:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,682,385
Активни 224
Страници 24,950
За един ден 1,302,066
много шум

Скандалът "Красьо" приключи, но не и красьовщината

Най-важен е отговорът на въпроса кои стоят зад плевенския бизнесмен, но никой в съдебната система няма намерение да ги търси и посочи
Христо Комарницки
Туш
Скандалът "Красьо" приключи. В четвъртък Висшият съдебен съвет ще продължи с назначенията на административни ръководители в системата. До края на годината всичко ще е забравено. Освен ако Красимир Георгиев не реши да издаде телефонен указател на магистратурата в България, който да се превърне в бестселър.

Ще останат да се влачат няколко дисциплинарни производства. Сигурно ще има уволнени магистрати. Върховният административен съд най-вероятно ще приеме, че уволненията не са правомерни. ЕК ще го спомене в доклада си. Разследването за търговия с влияние, което се води по случая, ще си остане срещу неизвестен извършител и след още няколко месеца ще бъде спряно, защото виновният така и няма да бъде установен. Докато изтече давността и бъде прекратено.



Точката, която ВСС сложи на скандала, не заличава въпросителните



Защо последните десет имена на магистрати по делото не бяха обявени? Предишните седмици на порции от ВСС обявяваха кои са били в двустранен контакт с Красимир Георгиев. Миналия четвъртък имената бяха премълчани, беше изнесен само броят - 10. Отстрани изглежда, сякаш някой от тези 10 е много важен по някаква причина и трябва да бъде скрит. Факт е, че някои от тях не са комуникирали двупосочно, други само са били в тефтерчето на младежа. Истината обаче винаги е най-добрата защита. Неизказаното отваря вратата не само за спекулации, но и за шантаж.

Друг въпрос - защо магистратите си мислят, че израстването в системата е свързано с нечисто лобиране? Да, всички в хор обясняват, че и през ум не им е минало да се възползват от Красьо. Но защо на никого не му е хрумнало, че господинът върши нещо нередно, като предлага помощ за назначения?! Кога магистратите ще се научат, че са длъжни да спазват по-строги етични правила от останалите членове на обществото и хигиената на контактите им трябва да е безупречна?

И колко точно са магистратите в скандала? При положение че засечените са около 30, защо по делото са разпитани 160?

А дали са проверени телефоните на половинките им? Дали е вярно, че някои са си общували с лобиста именно по този начин?

Скандалът не засяга само съдебната власт. Стана ясно, че Красьо е общувал с политици и с хора в МВР. Техните имена също трябва да бъдат обявени публично.

Не е за подценяване и въпросът защо Иван Колев от ВСС също прецени, че е по-добре да огласи скандала на заседание на съвета, вместо да подаде сигнал в прокуратурата. Ако магистратите са си говорили с бизнесмена от Плевен за плетки и песни, защо са прекратили контактите си с него, след като Колев обяви, че "Красьо от Плевен, черничък и с ланци" твърди, че може да осигури гласовете на между 8 и 13 членове на Висшия съдебен съвет срещу 200 000 евро"?

"Много ми се иска да не беше се реагирало емоционално на заседание на ВСС, а по-професионално. Ако имахме информацията достатъчно дискретно и предварително, можехме да документираме господина. Сега възможността спадна." Така деликатно главният прокурор Борис Велчев всъщност каза, че Колев е обрекъл разследването на провал.

Кои са другите лобита във ВСС? Добре е, че на сайта на съвета вече се качват пълните стенографски протоколи от заседанията му. Т.нар. работни заседания, на които всъщност се решават въпросите, обаче остават скрити. А гласуването при кадруването е тайно. При положение че всеки един от кадровиците би трябвало да може да мотивира избора си, защо толкова се дърпат от явния вот? Сигурно защото откритото гласуване ще извади на показ истинските лобита.



И най-важното - кой стои зад Красьо?



27-годишният бизнесмен е или инструмент в ръцете на конкурентно лоби, целещо да изгърми неудобни за него назначения, или е посредник в добре смазана схема. Във всеки случай не е солов играч. Най-малкото отнякъде има всички актуални магистратски номера.

И какво му е обещано, след като предпочита да отрича, че познава магистрати и да бъде обвинен в лъжесвидетелстване.

За 20 години системата произведе какво ли не. Например още са в нея, вземат заплати и определят хорски съдби прокурори, за които имаше не просто разпечатки, а запечатани разговори. Николай Ганчев, станал известен с подканата "оферирай", и Иван Петров, който си говореше за ски с Константин Димитров - Самоковеца, обличат червената тога в Софийската апелативна прокуратура. Петров дори се пробва за зам.-главен прокурор. И над 50 пъти е общувал с Красьо. Сигурно пак за ски.

Като осветлиш Красьо, красьовщината не изчезва. Съмненията остават, лошите практики ще се възпроизвеждат до безкрай и прословутата реформа на съдебната власт никога няма да приключи.
16
2944
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
16 Ноември 2009 21:20
Аз пък мисля, че журналистите трябва много добре да разберат, че ако Иван Колев не беше говорил на публично заседание на съвета, а деликатно на велчев - никой нищо нямаше да разбере за този скандал.
16 Ноември 2009 21:59
Когато има неясни критерии за обсебване на държавна службица с възможност за злоупотреби, винаги ще се намират "кръгове в сянка" заинтересовани от бушони/жертви като Красьо Църния, готов да се постави в услуга на батковците от голямото добро утро, само и само да поживее добре некой ден, месец, година. Колкото Господ дал. Анонимните му "ръководители" остават ненаказани. Напомня ми един случай от близкото минало. В Плодив, в зората на демокрацията върлуваше група наречена "Коматевските убийци". След като ги заловиха, главният обвиняем почина в ареста. Разследването стигна до МВР шефове, оръжейници, прокурори, дори свещеници, който имаха общи имоти с групата убийци. Разследването беше туширано, заради възможно взривяване на полицеската и съдебната система в Пловдив. Един вид, падало гювеч покрай тези даровити момчета и всички им станали клиенти/бизнес партньори. Същото развитие се наблюдава и при Красето. Нема никой над него, той си е един малък гений на комуникацията. Наздраве за печелившите избраници на съдбата, а губещ е целият български народ!
17 Ноември 2009 01:31
За кормиснош и автора - !


Много пъти писах в този форум, че без реално независима и ефективно действаща съдебна система няма да има оправия в България, който и да вземе властта, защото, както пише авторът, всичкият шум е "Докато изтече давността и бъде прекратено" (съдопроизводството - бел- моя). Именно нейна е функцията да поставя на подсъдимата скамейка престъпниците от всякакъв калибър и партиен цвят, да ги съди и праща в затвора на топло. Ако в това тя не успее - жална й майка на държавата и на тези, които живеят в нея !
17 Ноември 2009 09:06
Напълно съм съгласен с ivanhoe.
17 Ноември 2009 09:26
И как така приключва един скандал, като не е ясно какво и как е ставало? Скандал се приключва с оставки, присъди и т.н. Това изобщо не е приключило.
17 Ноември 2009 09:34
Трябва да се дораздрови - всичката паплач дето по някакъв начин се е облагодетелствала вън от система во веки веков, сивите кардинали да се осветлят и политическата сила дето стои зад тариката и кадрува да си понесе цялата отговорност - всики дела разглеждани от "независимите" магистрати да се преразгледат; цялата кочина да се изрине за да може да се почне на чисто - не се ли стигне до край все едно нищо не е направено!
17 Ноември 2009 11:22
Скандалът беше разигран, за да се осъществи схемата: "Да станат вашите, та да седнат нашите". А целият цирк няма да бъде осветен - там има прекалено много играчи от висшите ешелони на властта! Историята приключи - забравете!
17 Ноември 2009 11:35
Куманизи.
Точка.
17 Ноември 2009 11:56
ivanhoe, прав си, че ако Иван Колев не беше говорил на публично заседание на съвета, а деликатно на Велчев, никой нищо нямаше да разбере за този скандал. И аз стигнах до извода, че за да се реши един проблем не трябва човек да се обръща към една или друга институция, защото те и преди и сега се ослушват и потулват случая а трябва директно да се изнасят имена и факти в публичното пространство и да се предизвиква обществен скандал. Повече от три години подавам сигнал за корупция на магистрати / представляващи организирана престъпна група / с факти, документи и имена до институциите / предишните и сегашните, като на тези които сега са на власт съм подала още на другия ден след като положиха клетва /. Никакъв смисъл няма и за никой не е от полза компрометирани хора да се прикриват даже и за тях самите. Трябва всичко и за всеки да излиза на светло веднага след като се установи и това да стане практика. Друг начин да се пребори корупцията и организираната престъпност по високите етажи на властта няма. Това е работа на държавата да го прави ако не иска да я наричат мафиотска, но явно гражданите трябва да го вземат в свои ръце.
17 Ноември 2009 11:58
Неотдавна някакъв тип маскиран като съдия се разхождал из съдебната палата и предлагал срещу заплащане да реши някакви дела. Виновни ли са съдиите?
Дали случаят Красьо не е подобен?
Някакво пишлеме се разхожда из Плевен и разказва на ляво и на дясно че е приятел с всички в съдебния съвет, че всички само него слушат и е готов да уреди всеки срещу заплащане. За доказателство показва че има телефоните им и даже говори с тях. (Например, казва им "Здрасти, аз бях на съседната маса когато ти пи бира в Кайлъка" ) Някои му отговарят любезно, други затварят телефона. На това му се вика "нерегламентирани контакти" и се подпалва цялата съдебна система.
Не твърдя че е точно така, но е много възможно.
17 Ноември 2009 12:09
Mars Attack - "... че без реално независима и ефективно действаща съдебна система"

Проблемът е, че "независима" и "ефективно действаща" са взаимно изключващи се определения. Реално в момента съдебната система е независима - никой законно нищо не може да и нареди. Винаги за да се върши дадена работа трябва да има задача за изпълнение и последващ контрол - в момента имаме само задачата и то доста мъгливо формулирана. Контрол няма никакъв. В момента съдебната система е нещо като хоби за магистратите - ако искат работят ако искат - не. Няма контрол. Щото съдебната система е независима.
17 Ноември 2009 13:59
никой не повдига въпроса за "необяснимото богатство" но ВКС- съдийте?- странно нали?Помните ли как за един ден съдя регистрирал ДПС, бе изстрелян с ракета в кариерата?............всичко започна през 91- 92г. - къса ни е паметта но вече не е и безопасно да се говори за тези неща!
17 Ноември 2009 14:04
Уволнението не е наказание. За такова престъпление на висши държавни служители, и то не къде да е а в правосъдната система, наказание е конфискация на имуществото (и това на преки роднини - жена, деца) + лишаване от свобода за поне 15 години. Ако правосъдната система не функционира ... не функтионира и нищо друго, няма държава има мафия. Начина по който ще приключи този случай ще покаже ясно какво е сегашното правителство и дали наистина ще има промяна. Ако този случай приключи без да бъде разнищен и без съответните присъди, то сегашното правителство е съставено от същите, които управляваха и до сега.
17 Ноември 2009 14:10
Продължавам твърдо да съм убеден, че съдебната система, прокуратурата и полицията трябва да бъдат затворени и аутсорснати в някоя цивилизована държава.
Българинът е прекалено прост, за да е в състояние да спазва или налага правила.
17 Ноември 2009 17:29
това е изцепката на мандата
то сегашното правителство е съставено от същите, които управляваха и до сега.

17 Ноември 2009 22:41
Не смятам, че ще се има резултат по-различен от всички подобни сензации до сега. А за справка на всички-на новият паметник на Юзеирови пише "Българийо за тебе те умряха..."
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД