Скандалът "Красьо" приключи. В четвъртък Висшият съдебен съвет ще продължи с назначенията на административни ръководители в системата. До края на годината всичко ще е забравено. Освен ако Красимир Георгиев не реши да издаде телефонен указател на магистратурата в България, който да се превърне в бестселър.
Ще останат да се влачат няколко дисциплинарни производства. Сигурно ще има уволнени магистрати. Върховният административен съд най-вероятно ще приеме, че уволненията не са правомерни. ЕК ще го спомене в доклада си. Разследването за търговия с влияние, което се води по случая, ще си остане срещу неизвестен извършител и след още няколко месеца ще бъде спряно, защото виновният така и няма да бъде установен. Докато изтече давността и бъде прекратено.
Точката, която ВСС сложи на скандала, не заличава въпросителните
Защо последните десет имена на магистрати по делото не бяха обявени? Предишните седмици на порции от ВСС обявяваха кои са били в двустранен контакт с Красимир Георгиев. Миналия четвъртък имената бяха премълчани, беше изнесен само броят - 10. Отстрани изглежда, сякаш някой от тези 10 е много важен по някаква причина и трябва да бъде скрит. Факт е, че някои от тях не са комуникирали двупосочно, други само са били в тефтерчето на младежа. Истината обаче винаги е най-добрата защита. Неизказаното отваря вратата не само за спекулации, но и за шантаж.
Друг въпрос - защо магистратите си мислят, че израстването в системата е свързано с нечисто лобиране? Да, всички в хор обясняват, че и през ум не им е минало да се възползват от Красьо. Но защо на никого не му е хрумнало, че господинът върши нещо нередно, като предлага помощ за назначения?! Кога магистратите ще се научат, че са длъжни да спазват по-строги етични правила от останалите членове на обществото и хигиената на контактите им трябва да е безупречна?
И колко точно са магистратите в скандала? При положение че засечените са около 30, защо по делото са разпитани 160?
А дали са проверени телефоните на половинките им? Дали е вярно, че някои са си общували с лобиста именно по този начин?
Скандалът не засяга само съдебната власт. Стана ясно, че Красьо е общувал с политици и с хора в МВР. Техните имена също трябва да бъдат обявени публично.
Не е за подценяване и въпросът защо Иван Колев от ВСС също прецени, че е по-добре да огласи скандала на заседание на съвета, вместо да подаде сигнал в прокуратурата. Ако магистратите са си говорили с бизнесмена от Плевен за плетки и песни, защо са прекратили контактите си с него, след като Колев обяви, че "Красьо от Плевен, черничък и с ланци" твърди, че може да осигури гласовете на между 8 и 13 членове на Висшия съдебен съвет срещу 200 000 евро"?
"Много ми се иска да не беше се реагирало емоционално на заседание на ВСС, а по-професионално. Ако имахме информацията достатъчно дискретно и предварително, можехме да документираме господина. Сега възможността спадна." Така деликатно главният прокурор Борис Велчев всъщност каза, че Колев е обрекъл разследването на провал.
Кои са другите лобита във ВСС? Добре е, че на сайта на съвета вече се качват пълните стенографски протоколи от заседанията му. Т.нар. работни заседания, на които всъщност се решават въпросите, обаче остават скрити. А гласуването при кадруването е тайно. При положение че всеки един от кадровиците би трябвало да може да мотивира избора си, защо толкова се дърпат от явния вот? Сигурно защото откритото гласуване ще извади на показ истинските лобита.
И най-важното - кой стои зад Красьо?
27-годишният бизнесмен е или инструмент в ръцете на конкурентно лоби, целещо да изгърми неудобни за него назначения, или е посредник в добре смазана схема. Във всеки случай не е солов играч. Най-малкото отнякъде има всички актуални магистратски номера.
И какво му е обещано, след като предпочита да отрича, че познава магистрати и да бъде обвинен в лъжесвидетелстване.
За 20 години системата произведе какво ли не. Например още са в нея, вземат заплати и определят хорски съдби прокурори, за които имаше не просто разпечатки, а запечатани разговори. Николай Ганчев, станал известен с подканата "оферирай", и Иван Петров, който си говореше за ски с Константин Димитров - Самоковеца, обличат червената тога в Софийската апелативна прокуратура. Петров дори се пробва за зам.-главен прокурор. И над 50 пъти е общувал с Красьо. Сигурно пак за ски.
Като осветлиш Красьо, красьовщината не изчезва. Съмненията остават, лошите практики ще се възпроизвеждат до безкрай и прословутата реформа на съдебната власт никога няма да приключи.
|
|