Реакцията на Триполи към апела на президента Джордж Буш Либия да освободи нашите медици бе светкавична. Минути след призива на Буш външният министър на Джамахирията Шалкам контрира, че по случая не може да се оказва външен натиск и че либийското правосъдие не приема диктовка нито от своите, нито от чужди.
Шефът на МВнР Ивайло Калфин пък се въздържа от коментар с мотива, че промяна в българската позиция няма и не е необходимо да си говори с колегата си чрез медиите.
Темата за съдбата на българките бе в центъра на разговорите на нашата делегация на Вашингтон. Държавният секретар на САЩ Кондолиза Райс също е подчертала, че е абсолютно ангажирана с този проблем. Преди 2 седмици в Ню Йорк на сесията на Общото събрание на ООН Райс повдигнала въпроса пред Шалкам. Затоплянето на отношенията на САЩ с Триполи е в ход от 2 г., но Вашингтон обяви, че се отчитат всички фактори, включително и делото на българите в Либия. Пак на сесията на Общото събрание в Ню Йорк министър Калфин поиска среща с либийския си колега, за да установят диалог по случая. Изложихме позициите си, ясно е, че имаме проблем, коментира Калфин.
Съдбата на медиците ни в Либия била основна тема и в разговорите на президента Първанов завчера със сенатора Ричард Лугар, шеф на комисията по външна политика. След срещата държавният ни глава заяви, че е благодарил на Лугар, задето лично се е ангажирал и на специалната си визита в Либия неотдавна изразил позицията на САЩ по случая. "Имам усещането, че по тази тема се работи много активно и в Сената", заяви Първанов.
Всички много "загрижени" - резултат няма...
Каквото би направил Буш за американски граждани, да направи същото за нашите медици - нали сме съюзници и кръв проливаме и "ценни жертви" даваме... и 50 милиона освободихме - ама 5 не можем...
А за дълга на Ирак - пак е във възможностите на САЩ...