Разбира се, тези резултати са незначителни на фона на бъдещите големи очаквания за безпрецедентни успехи на сегашното управление. Още от първите дни успехите на новата власт не закъсняха. Хората със задоволство приеха новината, че новият парламент ще работи неуморно и ударно ще приема закон след закон. Всички бяха доволни, че мързеливите депутати ще работят през август. За тяхна изненада обаче през този месец парламентът само симулираше дейност, провеждаха се кратки заседания, председателят на парламента излезе в заслужена почивка и в резултат на двумесечна работа
народните избраници гласуваха цели 5 закона на второ четене
Новото правителство логично започна своята работа силно мотивирано от желанието да предостави европейско бъдеще на страната. Всички с нетърпение очакваха да видят плана, който ще изведе страната от настоящата икономическа криза. Вместо конкретни мерки министрите се надпреварваха да показват колко лошо е финансовото наследство в техните ведомства. Например ремонтът на сградата на МРРБ, който ни бе представен за сумата от 42 млн. лв., а реално се оказа, че възлиза на 13 млн. лв. Министерството на финансите не можело да плати 30 млн. евро за "туристически" хеликоптери за МВР, но впоследствие се оказа, че тези хеликоптери са за нуждите по Шенген. Толкова лошо се оказа финансовото положение на министерствата, че някои от тях започнаха да дават и допълнителни заплати.
Управляващите очакваха да заварят една разграбена държава и още преди изборите ясно огласиха своите намерения за излизане от ситуацията, а именно чрез актуализация на бюджета и подписване на предпазно споразумение с МВФ. Тези намерения не бяха изпълнени. Нещо повече - Европейската комисия поздрави България за отличните резултати в областта на публичните финанси.
През последните 100 дни правителството предприе и изключително важни мерки за предотвратяване негативните последствия от икономическата криза. Вместо план за излизане от кризата
правителството представи наръчник от мерки
За съжаление една част от предложените антикризисни мерки продължават предприетите от предишното управление, друга част са свързани с членството ни в ЕС, а трети повтарят действащи законови регламенти. Основната антикризисна мярка на сегашното правителство е намаляването на осигурителните вноски с 2%, което ще лиши държавната хазна с приблизително 400 млн. лв. Драстичните намаления на преките данъчни и осигурителни тежести (с 11,4%) през последните 4 години не застрашиха приходите в бюджета. Днес сме свидетели на обратния подход. Първо се намаляват осигурителните вноски в условията на свиващи се бюджетни приходи, а след това се търсят допълнителни източници, като ударно увеличение на акцизите с цел балансиран бюджет. От трите направени предложения за вдигане на акцизи - на горивата, цигарите и алкохола, управляващите се спряха само на цигарите. Очакванията, че шоковото вдигане на акциза ще донесе на хазната допълнителни 130 млн. лв., са доста спорни предвид очакваното разрастване на сивия сектор в бранша. Необходимо е да се вземат под внимание и евентуалната загуба на конкурентоспособност на "Булгартабак" и застрашаването на стотици работни места, за което министър Дянков заяви: "Много малко ме интересува какво ще стане с "Булгартабак".
Новите фискални власти искаха да получат по-високи лихви от управлението на 8 млрд. лв., без да имат никакъв принос в натрупването и съхранението на този рекорден по размер фискален резерв. Подобно изваждане на част от фискалния резерв от БНБ и пренасочването му към търговските банки можеше да застраши гладкото функциониране на валутния борд. Добре е, че управляващите се отказаха от тази екзотична идея.
За 100 дни управляващите
се отметнаха от обещанието си за изграждането на 4 магистрали.
Дано поне изградят трите лота на магистрала "Тракия".
Новата власт предложи да вдигне възрастта за пенсиониране, но и тази идея преживя само няколко седмици. Бъдещето на енергийните проекти е все още неясно, въпреки че тяхното изграждане ще превърне нашата малка страна в европейски енергиен център.
Няма как да не се обърне внимание на един от безспорните успехи на сегашното управление, а именно унижението, което наложиха на Синята коалиция, РЗС и "Атака". Тези три политически сили безусловно подкрепят управляващите, без да участват във властта. Разбира се, тяхната наивност не е безкрайна и е съвсем нормално да се очаква в бъдеще да получат по-голямо внимание и уважение, а не само, както досега, потупване по рамото за добре свършената работа.
Стоте дни отминаха. Новите управляващи се радват на безпрецедентна народна любов, а що се касае до конкретните резултати, те не са толкова важни. Важна е вярата в утрешния ден.