Съдът изпрати лекар да прегледа подсъдимия за пране на пари Иван Тодоров-Доктора в дома му, след като вчера той не се яви за първото заседание на съда. Тази сутрин прегледът трябва да бъде извършен, а следващото заседание е днес в 13,30 часа.
Тодоров е подсъдим за участие в престъпна група и пране на 98 670 558 лв. от контрабанда на цигари. Заедно с него на съд са изправени и бившите му съдружници Петър Петров-Амигоса, братята Дойчин и Димитър Мирянови и Цвета Манавска. За пране на пари законът предвижда до 12 г. затвор и глоба от 10 000 до 30 000 лв. Участието в престъпна група се наказва с до 15 г. затвор.
Защитата на Тодоров представи документи, според които заради хипертонична криза Доктора е в болничен от 18 до 20 октомври. Ден преди процеса пък от грип се разболял и друг подсъдим - Петър Петров. Неговият болничен също изтича на 20 октомври. Присъствието на подсъдимите в съдебната зала е задължително.
Ако Тодоров и Петров не се намират на адресите си и не съдействат на лекаря сутринта, съдът ще приеме, че е налице умисъл за шиканиране на процеса, предупреди съдия Иван Коев. В този случай може да бъдат доведени принудително в съда.
След като чуе показанията на експерт-медика, съдията ще се произнесе и по искането на защитника на Петров за прекратяване на делото заради нарушени права на клиента му.
Днес съдията трябва да обяви и дали разрешава на Петров да пътува до Гърция за преглед и лечение, срещу което прокурорът се противопостави.
Обвинението твърди, че през 1997 г. е започнало транспортирането на цигари през България, които били продавани в Македония. След това парите били връщани у нас и с фалшиви търговски договори изпращани от български банки в чужбина за легализирането им. Схемата, организирана от Тодоров, функционирала до 2003 г. Според защитата обвинителният акт "полет на въображението, който носи белезите на художествено творчество".
Доктора е на свобода срещу 15 000 лв. гаранция и има забрана да напуска страната. Той има и 5-годишна присъда за отвличане, станало преди 11 г. Тя обаче все още не е в сила.
Името на Тодоров нашумя, след като през април 2003 г. на бул. "Цариградско шосе" в столицата бе взривен мерцедесът му. Доктора оцеля, но в останките от колата му беше намерено куфарче с документи и снимки и избухна т. нар. "яхтен скандал". В него бяха замесени тогавашните министри на финансите и на транспорта Милен Велчев и Пламен Петров и депутатът Мирослав Севлиевски. Те бяха заснети с Доктора и Амигоса в Монако на яхта, наета от бизнесмена Спас Русев. По-късно МВР обяви Доктора за контрабандист щ1.
|
|