:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,683,005
Активни 630
Страници 25,570
За един ден 1,302,066
Парите

Златна треска обхваща света

В началото на десетилетието унцията струваше 300 долара, а сега инвеститори прогнозират цена от 2000 долара
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Златото съществува като инвестиция от 6000 г. Когато няма друга алтернатива, то е налице. Освен това може да бъде укрито от данъчните.
Бизнесът процъфтява в кътче в Швейцария, където се говори предимно италиански и около една трета от световното злато се прави на кюлчета. Всеки ден тук пристигат в найлонови пликове гривни, колиета, накити - от пазари в Близкия изток, от заложни къщи в Азия и от бижутерии в Европа и Северна Америка. "Това може да бъде злато, останало от баба ви или подарък от бивше гадже", казва Ерхард Оберли, изпълнителен директор на компанията "Аргор-Хереус", която е сред най-големите фирми за рафиниране и преработка на злато. Годишно тя обработва около 400 тона злато. Според него "златото не изчезва".

Насред глобалната истерия, подхранвана от хедж фондовете за милиарди долари, богатите спекуланти и правителствата се втурнаха да трупат запаси от ценния метал, чиято цена непрекъснато расте и ден след ден отчита рекордно високи стойности за една унция.

Дълго време златото бе смятано за последно спасение за притеснени инвеститори. Цената му се повишава, докато доларът непрекъснато губи от стойността си, бюджетните дефицити на САЩ и Европа нарастват, а централните банки продължават да наливат милиарди долари в изпадналите в затруднения икономики и така създават страхове за нов балон, който накрая ще се спука.

"Не златото се е променило, а купувачите на злато са се променили", заявява Суки Купър, експерт по ценните метали в "Барклис Кепитъл". "Свидетели сме на структурна промяна на инвестиционния пазар, от азиатските централни банки до индивидуалните инвеститори, които купуват кюлчета и монети". "Златото става все по-привлекателно", допълва госпожица Купър, която смята, че цената на една унция злато ще достигне 1140 долара през втората половина на следващата година.

През октомври универсалният магазин "Хародс" в Лондон започна да продава монети и златни кюлчета, които варират от малките с тегло 1 грам до големите с по 12.5 кг кубчета по 400 тройунции. Приземният етаж в "Хародс", където златото се продава, е пълен с купувачи. "Интересът е удивителен", казва Крис Хол, шеф на отдела в "Хародс", който се занимава с продажбата на злато. "Кюлчетата определено са много по-търсени от монетите. Най-голям интерес купувачите проявяват към 100-грамовите кюлчета".

Рон Либерман, собственик на компанията Palisade Jewelers в Игълууд, щата Ню Джърси, казва, че сега идват 10 пъти повече хора в магазина му, които искат да продават злато, отколкото когато ценният метал се продаваше за 300 долара за унция в началото на десетилетието. "Чувал съм хора, които идват тук да казват, че златото ще стане 2000 долара", допълва той.

Купувачите в бижутерийните магазини не са единствените, които прогнозират високи цени на златото. Джим Роджърс - инвеститор, който е известен с чужди инвестиции и в стоки, предрече пред тв Блумбърг преди дни, че златото може да достигне и 2000 долара за унция. С това изказване той си изпроси мъмрене от икономиста Нуриел Рубини, който привлече вниманието на света с предупрежденията, които направи преди време за глобалната икономическа криза. На конференция в Ню Йорк в началото на ноември Рубини нарече прогнозите на Роджърс като "абсолютни глупости" и заяви, че няма инфлационен или икономически натиск, който може да накара цената на златото да скочи до 2000 долара за унция.

Дори и най-оптимистично настроените любители на златото бяха изненадани в края на октомври, когато Националната банка на Индия се намеси на пазари и купи 220 тона злато на обща стойност 6.7 млрд. долара от Международния валутен фонд . Така тя даде знак, че и други централни банки може да се откажат от активи, деноминирани в долари, каквито са съкровищните бонове, и да се насочат към ценния метал. Огромното количество, което Индия закупи, може да означава, че златото сега ще представлява 6% от резервите на Индия в чужда валута, които възлизат на 285.5 млрд. долара. "Имаме пари, за да купуваме злато", казва индийският финансов министър Пранаб Мукерджи. "Имаме достатъчно резерви в чужда валута".

В началото на ноември централната банка на Шри Ланка също съобщи, че е закупила злато - тенденция, която може да навреди на САЩ, които имат нужда облигациите им да бъдат купувани от чужденци, особено от централни банки, за да финансират нарастващите им дългове.

През последните 6 г. Китай вече удвои златните си резерви, но ходът на Индия показва как дори и най-традиционните инвеститори превръщат част от активите си в златни кюлчета.

Златната колекция, предлагана в "Хародс", е произведена от ПАМП (PAMP), швейцарската компания за рафиниране и производство на злато, която е конкурент на Аргор-Хереус и е базирана в гр.Кастел Сан Пиетро. И търсенето на кюлчета с тегло 100 унции или по-малко за индивидуални инвеститори е нараснало с 80 на сто, казва Марван Шакарчи, председател на MKS Finance, женевската компания, която притежава ПАМП.

"Нарастването на продажбите на стари златни бижута и повишеният интерес на индивидуалните инвеститори са особено силно изразени в САЩ и Западна Европа, което е нов феномен за МKS", посочва Шакарчи. В миналото инвестициите в злато бяха популярни в Близкия изток и Азия. "Европа и САЩ са нововъзникващи пазари за нас", казва Шакарчи.

Освен силните тревоги и неясноти за бъдещето политическите тенденции напоследък също играят роля в глобалната златна треска. На фона на кампанията срещу данъчните оазиси по света и решението на швейцарските банки да разкриват имената на богатите си американски клиенти на властите някои експерти прогнозират, че богатите хора днес предпочитат инвестиция, която лесно може да се скрие от зорките очи на данъчните.

"В Европа хората искат да трупат злато, без документи за инвестицията", казва Бернхард Шнелман, директор по услугите с ценни метали в Аргор-Хереус. Често компанията не знае каква е крайната дестинация на изработените от нея кюлчета, а само коя е банката в Цюрих или Лондон, която е приела поръчката.

Районът около Мендризио доминира в индустрията на рафиниране и обработка на злато от десетилетия, възползвайки се както от близостта си със Северна Италия, която има дълголетна традиция в бижутерията и се намира евтина работна ръка, така и от репутацията на Швейцария, свързана с благоразумие и финансова стабилност. Швейцарското правителство също подкрепя този бизнес, като дава гаранции за чистотата на златото и внимателно регулира индустрията.

Едно 100-грамово кюлче, произведено тук, се побира идеално в човешка длан и оставя специфичното усещане за хлад на метала - струва си цената от 3500 долара. Стандартното 12.5-килограмово, 400 унции златно кюлче е същинско чудовище, което огъва китката точно както и въображението - само една такава тухличка струва повече от студио в Манхатън.

Макар Индия сега да е по-голям потребител на златни бижута от Италия, регионът си запазва статута на златната работилница на света. Рудата пристига от Южна Африка заедно със стари гривни и колиета за претопяване.

"Ако дадеш някому тон злато, няма за какво да се тревожиш, ако си в Швейцария", казва изпълнителният директор на Аргор-Хереус г-н Оберли. Работоспособността - друга швейцарска добродетел, и експедитивността са от значение за добрия бизнес, защото цените се променят бързо и както купувачът, така и продавачът искат да сключат сделката си бързо, обяснява той.

"Всичко влязло трябва да излезе. Ние не работим с наш материал", добавя той.

Вероятно заради това братството на производителите на злато е тайно общество, което е доста предпазливо в публичното говорене. Това е част от корпоративната култура, както високите бетонни стени около Аргор-Хереус и металните детектори, през които минават работниците всеки ден на излизане от предприятието.

"Всички се страхуват, че другият примамва клиентите му", казва Оберли. "Банките не искат ние да знаем".

Оберли е подозрителен към клиенти, които идват на крака, и приема оферти само от мини, за които може да установи истинския произход на рудата, защото се притеснява от "конфликтно злато" от размирните райони, контролирани от бунтовници в Африка и другаде по света.

Аргор-Хереус се старае дори най-минимални количества от ценния метал да не се разпилеят при рафиниране. Златният прах от подметките на работниците и обувките на посетителите се изстъргва от специални изтривалки при излизането им от предприятието. Веднъж годишно работните облекла на служителите, които носят при производството, се изгарят, за да се извлекат количествата прах, полепнал по тях.

"Златото съществува като инвестиция от 6000 г. Когато няма друга алтернатива, то е налице", казва Оберли.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
През второто четиримесечие на 2009 г. потреблението на злато за бижута е спаднало с 20 %, а търсенето на инвеститорите на злато е нараснало с 51%.
26
5230
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
16 Ноември 2009 21:34
Сега вашия Дянкич, като нищо мой предложи с валутния резерв да купи злато...К, ва идея само...?!, но ако говорим сериозно, щом златото се прибира значи ще има голЕма война..Спомням си година преди патакламите в Ютославия, как евреите се изнасяха със самолети от Югославия...Да спи зло под камък...
17 Ноември 2009 00:12
време е за нов балон

след този пукването на този балон всичко ще свърши
17 Ноември 2009 00:25
При тази "Треска за злато", нищо чудно Поразяващата уста Дянков да се затича да купува американски облигации. Нали рано или късно ще се връща. Чудесно време да натрупа лесни точки.
Ще резне парите за БАН...и какво ли още...?
17 Ноември 2009 00:40
Ще резне горивото за летящите чинии.
17 Ноември 2009 06:07
Дянков ви е крив, че не краде.
Милен Велчев и Орешарски за вас. В комплект с царя и Станишев!
17 Ноември 2009 07:00
Това е спекулация.Преди много години пак имаше такава треска.Дори стигна до $850 и след това като петрола падна цената на половина.Така че още малко цената ще се вдига и след това продавай преди да е паднала цената.Ако некой има слабост да търси злато мога да му помогна стига да има металотърсач.В Америка струват над $100.Пра дедовците са намерили златни монети около две торби.Разделили са ги между родата.Рода е Брадварски.Намира се между село Студена и Боснек над язовира Студена.Областа се казва Завой и се намира на 3км. от Боснек.Има една чешма от самата земя водата извира.На 50 метра от нея има орех на около 85 години.Там ще видите зидове от камъни и основите на дома.В тези зидове е скрито жълтици които са намерили пра дедоми.Дори една част от тези жълтици са подарени на един манастир от една от бабите ми.Абе на моя дедо сестри които никога не беха женени.Обещаваха да ми дадат всичко на мен при условие че ще ги гледам на стари години.Но аз заминах по Америка и така се разминах с богаствата.Понеже не бяха в добри отношения с мойте родители най малката като остава сама продава си апартамента и всички спестявания вклщчително една част от жълтиците и ги дава на манстира за да я гледат там малумницата.Естествено родителите ми и обещават те да я гледат ако успе да си вземе парите и златото обратно.Но с триста зора само и дават обратно 2, 500 лева.След това знаете българските номера задушват и парите понеже пикала непрекъснато и мекио.Понеже ги познавам добре не ми се верва да са взели всичкото злато защото се страхуваха да не ги обере некой.Най сигорно е да бъдат там в зидовете.Сестрами намери един буркан с жълтици след смърта на лелями в нейния апартамент в Софиа.Успех в копането.
17 Ноември 2009 10:36
Опааа Хъше , ма кажи че си от наш'те !
А съкровището на Шишман дали го изкопа някой , казваха навремето 140 катъра го носели !!! Металотърсачите с хубава разделителна способност много отдавна са над 1500 долара - Фишер !!
17 Ноември 2009 10:46
Гладен хъш жълтици сънува.
17 Ноември 2009 11:00
Ааа..дядовците ни са биле мъдри хора(за разлика от нас), винаги са си "кътали" по малко златце нейде - я "напольони", я някоя турска лира..
"Сине, замирише ли ти нейде на баят пари, фърли едно око към евреите, да се не каеш сетне.."
Дядовска им работа..
17 Ноември 2009 11:16
Според мен въпроса не е за колко долара купуваш трой унцията , а в какви пари ще го замениш, когато ти требе нещо Кеш. Не е балон просто бягат от долара, е може и да греша де
17 Ноември 2009 11:24
Избутаха одеситите от петролните фючърси да не клатят лодката
и те се набутаха ПАК в най-стария си бизнес.
Баламите ще се нагушат и после одеските бизнесмени ще рекат -
от днеска наполовина.
17 Ноември 2009 11:37
Златото може да е инвестиция, но при горе-долу нормални условия - щото има ситуации и като в следния виц: "Вървят арменец и евреин в пустинята. Евреинът намерил торба със злато.
- Хайде да делим - казал арменецът.
- Аз я видях, за мен е!
След време арменецът намира торба с храна.
- Хайде да делим!
- Аз я видях, за мен е!
- Ще ти дам половината злато! - казал евреинът.
- Ще направя пазар и ще дойдеш да си пазаруваш - казал арменецът.
Отива евреинът и пита:
- Колко струва половината храна?
- Една торба злато.
- Много е!
- Пазар голям - избирай."
17 Ноември 2009 11:42
Шш, Орле, к'во прай Били Гейтс дгЕ...май имаш няк'во конфиденшъл инфо, а?
Сподели, Форумец си се пак, няма да е е чесно иначе...
17 Ноември 2009 12:02
златото си е спекулация, никаква инвестиция не е и докато се гледа така на нещата ще се надуват и пукат балони.
17 Ноември 2009 12:45
Защо да не е инвестиция.каквато и да е цената това е злато нещо реално.Що да си държа някакви хартийки, били те долапри , евро , или юани.Що некой специалист не ме светне кое е по-скъпо да извлечеш злато за 1 трилион долара , или да напечатиш един трилион долара
17 Ноември 2009 12:54
Колкото и да се увеличи добивът на злато той никога няма да надмине възможностите на ФЕД да печатата долари-горе долу това исках да кажа
17 Ноември 2009 13:22
Аз казвам пак да отворим "Неделното школо", таковата...без майтап!
С основна Тема: - "Що е туй Нано-Ценност, и къде-как да се съхранява?"
Щото туканка некои са позабравили, че освен Манджа, Вода, Петрол, Оръжия и наркотици - по Землята наша съществуват и други "Вечни разменяеми съкровища", и то с доста висока концентрация на стойност дгЕ!
Примерно:
-Платина
-Диаманти
-Бижутерски каменяк
-Картини(гледайте си ги у къщи, на тъмно)
-Старинни оръжия
-Рециклирани старинни коли и самальотчета
-Че и гоблени начи, и китайски порцелан, и разни архи-артефакти "Индиана-Джоунс", абе...джуджунки сякакви!
И още, и още, и много още..
Ама вий си се забавлявайте со златцето начи, евреите със стъкълцата в Амстердам се кискат у шепа, и ви гледат сеира.
17 Ноември 2009 13:51
Добре , де на какво да да заложиш мамка му
17 Ноември 2009 13:55
'Ми не знам бе човек - нали затуй с едно оче гледам к'о правят евреите!?
Нещо като ориентир...нихната.
17 Ноември 2009 14:12
Писал съм го и друг път.
Златното правило на евреите за инвестиция е:
Винаги-във всеки момент и всяка ситуация делиш парите си на 3 части-1/3 в злато, 1/3 в недвижим имот и 1/3-в кеш.


Редактирано от - JJ6 на 17/11/2009 г/ 14:15:31

17 Ноември 2009 14:27
Здравейте г-н М.Велчев!
Добре дошли у нашият Форум.
17 Ноември 2009 15:18
Джи, Джи фаморозо, за евреите как ги делят парите си, го знаем от жълтата преса, ама едното им оче гледа все към чичо Сам, к, во ши каже, щото само за една година да си отвърне погледа и ще забравят що туй злато и паре...Нейсе.
17 Ноември 2009 16:49
Щом пише у пресата за златото, начи е късно да се купува Точно на 10 години от дъното сме. Всъщност не сме съвсен на върха - като започне да се пише на първа страница, ще знаем, че сме там
17 Ноември 2009 17:06
Вратаря


17.11.2009 г. 13:51:01 Добре , де на какво да да заложиш мамка му Понее си ми градско - шъ тъ светна :
Инвестираш в алкохол , братчед. Едно време бабичките в руските села за никакви пари не можеха да прелъжат мъжете от колхоза да им свършат неква мъжка къщна работа. Сал за шише самогон нещата се уреждаха по ноти.
Валута та дрънка !
Шотландците имат складиран скоч за 5-6 милиарда долара и си свиркат.
17 Ноември 2009 18:41
Имат, имат... Лошото е, че не е техен
17 Ноември 2009 18:42
VOCI, има един великолепен съвет от Атос към Дартанян:
"Скъперничеството изсушава човешката душа, а прахосничеството я удавя.
Харчиш колкото имаш."
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД