Настоящото ръководство на здравно министерство не отхвърля идеята на кабинетите "Сакскобугготски" и "Станишев" хемодиализата да се даде на концесия или да се учреди публично-частно партньорство за диализните центрове.
В момента диализата е изцяло държавна грижа и се финансира от МЗ - както процедурите и лекарствата, така и поддръжката и купуването на апаратура. В по-голямата си част тя е остаряла и опасна. За подмяната й са нужни 7-10 млн. лв., които в момента МЗ няма. Затова и отдаването на диализата на концесия е вариант за решаване на проблема, тъй като условието ще е частниците да подновят техниката. Срещу това държавата ще им плаща за всяка извършена диализна процедура. Частните фирми обаче искат с 60% по-високи цени за процедурите и затова от МЗ още не са решили дали да се стигне до публично-частно партньорство.
В момента 2872 души с бъбречна недостатъчност са на диализа. Годишно се правят 460 000 процедури. До 2012 г. от МЗ очакват тези пациенти да станат 3419, а процедурите - 507 000, въпреки кампанията, която правителството стартира, за да стимулира донорството на органи.
Пациенти твърдят, че и в момента персоналът на диализните отделения им пречи да се запишат в листата на чакащи за трансплантация, тъй като така болните ще намалеят. Ако процедурите се поемат от частници, които ще печелят от всяка извършена диализа, пациентите ще бъдат още по-сериозно препятствани да получат нов орган.
|
|