:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 163
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Корупцията отново се засилва

България се е върнала на нивото от 2002 г., но все още е по-добре от Румъния и другите кандидатки за ЕС
Корупцията в България се е повишила в сравнение с миналата година и след положителни тенденции в последно време се е върнала на нивото от 2002 г. Въпреки това обаче оставаме в по-добра позиция от останалите кандидатки за ЕС - Румъния, Хърватия и Турция.

Това са лошата и добрата новина от поредното изследване на световната антикорупционна организация "Трансперънси интернешънъл", която изследва нивото на подкупност от 10 г. насам.

Според българското представителство на "Трансперънси" има стагнация в противодействието срещу корупционните практики. "Няма пробив, има негативна тенденция", обяви Димитър Кюмюрджиев, зам.-шеф на българския клон на организацията. Връщането на нивото от 2002 г. означавало, че в борбата с корупцията са загубени 4 г. "Стратегията на правителството не работи, трябва преформулиране на целите и наистина да се стигне до подхода "Хващане на голямата риба", допълни Кюмюрджиев. Той препоръча на кабинета да прегледа всички големи сделки на предишното правителство, включително и за автомагистрала "Тракия", защото и те може да са оказали влияние върху индекса.

В проучването за 2005-а са обхванати 159 държави, а България се нарежда на 55-о място в ранглистата с индекс 4. Година по-рано той е бил 4,1. Колкото е по-нисък индексът, толкова е по-голяма корупцията.

Мястото в тази класация не е толкова важно и не може да служи за база за сравнение, защото всяка година броят на изследваните страни се увеличава. Сравнение обаче може да се прави за нивото на индекса. За изработването на българския са използвани 8 изследвания, сред които на Колумбийския университет, Световния икономически форум, Организацията за икономически изследвания.

Турция е на 65-о място с индекс 3,5, Хърватия е на 70-о с 3,4. Румъния по традиция е по-назад и се счита за най-корумпирана от кандидатките - тази година е 85-а с индекс 3. Средният индекс за Европейския съюз е 6,6.

Най-некорумпираната страна за 2005 г. е Исландия - с 9,7. Тя измества Финландия, която беше пет години начело в ранглистата. Сега е втора. Най-зле са Чад и Бангладеш, които имат индекс от 1,7.

---

КАРЕ

КАК СЕ МЕРИ КОРУПЦИЯТА

За всяка държава се дава индекс, който се основава на най-малко три изследвания от признати институции и организации. Той се движи от 10 за най-малко корумпирана държава, до 0 за най-корумпираната. Индекс над 5 се смята за добра и некорумпирана среда за инвестиране, а под 5 за проблемна. Проучват се възприятията за корупция в държавния сектор и у политическата класа. Показателите от изследванията са много авторитетни, считат се за своеобразна световна класация за корупция и се отчитат от ЕС, Съвета на Европа, САЩ и от всички чужди потенциални инвеститори.
12
705
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
19 Октомври 2005 05:26
Корупцията се мери на пачки, на килограм, на метър, на секс. Използват се всякакви мерни единици......
19 Октомври 2005 05:37
1. Корупцията отново се засилва? Па кога е заслабнала не разбрахме.
2. Аранита! Къде си бе душко? Днес ми оправи деня след като, макар и със закъснение, прочетох вчерашния ти отговор на моя "ремарка" към теб. Няма как. И боговете са суетни. За това, освен, че ти благодаря, с велокодушие отминавам факта, че след края на изречението следва точка. Дори при преминаването от един език на друг. А иначе "кънсистънси" трябва да има постоянно. Навлезеш ли един път в "перфекционизма", най-малката грешчица, която допускаш прави впечетление. Жив/а и здрав/а!

19 Октомври 2005 07:25
Ами като не могат да я спрат, да дадът на чиновниците в секторите където е възможно да се проевява минимална та заплата.И от там нататък кой колкото може да си докара.
19 Октомври 2005 08:45
Измерването на корупцията не е коректно! Очевидна е връзката между заплащането на администрацията и бюджетните служители в т. ч. полицаи, прокурори, съдии, лекари. учители, митничари, данъчни.
Как може работещ от посочените по-горе професии, да не се изкуши да приеме рушувет, когато благодарение на мизерната му заплата семейството му изнемогва и се руши от скандали за паричен недоимък!
Аз мисля, че корупцията у нас се поражда основно от невъзможността да издържат семействата си със заплатите по-горе служители! Корупцията по всяка вероятност ни се насажда от МВФ, чрез ограничаване ръста на заплатите в България, за да можем да бъдем мачкани и зависими като нация и държава, докато бъдем ликвидирани, по приумицата на някакви структури провъзгласили се за "световни регулатори"! Друго ме ни остава, освен:
Бог да пази България!
19 Октомври 2005 09:23
Към горния!
Ало-о-о-о, хайде махни поне прокурорите и съдиите де, къде ги слагаш заедно с учители и друга административна паплач!
И не забравяй, че колкото повече имаш, толкова повече искаш!
19 Октомври 2005 10:07
Защо за всичко ни сравняват с Румъния? Какво е общото между двете съседки- език, култура, наследство, тясно икономическо или друго сътрудничество? Нищо! Единственото общо е, че са ни сложили в единен енергиен пръстен! Ама кой ни е сложил? Нас някой питал ли ни е когато французите строиха атомна централа в румънско? От къде накъде ще ни сравняват във всичко с румънците- в корупция, в изостаналост, в ... коя друга страна- кандидатка за ЕС е била обвързвана с трета страна? Какви са тези недомислия и слугинско поведение на уж българските политици и държавници?
19 Октомври 2005 10:23
Че какво се промени към по-хубаво?! Те нали са си същите управляващи. "Със стари полови труженички - нов бардак не се прави." А " рибата се вмирисвала от главата". Нали щяха да вадят кирливите ризи на предишните - ама не би.
19 Октомври 2005 13:06
Корупцията я е имало, има я и ще я има.
Съгласен съм, че малките заплати способстват за увеличаване на корупцията, но има и други фактори, влияещи на този процес: Административните и съдебни мерки против корупцията и тяхното приложение на практика; Възможността да се намери работа след като е доказано, че си корумпиран или си участник в корупция; Престижността на професията и характера на личността.
В България вече почти не можеш никаква работа да свършиш без да "подадеш".
Изобщо, докато не се промени психиката на един народ, а това се постига с непрекъснатото повишаване на жизненото равнище, е немислимо да се води борба с корупцията!
19 Октомври 2005 13:14
Разликата между Финландия и Исландия е 0, 01
(снимка: натиснете тук)

19 Октомври 2005 14:10
Ама тя въоще не е спряла!Набира скорост в общините, кметствата, митници и прокуратура...
19 Октомври 2005 15:01
Тия ЕВРОПЕЙЦИ само ни бъзикат и после ни гледат сеира.Корупцията се покачила спрямо 2004.-на 55 място сме.Та къде да сме , като Гърция е на 45, Румъния-85.Сърбия и тя около нас, Хърватска-70.Ние да не сме извънземни.И сега , хоп почва сеира-олеле майко много сте зле, сега какво ще ви правим.И се почват едни софри , едни консултации.Сега трябва да намерим някой балък и да му бутнем къщата , защото са казали ЕВРОПЕЙЦИТЕ.Абе бутайте си ги ваште .Тая корупция при нас кой я докара.От къде се научихме на корупционни сделки-от ВАС господа ЕВРОПЕЙЦИ.Ако Ви дадем 100 лев заплата за да живеете с нея тогава ще ви гледаме ние сеира-ще се оакате от всякъде.Лесно е да се гледа от високо.Трудно е при нас, долу.
19 Октомври 2005 16:53
Мерителната единица нещо греши.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД