смет. Бяхме подали жалба и срещу бившия депутат Венелин Узунов за това, че участва в НПО, макар че законът му забранява, но вече е съветник на Първанов и няма как да бъде проверен, обясни Георги Милков, председател на Център на НПО. Има дело и срещу кмета Денчо Бояджиев за това, че управляваното от него НПО "Център за икономическо развитие-Разград" ползва два общински имота. Това НПО е дадено и на прокуратурата, която проверява защо безвъзмездно предоставените му от общината помещения са били преотдавани под наем и дали са взети 1 млн. лв. от тази дейност, както и дали са декларирани пред данъчните, обясни още Милков.
Добър пример има и в Червен бряг
Там комисията за конфликт на интереси е сезирала Административния съд в Плевен с искане да се установи такъв при кмета на община Червен бряг инж. Данаил Вълов и общински съветник. В публикуваната на интернет сайта на общината декларация пише, че Вълов е бил управител на "Тера" АД, "Тера 2000" ООД до 2007 г. и до 29 април 2008 г. е ръководил "Агробизнес център", както и че има частен интерес със съпругата си Светла Йорданова Вълова, която сега е в управата на първите две фирми. Декларациите и на други общински ръководители в Червен бряг спокойно могат да се прочетат от всеки в интернет.
Бургаският общински съвет е пример за забавяне на дейността по закона за предотвратяване конфликт на интереси. На сайта им все още не са публикувани декларациите и нищо не е направено.
Комисията в Бургас е със статут на временна, а шефката й Златина Дукова беше назначена от Бойко Борисов за зам.областен управител. "Няма уважителна причина защо не са публикувани декларациите, но август беше мъртво време", обясни Дукова. Шефът на СКАТ Валери Симеонов, който също е член на тази комисия, каза, че засега само са се структурирали, но не са правили проверки, защото нямат сигнали. "Този закон е сбъркан и дава възможност за голямо творчество, затова трябва жестоко да се преработи. Сега излиза, че целият общински съвет е в конфликт на интереси, включително и спрямо магазините, от които си купуваме кафе", каза Симеонов.
Малко по-встрани е община Поморие, където
МВР направи показна акция
тъкмо за конфликт на интереси при главния архитект Светлозар Рашков. Там шеф на комисията, която трябва да се бори с това, е лично шефът на ОС инж. Янчо Славов, но декларациите липсват в интернет. Пълна мъгла цари и в община Несебър. Сайтът на общинския им съвет е доста прегледен и мил, но липсват каквито и да е данни за борба с корупция и конфликт на интереси, макар че общинският съвет се тресе от обвинения в конфликт на интереси към кмета на общината Николай Димитров. Според общинаря от ДЕЛА Атанас Терзиев "кметът и председателят на общинския съвет показват с действията си, че действат като брокери в полза на фирмени интереси". Секретарката на шефа на общинарите в Несебър Благой Филипов учудено каза, че не знае да имат комисия за конфликт на интереси. Оказа се, че има и тя се оглавява от Константин Лефтеров от партията на Филипов МОРЕ.
"При кмета има конфликт на интереси, защото от началото на годината банката на "Феста холдинг" - Инвестбанк, се помещава в имот на кмета, а в същото време той преговаря с тях за построяване на делфинариум", твърди Терзиев. Той не знае дали кметът е декларирал този факт в декларацията си, защото те не са публични. А съветниците от ДЕЛА не са подали сигнала до комисията срещу конфликта на интереси, защото не смятат, че тя може да свърши работа. "Тази комисия е съставена почти изцяло от хора на председателя на ОС и кмета, как те ще ги разследват и проверяват", възкликна Терзиев.
Забатачени са нещата и в пловдивската комисия към общинския им съвет, председателствана от Илия Баташки. Той съобщи, че са провели само две организационни заседания досега и са установили, че нищо не ги смущава от подадените декларации на общинарите. "Чакаме сигнал, ако, не дай си боже, се случи нещо такова, ще го разгледаме", каза Баташки. В крайна сметка членовете на комисията решили да се събират поне веднъж в месеца.
В Дупница следват същата философия -
приели са декларациите за сведение и сега са в очакване на сигнал. Там лично шефът на общинския съвет Явор Тодоров председателства комисията за конфликта на интереси. Мнението му е, че не бива да се превръщат в детективи.
Много сериозни сигнали и недоволства за конфликти на интереси има в емблематични общини като Кърджали и Сандански. Много интересен е казусът в Пазарджик. Там комисията за предотвратяване конфликт на интереси зацикли, след като членовете й се разделиха поравно в спора има ли проблем с общинския съветник Благо Танков, чиято фирма "Брокс" АД събира боклука на града и на още 3 селища - Ивайло, Главиница и Мокрище. Трима от общо седемте членове на комисията не откриха нарушение, а други трима смятат, че има конфликт на интереси. За спасяването на бизнесмена от административния съд се обявиха съпартиецът му от БСП Петър Горчев, жълтият общински съветник Георги Георгиев и Христо Тодоров от РДП. На коренно противоположно мнение остават войводата Благо Петров, Петър Ангелов от БЗНС и Лъчезар Кръстев от РЗС. Новата общинска съветничка Марина Манолчева от ГЕРБ ще наклони везните. Случаят е особено показателен, защото, както отбелязаха агенциите, на местно ниво ГЕРБ показва отлично разбирателство с общинската група на БСП, чийто председател е точно Благо Танков.
Досега заради конфликт на интереси е започнала съдебна процедура единствено срещу общинския съветник от "Коалиция на предприемачите" Иван Иванов. Като шеф на фирма "Хебър строй" той от години снабдява общината с плочки и бордюри, а компанията на сина му "Аргус" охранява големите общински обекти в Пазарджик.
Най-вероятно новата власт ще трябва да поработи и върху този закон. Веднъж, за да направи текстовете му по-прецизни и работещи, и втори път - за да наложи мода в общинските съвети законите да се спазват и изпълняват.