:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,731,487
Активни 738
Страници 16,390
За един ден 1,302,066
Анализ

Реформата в НАП - нови идеи и стари лица

Финансовият министър Дянков подходи революционно, като настоя данъчните началници да бъдат назначавани с конкурс, но промяната трябва да засяга и по-нисшите постове
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
За да докаже волята си за истинска реформа, министър Дянков трябва да разплете мрежите и в централата на данъчните.
Краят краси началото. Тази приказка е много подходяща за реформата в едно от най-важните ведомства в държавата - данъчната администрация. Заявените промени са силна първа стъпка по пътя на изчистване на системата от корупцията, но дали ще успеят, зависи най-вече от това кой и как ще ги реализира.

И малките деца знаят, че пътят към решаването на един проблем минава през неговото признаване. Новата власт заподозря в източване и кражби куп държавни ведомства и предприятия, но Националната агенция за приходите се оказа странно изключение. Месец по-късно бе решено, че системата все пак се нуждае от сериозна реформа. Самият финансов министър Симеон Дянков започна да обяснява как през последните години данъчното в Пловдив например буквално се е сраснало с една бизнес групировка. Със сигурност Пловдив не е изключение.

Хубавото на реформата е, че тръгва с еднакъв подход към всички - сменя се целият ръководен състав на агенцията в страната - териториалните директори, техните заместници, началниците на отдели, заместниците им и дори ръководителите на сектори. С други думи - реже се до дъно. И така трябва да бъде, защото, когато опасните връзки са опасали цялата система, промени на парче не вършат работа. Основната идея е да се прекърши именно срастването на местните сиви бизнес структури с данъчните дирекции.

Плюс на реформата е също, че новите данъчни шефове ще се назначават само след конкурс, в който ще участват и външни наблюдатели. За това е настоял лично финансовият министър, научи "Сега". Иначе системата се е готвела за стария тип назначения - по политическа окраска, без професионални критерии, на парче и тихомълком. Конкурсите за висшите постове са направо революционна промяна за данъчната агенция. Но за да оправдаят доверието, те трябва да се проведат максимално професионално, а не проформа. Ключов критерий трябва да бъдат не само квалификацията и специализациите на кандидата, но и проверка на неговите професионални резултати до момента. "Според мен е много важно това да са хора, доказали чрез добри резултати своята лоялност към бюджета", смята председателят на бюджетната комисия в парламента и бивш висш данъчен Менда Стоянова.

За да не стане така, че малките камъчета да преобърнат колата, реформата трябва да се фокусира не само върху ръководството,



но и върху шефовете на по-ниските етажи



"Нашата система е пропита от корупция. Ако се махне само шефът, но останат неговите началници на отдели, схемите продължават да действат. Рязането до дъно и конкурсите са единственият начин да се промени нещо", коментира данъчен инспектор, пожелал анонимност. Стоянова и други експерти също смятат, че конкурсното начало трябва да се разшири и по отношение на ръководителите на дирекции, отдели, сектори. Странното е, че за тях в момента не се предвиждат конкурси с оправданието, че става въпрос за 1200 души и това било физически невъзможно. Само че това би било истински оздравително за системата, още повече че самите данъчни, които си вършат работата, настояват за него. След като е възможно всичките 3100 митничари да минат на професионални тестове, едва ли е чак такъв проблем да се обявяват 1200 конкурса за данъчни.

Проблемът се задълбочава и от това, че само месец преди изборите данъчните станаха държавни служители с промяна в закона. Тоест вече много по-трудно може да има смени на средните и ниските нива в системата и статутът на държавен служител ще е все по-сериозна пречка пред очистването на системата от слабите и некоректните служители.

Има още една голяма въпросителна в обявената реформа - кой ще я провежда. Надзорът и политическата воля на финансовия министър и на премиера са хубаво нещо, но реалната работа ще се върши от централата на НАП. Шефът на агенцията и двама от тримата му заместници са хората от екипа на обвиняемата Мария Мургина, което се отнася и за всички други ключови лица в централата. Т.е. напук на всички добри практики при големи реформи, особено с антикорупционен заряд, у нас новата политика ще се провежда от старите лица.

"Според мен е логично да се случи и реорганизация на централно управление. В него има цели 31 дирекции, някои от които са напълно излишни или раздути, а други пък са необосновано разделени", казва Менда Стоянова. Освен това принципът е реформи да се правят от лидери с безупречна репутация сред подчинените си, което не се отнася за голямата част от топ шефовете в НАП. Не трябва да се забравя, че на ключови постове в централа продължават да бъдат служители, фигурирали в разработки на НСБОП за нерегламентирани контакти с бизнес групировки, данъчни, превърнали се в брокери на имоти, и т. н.

Другият спорен момент около реформата е



защо се преминава към централизация



Досегашните 28 териториални дирекции на НАП стават изнесени работни места и в тях ще се извършва главно обслужването на гражданите и фирмите. Основната дейност - контрол, селекции за ревизии, анализ, се съсредоточава в 5 регионални дирекции - в София, Пловдив, Варна, Бургас и Велико Търново.

Едната теза гласи, че централизацията не е моментна хрумка на Симеон Дянков, а отдавна замисляна стъпка. В момента в големите центрове не достига ресурс за истински контрол над средните и големите фирми, които плащат основната част от данъците. Освен това 28-те териториални дирекции са доста лесно контролируеми от местните бизнес структури. Идеята на централизацията е да реши тези проблеми.

Някои обаче не мислят така. "Винаги съм бил против централизацията. Как от Пловдив например ще контролираш бизнеса в Хасково, губи се местната информация. Освен това чрез 5-те дирекции съсредоточаваш много власт в ръцете на малко хора, което предполага по-лесен контрол върху тях в полза на определени корпоративни или политически цели", смята бившият зам.-министър на финансите от БСП Георги Кадиев.

"Съгласна съм, че има рискове от злоупотреба с власт, но има и редица механизми как това да се предотврати. Трябва да се разделят отделните видове дейности - например селекцията и възлагането на ревизии от оперативното им извършване", коментира Менда Стоянова. Според нея няма пречка ревизиите, които ще извършват звената "Средни данъкоплатци", да се възлагат от регионалните дирекции, а пък централата в София да назначава ревизиите, които ще прави единствената за страната структура "Големи данъкоплатци и осигурители". Освен това е хубаво, че се въвежда още един механизъм за борба с източването на ДДС - контрол от централата върху възстановяването на големи суми. "Трябва да се засили и ролята на методологията, т. е. да се анализират всички ревизионни и други актове и там, където има големи разминавания съобразно средните показатели, да се реагира", смята Стоянова. Това, че голямата власт ще е в ръцете на 5-6 души, не е само по себе си предпоставка за злоупотреби. Важното е как ще се подберат тези хора и как ще се контролира работата им. Защото сега лостовете са в ръцете на 28-29 души, но корупционните схеми и източването на ДДС се вихрят с пълна сила.

Така че реформата в данъчната агенция има много шансове да успее. Но само ако се издигнат безспорно почтени хора, които да провеждат промените, и конкурсното начало да се приложи за всички длъжности.
Снимка: Михаела Катеринска
Конкурси трябва да има не само за висшите, но и за нисшите длъжности. Само така професионалистите в цялата система ще почувстват промяната, което ще се отрази положително на гражданите, фирмите и хазната.
10
4587
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
24 Септември 2009 08:19
Интересно дали и в Централно управление на НАП ще бъде приложен същия подход като за останалата част от администрацията. Защото нещата не опират единствено до 2та заместници останали от екипа на Мария Мургина. Ако някой се огледа в ЦУ ще забележи и други интересни подробности. Напромер HR директор от много близкия кръг на Мургина, ИТ директор без знания и опит в областта на информационните технологии и т.н. Списъка може да бъде продължен.
В крайна сметка до колко са сериозни намеренията на министър Дянков за истински промени в приходната администрация ще си проличи и от подхода към Централното управление на НАП. Което може отново да се окаже изключение от правилото за системата или този път къ мего да се приложи същия критерий както за останалите звена в системата на НАП.
24 Септември 2009 08:26
То хубаво да се сменят всички в НАП, но откъде ще се вземат хора? Кога ще се научат? Нещата се правят стъпка по стъпка.

По-правилното е да се сменят големите началници, да им се даде власт да сменят по-малки началници и хора които не вършат работа. Просто крайно време е йерархията да се спазва: Шефът е отговорен за отдела си, ако отдела не работи - шефа го наказват. От своя страна шефът , ако някой от подчинените му не работи както трябва - го наказва/уволнява и т.н. Вече 20 години.. се забрави за това.. шефовете станаха несменяеми.. все парашутисти и все неслучили на персонал.
24 Септември 2009 09:42
Ако реформата ще се състои в това да се махнат едни шефове и да се назначат други, много жалко за реформата.
Качествена реформа само с кадрови и структурни промени не се прави. Трябва реформа в мисленето и отношението на данъчните към работата, т.е. реформа в съзнанието.
Абсолютна глупост е да се назначавот ръководители с конкурси. Тази форма е достатъчно компрометирана. Освен това е и бизсмислена, освен случайте когато конкурсът е под форма на защита на концепции и стратегии за развитие, организация и контрол. Но това не е приложимо за длъжностите в НАП, освен за висшето ръководство. Достатъчно обективен тест за оценка на ръководни качества не съществува, а тестът за компетентност е за експертни, а не за ръководни кадри. Участие на външни наблюдатели пък е най-голямото безумие. Не знам какви ще са тези специалисти (психолози или др.), които могат в разговор или с тест да оценят ръководния потенциал на даден непознат човек. Къде е гаранцията, че няма да бъде избран "правилният" човек, като се има предвид колко данъчни служители станаха членове на ГЕРБ ? Защо ли ?
Най-правилният подход е да бъдат определени минимални критерии, например общ стаж в администрацията, стаж на определена длъжност, оценки при атестиране за предходни периоди и т.н. Действителният избор да се осъществи от служителите от структурата, чийто ръководител се избира, чрез тайно гласуване. Целта е да се издигнат хора на които самите служители имат доверие и уважават, а не такива посочени от разни външни оценители.
.....
24 Септември 2009 10:17
....
Що се отнаса до структурната част на реформата, то тя отново не е насочена където трябва. Проблемът не е в малките дирекции, които в повечето случаи работят по - добре, но ще бъдат най-засегнати от нея, а проблем са именно големите дирекции, седалищата на бъдещите регионални дирекции.
Това, че "В момента в големите центрове не достига ресурс за истински контрол над средните и големите фирми, които плащат основната част от данъците." няма да се промени особено с тази реформа.
Първо, поради фирмената мобилност. Известно е, че фирмите регистрират или местят седалищата си в населените места с най-ниско ниво на контрол. Това са именни големите градове. Поне 20 % от фирмите не извършват никаква дейност на тяхна територия, но са подконтролни на дирекциите там. А поради липса на ресурс за контрол, тези фирми изпадат от обхвата му. Решението е контролът (ревизиите) да се извършват по място на дейността, т.е. от дирекцията чийто контрол се опитват да избягат, чрез смяна на седалищата си.
Втрорият проблем е чисто кадрови и е свързан с прекалената феминизация на професията. Ако някой смята, че отговорни служителки ще си зарежат семействата и ще се впуснат по ревизии с месеци, жестоко се лъже. По-скоро ще минат от другата страна. Резултатът може да бъде недостиг на кадри и в малките дирекции. Ама за това не се мисли.
Но толкова могат, толкова правят.
А може би точно това е целта на тази реформа. Мургина беше обещала да намали проверките и ревизиите на бизнеса ?! Разсипа оперативния контрол, сега и ревизиите !
......
24 Септември 2009 11:54
Заглавието се превежда като "Нов бардак със стари курви."
Какво има да се коментира тук.
Просто се взема списък, с всички назначени по партийна линия, от 2005 г.
И се отстраняват така наречените й "специалисти" на партията.
И без да се сърдят.
Щото като ги назначаваха с връзки, протекции и сила, тогаз не рИваха.
Както писа тук един форумец.
За да има що годе справедливост.
Нали така.
24 Септември 2009 14:11
не плюйте по данъчните, защото при тези условия и с този мениджмънт те просто толкова могат.
от години с работата си пълним гушите на мастити адвокати, прокурори и съдии.
кражбата на ДДС, осигуровки и други данъци се е превърнала в основен бизнес през последните 20 години. Именно поради тази причина социалното разслоение у нас е толкова голямо - народът с най9ниски доходи в Европа от една страна и презадоволени новобогаташи от друга.
а реформата и конкурсите са крайно необходими, защото един калпав началник проваля усилията и труда на отдела, дирекцията или дори на цябата система.
24 Септември 2009 14:45
който е прочел заглавието "Реформата в НАП - нови идеи и стари лица" и не си е помислил "Реформата в НАП - нов бардак и стари к**ви" да вдигне ръка
24 Септември 2009 17:07
Супер...Чухме за публикациите на министъра, сега да видим колко организации е променил...
24 Септември 2009 21:49
Имайки предвид базата, върху която се гради успехът на правителството, демонстрира се значението на някои други фактори и едновременно с това необходимостта от постигане на предварително определените цели и задачи - просперитет и устойчиво развитие.
24 Септември 2009 23:56
Националната агенция за приходите (НАП) ще подпомага реформирането на системата за данъчно облагане и социално осигуряване в Монголия. Това ще става чрез експертни консултации, участие в работни семинари, чрез програми с външно финансиране. Така е записано в Меморандума за сътрудничество между двете приходни администрации, който беше подписан днес от Церендаш Оюунбаатар, изпълнителен директор на Главно национално данъчно управление (ГНДУ) на Монголия и изпълнителния директор на НАП Красимир Стефанов. Препоръката за сътрудничество и подписване на меморандума е от Световната банка, която три поредни години даде високи оценки за реформата в българската приходна администрация.
В документа е описано, че двете администрации ще обменят опит в областта на данъчното облагане и събирането на задължителни осигурителни вноски. Освен това ще споделят знания в областта на съставянето на закони, наредби, ръководства и учебни материали за методологии, техники, анализи за прилагане на нормативните актове.
В меморандума е записано също, че НАП и ГНДУ могат да организират съвместни програми, семинари и учебни посещения, утвърдени от ръководителите на двете ведомства.
„Убеден съм, че подписването на този меморандум е една добра основа за развиване и укрепване на сътрудничество от взаимен интерес, в духа на традиционните отношения на приятелство и сътрудничеството между Република България и Монголия”, заяви при подписването на документа Красимир Стефанов.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД