Висококвалифицирани и образовани хора все по-трудно си намират работа. В безизходицата са по-склонни да приемат дори работа, за която преди икономическия срив трудно са се навивали дори хора с основно образование. Това е най-тъжната тенденция, забелязана на пазара на труда, откакто през октомври 2008 г. кризата започна да съсипва в различна степен всички отрасли на икономиката.
Само чрез бюрата по труда можете да намерите работа по различните активни програми и мерки на пазара на труда, финансирани от Националния план за заетост или по операциите към ОП "Развитие на човешките ресурси". Обикновено след изтичането на субсидирания период човекът отново остава без работа. Но по-добре нещо да се работи, докато си търсите по-добра позиция, за да не се губят мотивацията и навиците за ходене на работа, съветват експертите. Защото един от курсовете за освободените от "Кремиковци" например е мотивационен, тъй като се оказало, че след дългото стоене без работа те са загубили елементарни навици да стават рано, да ходят до работното място, да си изпълняват ангажиментите.
В България има 105 бюра по труда и 9 регионални служби, които ги управляват административно. Създадени са и 166 филиала в по-малките общини. А след като заради кризата започна масово освобождаване на работна сила, за улеснение на новата армия от безработни Агенцията по заетостта дори открива временни
приемни и в най-затънтените селца
и градчета.
В справките за пазара на труда от юли е видно, че почти всички регистрирани безработни, започнали работа през месеца, са го направили благодарение на посредничеството на бюрата по труда. Това са 11 831 лица или 92.4%. От тях 78.9 на сто или 9329 души са се реализирали в реалния сектор. Звучи невероятно, но това са 935 устроени на работа повече отколкото през юли 2008 г., когато за криза дори не се говореше.
Старши експертът в дирекция "Бюро по труда - Средец" в София Мая Георгиева е един от най-опитните трудови посредници в системата. От 20 години се опитва да улесни живота на хората, като им намира работа. От всички тях, тази година за нея е най-кризисна, защото хората с много високо образование и владеене на езици са на пазара на труда. Според анализите се увеличава точно безработицата сред 35-40-годишните с висше образование. "Това са специалисти в областта на банковата сфера, на услугите", обясни Георгиева. Преди учебната година били залети и с безработни учители, тъй като заради делегираните бюджети масово ги съкращавали през лятото. В момента работа търсят и IT специалисти, маркетингови и финансови експерти. За шивачите и строителните работници, които през 2008 г. без проблем са намирали работа, сега е направо немислимо.
Според Георгиева в кризата работодателите се освобождават от специалисти, изграждани с години, тъй като тяхното заплащане е по-високо. Тези безработни
по-трудно правят компромиси
с по-ниско заплащане, макар че това важи за всички в началото, когато всеки е убеден, че лесно ще намери работа. "По-късно всеки достига до реалната представа за трудовия пазар, особено като слуша за тенденциите за септември, когато се очаква по-голяма безработица. А ако човек е теглил кредити, това го кара да си осигури постоянен доход", обяснява Мая Георгиева. Тя е забелязала, че безработните обикновено се надяват на заплата с около 30% по-висока от предложената от работодателя за тяхната позиция. Но за каква сума биха се навили е много индивидуално. Тези, които са работили за по 4000 лв., не са склонни и на 1000 лв. Други, на които доходът им пада с около 500 лв., се навиват и на толкова. В същото време обаче в "Сердика" предлаганите заплати са около минималната (240 лв.) и под средната за страната (587 лв. за второто тримесечие).
Разбира се, работните места, обявени в бюрата по труда, са в голямата си част непривлекателни. Трябва да се работи на смени, което не е удобно, или се търсят хора, готови да се блъскат без трудов договор - само на граждански или срещу процент от изкараното. В бюрото по труда в "Сердика" има интерес към застрахователни агенти, готвачи, санитари, медицински сестри. А хората най-често търсят нещо на бюро и компютър, за около 1000 лв., показват наблюденията. Висшистите са най-голямата група безработни - към 60%.
Трудовите посредници не работят само с безработните, а и с работодателите. Георгиева например за 20 години си е създала трайни контакти с около 300 фирми. Грижи се средно за около 540 души, от които безработните са към 490. Другите са пенсионери, работещи, учащи, които имат нужда от други доходи и също имат право на регистрация, за да получават информация за пазара на труда. През първите 12 месеца на човека се търси подходяща работа съобразно образованието и здравословното състояние, след това
единственият критерий остава здравето
В кризата е нормално средно на ден един посредник да устрои от 3 до 5 човека на първичния пазар. За месец Мая Георгиева намира работа на около 61-63 души.
Най-добри са клиентите, които знаят какво искат, обаче са много малко. "Дойде човек на около 45 г. и заяви, че търси: 1. работа за счетоводител, 2. да изкара курс за готвач, 3. за чужбина, може и в селското стопанство. Категорично отказа да се явява на конкурс за държавен служител", разказва началникът на отдел "Посреднически услуги" в бюрото Иво Иванов. Имал и аргументи: завършил икономика, но изкарал курс за счетоводител, защото му харесвало. Обаче установил, че браншът е зает само от жени. А иска да изкара курс за готвач, защото ще има повече шанс за работа в чужбина. "На това също се опитваме да научим клиентите - да си подредят приоритетите", казва Иванов.
На частните фирми в трудовото посредничество сякаш им е по-лесно. Тях ги търсят по-образовани и квалифицирани кандидати. Освен това някои са специализирани - обслужват например само финансовата сфера. Имат много контакти там, познават добре конкретни работодатели. Според управляващия директор на "Менпауър" Надя Василева например в бюрата по труда хората се регистрират, ако имат да получават нещо. "Впечатлението ми от тези, които идват при нас, е, че те не се надяват много там да си намерят работа", казва тя. "Менпауър" също работи с кандидати за работа с най-различно образование и възраст. Но 99 на сто от клиентите им работодатели са чуждестранни фирми, затова при почти всички позиции се иска владеене на чужд език, а често и по повече от един. "Менпауър" е регистрирана и като център по професионално обучение за девет професии. Между тях са касиери, продавачи, шивачи. Най-често се записва обучение в търговски умения, тъй като
търговците продължават да се търсят
независимо от ситуацията на пазара. Отпадналите от пазара на труда в момента са специалисти в недвижимите имоти, в производството, рекламните консултанти. "Но кризата е повсеместна. И независимо дали една фирма е повлияна от кризата, ако някой напусне, работодателите предпочитат да не запълват мястото, а да изчакат по-добри времена", обяснява Василева.
Според наблюденията на "Менпауър" спрямо 2008 г. сега поне 4 пъти е намалял броят на хората, които си намират работа в рамките на месец. Има обаче и обявени позиции за продавач консултант на временна заетост, за които с дни никой не кандидатства. Защото дори в кризата, когато са склонни на повече компромиси, хората ги правят повече със заплащането, отколкото с вида работа. Според опита на агенция "Корект консулт" обаче на пазара вече има невероятно раздвижване. "Ако при нас обемите на предлагане на работа от работодатели бяха намалели от декември до юли с 30%, вече мога да кажа много щастливо, че за август постигнахме нормалните нива на работа", отчита шефката на фирмата Дафина Дамянова. Това ще рече 9 нови заявки от фирми за подбор на персонал. Отгоре на всичко в рамките на два дни я потърсили от две големи строителни фирми, които преди това били замразили всичките си строежи.
Впечатленията на "Корект консулт" са, че в момента има голямо търсене за консултанти за изготвяне на проекти за кандидатстване по европрограми. "Административни позиции почти не се търсят вече. От началото на тази година до днес сме работили не повече от 4-5 такива, а преди бяха много голям процент от нашата работа. В условията на криза обаче се преразпределят задачите в една фирма и на всеки служител се налага да си върши административната работа сам", обяснява Дафина Дамянова. През юли и август са назначили освен много консултанти по европейски програми и счетоводители и финансисти, няколко топмениджъри, които всъщност подменят колеги, не успели да направят успешна антикризисна програма.
човек се прави 20 години, специалист - 30-40. не е машина да я захвърлиш като не ти трябва, а при нужда просто да идеш до магазина за нова. ма не увират пустите му новочорбаджийски кратуни. нищо, фалитите ще ги научат.
Редактирано от - Pavlik Morozov на 29/9/2009 г/ 01:09:21