Корупцията в България се е повишила в сравнение с миналата година и след положителни тенденции в последно време се е върнала на нивото от 2002 г. Въпреки това обаче оставаме в по-добра позиция от останалите кандидатки за ЕС - Румъния, Хърватия и Турция.
Това са лошата и добрата новина от поредното изследване на световната антикорупционна организация "Трансперънси интернешънъл", която изследва нивото на подкупност от 10 г. насам.
Според българското представителство на "Трансперънси" има стагнация в противодействието срещу корупционните практики. "Няма пробив, има негативна тенденция", обяви Димитър Кюмюрджиев, зам.-шеф на българския клон на организацията. Връщането на нивото от 2002 г. означавало, че в борбата с корупцията са загубени 4 г. "Стратегията на правителството не работи, трябва преформулиране на целите и наистина да се стигне до подхода "Хващане на голямата риба", допълни Кюмюрджиев. Той препоръча на кабинета да прегледа всички големи сделки на предишното правителство, включително и за автомагистрала "Тракия", защото и те може да са оказали влияние върху индекса.
В проучването за 2005-а са обхванати 159 държави, а България се нарежда на 55-о място в ранглистата с индекс 4. Година по-рано той е бил 4,1. Колкото е по-нисък индексът, толкова е по-голяма корупцията.
Мястото в тази класация не е толкова важно и не може да служи за база за сравнение, защото всяка година броят на изследваните страни се увеличава. Сравнение обаче може да се прави за нивото на индекса. За изработването на българския са използвани 8 изследвания, сред които на Колумбийския университет, Световния икономически форум, Организацията за икономически изследвания.
Турция е на 65-о място с индекс 3,5, Хърватия е на 70-о с 3,4. Румъния по традиция е по-назад и се счита за най-корумпирана от кандидатките - тази година е 85-а с индекс 3. Средният индекс за Европейския съюз е 6,6.
Най-некорумпираната страна за 2005 г. е Исландия - с 9,7. Тя измества Финландия, която беше пет години начело в ранглистата. Сега е втора. Най-зле са Чад и Бангладеш, които имат индекс от 1,7.
---
КАРЕ
КАК СЕ МЕРИ КОРУПЦИЯТА
За всяка държава се дава индекс, който се основава на най-малко три изследвания от признати институции и организации. Той се движи от 10 за най-малко корумпирана държава, до 0 за най-корумпираната. Индекс над 5 се смята за добра и некорумпирана среда за инвестиране, а под 5 за проблемна. Проучват се възприятията за корупция в държавния сектор и у политическата класа. Показателите от изследванията са много авторитетни, считат се за своеобразна световна класация за корупция и се отчитат от ЕС, Съвета на Европа, САЩ и от всички чужди потенциални инвеститори.
|
|