:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,731,924
Активни 728
Страници 16,827
За един ден 1,302,066
Атестат

Нужни ли са стандарти във висшето образование

В настоящата хаотична ситуация се открояват само две ясни рекламни тенденции
Снимка: Велислав Николов
Има много подходи за измерване на качеството на образованието. Те трябва да включват и изходното ниво на студентите.
Новият министър на образованието Йорданка Фандъкова изтъкна като един от приоритетите на правителството оценката на качеството на висшето образование. Този въпрос отдавна трябваше да бъде решен, тъй като с него може да бъде обвързано както финансирането на висшите учебни заведения, така и класирането на научните проекти.

Могат да бъдат посочени няколко подхода за осъществяването на подобен замисъл, които се движат в диапазона между пълен контрол и външно оценяване на качеството на образованието на държавно равнище, и критерии, основани единствено на очакванията на работодателите и реализацията на свободния пазар на труда.

Първият вариант под определена форма вече функционира в България и се основава на оценката, давана на специалностите на всеки четири години от Агенцията по акредитация. Форматът обаче, който институцията използва, се базира почти изцяло на външни и количествени критерии като например учебни програми, брой хабилитирани лица, брой публикации, мобилност на студентите и налична материална база. Това са необходими, но не достатъчни условия за



определяне на качеството на образованието,



тъй като в тях не се включва изходното ниво на студентите. Освен това не е ясно при равни оценки от Агенцията каква е съизмеримостта между отделните университети.

Би могъл да се потърси друг по-радикален подход в същата насока, който да стандартизира както обема и съдържанието на преподавания във висшите учебни заведения материал, така и неговата усвояемост. Той би включвал въвеждане на държавни образователни изисквания поне за най-ниската степен "бакалавър" и съставяне на експертни комисии по професионални области, които да гарантират на национално равнище обективността на получените резултати. В този случай, както при зрелостните изпити ще може да се даде статистика за изходното ниво на студентите, основана на единни критерии и независеща от различни конюнктурни фактори. Тогава ще стане ясно дали има разлика между например бъдещите юристи от Софийския университет и да кажем от Нов български или от Варненския свободен. Предимствата на предложения подход са в повишаването на обективността на оценката и гарантирането на публичността. Основният проблем обаче е, че при подобна система на оценка и контрол се заличава



изследователският и творчески елемент,



който е основна характеристика на висшето образование. Друг сериозен недостатък е, че се възпроизвежда представата за образованост на самата академична общност, без да се отчитат очакванията на бизнеса и публичния сектор.

При втория краен вариант на оценка се вземат предвид само интересите на работодателите и реализацията на студентите. Още през 2007 г. бившият министър Даниел Вълчев обеща да се подготви регистър с професионалната реализация на завършилите съответните университети студенти. Регистър все още няма, но в самата идея се съдържа нещо положително, а именно, че в оценката на качеството трябва да се включва преди всичко резултатът от образователния процес, който зависи от пазара на труда. Недостатъците й обаче са не по-малки от нейните достойнства. На първо място пазарът на труда в България не е прозрачен. Това означава, че голяма част от работещите в частния сектор не се осигуряват на реални заплати или изобщо не са на постоянни трудови договори. В публичния, от друга страна, назначенията на определена позиция се основават преди всичко на лични връзки и контакти, а не на реалните способности и умения на кандидатите. Разбира се, една подобна статистика е необходима, но тя не трябва да се приема за абсолютен критерий. Нищо чудно при нейното въвеждане да се окаже, че в определени региони на страната хората с дипломи от съмнителни или нелегитимни университети заемат ключови постове.

Най-оптималният вариант може да бъде



синтез от описаните крайни подходи



За да има обективна оценка на изхода на университетите, е нужно да се съставят експертни групи от специалисти, които да не са от конкретния ВУЗ. Така например, когато някой завършващ студент защитава дипломна работа, свързана, да кажем, със съвременната живопис, то в комисията може да участват не само преподаватели от сраната, но и художници или собственици на галерии. А в техническите университети участието на бизнеса би могло да придобие и по-конкретни форми. Така, ако една строителна фирма предложи проект, който да бъде реализиран от студент от УАСГ, то водещият строителен инженер ще участва в комисията по защитата и ще придобие представа за действителните качества на завършващия. По този начин бизнесът и специалистите извън университетите могат да се кооперират със самите преподаватели при формиране на крайната оценка. И ако в резултат от тази дейност се създаде и публичен регистър, то висшето образование най-накрая ще придобие легитимност, а зад получените дипломи ще стоят реални резултати.

В настоящата хаотична ситуация изглежда, че могат да се разграничат две ясни рекламни тенденции, преобладаващи на образователния пазар, които условно могат да се разделят на "консервативна" и "либерална". От едната страна на барикадата са утвърдените университети, които разчитат преди всичко на традицията и авторитета, които имат в общественото пространство. Само като илюстрация ще припомня шумните тържества, свързани със 120-годишнината на Софийския университет. Безспорно приемствеността и високият академичен стандарт са нещо изключително важно, но дали са достатъчна гаранция за качествено модерно образование, като се имат предвид огромните, тромави структури на държавните университети? От другата страна са новите университети, които разчитат на модерни специалности, форми на обучение и гъвкави системи. Какво обаче стои зад тези заглавия, какъв е преподавателският състав, който може да реализира подобни странни специалности, това никой не знае.
17
2642
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
24 Септември 2009 02:09
Нека да тръгнем от целите на висшето образование - за какво е нужно на държавата (която плаща част от него). Като отговорим на този въпрос, ще знаем и критериите по които ще го оценяме.
А винаги ще има хора с творческо начало и хора с по-детайлно мислене ...
24 Септември 2009 02:16
Между двата университета СУ "Св. Климент Охридски" и НБУ (Нов български университет) аз избирам и повече ми харесва СУ "Св. Климент Охридски" заради приемствеността и традицията, която продължава....
24 Септември 2009 03:47
Siol En,
нужно е заради образоваността на нацията и потенциала й по принцип, който рефлектира във всички области на развитието.
-
Ако подходим "прагматично", то за България висше образование въобще не е нужно. Най-много "вишо" сервитьорство и камериерство и магисталство, пардон туризъм.
Това се потвърждава и от житейската успеваемост спрямо образованието. Обратната е. Затуй и успелите си купуват дипломи без знания от легализирани ментета, като НБУ. На тях знания не им трябват. Те си имат най-важното познание - как се печелят пари в България и са прави "реален едър бизнес".

Редактирано от - Brightman на 24/9/2009 г/ 03:50:24

24 Септември 2009 08:30
Авторът говори за революция Ако се въведат държавни стандарти за бакалавър и магистър.. ако се въведат държавни комисии за получаване на тези степени ще стане мътна и кървава - едва 1-2% от завършващите висше ще ги получат. Такава бутафория е в момента завършването на висшето, че следващата стъпка е просто раздаване на дипломите.
24 Септември 2009 09:03
Не разбрах за кое образование да се въведат стандарти. Има различни форми под които се получава висше образование. Говорим за професионален бакалавър (колежите, които имат равнище на ПУЦ), бакалавър, магистър в същото направление, магистър по друго направление, редовно, задочно и дистанционно обучение. Особено последното е пощенска кутия за получаване на дипломи. Има студенти, които не знаят какво учат и получават отлични дипломи, защото системата го позволява. Да не говорим, че с цел да се запълнят бройките на преподавателите се оказва натиск да пишат високи оценки на неграмотници. Тези, които не са съгласни със системата се уволняват или принуждават да напуснат.
А за какви стандарти ще говорим при научните степени и звания след като всеки ВУЗ ще ги раздава? И вече има настроения за бързо производство на професори. Уважаеми управляващи, това не е верният подход. С тези мерки превръщате и без това съсипаното висше образование в разграден двор, където вече законно ще се шири корупцията, шуробаджанащината и неграмотността. Направете справка в някои ВУЗ или Академии каква семейственост има. Работят мама, татко, баба, дядо и внуче. А после ще дойде и снахата и балдъзата. Понякога се чудя колко умни хора има в едно семейство. Родени за научни работници.
24 Септември 2009 09:13
Почти всички изказали се по-горе са изказали определени истини Положението с образованието е много трагично, но то е отражение на цялостната обстановка в страната. 20 години за това образование не се даваха нужните средства. Така стоят незавършени започнатите сгради преди 1989г. на редица университети. Да не говорим за мизерните заплати на научни работници и преподаватели, които убиха желанието на младите да кандидатстват в науката, а от там съревнователния елемент съвсем се загуби. Преподавателите бяха оставени на живуркане и доизживяване. Сега остро се чувства нуждата от хабилитирани лица. НБУ е частен университет и там важат не толкова академични, а пазарни критерии - да не се губят студенти. Това, впрочем важи и за държавните унивесритети след въвеждане за заплащане на обучаем студент. Най-тежкия проблем е, че студентите идват неподготвени от средното образование. Намалени са силно часовете за основни предмети, като математика, химия, физика за българския не знам. От друга страна Държавата не плаща за оставащите ученици и това принуждава директорите да пускат нагоре неподготвени, след което те като не могат да си намерят работа влизат лесно в университетите.
24 Септември 2009 09:18
Стандарта за образование е Полицейската Академия в Симеоново.
24 Септември 2009 09:42
за *приоритети* и *стандарти* говорят завършилите тебешир-унитата
24 Септември 2009 09:45
A сор, незнам дали се бъзикаш, но познавам хора завършили ПА в Симеоново, които имат страхотна подготовка, независимо в кой от факултетите са били. Там поне няма Утре Носете Съответната Сума.
24 Септември 2009 10:36
Единствения критерий за качеството на образованието е реализацията на завършилите.
Останалото е вятър.
24 Септември 2009 11:45
Ние сме уникална страна! Във всяко село - университет, а всеки втори гражданин - неграмотен!
Питам се и не намирам отговор: Защо трябва в СУ да има медицински и стопански факултет? Защо в УНСС (Университет?) и в Строителния има юридически? Защо във ветеринарния още няма филосовски?
24 Септември 2009 12:16
не се заблуждавайте че университетското образование в сащ и европа не е фарс - написал го е миналия век Марк Твен - а оттогава е станало само още по-фарсово - прочетете им само названията на специалностите по банерите и в диплянките
24 Септември 2009 12:29
Във всяко село - университет, а всеки втори гражданин - неграмотен!

ама университетите за угръмотяване ли служели?

По-жярно ще е: във всеки град - школО, а всеки втори селянин - вишис!

24 Септември 2009 13:09
Новият министър на образованието Йорданка Фандъкова изтъкна като един от приоритетите на правителството оценката на качеството на висшето образование

Е, скоро с оценката на качеството ще се занимава бившият ректор на НБУ. Каква ирония на съдбата.
Ирония е също, че авторката на статия за образованието употребява изрази като "най-оптималният вариант", ама хайде да не придиряме...
24 Септември 2009 14:00
Какав университет е НБУ, след като голяма част от преподавателите са...магистри?
24 Септември 2009 18:55
"Почти всички изказали се по-горе са изказали определени истини" - Маркс си е класик и в случая е прав. Цялата истина е в обем "война и мир", а може би и в по-голям... Ние сме по Мьобиусова спирала - лоша подготовка в училище, лоши резултати по-нагоре. Може и обратното... Държавата не знае колко и какви специалисти й трябват, за какво ще ги ползува, как да ги обучава... Сегашните преподаватели са на изживяване, новите не знаят и не могат, защото не са обучени като (от) хора(та). Критериите са отвлечени и "въздушни", стимулите - ефимерни. Сътрудничеството с външни партньори е почти индивидуално начинание - поради разликата в нивото на образованието и образоваността тук и навън. И т.н. и т.н. и т.н... Революционно поле за изява има, но... РЕВОЛЮЦИОНЕРЪТ де е?
24 Септември 2009 21:42
Стандарти може и да са нужни, обаче кой ще ги спазва и на каква цена ; -), щото в "капитализъма" всичко си има цена, дори и диплОмите
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД